Jasný vzkaz Zemana Sobotkovi?

6. listopad 2013 | 10.20 |

V rozhovoru pro Právo M. Zeman sdělil:"...už v rozhovoru pro časopis Týden řekl, že vzhledem ke složité povolební situaci bude nejdříve následovat fáze pověření jednáním o sestavení vlády. Nebudu od toho, koho pověřím, vyžadovat 101 podpisů, jako vyžadoval Václav Klaus od Stanislava Grosse, ale spolehnu se na jeho veřejné prohlášení, že tuto podporu má. Pokud by se ukázalo při hlasování o důvěře vládě, že takovou podporu nemá, pak by jeho veřejné prohlášení pozbylo platnosti. A takový člověk by samozřejmě ztratil moji důvěru." (Tučně jsem vyznačil to nejdůležitější.)

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/318210-zeman-je-komicke-ze-ucastnici-schuzku-v-lanech-tajili.html

Zemanovo poselství lze číst různě. Logicky je však možný jen jeden výklad. Teta Kateřina by řekla: "Chytrému napověz..."

S určitým výkladem přišla Českápozice.cz (článek O. Koutníka):

Tím se dostáváme ke klíčové roli prezidenta. Miloš Zeman v úterý v rozhovoru pro deník Právo řekl: "Nebudu od toho, koho pověřím, vyžadovat 101 podpisů, jako vyžadoval Václav Klaus od Stanislava Grosse, ale spolehnu se na jeho veřejné prohlášení, že tuto podporu má." To je změna jeho postoje oproti červenci, kdy po Miroslavě Němcové pro její kabinet požadoval notářsky ověřených 101 podpisů! Možným scénářem by mohlo být, že Zeman pověří Sobotku vyjednáváním o nové vládě a předseda ČSSD se domluví s ANO a lidovci na její určité formě. Sobotka poté půjde za Zemanem a ve veřejném prohlášení prezidentovi sdělí, že má 114 podpisů pro nový kabinet. Zeman jmenuje Sobotku premiérem, a ten sestaví vládu, již prezident také jmenuje. Ta si půjde do sněmovny pro důvěru a hle, část klubu ČSSD nebude souhlasit s vyjednaným programovým prohlášení vlády. A ve druhém kole Zeman pověří jiného kandidáta sestavením kabinetu... Možná slyšíme trávu růst, ale v tuzemské politice se po zkušenostech z uplynulých týdnů může stát opravdu všechno. Proto si připomeňme povolební starou židovskou anekdotu, již prezident Zeman uvedl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce: "Loučí se rabín na smrtelném loži se svým synem. A říká: synu, prozradím ti největší tajemství života, všechno je jinak."

Viz: http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/sobotkovi-se-zatim-plni-sen-o-jednote-vsechno-ale-muze-byt-jinak?utm_source=newsletter&utm_medium=mail&utm_campaign=ns_cnt_sp

Každopádně tím dává B. Sobotkovi dva jasné vzkazy – aby přestal tlačit na pilu, pokud jde o pronásledování "vzbouřenců", a aby zapomněl na to, že v případě, pokud bude jmenován premiérem, předloží do Poslanecké sněmovny program realizující hlavní body "bývalé stojedničky". Jenže B. Sobotka je v důsledku výrazného oslabení ČSSD (k čemuž nedošlo bez jeho "přičinění") i pod tlakem těch sil, které si "bývalou stojedničku" vypěstovaly.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře