Skutečná hra o Sobotku právě začala

8. listopad 2013 | 06.27 |

Tak teď teprve začíná ta pravá hra! Tak by se dal nazvat společný smysl událostí, které přinesla středa 7.11.2013. Hlavním aktérem byl Z. Škromach, viz jeho vystoupení na ČT 24 dle Novinky.cz:

Zdeněk Škromach ve čtvrtek večer oznámil, že rezignuje na post místopředsedy ČSSD. V pořadu Hyde Park České televize přečetl prohlášení. Na začátku pořadu požádal moderátora Daniela Takáče, aby mohl přečíst prohlášení. "Vážené přítelkyně, vážení přátelé, dovolím si z tohoto místa rezignovat na místopředsedu ČSSD," řekl následně. Potřebné formality k rezignaci prý vyřídí v pátek ráno. Škromach podle svých slov chce uklidnit situaci v sociální demokracii a dát možnost lidem v ČSSD vyjednat vládu. Řekl, že stejná aktivita, která teď probíhá kolem předsedy Bohuslava Sobotky, by měla probíhat i kolem volebního výsledku strany. Řekl také, že z výsledku vyvodil osobní odpovědnost. "Máte pocit, že vypadám jako pučista nebo zrádce? Člověk, který pro sociální demokracii odpracoval 15 let a vyhrál několik voleb?" vyjádřil se Škromach k označení, kterého se jemu a dalším účastníkům tajné schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech v poslední době dostává. Škromach také naznačil, že povolební střet obou hlavních křídel strany byl dlouhodobě připravován aparátem Lidového domu, který neúspěch ve volbách přičítal snaze zemanovského křídla rozložit ČSSD zevnitř. "Pokud jde o Jeronýma Tejce, jsem přesvědčen, že by měl pokračovat ve funkci předsedy poslaneckého klubu," řekl Škromach s tím, že Tejc byl zvolen ve chvíli, kdy už všechny informace o lánské schůzce byly známy. To ale není přesné, Tejc byl zvolen v úterý 29. října, účastníci schůzky se k ní ale přiznali až o den později, do té doby tvrdili, že je to fáma a že žádná schůzka se nekonala. Na devět hodin už oznámili separátní tiskovou konferenci šéf poslanců soc. dem. Jeroným Tejc a první místopředseda Michal Hašek. Vzhledem k situaci a podpoře šéfa Bohuslava Sobotky v krajích je možné, že i oni oznámí konec ve funkcích.
Vydal tím určitou výzvu, které obsahuje v podstatě totéž, co v rozhovoru pro Právo vzkázal B. Sobotkovi M. Zeman, cituji z článku na svém blogu: "Každopádně tím dává (M. Zeman) B. Sobotkovi dva jasné vzkazy – aby přestal tlačit na pilu, pokud jde o pronásledování "vzbouřenců", a aby zapomněl na to, že v případě, pokud bude jmenován premiérem, předloží do Poslanecké sněmovny program realizující hlavní body "bývalé stojedničky". Jenže B. Sobotka je v důsledku výrazného oslabení ČSSD (k čemuž nedošlo bez jeho "přičinění") i pod tlakem těch sil, které si "bývalou stojedničku" vypěstovaly."
A nyní se teprve ukáže, do jaké míry je B. Sobotka schopen suverénního jednání a do jaké míry bude ovládán těmi silami, které se jej pokusí použít jen jako figurku v pokusu recyklovat politiku "bývalé stojedničky".
Je otázka, do jaké míry si svoji obtížnou pozici uvědomuje on sám. Patrně částečně ano, protože rozprouděním diskuse o tzv. "bohumínském usnesení" se snaží překrýt to nejpodstatnější, o co jde.
Každopádně uvidíme, jak si povede v otázce tzv. 2. pilíře penzijní reformy, omezení zneužití nedostatků zákona o tzv. církevních restitucích (které do tohoto zákona byly záměrně vtěleny) a dalších neblahých dědictvích "bývalé stojedničky". O složité a poučné hře, kterou nyní hraje, napíšu, jakmile mi vyjde trochu času.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře