REFORMY (42) Diskuse - Hušner II.

14. březen 2015 | 07.00 |

Úvodní poznámka: Začínám uveřejňovat na pokračování úvodní podněty do diskuse o tom, jak zpracovat a jak zaměřit letošní hlavní výstup v podobě monografie-ročenky "Financování a perspektivy odvětví produktivních služeb 2015". Pak se k jednotlivým příspěvků i k celému jejich souhrnu vyjádřím. Uvítám zapojení kohokoli dalšího. Další (dvojdílný) příspěvek do diskuse je od K. Hušnera:

Karel Hušner:

Lidský kapitál a investice do jeho rozvoje II.

Za zcela "mimo mísu" považuji různé úvahy na řešení problematiky důchodů. Důvod: Nikdo nechce vidět skutečné příčiny. A ty jsou v degradaci hodnoty rodiny! Kdyby pokračovala tendence "Husákových dětí", není a nikdy nebude co řešit. A další problém s tím souvisící? Tzv. požadavky na důchod "ve výši odpovídající přínosu, resp. tomu, co jsme do systému vložili" jsou rovněž z kategorie úvah typu "hamty hamty, ať mám víc než tamty"!

Jsem již 10 let v důchodu, takže si myslím, že mám bezvýhradné právo to vše posuzovat (určitě oproti těm, co v důchodu nejsou). Tady bych si dovolil říci čínské přísloví, které nedávno (v jiné souvislosti) řekla velvyslankyně ČLR u nás: "Jestli boty netlačí, může posoudit jen ten, kdo je má na nohou"!

0pt;font-family:"Times New Roman","serif"">Měl jsem v pracovním procesu takový plat, že při odchodu do důchodu mě bylo pro výpočet výše důchodu 60 % tohoto platu kráceno. Samozřejmě, že bych byl raději, kdybych "dostal více". Ale pozor: Díky svému vzdělání (3 VŠ, Institut řízení vlády, kandidatura), jsem po celý svůj život měl po odborné stránce postavení a plat, z něhož jsem si mohl spořit, což většina lidí nemá (dnes obzvlášť). Celý život jsem dělal práci náročnou na psychiku, ale v relativně čistém prostředí, bez dalších negativních zdravotních dopadů. Co dělníci v dolech, lomech, v kovárnách, válcovnách, slévárnách, svařovnách, lakovnách, galvanovnách, ale i při stereotypní monotónní práci u pasu (mimochodem: dokážete si někdo "vůbec" představit, že byste třeba 40 let dělali u pásu skoro totéž (?) a když budete chtít na WC, tak musíte zazvonit, aby přišel někdo, kdo vás na tu dobu u pasu vystřídá....?

Takže já nevím, "kdo" odevzdal společnosti víc? Já to hodnotím "fifty fifty", protože ten, kdo má větší řídící zodpovědnost (nemluvím o politicích, ti nemají žádnou a ani si jí nepřipouštějí – ač velké odměny z daní těch nejchudších chtějí), má i větší plat (zvlášť dnes). A kdo se dožívá vyššího věku, tedy kdo bere déle důchod? Ty "dělníci shora uvedení"?

Nedávno mě na vesnici jeden "písmák" při diskuzi na toto téma řekl velkou pravdu: "Nezáleží na tom "kolik v důchodu bereme", ale "jak dlouho".

A věřte mně: V 70 ti, 80 ti či v 90 ti letech jste šťastni, že vám chutná, že vás "skoro" nic nebolí (kdyby vás v tom věku opravdu nic nebolelo, tak jste určitě mrtví!) a že se můžete radovat z krás přírody, z vnoučat, z toho, když vidíte, že vaše děti vše zvládají tak, že se nemusíte obávat o jejich osud "až tu nebudete", že si máte s kým popovídat (a třeba se v diskuzi i pohádat), že prostě žijete.

Takže: Postavme domy (třeba ty paneláky – jen blbec a arogantní nafoukanec je mohl označit za králíkárny – ať mohou mladí založit rodiny bez nebezpečí, že se zadluží na celý život svůj i dětí, vraťte úctu ženám – matkám a netvařme se, že hlavní význam ženy je v její kariéře. Když to neuděláte, počítejte s tím, že ať děláte, co děláte, vaše vnoučata budou buď muslimové, nebo přívrženci jiného kulturního okruhu – takového, kde žena bude na piedestalu proto, že má děti. Naše české ženy už dnes rodí v průměru okolo třicítky a není daleko doba, kdy se rodiny budou zakládat ve čtyřiceti (mužům – ženichům bude cca 50) a protože přírodu neokecáme, tak dětí bude méně a méně (tedy ryze českých, resp. evropských). No a "po šesti letech půjdou do 1. třídy české a zahraniční děti v poměru 1:8! A za dalších 20 let?

  Dalo by se o tom povídat ještě dlouho. Bude-li potřeba, každou svojí myšlenku ochotně rozvedu – a dokážu její platnost ve stávajících vnějších makroekonomických a historicko-kulturních podmínkách.

V Praze, 3.3.2015

Ing. Karel Hušner, CSc.

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář