(71.176) Hra: Co přinesl 23.11.13 – Superaféra 164

27. listopad 2013 | 08.00 |

Těsně před klíčovým jednáním s ANO 23.11.2013 (kde šlo zejména o post předsedy Poslanecké sněmovny) prostřednictvím rozhovoru pro Právo B. Sobotka na svého očekávaného koaličního partnera přitlačil a současně důrazně odmítl dříve připouštěnou "radikální vládní alternativu" (tj. sdělil, že dle něj je ve hře pouze "přirozená vládní koalice" ČSSD, ANO, KDÚ-ČSL, ale nikoli varianta ČSSD, ANO s tichou podporou KSČM a/či Úsvitu):

* Pane předsedo, už se smiřujete s rolí Petra Nečase v Babišově vládě?

To určitě ne. S Petrem Nečasem nechci mít nic společného. Rozhodně nebudeme opakovat vražedné koaliční vztahy, které fungovaly v jeho vládě. To bylo skutečně odpudivé, co se tam dělo. Věřím, že se nebudeme hádat v přímém přenosu jako Nečas, Kalousek a Bárta. Tohle nová koalice předvádět nesmí a nemůže.

* Myslíte, že vás to nečeká?

Z jednání mám velmi dobrý pocit, je obrovská míra vůle se dohodnout. Alternativa k této vládě není žádná, to už jsou jen předčasné volby. Představa, že by lidé šli zase za dva tři měsíce volit, by pro tuto zemi byla obrovská ztráta času, a především ztráta důvěry pro lidi, kteří dali ČSSD, ANO a KDU-ČSL poměrně silný mandát, aby začaly s touto zemí konečně něco dělat. Jsem optimista a domnívám se, že tu může vzniknout stabilní vláda, která nebude zemi škodit a naopak povzbudí hospodářský růst.

* Takže menšinová vláda ČSSD už nepřichází v úvahu?

Není jiná stabilní alternativa než koalice s ANO a lidovci. Proto také už s formálním pověřením pana prezidenta vedu jednání o budoucí vládě právě s těmito stranami. Tato trojkoalice má dostatečnou většinu hlasů, mohla by tedy být stabilní. A nejlepší by bylo, kdyby ve vládě byli zastoupeni všichni předsedové koaličních stran, abychom se nemuseli scházet na nějakých K9, ale abychom spolu mluvili ve vládě. Kromě toho musíme uplatnit úplně jinou hospodářskou strategii než předchozí vláda, která se zaměřovala především na plošné škrty. Vláda už nesmí škrtit ekonomiku, naopak musí podpořit vznik nových pracovních míst. Je také třeba, aby vláda měla dobrou pověst u občanů, aby v čele resortů byli kompetentní lidé, aby se neopakovala historie s paní Hanákovou nebo panem Drábkem.

* Naráželi jsme na to, že Petr Nečas byl ve své vládě vlastně rukojmím ministra financí Miroslava Kalouska. Neskončíte jako premiér podobně?

Minimálně to, že jsem čtyři roky ministrem financí byl, mi umožňuje podrobný vhled do toho, jak toto ministerstvo funguje, i kdyby soc. dem. finance neměla. Chceme resorty financí a vnitra, ale nejdřív se musíme dohodnout na zákonu o prokázání majetku, na tom, kdy zavedeme registrační pokladny, jestli budeme valorizovat penze. To je pro nás priorita.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320108-sobotka-bud-bude-trojkoalice-nebo-volby.html

Na jednání s ANO pak B. Sobotka dosáhl to hlavní, o co mu šlo (byť za cenu tak "nepodstatné" oběti, jakou je post ministra financí):

Sociální demokracie předloží kandidáta na předsedu Sněmovny. Hnutí ANO bude mít ministra financí a místopředsedu Sněmovny. Strany se na tom dohodly na dnešním jednání. Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka by za vhodného kandidáta na předsedu dolní komory považoval místopředsedu poslaneckého klubu ČSSD a bývalého místopředsedu Sněmovny Jana Hamáčka. ČSSD vyměnilo ministerstvo financí za předsedu Sněmovny. V jejím čele by mohl zasednout poslanec soc.dem. Jan Hamáček, který dříve zastával funkci místopředsedy. Straně ANO tak případne resort financí. "Bylo by nešťastné žádat předsedu Sněmovny. Naše ambice jsou v řízení státu,” uvedl předseda hnutí Andrej Babiš. On sám by se mohl spokojit s postem vicepremiéra pro ekonomiku, na funkci ministra mu stále ještě chybí lustrační osvědčení. Ačkoliv obě strany jednaly téměř čtyři hodiny, na daních se opět jednoznačně neshodly. Podle Bohuslava Sobotky se většinu sporných bodů podařilo vyřešit. Výsledky dohody ale nechtěl zveřejnit: nejprve chce jednat s lidovci. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek připustil, že by rád zasedl do křesla ministra zahraničí. "Rád bych, aby mé jméno v těch jednáních zaznělo,” řekl. "Bylo by dobře, kdybychom prokázali, že jsme schopni se domluvit na tak důležité věci, jako je vedení Poslanecké sněmovny," uvedl před začátkem jednání Sobotka. V úvahu připadá od prvního momentu koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, pokud se strany shodnou na společném programu. "Ne všechny věci se musí dohodnout teď v koaliční smlouvě, řadu otázek bude možné posoudit až v okamžiku, kdy budeme přesně vědět, v jakém stavu přebereme jednotlivé resorty, v jakém stavu se nachází Česká republika," dodal Sobotka. V nastavení daní zatím panují mezi ČSSD a hnutím ANO rozpory. Hnutí miliardáře Andreje Babiše je proti zavedení daňové progrese u fyzických osob a zvýšení firemní daně. "Rádi bychom uzavřeli diskusi o otázkách, které zatím nebyly uspokojivě uzavřeny a které se týkají vývoje daňových sazeb v příštích letech," uvedl Sobotka. Zmínil i daň z přidané hodnoty, konkrétně její snížení na některé položky.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320127-cssd-povede-snemovnu-ano-ma-volnou-cestu-k-postu-ministra-financi.html

Co však je důležité, že ani o církevních restitucích ani o způsobu nápravy pokusu o destrukci penzijního systému formou prosazování tzv. druhého pilíře ani slovo. A ani slovo není také v (mírně řečeno) velmi problematických návrzích ČSSD na spásu ekonomiky, viz:

Státní banka, systém sdílené práce, dědická daň či posílení Czechinvestu. Toto jsou návrhy, které ČSSD předložila hnutí ANO, a pomocí kterých chce v ČR obnovit hospodářský růst a zajistit efektivnější výběr daní. Experti ANO dostali od ČSSD dva materiály, které má redakce Práva k dispozici: jeden se jmenuje "Návrhy ČSSD na opatření k obnovení hospodářského růstu a zvýšení zaměstnanosti," druhý "Návrhy ČSSD na vytvoření Národního plánu boje proti stínové ekonomice a práci načerno". ANO by oba texty mělo přes víkend posoudit. Obě strany se mimo jiné dohodly na rozdělení výborů Poslanecké sněmovny. Pět by jich mělo připadnout ČSSD, pět hnutí ANO, dva KSČM a po jednom by si měly připsat ostatní parlamentní strany. Soc.dem. chce například posílit systém malého a středního podnikání pomocí státem vlastněné banky. ”Prostředkem bude rozvoj Českomoravské záruční a rozvojové banky, která se jako 100% státem vlastněná instituce stane silnou univerzální komerční bankou a bude financovat především malé a střední podnikání a rozvoj infrastruktury," píše se v textu. Nezaměstnaným chce ČSSD nabídnout rekvalifikační programy ve spolupráci s podnikateli a těm, kterým hrozí propuštění, systém sdílené práce (tzv. kurzarbeit). Sdílená práce funguje například v Německu. Jak už hlásala před volbami, soc.dem. také plánuje zvyšovat minimální mzdu, ačkoliv někteří ekonomičtí experti před tím varují. Soc.dem. také plánuje obnovit systém investičních pobídek a roli Czechinvestu.

Ve snaze zabránit daňovým únikům si chtějí sociální demokraté posvítit na stánkový prodej, jehož podmínky chtějí výrazně zpřísnit. Naopak maximálně zjednodušit by se podle nich měla daňová přiznání, což v minulosti před volbami slibovaly i pravicové vlády. ČSSD chce také obnovit dědickou daň. "Dnes již faktická neexistence dědické daně otevírá prostor pro "vyprání" nelegálně nabytého majetku a finančních prostředků touto formou (viz případ Srba). Faktické zrušení dědické daně v ČR nemá obdoby v žádném ze států EU a velmi pravděpodobně ani na světě," píše se v návrhu. Zde se odkazuje na Karla Srbu, bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí, kterého policie obvinila z úplatkářství, zpronevěry a přípravy vraždy. Doma u něj našla několik miliónů korun v krabici od bot, Srba pak tvrdil, že peníze zdědil po otci. Na některých návrzích se už obě strany shodly: k tomu patří například zákon o prokázání původu majetku. ČSSD ho v textu konkretizuje. Dokazovat legálně nabytý majetek by měli občané při nabytí nemovitosti nad 15 miliónů korun, auta nad dva milióny korun, cenných papírů a podobně nad pět miliónů korun. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek Právu řekl, že pokud bude jeho strana ve vládní koalici, bude chtít post místopředsedy Sněmovny. "Budeme-li v koalici, musíme o něj usilovat," sdělil Bělobrádek. Nevyloučil ale možnost, že by nakonec KDU-ČSL ve vládě nebyla. "Možné jsou stále všechny tři varianty: že budeme v koalici, že budeme podporovat menšinovou vládu, ale i to, že budeme v opozici. Jednání zatím příliš nepokročila. ČSSD a ANO toho dnes mnoho neřekly," uvedl předseda KDU-ČSL, který dřív říkal, že jeho strana by místopředsednické křeslo mít nemusela a spokojila by se s posty ve výborech. "To bylo na samém začátku jednání," upřesnil svá dřívější slova. Bohuslav Sobotka už dříve v rozhovoru pro Právo řekl, že jiná varianta než trojkoalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL jsou už jen předčasné volby.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320133-plany-cssd-kurzarbeit-a-obnoveni-dedicke-dane.html

Pokud si dáme vše dohromady, začíná se vývoj velmi přibližovat obnově bývalého "stojedničkového" vládnutí, jak pokud jde o styl, tak i pokud jde o program.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře