REFORMY (39) Diskuse - Blahout II.

11. březen 2015 | 07.00 |

Úvodní poznámka: Začínám uveřejňovat na pokračování úvodní podněty do diskuse o tom, jak zpracovat a jak zaměřit letošní hlavní výstup v podobě monografie-ročenky "Financování a perspektivy odvětví produktivních služeb 2015". Pak se k jednotlivým příspěvků i k celému jejich souhrnu vyjádřím. Uvítám zapojení kohokoli dalšího. Další (dvojdílný) příspěvek do diskuse je též od M. Blahouta (2. část).

Michal Blahout

Ad: http://radimvalencik.pise.cz/2082-reformy-21-shrnuti-pro-2015-1-cast.html

na toto téma jsem se kdysi někde vyjadřoval. Zamysleme se, proč uspěla Evropská civilizace a stala se globální, kdežto jiné civilizace zanikly, i když byly poměrně silné a to jak vojensky, tak i ekonomicky. Přesto po nich zbyly jen opuštěné monumenty. Domnívám se, že klíčem úspěchu jsou dva faktory.

Prvním faktorem je, jak daná civilizace roste.

Tedy zda se jedná o růst extenzivní, či intenzivní. Když se podíváme na Egyptské, či Mayské pyramidy, tak nás ohromí jejich velikost a majestátnost Přesto se jedná o velmi jednoduché stavby z pohledu konstrukční náročnosti. Jedná se o nejjednodušší tvar, který lze zbudovat. Dokážou to i mravenci, také když posadíte dítě na pískoviště, tak jako první udělá pyramidu. K postavení pyramidy stačí "jen" hodně lidí, co tahá kameny. Proto pyramidy vznikaly ve velmi úrodných oblastech, jako je povodí Nilu, Pralesy jižní Ameriky, okolí žluté řeky v Číně. Tamní bohatá úrodnost dovolila udržovat velkou populaci, která mohla budovat tyto monumenty. Tedy dané civilizace rostly extenzivně. Například neznaly kolo, Jihoameričtí indiáni ani nepoužívali tažná zvířata. Tedy produktivita práce byla velmi nízká a doháněli to množství. Zákonitě začal být přírůstek populace větší, než mezní produkt práce, civilizace narazila na své produkční limity a to vyvolalo její pád. Evropa na tom byla jinak. Nikdy nebyla tak úrodná jako tyto oblasti a tak v této oblasti nevznikaly populačně početné civilizace a to vedlo k tomu, že začaly růst spíše intenzivně. Ať už bereme v potaz antické Řecko, Řím, či středověkou Evropu. Jihoamerické pyramidy vznikaly ve stejné době, kdy se v Evropě stavěly katedrály, což jsou stavby nesrovnatelné. Pyramidy jsou mnohem náročnější na zdroje, kdežto katedrály zase na technický um. (myslím v porovnání.)

Druhým faktorem úspěchu je existence dlouhodobé koncepce rozvoje. Tedy zda existuje na vládní úrovni nějaká představa o dlouhodobém směřování. Většina civilizací měla na počátku svého vzniku nějakou dlouhodobou koncepci. Tedy cíl, o který usilovat. Ať už to byla expanze, boj proti nepříteli, boj s živly, či potěšení bohů. V Číně to byl boj s povodněmi, Řím měl svoji expanzi, to samé Syrská říše. Egypťané, či Jihoameričtí indiáni chtěli potěšit bohy. Jakmile tohoto cíle civilizace dosáhne, tak často dlouhodobá koncepce ustupuje koncepci krátkodobé. Tedy boj jedinců, či zájmových skupin o získání větší moci. Tuto moc často získávají na úkor výkonnosti systému. Na řídící úrovni pak neexistuje žádný dlouhodobý plán směřování, jelikož jednotlivé subjekty jsou zaměřeny pouze na svůj prospěch, což vede k akumulaci problémů, které jsou odsouvány do budoucna. (viz bod 5 z minulého příspěvku) Pak už jen zbývá poslední kapka, která zpustí kolaps. Touto kapkou může být invaze jiné kultury, přírodní pohroma, či sociální problém.

Tedy pro dlouhodobou prosperitu je důležitý intenzivní růst dosahovaný pomocí inovací, které jsou výsledkem rozvinutého lidského kapitálu, který vzniká prostřednictvím produktivních služeb. Dále pak na existenci dlouhodobé koncepce rozvoje, či směřování. Tedy nemyslet v horizontu pár let, ale v řádu desetiletí a předcházet případným problémům. Zde nastává problém identifikace případných rizik pro naši společnost, představit řešení a identifikovat bariéry. Tedy co nám hrozí v příštích 25 letech, jak tyto problémy řešit, co tomu brání.

(Pokračování diskusním příspěvkem dalšího autora)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář