Jaké reformy a proč (235)Makovec: Zrušit zdr. poj.

28. září 2014 | 07.00 |

V rámci přípravné diskuse k pracovní části 17. ročníku konference Lidský kapitál a investice do vzdělání uveřejňuji příspěvek P. Makovce:

Zdravotní pojišťovny? Zrušit je všechny !

Informace o tom, jak si pan (soudruh?) ředitel jedné zdravotní pojišťovny pořídil nové služební AUDI za 3 miliony korun, mě při bídě platů většiny zdravotního personálu, celkového stavu zdravotnictví a jeho zařízeních a chybějícím prostředkům na léčbu některých pacientů, vede k jedinému závěru: okamžitě zrušit všechny zdravotní pojišťovny.

Není pojišťovna jako "pojišťovna"

Nešťastné je samotné pojmenování institucí, které "vybírají" peníze od státu, firem a občanů, přerozdělují je a poskytují  dál do zdravotnictví na úhradu zdravotní péče, jako "pojišťovna". Přitom z podstaty jejich činnosti a postavení vymezeného zákonem je i každému laikovi jasné, že se o žádné pojištění nejedná, ale jde v podstatě o další zdanění. Méně gramotný ředitel takové "pojišťovny" si potom může nesprávně myslet, že je ředitel pojišťovny (pokud ne rovnou ředitel zeměkoule) a dožaduje se nesmyslně vysokého platu a ještě nesmyslnějšího služebního auta, jak to někde viděl u ředitelů opravdových pojišťoven. A vzhledem k tomu, že naše zdravotní pojišťovny, jako většina státních nebo kvazistátních úřadů jsou obsazovány na základě politických dohod (obchodů?), tak nikdo nesmyslné odměňování takového ředitele nezpochybňuje.  Samozřejmě nikdo nemá problém s výší platu a ceny služebních vozidel soukromých komerčních pojišťoveň, ale s těmi nemají naše zdravotní pojišťovny (mimo nesprávného slova v názvu) nic společného. Proto je vždy lepší nazývat věci (a státní úřady a instituce) pravým jménem.

Kolik má být "úřadů" ?

Častým argumentem pro nutnost zachování většího počtu zdravotních pojišťoven je existence konkurence, která je obecně prospěšným ekonomickým jevem, z kterého profitují hlavně zákazníci (klienti). Tento argument je určitě správný v případě tržního prostředí, ale to opět není případ našeho systému úhrady zdravotní péče. Návrh na zavedení konkurenčního prostředí v jiných oblastech fungování státu by připadal absurdní, ale u zdravotních pojišťoven to, z neznámého důvodu, málokdo zpochybňuje.

Navrhuji proto buď zrušení všech zdravotních pojišťoven a jejich nahrazení jedním efektivně a úsporně pracujícím státním úřadem, tak jak je tomu u většiny vyspělých zemí s obdobným systémem úhrady zdravotní péče, nebo umožnit "konkurenci" i u jiných státních služeb. Proč máme mít jenom jednu Armádu České republiky a Policii ČR? Proč jenom jedny soudce a jenom jednoho prezidenta? Ptám se společně s Járou Cimrmanem: "A není to málo Antone Pavloviči? Chci říci páni zákonodárci-politici?".

A abych udělal radost i liberálním ekonomům, tak se ptám, proč máme pouze jednu měnu a jednu centrální emisní banku? ČNB je od loňského zevedení intervencí na oslabení koruny terčem kritiky většiny (laické) veřejnosti a i části národohospodářských a měnových odborníků, a proto potřebuje tvrdou konkurenci více než která jiná státní instituce. Ať si Česká národní banka potom ty svoje české koruny (Kč.) oslabuje, my občané si pořídíme jiné, lepší a tvrdší od konkurence!

(Pokračování příspěvkem dalšího autora)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře