REFORMY (43) Diskuse - Breuer

15. březen 2015 | 07.00 |

Úvodní poznámka: Začínám uveřejňovat na pokračování úvodní podněty do diskuse o tom, jak zpracovat a jak zaměřit letošní hlavní výstup v podobě monografie-ročenky "Financování a perspektivy odvětví produktivních služeb 2015". Pak se k jednotlivým příspěvkům i k celému jejich souhrnu vyjádřím. Uvítám zapojení kohokoli dalšího. Další (dvojdílný) příspěvek do diskuse je od H. Breuera. Reaguje v něm na jeden z mých článků souvisejících s otvíráním oken pro prokomunikování reforem, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2109-nemcov-putin-a-silene-smutna-princezna.html

Zde je příspěvek H. Breuera:

Henri Breuer

Začínám připomenutím stylu "jestřábů" v dnes již kultovní "pohádce" Šíleně smutná Princezna... Tehdy se autoři pokusili v jisté kritické formě (přeci jen 1968) ukázat, jak dva "světy" (černý – zlo (měli autoři pohádky již zde na mysli "totalitní" Sovětský svaz?) a bílý – dobro – ten "demokratický" Západní svět?) spolu mohou komunikovat, ba dokonce se i dohodnout, pokud ovšem v obou světech neexistují "temné" síly, jež mají svoji "relativní" samostatnost a jež v určitých obdobích mohou nabrat i vrchu...., aby dosáhli svého: zájmu (a tím jsou v dnešní "demokratické" a "svobody plné" společnosti v konečném důsledku "peníze" – ve všech jejich hypostázích....)

Proto je nutné se - na "dnešní" problém Rusko vs. Západ (který je koncentrován nyní v podbřišku Ruské Federace: na Ukrajině... - otázka proč? Zde se pokusím jen podat několik tezí... - podívat se z onoho širšího dějinného kontextu.

Dovolím si jen několik poznámek či spíše tezí v jejich "zárodečné fázi":

1. Je poměrně jednoduché nazvat zájem "jestřábů" ovládnout Putina, tím, že nechají zavraždit jednoho z "oponentů" (a že o této "stopě" "není – jak píšeš - zmínka z případné provokace ze strany ruských jestřábů s cílem dostat Putina do zajetí jejich (tj. jestřábí) politiky." Navíc v kontextu následujících událostí. Jakkoli je jakákoli vražda zločinem a za politickou vydávána – a v konečném důsledku každá vražda "politika" je politickou (byť by byla spáchána třebas i výhradně ze "soukromých" pohnutek.... V této souvislosti mi na mysl vytane jeden příspěvek: Герои гибнут на посту, а не с бл..ми на мосту. – je nutné si položit otázku "komu slouží" ona vražda (nikoli jen posloužila)?

2, Zmiňuješ jestřáby v Rusku... Neznám ruské "jestřáby"... (ale pokud jim jde o to ochránit Rusko, pak mi tato stopa nehraje, byla by totiž z dlouhodobého hlediska kontraproduktivní...). Ačkoli – "jestřábi"  - za vraždou Němcova? - je jeden z možných scénářů.

3. A přidám tezi – protože "jestřábi" kolem Obamy jsou již za touto pomyslnou čarou (tedy Obama je již v moci svých "jestřábů", kteří mu dopomohli dvakrát ke křeslu v Bílém Domě – a tím i nasměrovali politiku USA ve vztahu k celému světu a v jednom konkrétním případě i k Sýrii (a když tam diplomaticky prohráli právě s jestřáby kolem Putina, bylo nutné tento diplomatický políček něčím odčinit... Proto: Mejdan na Majdanu a se vším, co následovalo a následuje – režie CIA – jako koncentrovaný výraz US "jestřábů" (mimochodem o této variantě hovoří i Oliver Stone... - viz:

http://www.novinky.cz/kultura/357563-reziser-oliver-stone-vini-z-ukrajinske-krize-usa.html

s tím, že "dají" Rusku za vyučenou.... A "zabijí" tím tak dvě mouchy jednou ranou: odvedou pozornost od sebe (jak v oblasti vojenských akcí v Sýrii, Iráku, ...., tak i ekonomické – potřeba pozvednout upadající "prestiž" (a moc) dolaru...). Proto je v určitém ohledu možné uvažovat o "jestřábech" v Rusku (a vraždou Němcova)...

4. Což v konečném důsledku implikuje skrytý podtext – Jde o nový pokus o přerozdělení světa. Již nikoli "sfér vlivu", jak bylo v období tzv. bipolárního světa, nýbrž skutečného přerozdělení – a to zejména – nerostného bohatství, a trhů, a "spotřeby"....

5. Tento skrytý podtext je "pouze" potlačované mainstreamovými masmedii ideologické klišé, že První světová válka skončila.... Ve skutečnosti po letech 1989 – 91 se svět – po krátkém intermezzu s pokusem o přechod ke komunizmu, a když tento pokus ztroskotal – a to nutně (byť z teoretického hlediska je to jen potvrzením – pravdivé teorie) - na jeho lokální omezenosti a ekonomickém krachu - vrátil k období dokonce před rok 1914....

6. Dnes totiž vidíme pokus jedné skupiny imperialistických států, které dosáhly hranice svého rozvoje v rámci jimi propagované formy "Demo-kracie" s jejich propagovaným pojetím "Svobody" (a obojí se stalo i dobrým "vývozním" artiklem, dokonce i na pásech tanků, chytrých raket, a další supermoderní techniky...) do jejichž čela se postavily USA o likvidaci druhé skupiny imperialistických států (ovšem teprve se domáhajících dosáhnout té hranice...) - když ne jejich úplná likvidace, tak alespoň vlivu - jejichž představitelem je Rusko. Tudíž pokud zlikvidují Rusko, padne tím jakákoli další "konkurence" a neomezený diktát USA bude nastolen... Dnešní situace je veskrze podobná té před první světovou válkou... Proč tedy – první světová pokračuje?

7. Spojené státy, které de facto i de iure vytvořily "Versaillský systém" – tím, že Evropu "rozdělily" jí de facto opanovaly. Diktát reparací Německu umožnil vzniku strany revanše, ale zároveň údernou pěst proti "Bolševizmu" v Sovětském Rusku (když jej nebyly státy vedené USA v intervenci 1918-1922 schopny porazit)... Proto vždy dvojaký vztah USA k Německu. A totéž se stalo i po roce 1945 a 1989!

8. Ukrajina – to by bylo na dlouho! Ale nyní jen několik poznámek: Aniž se budu hlouběji zabývat dějinami. Ukrajina v období Sovětského Ruska, pak rozdělená Brest-litevským mírem, následný vývoj v období kolektivizace (a "vynucený hladomor")... a pokusy o "Svobodnou Ukrajinu"  - v období od 1941-59.... Dokonce i proti vůli "osvobozovacích" jednotek Wermachtu (a hlavně Vůdce!), kdy 30. června 1941 vyhlásili samostatnou Ukrajinu.... No a pak je tady ono pověstné (a z pohledu rozpadu SSSR i zlověstné) "darování" Krymu Ukrajině.... N. S. Chruščovem. //Poznámka na okraj: ve světle událostí, které následovaly: tzv. "demokratický" svět nemohl přijít na jméno N. S. CH..., natož SSSR, avšak "darování" Krymu jinému subjektu v rámci téhož SSSR, nakonec  dnes "nevadí"... // A pak je tady rozpad SSSR – a dělení.... A v tomto historickém přelomovém momentu "selhali" ruští politikové – vedeni již "panem" Jelcinem.... Krym ponechali "darovaný" Ukrajině, která se ihned po vyhlášení "samostatnosti" vymezila vůči Rusku... a základnu v Sevastopolu "trpěla" (díky financím)...

9. Krym! To je "kamínek" úrazu. Po všech "oranžových" revolucích, Juliích a Viktorech sice navenek se "boj" odehrával ve směřování Ukrajiny – tu "do ..." Evropy", jindy k Moskvě... Ale za vším tím humbukem z Majdanu leží skrytá hrozba (pro Rusko: ztráta Černomořské flotily, ztráta Sevastopolu) a to je ze strategického i geopolitického hlediska začátek konce Ruska na druhou!

10. Na mejdanu na Majdanu Evropa jednala pod tlakem (ne-li přímým velením ) Bílého domu... Výsledek? Krása nechtěného! Evropa, potažmo USA Krym a s ním i Ukrajinu ne jenže nedostala, ale potomci Bandery se jim opět (jako kdysi Bandera sám Hitlerovi) vymkli z pod kontroly – a příběh již známe.... Reálné rozdělení Ukrajiny na Východní a Západní, prvním krokem k němu vedlo schválení "jazykového zákona" moci se uchopivšími "prozápadně orientovaným vlastenci".... A když se Východ začal bránit, tak - alespoň v mainstreamových masmediích je vše jasné: viník je Rusko!

11. Proto úporná snaha jakoukoli "akci" (sestřelení letadla, nyní vražda Němcova) vydávat za dílo Putinovo.... "Zloděj křičí, chyťte zloděje" (a v  souvislosti s Němcovem lze parafrázovat: Vrah, křičí, chyťte vraha).

12. Zde bych asi trochu polemizoval s tím, že Porošenko se projevil jako "tupec  a hulvát". Naopak – Porošenko jedná velmi svědomitě v intencích Západu. On ani nemůže jinak. Nainvestovali do něho tolik, že musí "splácet"... A proto: "co na srdci, to na jazyku"....

(Pokračování dalším příspěvkem do diskuse)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář