(71.165) Hra: Co přinesl 12.11.13 – Superaféra 153

16. listopad 2013 | 08.00 |

Úterý 12.11.2013 by bylo možné nazvat (s trochou nadsázky a možná i bez ní) "Sobotkův tanec na vejcích". Klíčovým momentem bylo jeho večerní jednání s KDU-ČSL. Ještě před tím jeho pozici trochu zkomplikovali dvě události.

První z nich byla několik aktivit ANO, z nichž nejvýznamnější byl patrně rozhovor M. Stropnického pro Novinky.cz:

* Měl by se revidovat zákon o církevních restitucích?

Nejdříve by si to měli vyříkat soc. demokraté a lidovci. Jedni říkají, že je potřeba zákon zmrazit a změnit, a druzí říkají, že by se nic měnit nemělo. My nejsme v žádném z těchto táborů. Odluka církve od státu je potřebná, ale na druhou stranu ten zákon byl uvařen za spektakulárních okolností o jeden hlas. Prosazovali ho lidé, které jsem 15 let slyšel říkat, že to nejde. Tím myslím hlavně ty z ODS, kteří mi málem zakazovali jednat s papežem (Stropnický byl velvyslancem ČR ve Vatikánu – pozn. red.). Také nás – a myslím kdekoho – udeřila výše odstupného 59 miliard korun navýšená o inflaci. To udělat v době, kdy ekonomika moc dobře nefunguje, je dost svérázný čin. Trochu jsem předpokládal, že se církve samy ozvou a řeknou, že bude lepší to udělat jinak. Nebo že se církve zavážou nějakým břemenem, např. že ročně otevřou jeden hospic. Ale odezva se nekoná. V neděli jsme slyšeli argumentaci pana Sobotky, vyžádali jsme si ji písemně a musíme se na to podívat. Nejsem právník, ale soudím, že se zákonem, který stvrdil Ústavní soud, bude velmi problematické jakkoli kvedlat. Nechtějte ale vědět, jak to bude.

* Zajímá mě, jakou roli v tom sehrajete?

Musíme nejdřív vyslechnout návrh soc. dem., jak to řešit. Ten si necháme analyzovat od právníků a potom se k němu postavíme. Ale převládá názor, že není možné to nechat být, tak jak to leží a běží. Nějakým způsobem na to reagovat musíme.

* ČSSD chce snížit výplatu náhrad, ale i zmrazit vydávání majetků o rok. Byli byste jak pro snížení výplat, tak i pro to roční moratorium?

Já bych byl hlavně pro to, setkat se s Českou biskupskou konferencí a sdělit jim, že tady ten tlak je a že je tu určitá celospolečenská nálada. A taky se jich zeptat, jestli nemají pocit, že jim vlastně škodí setrvávat v zabetonovaných pozicích. Já ty lidi znám a vím, že je potřeba s nimi nejednat ultimativním tónem a jednat s nimi jako s partnery. Pak bude možné i něčeho dosáhnout. Nemyslím to vůči ČSSD zle, ale pokud vykřikuje veřejně, jak se na to podívá, tak je zaděláno na slepou uličku. Podle mého je problém v tom, že je vyplácení náhrad příliš velkorysé. Když to srovnáte s jinými zeměmi, tak zjistíte, že v Maďarsku vyplatili církvím odškodnění v přepočtu tisíc korun na hlavu a v superkatolické velmoci v Polsku tisíc pět set. U nás to vychází na 10 tisíc. V situaci, když zmrazíte valorizaci důchodů, tak udělat takto velkorysé gesto vůči církvím v takto vyhlášené laické zemi není samo sebou.

Toto vyjádření M. Stropnického je přímo vodou na mlýn těm v ČSSD, kteří chtějí z problematiky tzv. církevních restitucí udělat "kladivo na Sobotku".

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/318934-cirkve-si-ublizuji-lpenim-na-zabetonovanych-pozicich-mini-stropnicky-o-restitucich.html

Druhou z událostí byla očekávaná aktivita KSČM rovněž související s kontroverzní problematikou církevních restitucí (uveřejňuji dle Novinky.cz):

KSČM hned na první schůzi nové Sněmovny předloží návrh ústavního zákona o referendu k církevním restitucím. O podpoře návrhu chtějí jednat se sociálními demokraty, ANO a Úsvitem přímé demokracie. Téma církevních restitucí je přitom neuralgickým bodem jednání o nové vládní koalici. "Vypracujeme a předáme návrh zákona o referendu k církevnímu majetku," informoval v úterý šéf komunistů Vojtěch Filip. "Nám jde o to, aby se nastavily nové poměry ve vyjednávání mezi státem a církvemi v ČR," doplnil s tím, že stávající úpravu majetkového narovnání s církvemi považuje za špatnou a zatěžující českou společnost. Komunisté chtějí přeložit návrh už na ustavující schůzi Sněmovny, která bude zahájena v pondělí 25. listopadu. A to nejpozději k datu volby předsedy dolní komory. "Aby ho mohla vláda projednat nejpozději do konce roku," vysvětlil Filip. Dodal, že jeho strana předloží i návrh ústavního zákona o obecném referendu. KSČM chce o podpoře referenda k církevním restitucím jednat s ČSSD, ANO a Úsvitem. Podle Filipa společně dají dohromady více než 120 hlasů, které jsou potřebné pro schválení ústavního zákona. Lídr komunistů také poukázal, že potřebná třípětinová většina je zajištěna i v Senátu, který ovládá ČSSD. Situace je ale komplikovanější. Sociální demokraté mají o referendu o církevních restitucích pochybnosti, poukazují, že jsou zajištěny smlouvami. "Každý aspoň trochu informovaný člověk ví, že to udělali protagonisté z církví i bývalé vládní koalice velmi mazaně tím, že vše ošetřili ještě smluvně. Považuji to za velký problém. Pokud přijdou právníci a řeknou, že se to dá překonat, tak věřím, že celé vedení soc. dem. bude pro. Zatím to ale nikdo není schopen konstatovat," řekl pro sobotní Právo k referendu šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). Před volbami hovořili sociální demokraté o jiné variantě, o ročním moratoriu na vyplácení finanční náhrady církvím. V neděli na prvním oficiálním povolebním jednání se zástupci hnutí ANO pak prosazovali revizi majetkového narovnání s církvemi. Proti zásahu do církevních restitucí jsou ale lidovci, se kterými by sociální demokracie ráda vstoupila do vládní koalice.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/318971-komuniste-predlozi-zakon-o-referendu-k-cirkevnim-restitucim.html

Samotné jednání ČSSD s KDU-ČSL proběhlo podle očekávání. Pozitivním momentem byla explicitní shoda vyjednávacích týmů na zrušení tzv. 2. pilíře penzijního systému, zatímco v otázce postoje k církevním restitucím ke shodě ani kompromisu zatím nedošlo. Zde je celá zpráva dle Novinky.cz:

Sociální demokraté v úterý večer v Lidovém domě poprvé oficiálně jednali se zástupci KDU-ČSL. Na schůzce nedošlo ke sblížení stanovisek k církevním restitucím. ČSSD nadále trvá na jejich revizi, lidovci tuto otázku považují za uzavřenou. Milan Chovanec, Bohuslav Sobotka, Jan Bartošek, Pavel Bělobrádek a Marián Jurečka na tiskové konferenci po jednání mezi zástupci ČSSD a KDU-ČSL. Lídr sociální demokracie Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání uvedl, že v otázce církevních restitucí nadále panuje neshoda. Připomněl, že jeho strana už před volbami hovořila o jejich revizi. "V oblasti církevních restitucí ke sblížení stanovisek ČSSD a KDU-ČSL nedošlo," konstatoval. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek byl neoblomný už při příchodu na schůzku se sociálními demokraty. "Pro nás jsou církevní restituce uzavřené, takže to je náš postoj," řekl novinářům. Po schůzce šéf KDU-ČSL uvedl i to, že neshoda panuje i v otázce zvýšení firemních daní. To prosazuje ČSSD. Naopak shoda je možná v otázce majetkových přiznání. "Rýsuje se shoda ve věci zavedení majetkových přiznání a registračních pokladen," uvedl Sobotka. Lidovci podle Bělobrádka majetková přiznání principiálně neodmítají, chtějí se ale bavit o jejich parametrech. Podle Sobotky je možná shoda i ve věci možného zrušení druhého pilíře důchodové reformy nebo valorizace penzí o plnou výši inflace. Bělobrádek označil jednání za "poměrně konstruktivní". Jde ale podle něj pouze o začátek. Sobotka pak poznamenal, že "cítí určitou míru shody" a vidí šanci na dohodu. Lidovci jsou ale připraveni na všechny varianty vývoje, včetně varianty, kdy nakonec z vládní sestavy vypadnou. "Je možné, že nás může nahradit jiná strana," podotkl Bělobrádek.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/319042-cirkevni-restituce-dal-rozdeluji-cssd-a-lidovce.html

Zdá se, že tzv. 2. pilíř a je definitivně pohřben. Teď ještě jde, aby koaliční vláda zvládla příslušnou techniku návratu k výchozímu systému. Tím se otevře cesta k nezbytné zásadní reformě 1. pilíře, k čemuž patrně dojde až po příštích volbách.

Pokud jde o tzv. církevní restituce, zde jednotlivé strany vyjednávající o vládní koalici zaujímají poměrně toporný postoj. V prvé řadě je nutné rozlišit opatření, která mají podobu přípustných legislativních úprav, a opatření, která jsou v kompetenci výkonné moci. I těch druhých je dostatečně, aby se nejhorší důsledky pochybení v zákonu o tzv. církevních restitucí v podstatné míře eliminovala. Současně lze dosáhnout i toho, aby vešlo ve veřejnou známost, kdo všechno se na příslušných pochybeních podílel a nesl za to do budoucna politickou odpovědnost. Hra je ovšem složitější. Do zneužití tzv. církevních restitucí jsou částečně zapleteni i někteří nynější vnitrostraničtí kritici B. Sobotky. Bude proto velmi důležité sledovat, zda se i v otázce tzv. církevních restitucí při vytváření koaliční shody půjde přímo k věci, nebo budou předhazovány návnady, které slouží jen k odvedení pozornosti od toho, o co jde.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře