(71.173) Hra: Co přinesl 20.11.13 – Superaféra 161

24. listopad 2013 | 08.00 |

Středa 20.11.2013 přinesla další otazníky nad smysluplností intervence ČNB. V. Tomšík pronesl výrok na způsob: "Pitvou bylo zjištěno, žer příčinou smrti byla pitva." (tj. ve smyslu, že příčinou pokračující recese jsou pokračující snahy ČNB zachránit ekonomiku před recesí tím stylem, kterým to dělá). Viz dle Novinky.cz:

Tuzemská ekonomika se může znovu navrátit do recese. Podle viceguvernéra České národní banky (ČNB) Vladimíra Tomšíka to ukazují předběžná data o vývoji českého hospodářství za třetí kvartál, kdy došlo k mezičtvrtletnímu poklesu o 0,5 procenta. Ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) stoupl a ekonomika se tím dostala dosud z nejdelší, rok a půl trvající recese. Tomšík zopakoval, že jsou sice v ekonomice vidět známky oživování, ty jsou ovšem vytvářeny primárně v průmyslu a proexportním odvětví, a ne domácí poptávkou. To podle Tomšíka přináší obrovské riziko, že by následně koruna posílila. Proto mimo jiné ČNB přistoupila k devizovým intervencím. Tomšík několikrát zopakovat, že ČNB chce držet kurz koruny kolem 27 korun za euro. Naproti tomu člen bankovní rady Lubomír Lízal v úterý uvedl, že možné posunutí kurzu koruny na 28 Kč/EUR v rámci devizových intervencí není dramatický či nerealistický scénář. Koruna po jeho slovech oslabila na nejnižší hodnotu od března 2009. "Kurz budeme držet okolo 27 korun za euro tak dlouho, abychom se vrátili k standardním měnovým nástrojům a vzdálili se od deflační pasti. V úterý jsme zjistili, že trh je velmi citlivý na vyjádření, takže více k tomu nebudu říkat," uvedl ve středu Tomšík. "Nikdo neví, co by se stalo s kurzem, kdybychom upadli do deflační pasti," dodal viceguvernér. "Byla tady šest kvartálů recese a bojím se, že by to mohlo být v příštích letech i horší, kdybychom nezasáhli," řekl. Centrální banka zahájila intervence ve čtvrtek 7. listopadu s cílem oslabit korunu. Uvedla, že kurz chce držet poblíž hranice 27 korun za euro. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u HDP, které by byly větší v případě deflace. Krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Ti oba mimo jiné uvedli, že deflace české ekonomice nehrozí. Zásah ČNB naopak podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.

http://www.novinky.cz/ekonomika/319780-ekonomika-muze-spadnout-znovu-do-recese-varoval-viceguverner-cnb.html

Bylo to právě Kalouskovo zpochybnění prvního pilíře důchodového systému, které zvrátilo přirozený vývoj ekonomiky, zvedlo neúměrně sklon k úsporám a které i nadále povede k tomu, že občané budou na jakékoli další znehodnocení svých úspor reagovat úporně dalším zvýšením sklonu k úsporám. Z tohoto hlediska má pravdu M. Sobotka, který rovněž říká to, co já v článku ze 17.11.2013:

http://radimvalencik.pise.cz/786-v-cem-se-singer-myli.html

Zde je Sobotkovo vyjádření z 20.11.2013 dle novinky.cz:

Devizová intervence, kterou Česká národní banka (ČNB) uskutečnila, aby oslabila korunu a tímto krokem podpořila zvýšenou spotřebu a hospodářský růst, se mine účinkem. Tvrdí to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V případě inflace se podle něj úspory občanů znehodnotí. Sobotka je přesvědčený, že ČNB by měla opatření za několik měsíců vyhodnotit. "Já si tedy nemyslím, že devizová intervence centrální banky povede k tomu, aby domácnosti začaly více utrácet a začaly nakupovat, a tím podpořily hospodářský růst," uvedl Sobotka. "Bohužel se dostaví jiný efekt. Pokud se zvýší inflace, tak to bude znamenat reálné znehodnocení úspor občanů." Podle Sobotky je potřeba, aby po několika málo měsících toto opatření bylo velmi "objektivně a tvrdě" vyhodnoceno jak ze strany ČNB, tak vlády a ministerstva financí. Když se ukáže, že náklady převýšily výnosy, tak by "nepochybně Česká národní banka měla uvažovat o korekci své politiky," sdělil šéf nejsilnější parlamentní strany. "Podle mého názoru tato intervence byla chybně komunikována ze strany České národní banky. Ta komunikace přišla příliš pozdě a ČNB vlastně tento svůj krok začala vysvětlovat teprve v okamžiku, kdy ve veřejnosti začala růst nespokojenost s tímto opatřením," vyčetl také bankéřům. ČNB by minimálně kvůli přípravě rozhodnutí a jeho komunikaci měla "zpytovat svědomí", myslí si předseda ČSSD.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/319808-intervence-cnb-k-vyssi-spotrebe-a-rustu-nepovede-je-presvedcen-sobotka.html

Obávám se však, že z toho B. Sobotka nevyvodí potřebný závěr: Totiž to, že ekonomiku by vrátilo zpět směrem k růstu obnovení důvěry ve funkčnost penzijního systému tak, aby nezbytná reforma prvního pilíře do podoby plné zásluhovosti (tj. tzv. NDC systém fungující ve Švédsku, do značné míry v Německu d dalších zemích) udělala z tohoto pilíře nejspolehlivější a nejvýnosnější součást úspor občanů. To je reálné a právě to je jedním z hlavních cílů seriálu čtyř navazujících konferencí, v rámci kterých připravíme program toho, jak se dostat ze současné situace, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/781-co-nas-asi-ceka-a-co-lze-ovlivnit.html

Jinak - možná, že velmi sporné opatření ČNB bylo motivováno i tím, na co jsem byl upozorněn a co je uveřejněno na jednom blogu:

5.11. podepsal Kellner dohodu se Španěly o koupi O2 za 64 miliard Kč - platbě v Kč dali Španělé přednost před Eurem pro její stabilitu.

7.11. devalvovala ČNB Kč o 5%,

8.11. proběhla směna Kellnerových Eur na Kč, dostal za ně o 5% více.

Náhoda???

Viz: http://jezevec-mrzout.pise.cz/946-a-to-se-vyplati.html

Pro úplnost uvádím ještě závěry z jednání ČSSD a KDU-ČSL dle Novinky.cz a bez komentáře (snad jen s poznámkou, že P. Bělobrádek se přiznává, že není v některých významných otázkách schopen zajistit jednotné hlasování klubu):

Jednání o vzniku nové vlády ČSSD, ANO a lidovců ve středu pokračovalo dalším kolem schůzek. O třecích plochách v centrále ČSSD mluvili šéf lidovců Pavel Bělobrádek a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Řešili hlavně ustavující schůzi Sněmovny, která by si měla příští týden zvolit své vedení. Podle Bělobrádka je stále nejasné, kdo dolní komoru parlamentu povede. Lidovci by proto preferovali, aby se na tom ČSSD s ANO domluvila dříve, než první schůze začne. "Pokud k tomu nedojde, tak nemá smysl mluvit ani o koalici. Když nejsme schopni se dohodnout na takové věci, tak jak se chceme shodnout na vládě?" podotkl. Se Sobotkou se domluvili, že od příštího týdne budou jednat všechny tři strany dohromady. "Zopakoval jsem, že předpokládáme, že pokud budeme součástí příští koalice, že chceme mít místopředsedu Sněmovny," uvedl Bělobrádek s tím, že lidoveckým kandidátem na tento post je on. "V případě, že by vznikla koaliční vláda a já bych měl být jmenován ministrem nebo místopředsedou vlády, tak bych opustil post místopředsedy Sněmovny," podotkl. Nepočítá s tím, že by budoucí koalice hlasovala o vedení Sněmovny jednotně. "Kdyby měl být místopředsedou někdo z KSČM, tak si nedovedu představit, že by tam mělo být jednotné hlasování," řekl. Se Sobotkou se dotkli i bodů, na kterých není stále shoda. O církevních restitucích ale vůbec nemluvili. Bělobrádek zopakoval, že toto téma považují za uzavřené, a že pokud chce ČSSD něco prosadit, musí nejdříve jednat s církvemi. Jejich zástupci se zítra sejdou s vyjednavači ČSSD. Lidovci podle svého šéfa nemají problém s odložením snížení DPH o jeden rok. Chtěli by naopak prosazovat zvýšení daní hazardním společnostem. "Nejsme spokojeni se zrušením poplatků ve zdravotnictví, to by byly další výpadky příjmů ve státním rozpočtu," poznamenal Bělobrádek. Dodal, že také nechtějí dávat rodinám plošné dávky, jak chce ČSSD, ale spíše snížit daně pracujícím rodičům. Společné zdanění rodičů je hlavní lidovecké téma a nechtějí se ho vzdát. Tento jejich plán ale dostal zásadní trhlinu, když se vyjednavači ANO a ČSSD neshodli na progresivním zdanění, které je pro zavedení společného zdanění manželů technicky nutné. "Pokud dobře počítám, tak společně nemají (ČSSD a ANO) dost poslanců nutných pro složení vlády. Pokud ji budou chtít sestavovat s námi a nemají plán B, tak nás ještě čekají složitá jednání. V jiném případě jsme připraveni na opoziční roli," sdělil Právu místopředseda lidovců Jan Bartošek. Lidovci již dříve uvedli, že progresivní zdanění pro ně není posvátná kráva a pokud se podaří jinak daňově zvýhodnit pracující rodiče, tak na více pásmech zdanění zaměstnanců nebudou trvat.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/319827-bez-shody-cssd-a-ano-na-vedeni-snemovny-nema-smysl-ani-vlada-rekl-belobradek.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře