R2016/017: Roučka o průmyslu 4.0

17. únor 2016 | 07.00 |

Do letošního seriálu o reformách zařazuji několik poznámek Jana Roučky (studenta VŠFS) inspirovaných diskusí na pravidelném teoretickém semináři Ekonomie produktivní spotřeby 3. února:

Průmyslová revoluce, aneb půmysl 4.0

Tak jako u předchozích revolučních změn v organizaci práce, ani současná průmyslová revoluce není přesně ohraničena v čase. V podstatě můžeme jen konstatovat, že už probíhá viz. 3D-tisk, digitalizace, koncept smart factory atd. - to je jen malá ukázka z obrovské škály budoucích změn, které zásadním způsobem ovlivní a promění lidskou společnost tak, jak tomu bylo už v historii.
Mnoho odborníků má obavy, že nový koncept tzv. Průmyslu 4.0 nenávratně poškodí ekonomiku a povede k masové nezaměstnanosti.

Aplikace tohoto průmyslového konceptu údajně zvýší produktivitu práce až o jednu třetinu. Samozřejmě se to ale neobejde bez zániku jistých pracovních pozic, což bude doprovázeno chvilkovými sociálními otřesy a dlouhodobou nezaměstnaností.

Osobně si myslím, že nemusíme být tak pesimističtí a uvedu názorný příklad z historie Československa, který mou hypotézu z části podporuje.
V roce 1929, tedy notnou dobu po první a druhé průmyslové revoluci,  pracovalo v zemědělství 35 % obyvatel Československa. Byli jsme považováni za vyspělou průmyslovou zem, v mnoha státech byl podíl zemědělství na celkové zaměstnanosti ještě vyšší. V současnosti pracuje v zemědělství pouze 3 % obyvatel České republiky!
Z předcházejícího odstavce vyplývá jednoduchá otázka. Kam se všichni tito zemědělci poděli?

Mnoho lidí a firem se adaptovalo na probíhající změny a dnes pracuje ať již v průmyslu, stavebnictví či výrobě (38 %). Vznikají stále nové a nové pracovní pozice, o kterých se nám před 20 lety ani nezdálo! Vývojáři webových stránek, firmy zabývající se průmyslovou mechanizací a CNC strojírenstvím a různá další povolání. (Živit se v dnešní době lze i pouhým publikováním fotek například na sociálních sítích.)

Samozřejmě se zde uplatní i výstupy z našeho předchozího výzkumu především příspěvky ohledně udržitelnosti a obnově lidského kapitálu a problémům s tím spojeným, neboť se dožíváme čím dál vyššího věku a s tím se dá spojit nemalé množství budoucích profesí ať už těch, které již existují nebo těch, na které jsme ještě nepřišli.

Je velmi obtížné predikovat, co se může, ale také nemusí stát za 20 nebo 30 let s dnešními zaměstnanci kteří pracují ve výrobním sektoru.

Můj pohled na tuto věc je ale v celku optimistický protože pokud si analyzujeme předchozí průmyslové revoluce tak žádné katastrofální scénáře dlouhodobě nezaměstnaných a ošklivě řečeno nepotřebných lidí nenastaly, protože mnoho lidí nalezne práci a uplatnění v oborech, které v současnosti ještě ani neznáme.
Takže zakončím svůj dnešní příspěvek citátem od Henryho Forda, ketý mi k této problematice přišel jako vhodný:

"Cokoliv si lidská mysl zamane a v cokoliv uvěří, to se může stát."
(Pokračování dalším příspěvkem)                                                                                       

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: R2016/017: Roučka o průmyslu 4.0 honza* 17. 02. 2016 - 08:04