R2016/060: Kosička - Analýza voleb v Německu 2016

31. březen 2016 | 06.00 |

Do seriálu o reformách zařazuji vynikající (ale opravdu vynikající) analýzu nedávných voleb v Německu, kterou zpracoval Tomáš Kosička z našeho týmu:
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3283-kosicka-o-volbach-v-sr-debakl-manipulatoru-2.html

Německé zemské volby 2016

Tomáš Kosička

13. března se ve třech spolkových zemích konaly volby, které byly velmi očekávané. Výsledky byly opět pro většinu novinářů a politologů "překvapivé až šokující". 

Německá zemská politika má svá specifika a pozice jednotlivých zemí jsou mnohem silnější než třeba pozice krajů v ČR. Proto také méně reflektují celostátní politiku a mnohde rozhodují místní specifika.  Tím se dají také vysvětlit obrovské rozdíly ve výsledcích jednotlivých stran v různých zemích.

V následujících tabulkách vidíte výzkumy veřejného mínění (datum u průzkumu je datem jeho zveřejnění), skutečné výsledky, rozdíl proti odhadům a zisk či ztrátu té které strany proti minulým volbám.

Zisky a ztráty jednotlivých stran:

Předpovídané výsledky nejsou až tak odlišné od reality, ale dá se vypozorovat několik zajímavých skutečností. Všechny průměry průzkumů nadhodnotily výsledek CDU a výrazněji podhodnotily výsledek AfD. Zvláště rozdíly u Afd jsou rozdíly poměrně vysoké, ale dají se vysvětlit strachem respondentů ze zveřejnění své volby. Tedy spíše to svědčí o rozvíjejícím se strachu s přiznáním své volby. Což je možná ještě více alarmující signál, než manipulace s výsledky.

Německá média přinesla v povolebním období mnoho velmi fundovaných komentářů, včetně sociologických rozborů. Z těch vyplynuly velmi zajímavé poznatky, týkající se rozdělení voličů podle věku, vzdělání atd. Například CDU, která všude ztratila oproti minulým volbám, zůstává hlavní volbou pro věkovou skupinu 60+. AfD, která bývá označovaná jako "populistická" či "extremistická", má hlavní jádro svých voličů ve věkové skupině 25-44 let, což je zásadní rozdíl proti podobně označovaným stranám v Evropě, které (snad bez výjimek) oslovují nejvíce mladé volič pod 25 let. Dalším faktorem, který je u AfD v protikladu s tvrzením médií (volič AfD je většinou nezaměstnaný a nevzdělaný), je nadprůměrné zastoupení středoškolsky vzdělaných voličů a proporčně odpovídající zastoupení vysokoškoláků.Pro mě překvapivě má nejméně vzdělané voliče právě CDU.

Dalo by se říci, že AfD (aniž by se tak profilovala) se stává stranou (nižší) střední třídy, která je zřejmě nejvíce aktuálním vývojem v Německu znejistěna.  To by souhlasilo s neskutečným (na německé poměry) propadem SPD, která ve dvou zemích ztratila skoro polovinu voličů a jen mimořádně populární Malu Dreyer dokázala zachránit pro SPD Porýní-Falc.

Velký propad zaznamenaly i Zelení, jejichž debakl překrylo velké vítězství Winfrieda Kretchmanna v Bádensku-Württenbersku, což je politik s důvěrou 84 % všech voličů. Na demokratického politika neuvěřitelný výsledek. Ovšem jak říkají (nejen) zlé jazyky, s klasickými Zelenými nemá moc společného. Osobně si myslím, že být v dnešní  CDU, byl by její ozdobou a jednoznačným kandidátem na budoucího kancléře. 

Největší problém má tak v současnosti SPD – klasická strana, která se s CDU pravidelně střídá u moci (když zrovna nevládnou společně). CDU se posunula doleva, uvolnila tím místo pro AfD, ale svou silou vytlačuje SPD a Zelené. Kde AfD v jednotlivých zemích získala hlasy, ukazuje následující tabulka: 

Kde se vzaly hlasy pro AfD

I díky AfD byla volební účast výrazně vyšší než v minulých volbách, když bývalí nevoliči našli stranu, jejíž volbou dají najevo nesouhlas s aktuální politikou.  Pokud si tento trend dokáže udržet a přitáhnout podobné množství nevoličů i příští rok při volbách do Bundestagu, můžeme se dočkat po mnoha desetiletích nové druhé nejsilnější strany v Německu. Zatímco Die Linke se za více než dvě desetiletí nepovedlo v bývalých západních zemích etablovat jako protestní strana, AfD to zvládla za pár let (spíše za pár měsíců). V následujícím roce se dají očekávat útoky "veřejnoprávních" médií, zpochybňující představitele i politiku této strany, což ovšem bude vyvažováno problémy s pokračující masovou sociální migrací. Co převáží, uvidíme brzy.

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář