(71.231) Hra: Co přinesl 17.1.2014 – Superaf. 219

21. leden 2014 | 08.00 |

Hlavní událostí 17.1.2014 bylo očekávané jmenování B. Sobotky premiérem ČR. Ke vzniku nové vlády je tedy již jen krůček: Přijmout v prvním čtení služební zákon s antilustračním prvkem. Zde je celá zpráva dle Novinky.cz:

Prezident Miloš Zeman v pátek krátce po třetí hodině odpoledne na Pražském hradě jmenoval předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem. Zeman se nyní začne scházet s kandidáty na ministry. K jejich jmenování by mohlo dojít do konce ledna. Sobotka složil slavnostní slib 83 dní od voleb. Zeman předsedovi ČSSD popřál, aby sestavil profesionální tým s odbornými znalostmi i životními zkušenostmi, který "se stane silnou a úspěšnou vládou České republiky”. Sobotka po jmenování poděkoval a konstatoval, že je připraven prezidentovi navrhnout jednotlivé ministry. Vláda se podle něj pokusí zlepšit politické klima v ČR. "Jsem přesvědčen, že Česká republika může mít velmi brzy silnou koaliční vládu, která se bude opírat o jasnou většinu 111 hlasů,” uvedl Sobotka. Kabinet by měl prosadit "pozitivní změny, které občané očekávají”. Za priority označil nastartování hospodářského růstu, vytváření nových pracovních příležitostí, zlepšení životní úrovně lidí či zlepšení fungování státu. "A zejména obnovení důvěry občanů v politiku jako takovou,” dodal. Sobotka následně uvedl, že mu Zeman potvrdil jmenování celé vlády do konce ledna. "Nemám žádné konkrétní negativní signály, že by nechtěl některého z ministrů jmenovat,” dodal Sobotka. V pondělí doručí Sobotka prezidentovi formální návrh na jmenování celého kabinetu. Prezident nyní hodlá absolvovat kolečko rozhovorů s jednotlivými kandidáty. Poslední neznámou bylo po odstoupení Petra Krčála obsazení křesla ministra práce a sociálních věcí. ČSSD se v pátek dopoledne dohodla, že navrhne Michaelu Marksovou Tominovou. Sobotka se stal v pořadí 11. premiérem, přičemž je druhým nejmladším po Stanislavu Grossovi. Na jmenování čekal 83 dní, tedy nejdéle ze všech svých předchůdců. V současné chvíli má Česko dva premiéry, tedy Bohuslava Sobotku a Jiřího Rusnoka, ten vede úřednický kabinet v demisi. Zeman se netajil, že má vůči některým kandidátům výhrady. Sobotka nicméně na nominacích, na nichž se dohodla ČSSD s ANO a lidovci, trvá.

Viz:

novinky.cz/domaci/324876-cesko-ma-noveho-premiera-zeman-chce-po-sobotkovi-profesionaly.html">http://www.novinky.cz/domaci/324876-cesko-ma-noveho-premiera-zeman-chce-po-sobotkovi-profesionaly.html

Z událostí 17.1.3014 slouží za zaznamenání reakce B. Obamy na skandály spojené s globálním masováním špiclováním, viz následující zpráva:

Americký prezident Barack Obama v pátek navrhne změny v přístupu amerických tajných služeb, kdy by se omezilo masové sledování elektronické komunikace. Měl by se tak vylepšit obraz USA ve světě i u spojenců a obnovit důvěra veřejnosti v americké tajné služby, které poškodily informace zveřejněné Edwardem Snowdenem. Podle amerických médií se čeká, že Obama v projevu na americkém ministerstvu spravedlnosti podpoří návrhy pětičlenné komise Bílého domu, která zkoumala americké špionážní programy. Komise mimo jiné doporučila, aby byl zřízen post veřejného advokáta u Soudu pro rozvědky (FISC), jenž schvaluje programy hromadného sledování. Nyní před soudem jsou jen zástupci americké vlády. Také se čeká, že Obama se vysloví pro větší ochranu soukromí cizinců, kteří se ocitnou v hledáčku amerických špionážních služeb, a zejména zesílí kontrolu nad tím, jak Spojené státy monitorují zahraniční vůdce. Navrhne také omezení doby, po kterou lze získaná data uchovávat. Zřejmě také navrhne zrušit program hromadné sledování mobilní komunikace, který provádí tajná služba NSA. Zřejmě ale nepodpoří hlavní doporučení komise, aby údaje o telefonních spojeních neuchovávala tajná služba NSA, ale za přesně stanovených podmínek buď telekomunikační firmy, nebo třetí strana. Už ve čtvrtek řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney, že vláda by mohla sledovací činnost udělat "transparentnější, aby získala veřejnost větší důvěru v těchto otázkách". USA však potřebují obnovit i důvěru svých spojenců, neboť NSA sledovala i komunikaci vysokých představitelů zemí EU

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/324854-obama-v-reakci-na-snowdena-navrhne-omezit-sledovani.html

Navrhované změny nemění ovšem podstatu problému - tj. zneužívání globálního špiclování k dosazování v jednotlivých zemích vládnoucích garnitur (politiků, úředníků, publicistů apod.) na základě možnosti jejich zkompromitování. Tj. prostřednictvím těch, na které se něco ví a kteří již příslušná místa v institucionálním systému jednotlivých zemí zaujímají, jsou protěžovány další zdiskreditovatelné osoby. Tím je na celém světě vytvářena ekonomická základna korupce a organizovaného zločinu, která zpětně po vláknech zpravodajské manipulace vzlíná do zpravodajských centrál a deformuje systémy nejen jednotlivých zemí, ale i USA samotných.

Za zaznamenání stojí i to, že Sobotkova ČSSD učinila určitý rozumný krok a za lídra do eurovoleb nakonec vybrala kandidáta, který pro její úspěch dává větší šanci:

Grémium ČSSD v pátek podle potvrdilo, že sociolog Jan Keller bude lídrem kandidátky pro letošní volby do Evropského parlamentu. Šéf strany Bohuslav Sobotka Kellera prosazoval a označil jej za výraznou osobnost s levicovými názory. Podle Sobotky musí Kellera ještě potvrdit předsednictvo a ÚVV. "Vážím si důvěry, kterou mi sociální demokracie dala. Věřím, že se nám podaří zahájit celospolečenskou diskusi o směřování Česka v rámci Evropy a přesvědčíme občany, aby o této cestě přišli ve volbách rozhodnout. V Evropském parlamentu bych se chtěl zabývat především školstvím a vzdělaností, ale nepřestanu sledovat ani vývoj sociální problematiky v rámci EU," reagoval Keller. "Jan Keller je jednou z našich nejvýraznějších nezávislých osobností s levicovými názory, která se velmi úspěšně prosazuje ve veřejném životě. Přitom se dlouhodobě shoduje s programovými prioritami ČSSD,” uvedl k rozhodnutí Sobotka. Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková, o níž se v souvislosti s kandidaturou do Evropského parlamentu rovněž hovořilo, kandidovat nebude. "Svou roli v evropské agendě vidím jako doposud v národním parlamentu,” sdělila Novinkám. "Podporuji velmi kandidaturu profesora Kellera jako člověka širokého záběru, charismatu a prestiže," dodala s tím, že propojení národního a evropského parlamentu je důležité kvůli prosazování zájmů občanů i ČR. Keller patří mezi současné nejznámější české sociology. Věnuje se globalizaci, otázkám sociálního státu i environmentálním tématům. Loni dostal od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Sociologii přednáší na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity. Své texty pravidelně publikuje v Právu.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/324819-keller-bude-lidrem-kandidatky-cssd-pro-eurovolby.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře