(71.186) Hra: Co přinesl 3.12.13 – Superaféra 174

7. prosinec 2013 | 08.00 |

Zajímavou zápletku přineslo v úterý 3.12.2013 navrácení P. Lessyho do funkce policejního prezidenta. P. Lessy, který se zapsal do širšího povědomí pokusem o ráznější postup proti korupci, byl na základě křivého obvinění ze strany tehdejšího ministra vnitra J. Kubiceho. Soud později zbavil P. Lessyho viny. K tomu viz celá zpráva:

Martin Červíček neodstoupí z pozice policejního prezidenta. Reagoval tak poté, co ministr vnitra Martin Pecina vrátil do funkce Petra Lessyho, a policie tak má dva šéfy. Červíček vyzval Pecinu, aby vzniklé dvojvládí vyřešil zákonnými prostředky, tedy ve správním řízení. Pecina vzápětí řekl, že Červíček řídí policii dobře. Červíček ve velmi emotivní projevu řekl, že Pecina způsobil policii problém a sám ho musí vyřešit. Naznačil také, že Pecina na něj měl v poslední době personální požadavky ohledně šéfa Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Milana Komárka. Chtěl, aby ho Červíček odvolal stejně jako šéfy krajských ředitelství ve Zlínském, Olomouckém a Jihočeském kraji. "Za posledních pár týdnů jsem nabyl dojmu, že vůbec v tuto chvíli nejde o to, aby byl naplněn zákon. Mám pocit, že v poslední době jsem jako policejní prezident čelil určitým požadavkům pana ministra především v souvislosti s personálními změnami v některých pozicích policie," uvedl Červíček. Udělat změny odmítl a představám ministra nevyhověl. "Pan ministr má právo říci své představy, ale já mám právo odmítnout,” řekl Červíček s odkazem na to, že o personálních věcech rozhoduje on a je za to odpovědný. Zda a koho mu Pecina doporučil místo Komárka, který útvar řídí čtyři měsíce, neřekl. "Mnoha představám jsem nevyhověl a ani jim nevyhovím. A dokud budu řídit policii, tak budu postupovat tímto způsobem. Žádný ministr vnitra nemůže zasahovat do toho, kdo povede jaký policejní útvar," konstatoval Červíček. Martin Pecina večer v České televizi potvrdil, že po Červíčkovi chtěl, aby situaci na ÚOKFK řešil, protože podle něj nebyla dobrá. Dodal, že chtěl personální změnu. Jméno šéfa ÚOKFK Milana Komárka ale výslovně nezmínil. Martin Červíček zároveň odpoledne na tiskové konferenci naznačil, že právě odmítnutí Pecinových požadavků mohlo ve skutečnosti stát za opětovným instalováním Lessyho. "Mám pocit, že tu nejde o to, aby byl naplněn zákon," poznamenal policejní prezident. Poznamenal, že za celou dobu mu nikdo neřekl, že je špatný policejní prezident. Vzniklou situaci by podle něj měl ministr řešit v rámci správního řízení. "V tuto chvíli zůstávám v pozici policejního prezidenta a budu řídit policii, dokud nebude zákonně rozhodnuto jinak," konstatoval Červíček v reakci na výzvu Peciny k jeho rezignaci.

Ministra vnitra Martina Pecinu slova policejního prezidenta překvapila. Českému rozhlasu řekl, že Červíčka nikdy veřejně nekritizoval, jen na poradách, řekl, že policie pod Červíčkovým vedením funguje dobře. Přesto v úterý řekl, že očekává, že odstoupí. Přiznal, že chtěl odvolání šéfa jihočeské policie, odmítl ale, že by chtěl odvolat šéfa policie Olomouckého kraje. U ostatních případů měl prý připomínky. Pecina Lessyho do funkce vrátil v úterý. Řekl, že Lessymu se stala křivda, když byl z funkce odvolán. Uvedl také, že očekává, že Červíček odstoupí. Dodal, že Lessy bude mezitím čerpat dovolenou a policii bude řídit Červíček. Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera ČTK řekl, že zaznamenal snahy o změnu ve vedení protikorupční policie, přičemž se ale nesetkal s kritikou vůči útvaru ze strany ministra. "Zaznamenal jsem nicméně, že by měl být ředitelem někdo jiný, že by tam neměl být pan Komárek. Nevnímal jsem příliš proč, nebyla to žádná konstruktivní kritika," uvedl náměstek. Kučera dodal, že vůči útvaru může mít on sám jisté výhrady, ty jsou ale prý "ryze pracovní a běžné, které se dnes a denně řeší". Za působení Červíčka se podle Kučery situace ve sboru zlepšila. "Je to člověk, který umí komunikovat na všechny strany a nevyvolávat konflikty, což polici významně zklidňuje," dodal. Martin Červíček už v říjnu v rozhovoru pro Právo řekl, že si nedovede "představit ani na minutu, že by byli v čele policie dva prezidenti. Ani formálně," uvedl. "Policie musí mít jasně dáno, kdo je její šéf, a to je princip, kterým se míním řídit. Neexistuje pro mne možnost, abych něco takového připustil, dodal tehdy Červíček. V rozhovoru také uvedl, že si nedokáže představit, že by existoval policejní prezident, kterého by nechtěl ministr vnitra.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/321041-policejni-prezident-cervicek-neodstoupi-naznacil-tlaky-ze-strany-peciny.html

Postup J. Kubiceho vyvolal řadu pochybností. V rozhovoru pro Lidové noviny uveřejněný 2.12.2013 Kubiceho a svůj vlastní postup hájí J. Hruška:

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina se chystá v řádu hodin vrátit do funkce policejního prezidenta Petra Lessyho. Exministr vnitra Jan Kubice neměl jinou možnost než odvolat Petra Lessyho, trvá ale na svém bývalý náměstek a Kubiceho pravá ruka Jaroslav Hruška. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz odmítl, že by obvinění bývalého šéfa z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby bylo účelové. Hruška byl náměstkem od května roku 2011, v minulosti byl Kubiceho podřízeným v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Ministerstvo opustil na vlastní žádost kvůli změně vlády.

Lidovky.cz: Zpětně hodnoceno, měla Petra Lessyho vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů, když už byl jednou kázeňsky trestán?

Inspekce je nezávislý orgán a nabyla dojmu, že došlo ke spáchání trestného činu, tak konala. Není  to tak, že ji poštval ministr.

J. Hruška: Městský soud řekl, že z procesních důvodů, pokud byl pan Lessy už kázeňsky potrestán, takže by se jednalo o totožný skutek. Soud neřekl, že se jednání nedopustil ani nezpochybnil jednání ministra. To je velká lež. Zákon říká, že pokud se policista dopustí jednání se znaky trestného činu, musí být propuštěn. Soud pana Lessyho rozhodně neočistil. Není pravda, že je nevinen.

Lidovky.cz:  Co říkáte na to, že ministr Pecina hodlá pana Lessyho vrátit do funkce? Hrozí v policii dvojvládí?

J. Hruška: Ministr by to měl vnímat, může se to stát. Veškerá odpovědnost je na něm. Do rozhodnutí není nucen, právních možností má několik.

Lidovky.cz:  Měl by se spokojit s rozhodnutím městského soudu, nebo počkat až na případně dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana?

J. Hruška: Současný ministr by mohl počkat na dovolání nejvyššího státního zástupce, protože se věc může opět právně zvrtnout, a pak se budu ptát, jestli urychlený návrat je v pořádku, nebo není. Takto vytvoří dvojvládí, aniž by dočkal na dovolání. Chápu, že má pochybnosti, že je to nepříjemné, ale pokud ministr bude zpochybňovat práci GIBS, je to stejné, jako kdyby zpochybňoval práci policie.

Lidovky.cz: Nejde ale odpovědnost za ono dvojvládí za exministrem Janem Kubicem?

J. Hruška: Ministr Kubice postupoval podle zákona o služebním poměru. Někdo jednání pana Lessyho klasifikoval jako trestný čin, někdo ho obvinil. I soud jasně řekl, že jeho chování bylo nešťastné. Možná se policejní prezident neměl chovat tak, aby se vystavoval riziku, že ho někdo obviní, že se bude takto nevhodně vyjadřovat a chovat. To už ale nikdo neřeší.

Lidovky.cz: Nešlo spíš o to zbavit se nepohodlného policejního prezidenta?

J. Hruška: Účelovku naprosto odmítám, protože ministr Kubice měl v ruce usnesení o zahájení trestního stíhání a on musel konat podle zákona.

Kauza Lessy:

Lessyho propustil tehdejší ministr vnitra Jan Kubice poté, co jej loni v srpnu obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Šéf policie údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obžaloba kladla Lessymu za vinu, že v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři. Následně v rozhovoru uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Lessy se hájil tím, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor se ho prý na Vaňka sám telefonicky dotazoval.

Viz: http://www.lidovky.cz/ucelovku-odmitam-rika-kubiceho-muz-ktery-pomohl-odstranit-lessyho-1fv-/zpravy-domov.aspx?c=A131202_160518_ln_domov_ogo

Z hlediska pokračování této kauzy bude zajímavé zejména to, zda dvojvládím v policii bude vyvolána válka s použitím indiskrecí či nikoli.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře