(71.177) Hra: Co přinesl 24.11.13 – Superaféra 165

28. listopad 2013 | 08.00 |

Neděle 24.11.2013 přinesla spoustu drobných událostí patřících spíše do kategorie perliček. Patrně nejdiskutovanější bude pojetí pátého dílu seriálu "České století" nazvaný "Zabíjení soudruha /1951/" vysílaný na ČT 1 či spor o to, jak vznikl Babišův svazek, viz:

http://www.novinky.cz/domaci/320177-babisuv-svazek-je-zfalsovany-tvrdi-byvaly-dustojnik-stb.html

Z mého hlediska je nejzajímavější událostí reflektovanou v mediálním prostoru nenápadný článek na Novinky.cz, který uvádím v plném znění s menší grafickou úpravou (podtrhuji to nejdůležitější):

Investiční skupina PPF se dnes znovu důrazně ohradila proti anonymnímu nařčení, podle kterého měla na intervenci ČNB vydělat tři a půl miliardy při koupi mobilního operátora. Podle konspirační teorie za to měla PPF členům bankovní rady ČNB přihrát miliardu za odměnu. "Jde o šíření anonymního a zcela nepravdivého diskusního příspěvku, který se navíc neopírá ani o základní ekonomické znalosti," reaguje PPF. Na internetu se objevila v uplynulém týdnu spekulace, že PPF měla na oslabení koruny zájem. Španělé prý dávali přednost platbě v korunách, neboť ji považovali ve srovnání s eurem za stabilnější, a tak PPF měla údajně dohodnout cenu v korunách a pak nechala členy ČNB odhlasovat oslabení koruny o pět procent, čímž měla na transakci vydělat zhruba 3,5 miliardy. V této souvislosti se na sociálních sítích objevilo obvinění, že PPF se o tento zisk podělila s členy bankovní rady ČNB, kteří pro oslabení hlasovali, a rozdělila mezi ně rovnou miliardu. To však důrazně popírá mluvčí PPF Radek Stavěl. Jde o ”šíření anonymního a zcela nepravdivého diskusního příspěvku, který se navíc neopírá ani o základní ekonomické znalosti," uvedl. PPF by teoreticky na měnové intervenci ČNB vydělala v případě, že by měla peníze na transakci uložené na účtu v eurech a po oslabení měny by je směnila na koruny. "Takovou hypotézu můžete vztáhnout na všechny subjekty a občany, které mají účet v eurech a po devalvaci je smění za koruny – a je jedno, jestli si kupují Telefóniku, nebo s korunami naloží jinak.

Zmínka o PPF v tomto kontextu je tedy čistě účelová a zneužívá ekonomickou neznalost části veřejnosti za účelem poškozování pověsti a značky PPF," zdůraznil Stavěl. Nařčením, že by z kroku měli členové rady České národní banky nějaký prospěch, se brání i centrální banka. "Na veřejnosti šířená, ničím nepodložená a zcela nepravdivá nařčení ČNB a členů její bankovní rady zpochybňují důvěryhodnost nezávislé tvorby měnové politiky, která je základním smyslem existence každé centrální banky. Proti takovým nepodloženým pomluvám se musíme a budeme tvrdě bránit,” uvedl guvernér ČNB.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/320151-ppf-cnb-jsme-neovlivnili-je-to-lez-nekoho-kdo-ani-nema-ekonomicke-znalosti.html

Abychom si ukázali, čím je článek zajímavý, připomeňme si obdobný uveřejněný rovněž na Novinky.cz den před tím:

Prodej mobilního operátora O2 investiční skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a intervence České národní banky oslabující kurz koruny, se odehrály téměř ve stejnou dobu, což vyvolalo konspirační teorii, jež v současnosti koluje po českém internetu. Podle ní měla PPF na oslabení kurzu vydělat tři a půl miliardy a členům bankovní rady ČNB měla přihrát miliardu za odměnu. PPF to vyvrací s tím, že platba je stanovena v korunách, a vývoj koruny k euru na ni tedy nemá vliv. PPF koupila podíl 65,9 procenta ve společnosti Telefónica Czech Republic za 63,6 miliardy korun.Akvizice byla oznámena 5. listopadu a o dva dny později ČNB oslabila korunu. Na internetu se objevila spekulace, že PPF měla na oslabení koruny zájem. Španělé prý dávali přednost platbě v korunách, neboť ji považovali ve srovnání s eurem za stabilnější, a tak PPF údajně dohodla cenu v korunách a pak nechala členy ČNB odhlasovat oslabení koruny o pět procent, čímž měla na transakci vydělat zhruba 3,5 miliardy. V této souvislosti se na sociálních sítích objevilo obvinění, že PPF se o tento zisk podělila s členy bankovní rady ČNB, kteří pro oslabení hlasovali, a rozdělila mezi ně rovnou miliardu. "Akvizice 65,9% podílu v Telefónica Czech Republic byla stanovena v českých korunách. Vývoj kurzu české koruny k zahraničním měnám tedy nemá na hodnotu této akvizice žádný vliv," dodal mluvčí PPF Radek Stavěl. PPF by teoreticky na měnové intervenci ČNB vydělala v případě, že by měla peníze na transakci uložené na účtu v eurech a po oslabení měny by je směnila na koruny. Zda má PPF peníze na koupi akcií Telefóniky na korunových nebo eurových účtech, ale odmítl mluvčí Radek Stavěl komentovat. Spekulace o ovlivnění členů bankovní rady ČNB odmítl. Uvedl, že finanční vypořádání mezi oběma společnostmi nastane až v řádu měsíců. "Transakce bude dokončena až po souhlasu Evropské komise, dokončení očekáváme v průběhu několika měsíců," řekl Právu Stavěl. Nařčením, že by z kroku měli členové rady České národní banky nějaký prospěch, se brání i centrální banka. "Na veřejnosti šířená, ničím nepodložená a zcela nepravdivá nařčení ČNB a členů její bankovní rady zpochybňují důvěryhodnost nezávislé tvorby měnové politiky, která je základním smyslem existence každé centrální banky. Proti takovým nepodloženým pomluvám se musíme a budeme tvrdě bránit,” uvedl guvernér ČNB. Banka zopakovala, že devizový kurz je nástroj na uvolňování měnových podmínek a banka se ho rozhodla používat.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/320064-ppf-odmita-ze-by-ovlivnila-cnb-telefoniku-koupila-v-korunach.html

Všimněme si následujícího:

Za prvé: Oba články jsou obsahově a částečně i formulačně téměř identické. Proč se dvakrát opakuje a zdůrazňuje totéž?

Za druhé: Mluvčí PPF nejdříve vše důrazně popírá: "Jde o šíření anonymního a zcela nepravdivého diskusního příspěvku, který se navíc neopírá ani o základní ekonomické znalosti" (v článku ze 24.11.2013) je příslušná formulace uvedena v plném znění a nelogicky dokonce dvakrát za sebou). Vzápětí však sám mluvčí PPF potvrzuje, že PPF mohla 3,5 miliardy korun zásahem ČNB vydělat: "Takovou hypotézu můžete vztáhnout na všechny subjekty a občany, které mají účet v eurech a po devalvaci je smění za koruny – a je jedno, jestli si kupují Telefóniku, nebo s korunami naloží jinak." (Mj. není tak úplně pravda, že je jedno, zda někdo vydělá 5 % ze 100 euro, nebo z téměř dvou a půl miliard euro, to není jen kvantitativní rozdíl.)

Za třetí: Není tak úplně jasné, koho mluvčí má na mysli, když hovoří o tom, že někdo se "neopírá o základní ekonomické znalosti". Myslím, že neschopnost používat základní ekonomické znalosti projevila v tomto případě ČNB a velmi brzy se to ukáže.

Za čtvrté (a především), chybí odpověď na nejdůležitější otázky (jak jsem je formuloval již dříve):

1. Mohla či dokonce musela ČNB vědět o operaci realizované v českých korunách v rozsahu 63,6 miliard korun, jejíž parametry byly dány aktem koupě 5.11.2013?

2. Mohla či dokonce musela ČNB vědět, že platba této částky v českých korunách v rozsahu 63,6 miliard korun proběhne po 7.11.2013, kdy dojde operací ČNB k výraznému oslabení české koruny?

3. Mohla či dokonce musela ČNB vědět, že PPF převedla část svých finančních aktiv odpovídajících 66,3 miliardám českých korun z českých korun na euro ještě před 7.11.2013?

4. Mohla či dokonce musela ČNB vědět, že touto operací PPF získá odhadem 3,5 miliard korun?

To vše nikoli ku prospěchu podpory růstu české ekonomiky, ale naopak za cenu podlomení jejího růstu, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/786-v-cem-se-singer-myli.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.177) Hra: Co přinesl 24.11.13 – Superaféra 165 ondrey 28. 11. 2013 - 08:44