(71.158) Hra: Co přinesl 5.11.13 – Superaféra 146

9. listopad 2013 | 08.00 |

Nejzajímavějším momentem úterý 5.11.2013 bylo poselství, obsažené v rozhovoru M. Zemana pro Právo, který uveřejnily i Novinky.cz, podle nichž rozhovor uvádím. To nejdůležitější jsem podtrhnul a klíčovou pasáž podtrhnut i vyznačil tučně:

* Pane prezidente, v posledních dnech se velmi řeší tzv. lánská schůzka. Jak to s ní bylo? Kdo koho pozval, jaký byl její průběh, o co vlastně šlo?

Za prvních osm měsíců svého mandátu jsem vyhověl žádosti prakticky všech politiků, kteří se se mnou chtěli setkat. Ať už to byl Bohuslav Sobotka, Michal Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach nebo kdokoliv jiný. V této praxi budu pokračovat, protože je povinností prezidenta těmto žádostem vyhovět. A to je i případ lánské schůzky. Pokud jde o její obsah, domnívám se, že si kolegové chtěli ověřit, zda platí moje prohlášení, že pověřím premiéra sestavením vlády v případě, když to bude premiér z vítězné strany a když mně ho vítězná strana doporučí. Řekl jsem jim, že v složité povolební situaci předpokládám, že bych nejdříve po vzoru Václava Havla pověřil toho, koho mi soc. dem. doporučí, jednáním o sestavení vlády, s tím, že pokud získá parlamentní většinu, jmenuji ho premiérem. Na obsahu této schůzky nevidím nic zvláštního a pokládám za poněkud komické, jestliže byla utajována.

* To znamená, že vás překvapilo to, že aktéři schůzky s tím dělali takové tajnosti, zapírali a v případě Michala Haška dokonce lhali na televizní obrazovce?

Být Michalem Haškem, tak bych se naopak na jejich předsednictvu pochlubil, že je prezident na jejich žádost přijal. Ale v každém případě bych odlišil dvě věci. Toto naprosto zbytečné zapírání a rozhodnutí 20 z 33 členů předsednictva soc. dem., které bylo přijato. Podle mého názoru o celé věci musí rozhodnout ústřední výkonný výbor. A já samozřejmě budu respektovat výsledky jeho rozhodnutí. Nemluvil bych tedy v žádném případě o pučistech, protože v tom případě je tady dvacet pučistů proti 13 lidem, kteří měli odlišný názor. To je prostě v každé politické straně běžné. Předsednictvo hlasuje jednou tak a jednou onak.

* Ústřední výkonný výbor ČSSD se schází tuto neděli. Vypadá to, že Bohuslav Sobotka získá mandát od své strany. Pokud se tak stane, pověříte ho sestavením vlády?

Jak už jsem jednou řekl, a nevidím důvod, proč to neustále opakovat, pověřím jednáním o sestavení vlády toho, koho mně vítězná strana, v daném případě ČSSD, doporučí, ať to bude kdokoliv. Na druhé straně jsem už v rozhovoru pro časopis Týden řekl, že vzhledem ke složité povolební situaci bude nejdříve následovat fáze pověření jednáním o sestavení vlády. Nebudu od toho, koho pověřím, vyžadovat 101 podpisů, jako vyžadoval Václav Klaus od Stanislava Grosse, ale spolehnu se na jeho veřejné prohlášení, že tuto podporu má. Pokud by se ukázalo při hlasování o důvěře vládě, že takovou podporu nemá, pak by jeho veřejné prohlášení pozbylo platnosti. A takový člověk by samozřejmě ztratil moji důvěru.

* V povolebních Otázkách Václava Moravce těsně před jednáním předsednictva ČSSD jste zmínil židovskou anekdotu a řekl jste: Všechno je jinak. Co jste tím myslel?

Řekl jsem to jako normální vtípek, abych odlehčil jinak poměrně nudný rozhovor. A víte, že židovské anekdoty vyprávím rád. Představa, že za tím bylo něco hlubšího, může opravdu napadnout jenom Jiřího Dienstbiera. Já sám pokládám za poněkud absurdní jakoukoliv schůzku utajovat

* Rýsuje se vláda, ve které by figurovala ČSSD a dále hnutí ANO a lidovci. Co si o takové sestavě myslíte?

Znovu opakuji, že toto je úloha toho, jehož pověřím jednáním o sestavení vlády. Když se mu tedy podaří dosáhnout dohody o toleranci menšinové vlády soc. dem., což se může projevit například i odchodem některých poslanců ze sněmovního sálu, a to už tady několikrát bylo, tak samozřejmě nebude potřebovat ani těch 101 hlasů pro, ale bude potřebovat většinu z přítomných. Jestliže se mu to nepodaří, a jestliže se dohodne na koalici těchto stran, které jste zmínil, budu to samozřejmě respektovat, protože každý prezident musí respektovat výsledky svobodných voleb.

* Zklamal vás Michal Hašek svým chováním?

Řekl bych, že mě především překvapil. Už jsem vám řekl, že nevidím důvod, proč existenci této schůzky popírat. Zjistil jsem v médiích, že to prý měla být nějaká dohoda mezi účastníky této schůzky. Já sám pokládám za poněkud absurdní jakoukoliv schůzku utajovat z toho prostého důvodu, že starý Jiří Dienstbier, kterého jsem si vážil, správně pravil, že v Čechách se všechno vykecá.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/318210-zeman-je-komicke-ze-ucastnici-schuzku-v-lanech-tajili.html

Zemanovo poselství lze číst různě. Logicky je však možný jen jeden výklad. Teta Kateřina by řekla: "Chytrému napověz..."

S určitým výkladem přišla Českápozice.cz (článek O. Koutníka):

Tím se dostáváme ke klíčové roli prezidenta. Miloš Zeman v úterý v rozhovoru pro deník Právo řekl: "Nebudu od toho, koho pověřím, vyžadovat 101 podpisů, jako vyžadoval Václav Klaus od Stanislava Grosse, ale spolehnu se na jeho veřejné prohlášení, že tuto podporu má." To je změna jeho postoje oproti červenci, kdy po Miroslavě Němcové pro její kabinet požadoval notářsky ověřených 101 podpisů! Možným scénářem by mohlo být, že Zeman pověří Sobotku vyjednáváním o nové vládě a předseda ČSSD se domluví s ANO a lidovci na její určité formě. Sobotka poté půjde za Zemanem a ve veřejném prohlášení prezidentovi sdělí, že má 114 podpisů pro nový kabinet. Zeman jmenuje Sobotku premiérem, a ten sestaví vládu, již prezident také jmenuje. Ta si půjde do sněmovny pro důvěru a hle, část klubu ČSSD nebude souhlasit s vyjednaným programovým prohlášení vlády. A ve druhém kole Zeman pověří jiného kandidáta sestavením kabinetu... Možná slyšíme trávu růst, ale v tuzemské politice se po zkušenostech z uplynulých týdnů může stát opravdu všechno. Proto si připomeňme povolební starou židovskou anekdotu, již prezident Zeman uvedl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce: "Loučí se rabín na smrtelném loži se svým synem. A říká: synu, prozradím ti největší tajemství života, všechno je jinak."

Viz: http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/sobotkovi-se-zatim-plni-sen-o-jednote-vsechno-ale-muze-byt-jinak?utm_source=newsletter&utm_medium=mail&utm_campaign=ns_cnt_sp

Každopádně tím dává B. Sobotkovi dva jasné vzkazy – aby přestal tlačit na pilu, pokud jde o pronásledování "vzbouřenců", a aby zapomněl na to, že v případě, pokud bude jmenován premiérem, předloží do Poslanecké sněmovny program realizující hlavní body "bývalé stojedničky". Jenže B. Sobotka je v důsledku výrazného oslabení ČSSD (k čemuž nedošlo bez jeho "přičinění") i pod tlakem těch sil, které si "bývalou stojedničku" vypěstovaly.

Připomenu ještě z toho, co bylo včera uveřejněno k mezinárodního dění, abychom si uvědomili, jak je to, co se u nás děje, propojeno se světem:

Dvojice vlivných amerických kongresmanů, demokratická senátorka Dianne Feinsteinová a republikánský zastupitel Mike Rodgers, nevidí žádný důvod ke shovívavosti v případu někdejšího bývalého spolupracovníka americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena. "Měl možnost vzít telefon a zavolat sněmovnímu výboru pro tajné služby, senátnímu výboru pro tajné služby a říct: Podívejte, mám nějaké informace, které byste měli vidět," prohlásila v rozhovoru pro televizi CBS Feinsteinová, která stojí v čele senátního výboru pro kontrolu činnosti výzvědných služeb a dodala: "My bychom se s ním určitě sešli ... a na ty informace se podívali. To se ale nestalo, nyní je pryč a takto vážně poškodil naši zemi.Myslím, že vůči němu není na místě slitování." Možnost mírného přístupu k Snowdenovi nevidí ani úřad amerického prezidenta. "Snowden porušil americké zákony. Měl by se vrátit do USA a čelit spravedlnosti," prohlásil mluvčí Bílého domu Dan Pfeiffer.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/318150-dejme-snowdenovi-azyl-zada-nemecka-levicova-opozice.html

"...vůči němu není na místě žádné slitování" – cituji ještě jednou. A tak si říkám: Máme českého Snowdena? Trestán není ten, kdo dělal lumpárny, ale ten, kdo je podezřelý (jen podezřelý!) z toho, že se veřejnost o lumpárnách dozvěděla. To už je hodně divné. Mnohem víc, než kauza Rath, viz celá zpráva:

Jan Petržílek, vysoký důstojník protikorupční policie a někdejší příslušník civilní kontrarozvědky, který byl ve čtvrtek zadržen spolu s šéfem Věcí veřejných Vítem Bártou, je podle zjištění Práva ve vazbě. Kauza se týká úniku odposlechů Romana Janouška. Stejně jako Bárta, který byl v pátek po jednom dni v cele propuštěn na svobodu, je Petržílek obviněn kvůli úniku odposlechů kontroverzního lobbisty Romana Janouška z tajné služby, detektivové ale prověřují i to, zda "nepouštěl" informace také z protikorupční policie. Oficiálně se ke kauze nechce kvůli přísnému režimu utajení žádná ze zainteresovaných institucí vyjadřovat, Právu nicméně vazební stíhání Petržílka potvrdil dobře informovaný zdroj blízký vyšetřování. Soud tak měl podle všeho obavu, že na rozdíl od Bárty by Petržílek mohl buď ovlivňovat důležité svědky, nebo v trestné činnosti pokračovat. Vazbě nasvědčuje i to, že Petržílek tento týden nepřišel do práce. Důstojník, který je viněn z toho, že měl coby příslušník Bezpečnostní informační služby (BIS) vynést Bártovi citlivé záznamy odposlechů mezi Janouškem a např. bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem, přešel z tajné služby na protikorupční policii loni na jaře. A to rovnou na velmi citlivé místo šéfa analytiky, tedy jakéhosi "centrálního mozku" celého útvaru, kde se scházejí všechny důležité informace jednotlivých detektivů. Petržílek k nim měl z titulu své funkce přístup, a právě proto nyní úřady zkoumají, zda nepůsobil jako tzv. krtek i v protikorupční policejní jednotce. "Je to samozřejmě předmětem dalšího prověřování," řekl k tomu Právu zdroj. Šéf protikorupční policie Milan Komárek, který Petržílka "zdědil" po svém předchůdci Tomáši Martincovi, se k věci nechtěl vyjadřovat. Dá se ale předpokládat, že útvar si v současné době provádí v tomto směru svou vlastní prověrku. "Pokud bude zjištěn nějaký únik, budeme se tím samozřejmě zabývat," poznamenal k tomu mluvčí jednotky Jaroslav Ibehej. Po několika dnech mlžení je už také jasno v tom, kdo vlastně vede oficiální vyšetřování úniku odposlechů - proti původním informacím směřujícím ke Generální inspekci bezpečnostních sborů se totiž nyní ukázalo, že kauzu má ve skutečnosti na starosti inspekce samotné BIS. Tuto možnost, o které už v pondělí spekuloval server Lidovky.cz, teď Právu potvrdil informovaný zdroj. Ten zároveň upřesnil, že inspekce bezpečnostních sborů se podílela pouze na čtvrtečním zatýkání, a to kvůli aktuálnímu působení Petržílka v rámci policie. Mluvčí BIS Jan Šubert se nechtěl k vyšetřování stejně jako žalobce Michal Muravský z pražského městského státního zastupitelství jakkoliv vyjadřovat, na internetových stránkách tajné služby je nicméně k dohledání jeho loňské stanovisko, které angažování inspekce BIS potvrzuje. "Objasňováním případu se zabývá Inspekce ředitele BIS pod dozorem státního zastupitelství Praha 1 a pod dohledem Městského státního zastupitelství Praha. Pro potřeby vyšetřování ředitel BIS už v průběhu května zbavil řadu důstojníků služby mlčenlivosti a nařídil uvolnit a vydat příslušné dokumenty," uvedl k tomu loni v srpnu Šubert. Únik citlivých odposlechů se provalil loni na jaře, když je zveřejnil deník MF Dnes. Tajná služba měla podle dostupných informací Janouška odposlouchávat v roce 2007 a o dva roky později se měly záznamy monitorovaných hovorů a zpráv dostat do soukromé bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy Bárta řídil.

Viz: www.novinky.cz/domaci/318299-policista-petrzilek-ktereho-zadrzeli-spolu-s-bartou-je-ve-vazbe.html

Z řady důvodů se domnívám, že J. Petržílek nebyl tím, přes koho informace unikly. Takže v pravém smyslu slova není paralela se Snowdenem na místě. O to horší.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře