Pět krutých bratrů a post předsedy PS

9. listopad 2013 | 08.00 |

Málokdy se stane, že nějaký model z oblasti teorie her poslouží přímo k dešifrování toho, co se odehrává v reálném vývoji společnosti. Zdá se, že tentokrát budeme svědky situace, která může vejít do učebnic. Aspoň něco potěšitelného z jinak chmury nastolujícího povolebního vývoje. Vznikla situace, kdy se k rozklíčování toho, o co jde, velmi dobře hodí model pěti krutých, ale racionálních bratrů, kteří se dělí o dědictví. Tato situace vznikla vyjednáváním o složení orgánů Poslanecké sněmovny, přesněji o obsazení postu jejího předsedy, v kontextu (1) poselství, které dal M. Zeman B. Sobotkovi v rozhovoru pro Právo, (2) Sobotkova pokusu o silové řešení situace v ČSSD, (3) tlakem, pod který se dostal, v důsledku způsobu, kterým "vzbouřenci" opustili své funkce a v neposlední řadě pak (4) v kontextu snah o recyklaci programu a způsobu vládnutí (respektive vysávání země) "bývalé stojedničky". K jednotlivým bodům podrobněji viz:

(1) http://radimvalencik.pise.cz/748-jasny-vzkaz-zemana-sobotkovi.html

(2) (3) http://radimvalencik.pise.cz/753-skutecna-hra-o-sobotku-prave-zacala.html

(4) http://radimvalencik.pise.cz/735-recyklace-byvale-stojednicky.html

Pro ty, co neznají poučnou úlohu s dělením dědictví pěti krutými, ale racionálními bratra:

Pět bratrů si dělí dědictví 100 zlatých. Nejmenší částkou, kterou lze rozdělovat, je jeden zlatý. První návrh na rozdělení dává nejstarší bratr. Pokud s ním souhlasí většina (včetně něj), rozdělí se podle jeho návrhu. Pokud ne, zabijí ho a návrh dává druhý nejstarší bratr. A platí stejné pravidlo. Atd. Bratří se chovají naprosto racionální. Jejich preference jsou následující: a) Přežít. b) Mít co nejvíce zlatých. c) Při stejném počtu zlatých dát přednost variantě, při které je zabito co nejvíce ostatních bratrů. Jsou informování o pravidlech a ví, že každý z bratrů se bude chovat racionálně podle pravidel v souladu se svými preferencemi. Otázka zní: Jak si dědictví rozdělí? (Jedná se o typickou úlohu z oblasti teorie her, která má přesné a logické řešení.)

Navazující otázka: Jak tato úloha souvisí s tím, co se odehrává na naší politické scéně po volbách?

Na první otázku odpovím zítra, abych dal každému možnost, najít řešení úlohy (pokud ho již nezná). Hledání řešení a jeho nalezení je totiž velmi dobrou intelektuální průpravou k pochopení toho, co se na naší politické scéně bude dít. Současně předpokládám, že dnešek (neděle 9.11.2013) přinese dostatek událostí potvrzující to, co jsem v úvodu tohoto článku napsal.

K odpovědi na druhou otázku poznamenám, že B. Sobotka nyní bude vystaven dvěma viditelným tlakům a jednomu skrytému:

1. Viditelné tlaky jsou následující:

- Respektovat program ČSSD z hlediska jeho priorit v maximálně možné míře.

- Najít společnou řeč s koaličními partnery v rámci přirozeně vznikající koalice a respektovat jejich priority.

2. Skrytý tlak, který na něj bude vyvíjen, pak bude spočívat v tom, aby jak z hlediska volby priorit, tak i personální politikou pokračoval ve stylu vládnutí "bývalé stojedničky" a kryl dosavadní formy vysávání země stávajícími praktikami.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Pět krutých bratrů a post předsedy PS ondrey 09. 11. 2013 - 10:29