(50.3.1.) Hra: Severní Korea versus svět

12. duben 2013 | 06.45 |

(50.3.1.) Hra2: Severní Korea versus svět. I v Severní Koreji řádí struktury založené na vzájemném krytí? Nebo tyto struktury působí i"křižmo"? Jaký "exodus" ("game over") mají připraven ti, co to spustili.

Úvodní poznámka

Po zveřejnění dílu (50.3.), který byl věnován současnému stupňování napětí na Korejském poloostrově 9.4., viz:

http://radimvalencik.pise.cz/191-50-3-hra-severni-korea-versus-svet.html

jsem dostal informaci konkretizující bod dva, který je v dříve uvedeném rozboru považován za jedno z možných vysvětlení. Připomínám jej: "V předhánění ideologie ortodoxního nepřátelství vůči USA soutěží různé skupiny napojené na armádu a korejského vůdce, tato soutěž se jim vymkla z pod kontroly a dochází k nezastavitelnému stupňování napětí, které nemůže skončit dobře."

Informace říká přibližně toto: Zkorumpovaná část armády, která nejvíce (a z pochopitelných důvodů) brání reformám, se prý již dvakrát pokusila odstranit Kim Čong-una a ve složité situaci vyhrocuje vztah s okolním světem, aby si v podmínkách eskalovaného napětí udržela moc a pokusila se nějakým způsobem oslabit ty, co svého vůdce podporují.

To je možné. Struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad vybujely po rozpadu bipolárního světa v nejhrůznějších podobách všude na světě, prorostly institucionální strukturou a jsou sto i v Severní Koreji za účelem svého krytí stát za tím, co tam nyní sledujeme. Napovídala by tomu i snaha přimět zahraniční diplomaty k odchodu ze změně, aby bylo zvenčí co nejméně čitelné, co se uvnitř odehrává.

Jediné, co by pak bylo ještě třeba vysvětlit, je, proč nejsme dostatečně informováni o tom, jakým způsobem je prezentován současný vývoj oficiální korejskou propagandou a jak jsou současné kroky Severní Koreje z její strany zdůvodňovány na mezinárodním poli. Na jedné straně jsme zahlcováni různými detaily, na straně druhé právě toto hlavní ve zpravodajství zcela chybí. Máme možnost slyšet hlas (v podobě něčeho, co lze přirovnat spíše ke skřekům) celkem inteligentně vypadající televizní hlasatelky severokorejské televize, na druhé straně se nám nesdělí obsah toho, co říkala.

Obrázek 1: Korejská televizní hlasatelka  se stává legendou

Na následující stránce si dokonce můžeme spustit video s jejím přednesem, viz:

http://www.reflex.cz/clanek/dokument/39916/televizni-hlasatelka-ze-severni-koreje-hlas-jako-vystrely-z-dela.html

Obrázek 2: Korejská televizní hlasatelka  v akci, ovšem bez titulků v češtině či angličtině


To by podporovalo variantu uvedenou v bodě 5 materiálu z 9.4.: "Pod kouřovou clonou fatálního vyhrocování situace probíhá vyjednávání různých vlivových skupin Severní Koreje a USA o posílení své pozice s využitím vzájemně důvěrných vztahů." Určitá vlivová skupina "zvenčí", která disponovala informacemi schopnými určitou skupinu "uvnitř" Severní Koreje efektivně diskreditovat, jí vnutila určitou hru, jejímž výsledkem je současná eskalace napětí.

Metodologické poučení

Jakmile se podaří vytvořit určitý koncept reálné hry, je tento model možné postupně zpřesňovat tím, že jej konfrontujeme s realitou. Každý dobrý koncept ve svém základu obsahuje zpravidla to, čeho jsme již byly svědky mnohokrát.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře