(71.170) Hra: Co přinesl 17.11.13 – Superaféra 158

21. listopad 2013 | 08.00 |


Otázky Václava Moravce 17.11.2013 přinesly překvapivě nejisté vystupování jinak vždy mediálně mimořádně zdatného a přesvědčivého guvernéra ČNB, viz (stojí za vidění):

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/video/

Zde je stručný záznam dle Novinky.cz:

Pokud nastane nějaká dramatická situace v eurozóně, nebo by hrozila výrazná inflace, což sice nepředpokládám a není to ani pravděpodobné, může centrální banka opět přistoupit ke změně kurzu, řekl v nedělních otázkách Václava Moravce guvernér České národní banky Miroslav Singer. Obecně je to možné, řekl. Singer v pořadu obhajoval nedávný krok centrální banky, která intervencemi oslabila českou korunu. ČNB zdůvodnila intervence potřebou posílit ekonomiku a zabránit deflaci. Kroky ČNB vyvolaly odmítavou reakci řady ekonomů a analytiků. Singer současně zdůraznil, že kurz koruny ale nelze měnit při jakémkoli problému v ekonomice. Guvernér ČNB znovu odmítl, že kroky centrální banky vyvolají superinflaci. Zdůraznil, že centrální banka dokáže, pokud by hrozil nějaký dramatický nárůst inflace,  vzít si zase peníze z ekonomiky zpět. Kroky centrální banky podle jeho slov nebudou mít ani žádný vliv na to, kdy země přijme euro, úvahy o možném přijetí ani neurychlí ani nezpomalí. Opatření ČNB nepředstavuje podle guvernéra ani žádnou cenovou válku, ani nezákonnou podporu tuzemské ekonomiky. Země eurozóny o možném kroku centrální banky věděly zhruba rok, prohlásil guvernér.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/319484-singer-pokud-nastane-dramaticka-situace-kurz-se-muze-menit.html

M. Singer se patrně rozhodoval zodpovědně, se znalostí teorie a (ze svého hlediska) ve prospěch nejen stability české měny, ale i prosperity české ekonomiky. Nedocenil však některé souvislosti a tím se dopustil omylu, který možná (vzhledem k projevené nejistotě a jeho velmi dobré informovanosti) už tuší.

O co jde? Masivní kampaň bývalé "stojedničkové" vlády ve prospěch tzv. 2. pilíře důchodového systému na jaře tohoto roku zašla až do polohy krajního zoufalství, kdy M. Kalousek a spol. zaútočili na důvěru občanů v tzv. 1. pilíř. A občané si to vyložili celkem správně. Pokud se stát snaží destruovat 1. pilíř, musíme se nějak zajistit na stáří. A začali šetřit. (Darebáci..., vinen je totiž vždy občan.) A tak ekonomika – k velkému překvapení "odborníků", kteří vědí vše nejlépe – nerostla.

A v tuto chvíli nastupuje M. Singer se svým týmem a snaží se ekonomice pomoci tím, že odpoří cizí měny na úkor té naší a současně znehodnotí korunu, což se projeví především jako znehodnocení úspor. A podle učebnicových pouček se spolu se svým týmem domnívá, že podpoří spotřebu. Nikoli. Občané celkem oprávněně vystrašení předcházející Kalouskovou kampaní proti důvěře v 1. pilíř důchodového systému (doprovázenou pokusem o jeho skutečnou destrukci formou vyvedení prostředků z něj do tzv. 2. pilíře) budou z velké části reagovat logicky: Ještě zvýší sklon k úsporám, aby to, co jim bylo ukradeno, odložením své spotřeby nahradili a vytvořili si nějaké podmínky pro jakžtakž důstojné přežití. To, že se tak zachovají, bylo mj. možné vyčíst už z toho, jak šly na odbyt státní dluhopisy prodávané domácnostem.

Přežili jsme toho už víc, přežijeme i toto. Ale pak už bude nutné, aby občan nejen prokoukl lumpárny, ale byl i dostatečně kvalifikovaný k tomu, aby potřebu změny nejen vyvolal (jako letos), ale aby si i uhlídal to, aby došlo ke skutečně nápravě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.170) Hra: Co přinesl 17.11.13 – Superaféra 158 saša dušek 21. 11. 2013 - 08:36