(71.171) Hra: Co přinesl 18.11.13 – Superaféra 159

22. listopad 2013 | 08.00 |

Pondělí 18.11.2013 přineslo několik drobných dokreslení probíhajícího povolebního vyjednávání, např.:

- Netrpělivost KDÚ-ČSL s tím, jak se tato vyjednávání vlečou:

http://www.novinky.cz/domaci/319581-jednani-o-vlade-by-mela-zrychlit-tvrdi-mistopredseda-lidovcu.html

- Další projevy neústupnosti katolické církve, pokud jde o revizi pochybení v zákoně o tzv. církevních restitucích a snahu B. Sobotky něčeho v této oblasti alespoň "opticky" dosáhnout:

http://www.novinky.cz/domaci/319579-sobotka-bude-jednat-s-cirkvemi-hrad-chce-z-restituci-vyjmout.html

- V zahraničí můžeme sledovat další pokračování kauzy "Snowden":

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/319616-v-nemecku-chteji-ocenit-snowdena-navrhuji-dokonce-nobelovu-cenu.html

- Pouze Českápozice.cz si povšimnula, že se M. Zeman prakticky nevyjádřil k odkazu 17. listopadu:

http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/neuniklo-vam-co-pan-prezident-rekl-k-17-listopadu

To vše jsou ovšem jen drobné detaily, protože nejbližším velkým sporem před prvním jednáním Poslanecké sněmovny bude řešení klíčového problému: Kdo bude jejím předsedou?

A tak nejvýznamnější odborně očekávanou událostí je první efekt intervence ČNB proti české koruně:

Kvůli intervenci České národní banky (ČNB) a následnému oslabení koruny začala předvánoční prodejní sezóna pro velkou část obchodníků o měsíc dřív. Češi se vrhli do horečných nákupů, na odbyt jde zejména elektronika. Obchodům i e-shopům vzrostly tržby o desítky procent. Distribuce zboží, jako jsou počítače a mobily, kvůli vysoké poptávce krátkodobě logisticky zkolabovala. Od intervence vzrostly tržby obchodu Alza.cz na dvojnásobek. "Za uplynulých deset dní došlo k meziročnímu navýšení prodejů o 100 procent. Mezi produkty, které zaznamenaly v minulém týdnu největší nárůst prodejů, patří tablety, ultrabooky, chytré telefony a malé domácí spotřebiče," sdělil Oldřich Kurz z Alza.cz. Prodejny Expert Elektro registrují za poslední týden nárůst prodejů v kamenných pobočkách kolem 40 procent, přes internet pak o 200 procent. "Distribuce IT zboží nebo mobilů prošla, pokud vím, větším či menším logistickým kolapsem," dodal ředitel prodeje sítě Expert Elektro Robin Weintritt. Síť obchodů s elektrem Euronics za uplynulý víkend registruje nárůst obratu o 35 procent ve srovnání s prvním víkendem po ohlášení zdražování. "Na to, že byl minulý týden obdobím před výplatami, byly prodejní výsledky nad očekávání všech našich obchodníků," uvedl mluvčí Euronics Bohuslav Komín. Podle něj se na špici zájmu stále drží mobily a televizní technika. Prodeje tabletů vzrostly v minulém týdnu na portálu Mall.cz o 600 procent, celkový obrat obchodu se zvýšil o 70 procent. "Kupuje se i zboží, které vánoční není, typicky velké spotřebiče. Takže část zákazníků nepochybně kvůli intervenci začala nakupovat dříve dárky, část ale uspíšila nevánoční nákupy, například plánovaný nákup pračky," dodala Michala Gregorová z Mall.cz. "Zvýšení poptávky je v řádech desítek procent jak proti srovnatelnému období v loňském roce, tak i vůči předchozímu týdnu. Zákazníci se orientují na dražší výrobky, u kterých by bylo případné zdražení nejvíc znatelné," potvrdila mluvčí řetězce Datart Jana Choroušová. Podle ekonoma Raiffeisenbank Michala Brožky lze po silném růstu tržeb v listopadu očekávat v dalších měsících opačný trend. Výpadek v tržbách by měl podle analytika přijít v prosinci a lednu. Dodavatelé bílé elektroniky již začali kvůli oslabení koruny zvyšovat ceny zboží. Značka Bosch zdraží své produkty od 1. prosince, Electrolux a AEG tak už učinily s platností od 14. listopadu. Výrobci Gorenje a Mora zvýší ceny od 9. prosince. Všichni shodně o pět procent. Zboží za nové ceny se dostane do obchodů, až prodejcům dojdou "starší" zásoby. Mobily, tablety a počítače distributoři zdražili téměř okamžitě po intervenci.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/319554-cesi-berou-kvuli-oslabene-korune-obchody-utokem.html

První efekt oslabení koruny tedy působí přímo proti zvýšení čistých exportů, které jsou rozdílem mezi vývozy a dovozy. To, co se utratí za nákup dovozeného zboží, pouze odčerpá část kupní síly domácností, ale nikoho v rámci domácí ekonomiky nezaměstná. V logice toho, co jsem psal včera, pak následné výrazné zvýšení sklonu k úsporám bude působit přímo proti tomu, co ČNB deklarovala, tj. že jde o podporu růstu, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/786-v-cem-se-singer-myli.html

Pokud se z toho všeho chceme dostat se zdravou kůží, je nejvyšší čas připravit komplexní a kvalifikované reformy při plném respektování zájmových (včetně mezinárodních zájmových) kontextů tak, aby v návaznosti na příští volby mohly být tyto reformy odstartovány, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/781-co-nas-asi-ceka-a-co-lze-ovlivnit.html

Nebo budeme čekat na zázrak a na to, že se ti, co nás přivedli do této situace, "polepší"?

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře