Jaké reformy a proč (134) Reflexe doby

19. červen 2014 | 08.00 |

Dostal jsem upozornění na zajímavý návrh komplexního pojetí reformy uveřejněný na

http://ekonomickareforma.cz/pdf/reforma.pdf

nazvaný "Alternativní návrh změn ekonomického a politického systému v České republice"

(původní text únor 2009 a následující aktualizace v roce 2011), jehož autorem je  Ing. Jiří Schlimbach.

Lze ocenit jeho propracovanost. Trochu (dost) mně tam však chybí to, co bych nazval "reflexí doby", tj. vymezení toho, čím je současná doba zvláštní, proč právě nyní se tak nahromadily problémy, proč právě v tuto dobu o něco (o hodně) jde.

Platí, že každá doba si o sobě (prostřednictvím lidí, kteří v ní žijí) dělá iluze, že je něčím zvláštní, že právě v ní jde hodně. Dnes se ale láme setrvačný trend a to je klíčem k pochopení toho, o co jde.

Ve zmíněném návrhu najdeme nadčasovou kritiku konkurence, finančních trhů apod. a zrovna tak nadčasová doporučení, jak by to bylo možné dělat lépe. Částečně podnětná, částečně příliš zjednodušená až naivní. Materiál je inspirující, ale to je trochu málo.

Kromě toho v textu chybí dostatečné vyrovnání se s otázkou, jakou podobu má současná reálná moc. Kdo jsou ti "Mocní", kteří rozhodují, a kdo jsou ti "Ne-Mocní", o kterých je rozhodováno. Ale to je trochu jiné téma, kterému je nutné věnovat pozornost zvlášť.

Z prostudování materiálu jsem si odnesl především přesvědčení, že bez velmi hlubokého rozboru toho, proč právě v současné době došlo k zauzlení problémů, co se bude dít, pokud nedojde k překonání setrvačných trendů, a jak setrvačné trendy překonat, se nepodaří dát základ pro "prokomunikování" toho, o co se budeme moci opřít, pokud budeme skutečně chtít a pokud budeme nuceni projít složitou cestu k překonání současného civilizačního úskalí.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře