(71.174) Hra: Co přinesl 21.11.13 – Superaféra 162

25. listopad 2013 | 08.00 |

Čtvrtek 21.11.2013 nepřinesl téměř nic nového oproti očekáváním: Při jednání B. Sobotky s představiteli katolické církve nedošlo k žádnému posunu, M. Zeman pověřil B. Sobotku jednáním o sestavení vlády. Při pozornějším čtení zpráv z obou akcí (tak jak je přinesla různá média, pro naše potřeby postačí sledovat Novinky.cz) lze zaznamenat to, že B. Sobotka připustil i možnost menšinové vlády (buď ČSSD, nebo ČSSD a ANO), což by ovšem znamenalo zásadní posun od "přirozené vládní koalice (ČSSD, ANO, KDU-ČSL) k "radikální vládní alternativě" (ČSSD, ANO, s podporou KSČM a Úsvitu):

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po setkání se zástupci církví přiznal, že jednání žádný posun nepřineslo. Obě strany se nicméně dohodly na sestavení expertní skupiny ČSSD a církví, která posoudí návrhy na možné změny restitucí. "Nedošlo ke sblížení postojů,” konstatoval Sobotka. Expertní skupina podle něj bude pracovat několik týdnů. Sobotka nechtěl dávat do spojitosti sestavování vlády a jednání o možné úpravě restitucí. Připustil, že strany, které volají po změnách restitucí, mají ve Sněmovně většinu a v okamžiku, kdy by se sociální demokraté nedohodli s ANO a lidovci, dala by se otázka restitucí řešit i jinak. "ČSSD upřednostňuje dohodu,” zdůraznil Sobotka s tím, že nicméně existují aspekty, které by umožnily změny i bez dohody s církvemi. O které jde, nespecifikoval. "Dnešní jednání bylo opravdu na úrovni prvního naslouchání,” komentoval schůzku sekretář České biskupské konference Tomáš Holub, podle kterého budou podrobnosti kolem restitucí řešit až expertní skupiny. Myšlenku vyplatit část náhrad formou dluhopisů nepokládá Sobotka za nic nového. "Určitě by bylo dobře, kdyby církve maximum čerpaly touto metodou, která by alespoň o něco zlevnila církevní restituce a tu paušální finanční náhradu. Ale za dostatečné řešení to nepokládám," prohlásil Sobotka před novináři. Podobně mluvil i o inflační doložce. Sobotka se v Arcibiskupském paláci sešel se zástupci České biskupské konference, Federace židovských obcí a Ekumenické rady církví. Církve už daly najevo, že se řady svých nároků zřekly při přípravě restitučního zákona. Vyjednaná částka je součástí dohody a zákona. Sobotka přiznal, že bez dohody s církvemi snížení částky dosáhne sotva. Vedle snížení náhrad by Sobotka uvítal, kdyby byl z restitucí vyňat areál Pražského hradu, respektive stavby, které by měly být do restitucí zahrnuty.

Předseda sociální demokracie neočekával, že by už čtvrteční zhruba hodinová schůzka přinesla nějakou konkrétní dohodu. S církvemi se chce kvůli tématu scházet dál podobně jako s parlamentními stranami. Představitelé církví nejsou změně smluv nakloněni a v předešlých vyjádřeních připomínali, že další ústupky nelze z jejich strany očekávat.

http://www.novinky.cz/domaci/319944-sobotka-u-cirkvi-neuspel.html

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek oficiálně pověřil předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku vyjednáváním o budoucí vládě. Novinářům to po jednání s prezidentem v Lánech oznámil sám Sobotka. Sobotka se sešel se Zemanem ve čtvrtek odpoledne na zámku v Lánech. Jednali spolu zhruba hodinu a půl, Sobotka jej podle svých slov informoval o průběhu vyjednávání. "Zásadní reakcí pana prezidenta bylo dnešní oficiální pověření k tomu, abych na základě výsledků voleb jednal s dalšími stranami," odpověděl na dotaz, jaká byla Zemanova reakce na dosavadní průběh jednání. Se Zemanem podle Sobotky probírali "úzká místa, možné konflikty". Bavili se také o programu. Sobotka uvedl, že by se rád více věnoval tématům, jako je podpora hospodářského růstu a zaměstnanosti. "To, co pokládám za naprosto klíčové, je nová hospodářská politika, která nastartuje hospodářský růst," řekl Sobotka. Jako "úzká místa” se zatím jeví zejména otázka daní, na kterých se ČSSD, ANO a lidovci nemohou shodnout. Šéf ČSSD po jednání se Zemanem prohlásil, že jednání o úpravě daní neskončí do té doby, než se podaří stanovit priority ve výdajích státního rozpočtu. "Pokud jde o daňové otázky, ty nemohou být uzavřeny dříve, než budou uzavřeny otázky výdajových priorit státního rozpočtu v příštím období," uvedl Sobotka. "S panem prezidentem jsme se dnes také dohodli na tom, že budeme pravidelně každý týden konzultovat další jednání, která se budou týkat sestavení nové vlády," dodal. Podle něj zatím není na pořadu dne probírat personálie nové vlády, nejprve je třeba absolvovat ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. S prezidentem si prý ale potvrdili, že je reálné, aby Sobotka ještě letos předložil návrh na jmenování nové vlády. "Existuje reálná varianta sestavení většinové koaliční vlády," podotkl Sobotka. Lídry stran čtvrteční rozhodnutí prezidenta nepřekvapilo. Už proto, že Sobotka při jejich posledním setkání v Lánech řekl, že jej Zeman na příštím jednání oficiálně pověří. Úřadující předseda ODS Martin Kuba se nechal v České televizi slyšet, že šlo jen o "zoficiálnění” současného stavu. "Pouze to potvrdilo to, co se prakticky už děje,” řekl. Těžko lze ale podle něj předjímat, jaký bude konečný výsledek jednání o vládě. Šéf hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura uvedl, že by jeho hnutí uvítalo zejména co nerychlejší sestavení stabilní vlády. V ČT připomněl, že od začátku slibovali podporu takové vládě, která bude podporovat prvky přímé demokracie, což podle něj zatím ČSSD, lidovci a ANO, jejichž spolupráce se jeví jako nejpravděpodobnější, činí.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/319976-prezident-poveril-sobotku-jednanim-o-vlade.html

Kromě informací, které media přinesly, je v určitém smyslu důležitou událostí 21.11.2013 (a patrně tomu tak bude i v dalších dnech) i to, čeho si ani politici, ani media nevšímají. Totiž to, že klíčem (možná přesněji podmínkou "sine qua non") k obnovení růstu je reforma penzijního systému. Na první pohled zde není žádná souvislost. Ve skutečnosti to, jakým způsobem byla drasticky zpochybněna udržitelnost stávajícího penzijního systému ve snaze protlačit doslova za každou cenu tzv. druhý pilíř (který sám o sobě působí jako destruktivní prvek udržitelnosti penzijního systému), mělo za následek velmi výrazné zvýšení sklonu obyvatelstva k úsporám. To vede k poklesu spotřeby domácností a podlomení růstu. V současné době se jedná o zásadní problém, který nelze řešit standardními monetárními nástroji. Na každé znehodnocení úspor budou v horizontu několika let (přesněji několika více let) občané reagovat dalším zvýšením sklonu k úsporám.

Střednědobě je z této situace jediná cesta, která nevyvolá dramatické situace: Zvýšit důvěru v penzijní systém formou přípravy, veřejné akceptace a důsledného provedení zásadní reformy penzijního systému tak, aby princip motivující plné zásluhovosti byl vtělen přímo do průběžného systému, který se tím stane nejen stabilním, ale i formou nejbezpečnějšího uchování a částečně i zhodnocení úspor.

Proč? Zde je třeba stručně charakterizovat to, o jaký systém jde. Jde o to, aby každý vklad občana do tohoto průběžného systému zakládal nárok na výši čerpání prostředků z tohoto systému. Vklady z různých časových období musejí být rozumným způsobem indexovány a jejich souhrnná výše je pak jedním ze dvou hlavních činitelů, které ovlivňují výši podílu, který může občan z penzijního systému čerpat. Druhým činitelem určujícím tento podíl je statisticky stanovená doba jeho průměrného dožití. V takovémto systému má každý občan zájem na tom, aby jeho podíl na čerpání objemu peněz vstupujících do průběžného systému během určitého období (např. jednoho roku) byl co největší, tak má zájem i na tom (a to je velmi důležité), aby celkový objem peněž v každém z časových období (každý rok) byl co největší. To je reálný základ toho typu solidarity, o který jde. Úspěch každého jednotlivce vytváří podmínky i záruky pro důstojný život každého jiného jednotlivce.

Problém je v tom, že současná politická reprezentace není dostatečně kvalifikovaná k tomu, aby komplex nezbytných reforem nejen odstartovala, ale obávám se, že není schopna ani iniciovat jejich přípravu. Nezbývá tudíž, než začít nezbytné odborné aktivity realizovat nezávisle na tom, jak se vyvíjí situace v politické oblasti s tím, že existuje určitá možnost v průběhu několika málo dalších let (doufejme, že budou stačit nejbližší necelé čtyři roky) výsledky dosažené v odborné oblasti propojit s tím, čeho naléhavost se pocítí ve veřejném a v rámci toho i politickém prostoru.

(Pokračování)

Singer: Problém je na straně poptávky, tudíž je nutné další uvolňování měnové politiky, a to i kurzovými nástroji.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře