(71.183) Hra: Co přinesl 30.11.13 – Superaféra 171

4. prosinec 2013 | 08.00 |

V sobotu 30.11.2013 mě nejvíce překvapilo, že na moji poznámku uveřejněnou na profilu A. Gajdůškové paní místopředsedkyně Senátu reagovala, a dokonce připustila velmi otevřenou výměnu názorů. Velmi si toho vážím, protože mně (a doufám nejen mně) umožnila více pochopit, co se odehrává. Celá výměna názorů je na:

https://www.facebook.com/Jiri.Fanta/posts/605122606190285?comment_id=5969071&offset=0&total_comments=8&ref=notif¬if_t=share_reply#!/alena.gajduskova/posts/687002454651607?comment_id=7108196&offset=0&total_comments=2¬if_t=feed_comment

(bohužel je přístupná jen pro ty, kteří patří mezi přátele na FB).

Proto ji uveřejňuji i na tomto místě:

RV (úvodní poznámka):Postup vyjednávání v oblasti tzv. církevních restitucí se mi začíná zdát podivný. Bylo by korektní, pokud by po vzoru německé sociální demokracie i naše nechala projít připravovanou koaliční smlouvu vnitrostranickým referendem.

A. G.:Vyjednávání o církevních restitucích ještě nezačalo, takž nevím, co je na něm podivného. Zatím běží přípravy na tato jednání. Experti ČSSD, ANO a církví se sejdou na konci příštího týdne. Upozorňuji, že jednání o restitucích není jednání o vládě.

To je o jiných problémech. Vnitrostranické referendum o koaliční smlouvě by se mi moc líbilo. Ale znamenalo by to prodlužování současného odsouvání řešení skutečných problémů počínaje nezaměstnaností mladých, přes problémy nemocnic až po propadání reálné hodnoty penzí a stále trvajícího hospodářského poklesu, tedy snižování životní úrovně občanů. Prodlužování nevládnutí tento stav jen zhoršuje.

RV:S tímhle opravdu nemohu souhlasit a právě to jsem měl na mysli. Chcete-li - považuji to za zradu a zpronevěření se volebním výsledkům. Právě toho jsem se obával.

AG:Co považujete za zradu a jaké zpronevěření se a kterým volebním výsledkům? A s čím nesouhlasíte?

RV:Upřesňuji: S tímhle opravdu nemohu souhlasit a právě to jsem měl na mysli, když o "podivnostech". To je zbabělý útěk. Chcete-li - považuji to za zradu a zpronevěření se volebním výsledkům. Právě toho jsem se obával.

AG: S čím nemůžete souhlasit? A útěk od čeho?

RV:No přece vyřadit otázku nápravy zjevných pochybení v zákoně o církevních restitucích nemůže být mimo program této vlády. Alespoň těch pochybení, která jsou v kompetenci výkonné moci, tj. vlády. Pokud jde o výsledky voleb, tak strany, které tento zákon "silou moci" prosadily, ve volbách propadly.Nemohu souhlasit s Vaším tvrzením: "JEDNÁNÍ O RESTITUCÍCH NENÍ JEDNÁNÍ O VLÁDĚ. TO JE O JINÝCH PROBLÉMECH". Právě naopak. Jedním z důležitých prvků vládního programu by mělo být využití kompetencí, které má vláda, k tomu, aby se na minimum zredukovalo zneužití záměrných pochybení, která byla do zákona propasírována. A na tom musejí spolupracovat všechny resorty a vládní program k tomu musí všechny koaliční partnery zavázat.

OD:Těsně před volbami se sešli představitelé KSČM a ČSSD a dohodli se na nutnosti ročního pozastavení vydávání majetku v církevních restitucích a jejich revizi, s tímto heslem vystupoval na mítincích i Sobotka, takže bych očekával, že ve vládním prohlášení bude věta, že vláda s okamžitou platností pozastaví vydávání majetku a připraví návrh na řešení další účinnosti zákona o církevních restitucích.

AG:Jen ve stavebnictví ztratilo práci 8 tisíc lidí. Důchodci už musí volit mezi tím, zda si koupí něco k jídlu nebo potřebný lék. Včera jsem za tepláčky pro ročního kloučka zaplatila téměř tři stovky a to byly ty nejlevnější. Pro mámu s 11 tisíci mateřské a ještě navíc třeba s dvojčaty to je téměř neřešitelná situace. Tohle řešit je poslání sociální demokracie a to co nejrychleji. Restituce, tak jak jsou nastavené, jsou problém a s ním udělat maximum možného je úkol našeho týmu. Ale problémy, které má před sebou nová vláda jsou mnohem horší a složitější a nelze je odkládat kvůli špatně nastaveným restitucím. Vím, že jste přemýšlivý člověk. Předpokládám tedy, že na tom se shodneme.

RV:Částečně. Propad 3. čtvrtletí je dán zejména Kalouskovou destrukcí 1. pilíře a vyvoláváním nedůvěry proti němu. Viz: http://radimvalencik.pise.cz/786-v-cem-se-singer-myli.html

Ale je potřeba vidět věci v souvislostech. Přes tzv. církevní restituce mají být vyvedeny peníze nikoli ve prospěch církví, ale ve prospěch lobby, která s církvemi nemají nic společného právě tak, jako mnoho z toho, co se požaduje k vydání, nemělo nic společného s církvemi. A to je nutné ošetřit. Protože 1. Z těchto peněz jsou financovány největší lumpárny. 2. Právě tyto majetky a peníze nejméně vytvářejí pracovní příležitosti.

OD:ČSSD se schovává za řešení nezaměstnanosti, což je samozřejmě také vážný problém, ale ústupem od svého programu chce věnovat církvím majetky a finance, které by mohly posloužit třeba přímo těm chudým a nezaměstnaným. Tito volili ČSSD i proto, že od Sobotky a spol. dostávali náměty, že revize církevních restitucí vrátí část prostředků do státního rozpočtu na řešení podpory ekonomiky. Příště si dnešní voliči ČSSD rozmyslí, zda volit stranu, která ustupuje od svého programu v tak zásadních otázkách.

MK:Bohužel, jednání o restitucích JE také jednáním o vládě, protože to byla podstatná součást předvolebních slibů, které podmínily hlasy voličů, a těch nebylo málo. Pokud se koalice zrodí za cenu, že neplnění volebních slibů se "zdůvodní" obvyklou metodou, budoucnost této vlády nevidím dobře a ještě méně dobře vnímám budoucí podporu ČSSD. Chápu, že situace není lehká a přeji všem, aby jednání byla úspěšná.

Poznámka: Pokud to bude někdo považovat za významné a nemá přístup na výše uvedenou stránku, mohu jeho stanovisko tlumočit formou komentáře s odvoláním na jeho autora.

Za největší událost v sobotu 30.11.2013 lze považovat neúspěch B. Sobotky v jihomoravské ČSSD, zvláště pak jeho ostré vyjádření, kterým de facto vyhlásil politiku odhalování a pronásledování "vnitřního nepřítele", viz zpráva dle Novinky.cz:

Zachmuřeně opouštěl v sobotu po poledni krajskou konferenci jihomoravské ČSSD předseda strany Bohuslav Sobotka. Před hlasováním podpořil dosavadního krajského předsedu Václava Božka, ovšem delegáti dali jasnou většinu hlasů Zdeňku Dufkovi, který patří do tábora Michala Haška. Ten stál v čele tzv. puče proti Sobotkovi těsně po volbách. Přestože neúspěšní odpůrci Sobotky se už vzdali čelných postů ve straně, v Brně ukázali, že je potřeba s nimi stále počítat jako s významnou silou. "Spor uvnitř ČSSD se tímto výsledkem vrací znovu na začátek, začíná další kolo snahy rozbíjet sociální demokracii. Tito lidé se měli nějaký čas držet zpátky, protože to, co provedli straně po volbách, nás velmi poškodilo. Pokud se teď po několika týdnech hrnou zase do funkcí, tak to straně nepomůže. Není to dobrá personální volba a je vidět, že nemoc ČSSD je mnohem hlubší, než jsme si mysleli," nebral si Sobotka servítky těsně po volbě. Nový předseda jihomoravské ČSSD Dufek, který patří do okruhu blízkých Haškových spolupracovníků, výsledek voleb odmítl interpretovat konfrontačně. "Musí skončit doba, kdy jsme se dělili na nějaké tábory. Máme před sebou vládní odpovědnost, takže musíme podporovat naše vedení a současně se připravovat na nové volby, které nás čekají v dalším roce. Nestavěl bych výsledek do antagonické pozice, prostě předseda Sobotka měl nějaký názor a většina delegátů jiný. Věřím, že dokážeme řešit problémy, které nás trápí a že budeme spolupracovat," řekl Právu Dufek. Podle Haška by měla strana pod novým vedením na jihu Moravy hlavně přesvědčit voliče, aby dali ČSSD hlasy v dalších volbách. "Nenálepkoval bych lidi na haškovce a sobotkovce, Zdeněk Dufek pracoval v týmu, který jsem vedl jako hejtman, takže je jasné, že po této stránce k sobě máme blízko. Nicméně věřím, že se bude snažit spojit názorové proudy krajské organizace. Nejsme stranou jednoho muže na centrální ani krajské úrovni. Teď je potřeba prosadit krajské priority v poslanecké sněmovně, jako je dálnice z Brna na Vídeň, z Brna na Svitavy nebo dokončení velkého městského okruhu v Brně. Tyto krajské priority by měly mít podporu našeho nového jihomoravského předsedy i budoucího premiéra Sobotky," konstatoval Hašek. Spokojen s volbou byl i Jeroným Tejc. "Důležité je, že jsme předsedu zvolili hned na první pokus. Jak znám Zdeňka Dufka, tak věřím, že se mi podaří organizaci spojit, jak to slíbil. Každý máme právo na názor, měl ho i pan předseda Sobotka, ale nemyslím si, že výsledek této volby by měl být pro něj nějakým vzkazem. Delegáti rozhodli v tajném hlasování, každý se mohl rozhodnout na základě diskuze," usmíval se Tejc.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320780-sobotka-utrpel-na-jihu-moravy-porazku-novy-krajsky-predseda-patri-mezi-haskovce.html

Poněkud překvapivé je stanovisko B. Sobotky, kterým situaci nadále hrotí. Jedná se totiž o určité překračování mezí vnitrostranické demokracie. Právě to bylo v ČSSD odsouzeno, když byli k opuštění významných pozic dotlačeni "vzbouřenci" či "pučisté". Pod záminkou pronásledování "vnitřního nepřítele" však nelze omezovat vnitrostranickou demokracii. Zvláště, když se začínají objevovat určité pochybnosti při vyjednávání vládní koalice, viz výše.

Za povšimnutí stojí i rozhovor P. Bělobrádka pro Českou pozici, viz:

ČESKÁ POZICE: Od místopředsedy strany Jana Bartoška zaznělo, že v případě zrušení lustračního zákona nepůjde KDU-ČSL do vlády. Je to jednotný názor strany?

BĚLOBRÁDEK: Jednotný názor je, že nezvedneme ruku pro zrušení lustračního zákona. Vychází to i z jednání předsednictva a poslaneckého klubu.

ČESKÁ POZICE: Ale ta Bartoškova konstrukce zněla jinak: bude-li zrušen lustrační zákon, KDU-ČSL nevstoupí do vlády.

BĚLOBRÁDEK: Nevím, jestli to Jan Bartošek řekl přesně takhle. V každém případě jde o jeho názor.

ČESKÁ POZICE: A názor předsedy strany to je, nebo není? Pokud si to ČSSD, ANO a KSČM prohlasují, je to pro lidovce důvod, aby nebyli ve vládě?

BĚLOBRÁDEK: Je to jeden z možných důvodů. Tyhle věci jsou pro nás "Sophiinou volbou". Může se stát, že to bude mezi věcmi, které budou prohlasované, aniž se na tom v rámci koalice dohodneme. V případě, že by to bylo v době, kdy uzavřeme koaliční smlouvu, tak budeme vyžadovat pojistku, abychom nebyli v zásadních věcech takto přehlasováváni. Že pro zásadní zákony by měli koaliční partneři právo veta.

ČESKÁ POZICE: Přičemž lustrační zákon by mezi takovéto zásadní otázky patřil?

BĚLOBRÁDEK: Je to jeden z možných adeptů. Musíme se o tom poradit v rámci strany i s koaličními partnery. Jsou věci, které nechci vzkazovat přes média. Ale je pravda, že ten hlas ve straně je poměrně silný."Jasné v tuto chvíli je, že pro zrušení lustračního zákona ruku nezvedneme, a to ostatní uvidíme".

ČESKÁ POZICE: Proč to patří mezi priority KDU-ČSL? Je za tím třeba ta historická zkušenost s bývalým předsedou Josefem Bartončíkem? (První polistopadový předseda KDU-ČSL, jehož kariéru ukončila aféra kolem jeho možné spolupráce s StB, která nejspíše poškodila stranu ve volbách v roce 1990 – pozn. red.)

BĚLOBRÁDEK: Je to historická zkušenost s komunismem. Čtyři popravení poslanci, desítky emigrantů, dva nebo tři, kteří zemřeli v internaci, stovky vězněných, mučených, šikanovaných, spousta lidí se zničenou kariérou... To všechno v lidech je, a je jen velmi málo rodin našich členů, kteří takovou zkušenost s minulým režimem nemají.

ČESKÁ POZICE: Tohle vám ale zase nepřekáželo v tom, abyste vyjednávali o spolupráci s Andrejem Babišem, jehož možná spolupráce s StB je stále nevyřešená.

BĚLOBRÁDEK: Vyjednáváme, a je otázkou, zda pan Babiš ve vládě bude, nebo ne. Pan předseda Sobotka řekl, že je pro něj prioritou, aby byli předsedové koaličních stran ve vládě. Pak to samozřejmě trochu mění situaci. Má to logiku, aby byli předsedové ve vládě – aby se něco neprojednalo na vládě a předseda pak neřekl, že názor strany je jiný. Takže přestože já jsem také netajil, že mou ambicí není být ve vládě, chápu politickou a technickou stránku věci. Dokud jsem předseda, tak nesu nějakou zodpovědnost a musím být připraven ji nést i v rámci exekutivy.

ČESKÁ POZICE: Není v tom jistá schizofrenie? Nedotknutelnost lustračního zákona je pro lidovce nepřekročitelnou podmínkou, aby KDU mohla uvažovat o vládě. Ale zároveň straně nevadí vyjednávat s osobou, která nemá vyřešenou minulost?

BĚLOBRÁDEK: Je to opět ta Sophiina volba. Jaké je jiné lepší řešení potenciální koalice? Jsme připraveni jednat. A zatím nemáme jednoznačné stanovisko, zda pan Babiš bude ve vládě, zda bude ministrem. Bude to prostě věc dalšího jednání a já se na tom teď nechci točit, když to musíme nejdřív probrat s partnery. Jasné v tuto chvíli je, že pro zrušení lustračního zákona ruku nezvedneme, a to ostatní uvidíme.

ČESKÁ POZICE: Má KDU-ČSL ještě nějaké další nepřekročitelné podmínky, nějaké nezbytnosti pro vstup do vlády? Už jste avizovali, že pokud si ČSSD vyjedná s církvemi změnu smluv týkajících se restitucí, že s tím nemáte problém...

BĚLOBRÁDEK: Pokud dojde k vzájemné dohodě, tak to jistě podpoříme. Jen rozhodně nechceme udělat nějakou změnu zákona nebo nějaké jednostranné legislativní opatření, které by popřelo smysl finanční odluky státu a církve a nějakého aspoň trochu smysluplného vyrovnání.

ČESKÁ POZICE: A existují nějaké další nepřekročitelné podmínky? Něco, co by znemožnilo váš vstup do vlády, pokud by vám nebylo vyhověno?

BĚLOBRÁDEK: Určitě trváme na snížení daňové zátěže pro pracující rodiny. Jde nám o zákon o státní službě, nový zákon o financování politických stran, a další věci. To, že jsou teď nastolená ta nejkontroverznější témata, je přirozené. Ale zatím jsme na nějaké zásadní rozpory ještě nenarazili, když ta jednání s námi zatím nebyla příliš intenzivní.

ČESKÁ POZICE: Zatím to skutečně vypadá, že si toho víc vzkážete přes média, než vyjednáte u stolu. Jak je vaše strana s tím koaličním vyjednáváním spokojená?

BĚLOBRÁDEK: Vyjádřili jsme svou nespokojenost, protože se domníváme, že už je na čase, aby nedocházelo jen k separátním jednáním. Hnutí ANO chce jednat o vládní účasti, tak už by bylo dobré projednávat ty programové věci společně. Jinak by si mohli ČSSD a ANO něco projednat, dojít k nějakému závěru, a pak s tím budou muset začít znovu, když my s tím nebudeme spokojeni.

ČESKÁ POZICE: Takže kdy začnete s těmi třístrannými jednáními?

BĚLOBRÁDEK: Příští týden. Tenhle týden nám byly zaslány výsledky separátních jednání ČSSD a ANO. Jak to, na čem se dohodli, tak to, kde mají rozpory. My to opoznámkujeme a dáme k tomu vlastní stanoviska, a příští týden se začnou scházet expertní týmy. Ta dosavadní intenzita jednání byla na můj vkus prostě malá.

ČESKÁ POZICE: A jste si skutečně jistí, že chce ANO vládu složit? Andrej Babiš už vám přes média vzkazoval, že někteří jeho kolegové mají problém s vaším sponzorem Luďkem Sekyrou, nebo že když máte problém s lustracemi, tak asi máte problém přímo s ním...

BĚLOBRÁDEK: My jsme téma lustrací nenastolili, to nastolil pan prezident, když řekl, že nebude jmenovat ministra, který nemá lustrační osvědčení, záležitost je třeba projednat s eventuálními koaličními partnery. Pořád nevíme, jestli půjde pan Babiš do vlády, jestli chce být ministrem. Pokud bude pan Sobotka trvat na účasti obou předsedů ve vládě, stále je tu možnost, aby pan Babiš byl členem vlády a zároveň pod sebou neměl ministerstvo.

ČESKÁ POZICE: Šlo mi spíš o něco jiného. Máte z těch dosavadních jednání pocit, že chce ANO skutečně skládat vládu?

BĚLOBRÁDEK: Pocity si nechám pro sebe. Důležitá jsou fakta, emoce by neměly hrát roli. Ty důvody, proč spolu jednat, jsou silnější než nějaké vzkazy přes média.

ČESKÁ POZICE: Už při hlasování o místopředsedech sněmovny jste si vyzkoušeli, že pro ČSSD a ANO není problém hlasovat spolu s komunisty. Není to vzhledem k plánované koaliční spolupráci poněkud varovné?

BĚLOBRÁDEK: Právě proto se domnívám, že v rámci koaliční smlouvy musejí být nějaké pojistky, abychom se nedostali do systému, který tady byl za Jiřího Paroubka, kdy některé zákony prohlasovával s komunisty. Toho se nechci dočkat, protože pak jsou jen dvě možnosti: buď to trpět za cenu, že pokračuje vláda, nebo z vlády odcházet. A podle mě je lepší – a řekli jsme to i potenciálním koaličním partnerům – řešit ty věci dopředu, že je pro nás i pro Českou republiku lepší do vlády nevstoupit, než z vlády posléze vystupovat. Ať si jasně rozdáme karty na začátku.

ČESKÁ POZICE: Jaké zastoupení ve vládě si lidovci představují?

BĚLOBRÁDEK: To nechci vzkazovat přes média.

ČESKÁ POZICE: A můžete aspoň říci, zda budou lidovci usilovat o nějaký silový resort? Socialisté a ANO už si mezi sebou rozdělili finance, teď žonglují o vnitro...

BĚLOBRÁDEK: Bývalo zvykem, že každý z koaličních partnerů měl nějaké silové ministerstvo. Jsem přesvědčen, že nám nezbývá než jít do těch jednání s tím, že nějaké silové ministerstvo by měla mít i KDU-ČSL.

ČESKÁ POZICE: Byla by to třeba obrana?

BĚLOBRÁDEK: To si opravdu necháme pro jednání s partnery.

ČESKÁ POZICE: Už i v médiích proběhla zpráva, že se vám na obranu dvakrát nechce...

BĚLOBRÁDEK: Médii toho proběhne... Jsou to spekulace. O resortech nebo o personálních otázkách jsme vůbec nejednali. Považuji za bezpředmětné vysilovat se tím, kdo kde bude sedět, v době, kdy nejsme vůbec rozhodnuti, zda do té vlády jdeme – a jsou tu problémy, které mohou zabránit vzniku koalice. Jsem zvyklý jít krok za krokem.

ČESKÁ POZICE: Přesto se ještě na jednu věc ohledně resortů zeptám. Zaznamenali jsme informaci, že má KDU-ČSL usilovat o ministerstvo dopravy, a že jde o velké přání jednoho z vašich vyjednavačů, Jana Kasala.

BĚLOBRÁDEK: Nejednali jsme o tom ani s Janem Kasalem, ani v rámci celostátního výboru. Jde o spekulaci.

ČESKÁ POZICE: Dostali jsme tu informaci s tím, že by měl Kasal stát o to, aby se na resort vrátil Milan Šimonovský. Je to reálné, nebo je to úplný nesmysl?

BĚLOBRÁDEK: Slyším tu spekulaci teď poprvé a nezdá se mi to pravděpodobné.

Viz: http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/sef-lidovcu-belobradek-v-zasadnich-vecech-nesmime-byt-prehlasovani

Rozhovor je natolik upřímný ze strany P. Bělobrádka, aby z něj bylo možné vyčíst, že právo veta (tabuizování určitých otázek) je pro KDU-ČSL významné v podstatě jen z důvodu církevních restitucí, a to i těch otázek, které jsou v kompetenci výkonné moci. Spory kolem lustračního zákona hrají jen roli kouřové clony. Vzniká otázka, proč se KDU-ČSL do této role situuje? Vždyť:

1. Za nedostatky zákona nenese odpovědnost?

2. Současný reformní proud v katolické církvi personifikovaný Svatým otcem Františkem rozhodně nepodporuje politiku "co je doma, to se počítá, ať to stojí (pokud jde o kredit katolické církve), co to stojí".

3. Stávající přístup katolické církve vede k tomu, že se obohatí různá lobby i na její úkor, zatímco ztráta kreditu však plně (a dvojnásobně) připadne na ni.

K tomu příště.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře