(71.163) Hra: Co přinesl 10.11.13 – Superaféra 151

14. listopad 2013 | 08.00 |

Hlavní událostí neděle 10.11.2013 bylo jednání ÚVV ČSSD, sledované (ČT 24) dokonce takřka v přímém přenosu. Podle očekávání na něm dotáhl do vítězného konce B. Sobotka svůj ofenzivní postup podporovaný mediálně i jinak. Současně bylo možné sledovat i to, jak je politická reprezentace ČSSD na působení vnějších faktorů závislá. Zde je zpráva převzatá z Novinky.cz:

ČSSD má znovu kompletní tým, který bude vyjednávat o vytvoření případné koaliční vlády. Nejužší vedení soc. dem., politické grémium, v neděli doplnilo vyjednávací tým, který bude hovořit s hnutím ANO a lidovci. Mezi členy týmu je místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který se sice zúčastnil pověstné schůzky v Lánech, ale nakonec ji přiznal a přidal se k Sobotkovi. Neděle přinesla obrat do dramatické situace vyvolané utajovanou povolební schůzkou oponentů Bohuslava Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Ústřední výkonný výbor (ÚVV) ČSSD odpoledne zrušil usnesení předsednictva strany, kterým byl Sobotka vyzván k rezignaci a vrátil šéfa strany do čela vyjednávacího týmu o nové vládě.  Krátce před 16:00 pak politické grémium soc. dem. najmenovalo do týmu samé Sobotkovy spojence ve straně.  Kromě Chovance sou v něm předseda Senátu Milan Štěch, místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Místopředseda strany a plzeňský hejtman Chovanec má podle Sobotky komunikovat o povolebních vyjednáváních s hejtmany. Jde o jasný políček Haškovi, který je stále šéfem všech hejtmanů v pozici předsedy Asociace krajů ČR. Navíc to byl Chovanec, který byl na Haškův popud hned po volbách na schůzce u prezidenta v Lánech. Zatímco Hašek a spol. setkání se Zemanem zapírali, Chovanec ji jako první veřejně přiznal. Chovanec i Zaorálek už figurovali ve vyjednávacím týmu, který po odvolání Sobotky z jeho čela na povolebním předsednictvu, vedl krátce právě Hašek. Udrželi se tak i v nové sestavě, která vzešla z pro Sobotku vítězného jednání ÚVV.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/318795-sobotkuv-policek-haskovi-chovanec-je-ve-vyjednavacim-tymu.html

Návazně proběhlo jednání B. Sobotky s A. Babišem (zpráva rovněž převzatá z Novinky.cz):

Předseda ANO Andrej Babiš po jednání s lídrem ČSSD Bohuslavem Sobotkou nevyloučil možnost otevřít otázku církevních restitucí, konkrétně změnu výše finančních kompenzací i vyjasnění seznamu vydávaného majetku. Babiš to řekl v neděli večer novinářům. Vyjednávací týmy obou stran se sešly v Průhonicích nedaleko Prahy. "Myslím si, že by církve mohly být vstřícnější k našim občanům a trochu posečkat a vyjasnit nesrovnalosti v seznamu majetku. Čekáme, s čím přijde ČSSD, naši experti pak o tom budou jednat," uvedl Babiš. Na dotaz Práva, zda by ANO uvažovalo třeba i o snížení finančních kompenzací církvím, Babiš uvedl: "Nevím, myslím ale, že to bylo domlouváno velice podivně. Pan Kalousek jim nejdřív odpustil i daň z převodů, což nechápu proč. Inflační doložka, která tam je, je špatná. Protože pokud koruna devalvovala, což asi přinese inflaci, tak to nažene v rámci církevních restitucí další miliardy, které si myslím, že nejsou úplně morální." Sociální demokraté restituce dlouhodobě kritizují a chtějí snížení plateb státu. I kdyby ale ANO a soc. dem. našli v tomto bodu shodu, lidovci otázku již schválených restitucí nechtějí vůbec otevírat. Jiným sporným tématem ČSSD a ANO je možnost zvýšení části daní z příjmu, které chce Sobotkova strana. Naopak Babišovo hnutí toto odmítá. Říká, že stát by měl lépe hospodařit a vystačit s těmi příjmy, které má. Lidovci zase zvažují progresivní zdanění fyzických osob. Sobotka po nedělním jednání prohlásil, že se vyjednávací týmy dotkly obrovského množství témat a dohodli se třeba na tom, že by ve vedení Sněmovny měli kromě předsedy být ještě čtyři místopředsedové. Zda šéf dolní komory bude z ANO, nebo ČSSD, si však partaje nedokázaly ujasnit. "Šlo o první, výchozí jednání. Mám z něj velmi pozitivní pocit, bavili jsme se o programu a konkrétních návrzích zákonů, nyní budou intenzivně jednat naše expertní týmy. Nebavili jsme se o tom, kdo a kam bude za kterou stranu kandidovat a jak se bude rozdělovat vláda," řekl Sobotka. "Jsme strašně rádi, že jsme se dočkali ČSSD. Domluvili jsme se na konkrétním postupu jednání. O vládě jsme se vůbec nebavili, důležitější jsou zákony pro parlament a posouzení zákonných opatření ze Senátu, to je priorita," doplnil Babiš. Šéf hnutí dodal, že by ANO a soc. dem. chtěli také co nejrychleji předložit zákon o státní službě, aby ho případně mohla posoudit ještě Rusnokova vláda. Urychleně chtějí projednat i body předkládané iniciativou Rekonstrukce státu. Vyjednávací týmy soc. dem. a ANO se v neděli večer setkaly v Průhonicích nedaleko u Prahy v tzv. Sokolovně, kterou Babiš zrestauroval. Další setkání na úrovni předsedů má podle lídra ANO být v ústředí soc. dem. v Lidovém domě.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/318806-ano-se-sblizuje-s-cssd-babis-nevyloucil-revizi-cirkevnich-restituci.html

Lze ocenit vstřícnost a tím i podporu, kterou svými postoji B. Sobotkovi A. Babiš dal. Problém je v tom, že teprve nyní se začnou projevovat koncepční nedostatky programu ČSSD, který není konzistentní a nezavazuje, pokud jde o volbu priorit. Na toto riziko jsem upozornil již před delší dobou, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/553-cssd-program-udrzby-vahani-a-bezkoncepcnosti.html

Reálným důsledkem bude, že se do programu a chování vznikající koalice ČSSD, ANO, KDÚ-ČSL může vracet program a způsob vládnutí "bývalé stojedničky" ve smyslu např.:

- Sterility, pokud jde o vážně míněný boj s korupcí.

- "Vylepšení" Kalouskova 2. pilíře, které by zabránilo provedení skutečné reformy penzijního systému.

- Další odkládání definitivního přijetí zákona o státní službě.

- Případně další "překvapení", která mohou být do programu protlačena různými lobby.

Nechci to přivolávat, ale jedním z největších nebezpečí nyní je, že pod pláštíkem povrchního chápání priorit ČSSD a sporů o jejich uchování budou do koaličního programu propašovány body, které povedou k dalšímu oslabování institucionálního systému, vyvádění veřejných prostředků ve prospěch soukromých lobby dalšími formami a zhoršování podmínek pro realizaci těch reforem, o které jde.

Uvidíme, jak si s tím vyjednávací tým ČSSD poradí.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře