REFORMY (160) Makovec: Kdy doženeme Řecko

8. červenec 2015 | 07.00 |

Vtipný článek na téma řecká zkušenost a skutečné reformy zařazuji se souhlasem autora do přípravné diskuse k 18. Ročníku Lidský kapitál a investice do vzdělání. Zde je:

Kdy doženeme Řecko?

Pavel Makovec

Výsledek řeckého referenda znamená i výrazné sbližování Řecka a České republiky. Dohnat a předehnat Řecko v úrovni absolutního a možná i relativního státního dluhu, se nám asi podaří dříve, než čekali i největší pesimisté...

V žádném případě nechci, aby můj text byl chápán jako poplašná zpráva, která "vyžene" spokojený český lid do ulic, ale pouze poukazuji na některé skutečnosti ohledně výše našeho státního dluhu, při srovnání se státním dluhem Řecka.

Vím, že každé srovnání kulhá a někdy nelze srovnávat nesrovnatelné, ale srovnávání absolutní a relativní výše státního dluhu je poměrně zavedená praxe a ukazatel relativního zadlužení jednotlivých států vzhledem k výši hrubého domácího produktu (HDP) patří mezi významné ukazatele, dokonce i při posuzování úrovně jednotlivých zemí, které by chtěly vstoupit do eurozóny (přijmout euro). Nebudu zkoumat, kdy doženeme Řecko průměrnou výší starobních důchodů nebo výší průměrných platů státních zaměstnanců.

Vzhledem k tomu, že státní dluh je proměnlivá veličina a roste (někde a někdy i klesá) prakticky každou sekundu, budu uvádět pouze "hrubé" veličiny s rozlišovací schopností plus mínus sto miliard. Přesnější údaje si zvídaví čtenáři najdou v různých oficiálních statistikách. Když vyjdu z dnešních údajů, tak absolutní státní dluh Řecka (přepočtený na české koruny) je cca 6500 miliard. Dluh České republiky je cca 1800 miliard korun. Pokud přistoupí držitelé řeckého dluhu (dluhopisů) na požadavek řecké vlády a odpustí mu (odepíší) jednu třetinu řeckého dluhu, tak v ten okamžik se v absolutním vyjádření dostaneme  na polovinu řeckého dluhu. Stačí další odpis a jsme na úrovni Řecka. Otázka je, kdy k dalšímu odpisu dojde. Pokud to bude ještě letos, tak z tohoto hlediska můžeme již letošní rok 2015 považovat za "rok kdy jsme dohnali Řecko". Možná si ale ještě rok počkáme...

Pokud se podíváme na relativní zadlužení, tak řecký dluh činí dnes cca 160 % HDP, zatímco český dluh je na úrovni cca 40 % HDP. Z tohoto hlediska to s naším doháněním Řecka nevypadá tak špatně, protože v nᚠprospěch hrají minimálně  dvě významné  skutečnosti. Jednak je to výkonnost české ekonomiky, která řeckou výrazně překračuje, včetně nízké nezaměstnanosti. Takže přestože se nᚠstátní dluh zvyšuje tempem o cca 100 miliard korun ročně, díky ekonomickému oživení roste relativní dluh pomaleji, případně stagnuje. Druhým pozitivním faktorem je "cena" státního dluhu, kdy si česká vláda půjčuje na historicky nízký úrok, srovnatelný s úrokem, který platí v Evropě ten nejbonitnější dlužník, Spolková republika Německo. Vzhledem k ekonomickým vazbám na německé hospodářství, které jsou s mírnou nadsázkou na úrovni další spolkové země, jsou tyto sazby logické. Neměli bychom se ale nechat "ukolébat" současnými příznivými podmínkami. Samotná skutečnost, že v době ekonomického růstu se zvyšuje zadlužení našeho státu, je v rozporu nejen s ekonomickými poučkami všech možných směrů, ale i s normálním chováním každého zodpovědného hospodáře. V okamžiku, kdy začnou růst úrokové sazby (a ony dříve nebo později růst začnou) se budou zvyšovat náklady na obsluhu státního dluhu a tyto náklady se stanou druhou nejvyšší nákladovou (výdajovou) položkou státního rozpočtu (po starobních důchodech). Růst výše úroků (kuponů) u státních dluhopisů o pouhé 3 procentní body, bude znamenat  růst nákladů na obsluhu státního dluhu na cca 200 miliard korun ročně.

Pokud si Řecko projde úspěšně bankrotem a dojde k oživení jeho ekonomiky, začne se snižovat i relativní zadlužení Řecka. Dovedu si představit i další masivní odpisy řeckého dluhu, tím spíše, že věřiteli Řecka již dnes nejsou soukromí investoři, ale nadnárodní instituce typu ECB (Evropské centrální banky), MMF (Mezinárodního měnového fondu) a Evropské komise, takže ztráty zaplatí (jako obvykle) evropští daňoví poplatníci.

P.S.: Můj soukromý odhad je, že v relativním zadlužení (poměr státního dluhu k HDP) doženeme Řecko nejpozději v roce 2020 a jsem připraven přijmout na tento odhad i sázky...(ideálně v podobě kvalitního moravského vína, protože pravé ročníkové šampaňské je docela nuda...).

Poznámka: Článek vyšel též na blogu autora, viz:

http://makovecpavel.blog.idnes.cz/c/468497/kdy-dozeneme-recko.html

Pokračování dalším příspěvkem

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář