(71.196) Hra: Co přinesl 13.12.13 – Superaféra 184

17. prosinec 2013 | 08.00 |

Zpráva z výsledků jednání předsednictva ČSSD uveřejněná v pátek 13.12.20123 nevěští nic dobrého. Ještě dříve, než zmíním některé momenty jejího obsahu, upozorním na slovo "jednomyslně" v kontextu s přístupem příslušného orgánu. Slovo "jednomyslně" je jeden z největších jazykových paskvilů, který byl zrozen v dobách totalitního rozhodování. Aby nevznikl dojem, že někteří hlasovali pro návrh "shora" jen proto, že se báli, nepoužilo se normální slovo "jednohlasně", ale "jednomyslně". Tj. že tak všichni nejen hlasovali, ale že si to i mysleli. Když se použije toto slovo dnes, je jasné, že jde o obdobu nesvobodného rozhodování, kdy se někteří bojí přinejmenším toho, aby nepřišli zkrátka při rozdávání kořisti. A protože kořist si rozdává vždy jen několik vyvolených, nelze připustit k rozhodování členskou základnu formou referenda, když se v důsledku touhy po rozdělování kořisti výsledek příliš odchýlí od toho, co je pro členskou základnu přijatelné. Ostatně tady si lze přečíst celou zprávu:

Předsednictvo ČSSD v pátek jednomyslně podpořilo koaliční smlouvu s hnutím ANO a KDU-ČSL. Doporučilo stranickému ústřednímu výkonnému výboru, aby ji v sobotu schválil bez vnitrostranického referenda. Vedení sociální demokracie schválilo povolební postup předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a souhlasilo s tím, aby ČSSD za daných programových podmínek vstoupila do vlády. Předsednictvo doporučilo, aby tato usnesení potvrdil ústřední výkonný výbor, řekl novinářům Sobotka. "Je to, myslím, jasný a srozumitelný signál vůle dokončit jednání o sestavení nové vlády," uvedl šéf ČSSD. Při zhruba půldruhé hodiny trvající debatě členů předsednictva o dohodě podle něho zněla i kritika jejích některých částí. Rozhodnutí ústředního výboru nechtěl Sobotka předjímat. Předsednictvo doporučilo výboru, aby o vstupu ČSSD do vlády rozhodl a nebylo vnitřní referendum. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka je potřeba postupovat co nejrychleji i kvůli krokům vlády v demisi Jiřího Rusnoka. Zaorálek zmínil odměny na ministerstvech v objemu 180 milionů korun a uvedl, že nynější kabinet jde ve stopách předchozí koaliční vlády. "Rozsah odměn je nepřiměřený a těžko odůvodnitelný," řekl. Verdikt dnešního předsednictva se očekával. Obecně se předpokládá, že koaliční smlouvu schválí i ústřední výkonný výbor, který čítá kolem 180 lidí. Jde zatím o programovou část dohody. Lidovci ji budou projednávat v neděli, hnutí ANO zkraje příštího týdne. Příští týden by měla začít jednání předsedů stran o rozdělení resortů a o personálním obsazení kabinetu. Lidovcům se nelíbí, že by jim měla podle prvotního návrhu připadnout jen dvě křesla. Sobotka je ohledně jejich nedělního jednání optimistický, KDU-ČSL prý prosadila řadu svých priorit. "Je to každopádně suverénní rozhodnutí lidovců," dodal.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/322077-sobotkuv-uspech-referendum-nebude-vedeni-cssd-dalo-koalicni-dohode-zelenou.html

L. Zaorálek celkem oprávněna využil toho, že Rusnokova vláda již začala "kešovat", co se dá. ("Sponzorské" poobědvání a povečeření je dle mého názoru ještě horší forma.) Tím, že selhala Rusnokova vláda, otevřel se prostor pro demoralizaci Sobotkovy vlády ještě před jejím vznikem. Pro užší okruh těch, co jsou u rozdělování kořisti, se rozehrála jako kouřová clona hra s lidovci a počtu a významnosti křesel. To jen proto, aby se jim plně vyklidilo pole, pokud jde o obsažení požadavku sledování oprávněnosti a trasnparentnosti průběhu realizace zákona o tzv. církevních restitucích v rámci koaliční smlouvy.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.196) Hra: Co přinesl 13.12.13 – Superaféra 184 kimla 17. 12. 2013 - 11:06