(71.152) Hra: Co přinesl 30.10.13 – Superaféra 140

3. listopad 2013 | 04.27 |

Brzy ráno 29.10.2013 jsem na základě svých znalostí (znalosti toho, jak se chovají jednotlivý hráči v komplexu her, které se hrají) napsal následující:

Jak to tedy nakonec dopadne? Rozhodnou dva momenty:

- Zda to ustojí M. Zeman, který teprve nyní zašel na hranu svých kompetencí, když se po volbách setkal se skupinou představitelů ČSSD bez M. Sobotky. A bude patrně muset jít dál. Aby se překonala patová situace, bude patrně muset někoho pověřit dřív, než proběhne mimořádný sjezd ČSSD (i když to nemusí být hned).

- Především však záleží na reakcích veřejnosti. Na ni se odvolávají obě strany a obě strany s ní počítají.

Viz: (71.150) Hra: Co přinesl 28.10.13 – Superaféra 138 (na mém blogu vyjde 1.11.2013)

To byl klíčový moment, kterým byl spuštěn následující vývoj. A za to nese jak M. Zeman, tak i ti, co se schůzky zúčastnili, plnou odpovědnost.

Jak má v této situaci postupovat volič, který se zase na nějakou dobu změnil v "obyčejného občana" či "normálního člověka". Především by měl odmítnout hrát jiné hry, než kterým vymezil prostor výsledkem voleb, který zní jasně:

ČSSD     ANO       KSČM    TOP 09  ODS       Úsvit      KDÚ-ČSL                                            

0001pt; line-height: normal;">50           47            33             26           16           14           14

Volič mj. řekl: Nechci "bývalou stojedničku" a od tradičních stran (ODS, TOP 09, ČSSD) požaduji změnu v chování. Neměli bychom se pokoušet (jako teď už ne voliči, ale "obyčejní lidé") tento výsledek voleb vlastním jednáním revidovat. Jakkoli se dnes kdekdo z politiků bude na občana, jeho nespokojenost apod. odvolávat. Jinak budeme vtaženi do hry, kterou sami sobě i dalším bereme i to málo, co normální občan má v rukou, aby něco ovlivnil – výsledek jeho volby, který spolu s výsledky volby dalších občanů dává výsledek voleb. Pak bychom se stali nejen spoluhráči, ale i spolupachateli těch, kterým je občan dobrý jen k tomu, aby se na něj někdo odvolal, když ho chce zneužít. Proto trvejme na respektování výsledků voleb a nepřipusťme jejich revizi.

Podrobně jsem sledoval, co vše kdo řekl a co se odehrálo 30.10.2013. V atmosféře, která tak trochu připomínala tzv. krizi v České televizi před pár léty a řadu dalších obdobných akcí. Z toho, co bylo řečeno, považuji za nejrozumnější slova hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Roztočila z ČSSD (které jinak vůbec neznám, dodnes jsem nevěděl o jeho existenci):

"Za situace, která nastala, si myslím, že by v čele sociální demokracie neměl stát ani jeden z nich," odpověděl Právu hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil na otázku, zda si přeje v čele sociální demokracie Bohuslava Sobotku nebo Michala Haška. Rozbořil byl na předsednictvu strany jedním z těch, kteří vyzvali Sobotku k rezignaci. "Nejsem žádný haškovec, ale sociální demokrat a výsledek voleb mě ohromil. Někdo musí být odpovědný za to, že jsme nedokázali prodat sedm let v opozici, že jsme v podstatě nechali vyhrát Okamuru s Babišem," řekl k tomu hejtman Právu. Odejít by podle něj měl z vedení strany i Hašek, a to kvůli lži okolo schůzky s prezidentem Zemanem. "Nevidím důvod, proč ji nemohl potvrdit," zdůraznil Rozbořil, přičemž neskrýval roztrpčení nad posledním vývojem ve straně. "Půjde - li to tak dál, skončíme tam, kde ODS," poznamenal. "Mezi Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem nepreferuji jako nestraník ani jednoho. Pokud se oba spolu nedomluví, jsou jejich místa těžko obhajitelná.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317704-podporu-ztraci-hasek-uz-i-mezi-hejtmany.html

Především si je pak potřeba dávat pozor na to, kdo rozbíjí "padesátku" ČSSD, "třiatřicítku" ANO, "dvacetšestku" TOP 09 apod. To je či to by byl pokus o revizi výsledku voleb a otevření prostoru pro zákulisní hráče.

Nyní (z výše uvedeného hlediska) k tomu, co bylo v mediích prezentováno 30.10.2013 (stručný komentář uvedu až v závěru, zde jen podtrhuji to nejdůležitější):

Zde je rozhovor s P. Bělobrádkem pro Právo podle Novinky.cz:

* Budete jednat s místopředsedou ČSSD Michalem Haškem o vládě?

Nemám důvod. Sejdu se s ním třeba na kafe, ale vyjednávat s ním nebudu.

* Vy jste se s ním potkal na Hradě po udělování vyznamenání, co jste si řekli?

My jsme se potkali na recepci. Nebyli jsme jen na čtyři uši a krátce jsme se pobavili a já jsem mu řekl, že dokud nebude jasno v soc. dem., tak nemá smysl vyjednávat.

* Že s ním nechcete jednat, jste mu řekl?

Řekl jsem mu, že s ním nebudu vyjednávat, ale rád se s ním sejdu, protože se známe delší dobu. Je důležité, aby tu byla deklarace, že všech 50 poslanců ČSSD bude hlasovat jednotně, protože pokud to tak nebude, tak nemá vůbec smysl se soc. dem. vyjednávat.

* S Bohuslavem Sobotkou se setkat chcete?

Jako předseda s předsedou ano. Schůzka proběhne ve středu. Určitě nebudeme vyjednávat o koalici, ale budeme se informovat o vzájemných pozicích a možnostech. Budu se zajímat, co a jak se v soc. dem. děje.

* Když se to uklidní a ukáže se, že v ČSSD je padesát nebo o něco méně poslanců, aby to vyšlo alespoň na 101 poslanců pro vládu, tak...

Do stojedničky nepůjdeme, preferuji 111. Jestli to nebude, tak se budeme muset poradit, jestli to má vůbec význam. Ta varianta 111 poslanců (ČSSD 50, ANO 47 a KDU-ČSL 14) je pro nás jediná. Mohli bychom vyjednávat i o středopravicové vládě, ale těch 103 je hrozně málo.

* Navíc jsou tam značné rozpory mezi ANO a TOP 09.

To jistě, ale pan Babiš také říkal, že levicovou vládu nepodpoří, a pak se to uklidnilo. Je ale nutné, aby to bylo stabilní a vydrželo to čtyři roky.

* Pokud se to uklidní, do vlády půjdete?

Jsme ochotní vládní odpovědnost převzít, ale musí to být důstojné pro KDU-ČSL a musíme prosadit základní principy našeho programu. O parametrech můžeme jednat.

Jiné varianty nejsou vůbec stabilní, nebo jsou dokonce obskurní, a další volby v květnu nejsou nic, co by zemi pomohlo. Takže se budeme snažit, ale nedáme soc. dem. bianko šek. Pokud to nepůjde, budeme se bavit o podpoře menšinové vlády, a když ani to nepůjde, tak jdeme do opozice a možná do předčasných voleb.

* Co znamená důstojné postavení ve vládě?

Nelze, aby to fungovalo jako v roce 2005 až 2006, kdy premiér Paroubek válcoval partnery a hlasoval s komunisty. Musela by tam být pojistka, že nás neobejdou. Také mezi ČSSD a ANO není skoro žádný rozdíl, měly by být zachovány poměry a ČSSD by neměla mít většinu.

* Pokud zvítězí Haškovo křídlo, nebudete mít problém jít do vlády s člověkem, který hned po volbách chtěl zaříznout svého předsedu?

Když se na to budeme dívat takto, tak žádná koalice nebude. Není to sice nic příjemného, ale není čas na kádrování. Stalo se to ve všech stranách – v ODS i u nás. Buď tam zvítězí jeden, nebo druhý. Budeme s jedním jednat, ale neznamená to, že se dohodneme. Nechci soudit, kdo je zrádce nebo jestli měl pan Sobotka odejít. I když, kdybych udělal nejhorší výsledek, tak bych dal svou funkci k dispozici.

* Máte se setkat s panem Babišem ve čtvrtek. Co budete řešit?

Sejdou se naše vyjednávací týmy, vysvětlíme si naše postoje k případné vládě, probereme situaci v soc. demokracii. Možná se dostaneme k programu.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317662-belobradek-nema-smysl-vyjednavat-pokud-cssd-nezajisti-vsech-50-poslancu.html

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se ve středu setkal s lídrem lidovců Pavlem Bělobrádkem. Při jednání o povolební situaci a krizi v ČSSD mu podle informací Práva řekl, že jako předseda soc. dem. nedokáže odhadnout, jak spory v jeho straně nakonec dopadnou. Šéf KDU-ČSL Sobotkovi potvrdil, že jediná varianta pro jeho stranu je případná vládní koalice s účastí hnutí ANO... Sobotkovi sdělil, že pro lidovce je situace v sociální demokracii nepřehledná, a proto nechtějí vyjednávat, dokud se poměry v sociální demokracii nevyjasní a nebude na stole deklarace jednoty všech 50 poslanců ČSSD. "Dohodli jsme se, že do 10. listopadu nemá smysl žádné vyjednávání vést, doplnil Bělobrádek s poukazem na termín, kdy se má sejít ústřední výkonný výbor ČSSD, který je nejvyšším orgánem mezi sjezdy a rozhodne o tom, jestli Sobotka zůstane předsedou soc. dem.Bělobrádek uvedl, že mu Sobotka nedokázal říct, jak to v ČSSD s ohledem na poslední vnitřní spory s táborem vedeným prvním místopředsedou Michalem Haškem dopadne. "Jestli vyhraje jedna, nebo druhá strana, je stále ve hvězdách," uvedl podle šéfa lidovců Sobotka. Předsednictvo KDU-ČSL se podle Bělobrádka také shodlo, že strana je ochotná jednat pouze o koalici s ANO a ČSSD, nebo případně o podpoře menšinové vlády soc. dem. "V žádném případě nepřichází v úvahu varianta, kdy by vznikla vláda KDU-ČSL a ČSSD podporovaná ANO," dodal Bělobrádek s odkazem na možnost, kterou zmiňoval Andrej Babiš. Na čtvrtek je naplánovaná schůzka lidovců s vyjednávacím týmem ANO, kde by se mělo vyjasnit, jestli obě strany do případné vládní koalice půjdou. KDU-ČSL ale považuje za jedinou variantu stabilní vlády koalici opřenou o hlasy 111 poslanců všech tří stran. Sobotka ve středu jednal také s místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem. Shodli se, že jednání za soc. dem. by měl vést předseda strany. Chovanec označil jednání předsednictva, na němž byl Sobotka vyzván k odchodu z čela strany, za nešťastné. Strana podle něj musí projít katarzí a sjednotit se. Usnesení předsednictva je podle něj již nyní "zkonzumované” a rozhodnutí přinese až předčasný sjezd, respektive jednání ústředního výkonného výboru (ÚVV). Chovanec znovu odmítl popsat schůzku několika představitelů ČSSD s prezidentem v Lánech, která se měla uskutečnit v sobotu krátce po volbách, a odkázal na čtvrteční jednání předsednictva. Sobotka neřekl, koho bude navrhovat do vyjednávacího týmu, svou představu řekne rovněž až ve čtvrtek na jednání předsednictva. Ve středu má Sobotka naplánované setkání s lídrem ANO Andrejem Babišem, kde se chce bavit mimo jiné o daňové politice, kterou by chtěla sociální demokracie v potenciální koalici s ANO a lidovci prosazovat.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317678-nedokazu-rict-jak-to-dopadne-hodnotil-sobotka-krizi-v-cssd.html

Hnutí ANO 2011 hodlá vládu tolerovat, bude-li akceptovat jeho programové body. České televizi (ČT) to ve středu řekl předseda hnutí Andrej Babiš. Zdůraznil, že půjde o toleranci, nikoliv podporu. Přímou účast na vládě nepreferuje, je ale připraven jednat. Na šéfa svých poslanců hnutí dnes navrhne Jaroslava Faltýnka. Babiš sám by prý do vlády určitě nešel, protože ANO 2011 je nové hnutí. "Naše předvolební sliby jsme splnili už tím, že jsme zabránili nástupu levice s podporou komunistů, protože to byl scénář. Nikdy jsme neříkali, že chceme jít do vlády," řekl ČT Babiš. Přesto chce jednat. O schůzku "mezi čtyřma očima" ho požádal předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. "Já se dneska zeptám kolegů poslanců a výboru, jestli mi dají souhlas k tomu, abych s ním jednal sám. Jde o informativní schůzku, nikoliv vyjednávání," sdělil Babiš. V sídle hnutí na pražském Chodově se odpoledne sejdou poslanci, předsedové krajských organizací a předsednictvo hnutí. Podle místopředsedkyně Věry Jourové bude zřejmě potvrzen vyjednávací tým, v kterém by kromě Babiše a Jourové měli být Faltýnek a Martin Stropnický. Jednat by se mělo také právě o tom, jestli se hnutí chce podílet na případné vládě, nebo zůstane v opozici. Původně ANO počítalo s tím, že skončí v opozičních řadách. Získalo ale tolik hlasů, že jakákoliv koalice bez ANO se bude těžko sestavovat.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317679-babis-vladu-budeme-jen-tolerovat-jednani-jsou-ale-stale-otevrena.html

Místopředseda ČSSD a plzeňský hejtman Milan Chovanec ve středu odmítl popsat detaily schůzky, která se v sobotu měla odehrát mezi členy strany a prezidentem Milošem Zemanem. Trvá nicméně na to, že člověk, který o schůzce lže, nemůže zůstat ve vedení ČSSD. Schůzku za fámu stále označuje první místopředseda Michal Hašek. Chovanec sobotní schůzku potvrdil s tím, že detaily sdělí na čtvrtečním jednání předsednictva strany. Po jednání s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou odmítl potvrdit, kdo se schůzky účastnil a zda ji organizoval Hašek. "Buď lžu já, nebo pan Hašek," uvedl Chovanec. V neděli předsednictvo ČSSD vyzvalo Sobotku k odchodu z čela strany a vyřadilo jej z týmu, který měl za stranu jednat s potenciálními koaličními partnery. Vyjednávací tým se v úterý rozpadl a Chovanec označil nedělní usnesení předsednictva za "zkonzumované” a nešťastné. Strana podle něj potřebuje katarzi, která musí ukončit rozpolcenost trvající poslední tři roky. "Jsem rád, že tento proces započal,” uvedl Chovanec, podle nějž by si mělo vedení na mimořádném sjezdu obnovit mandát, aby bylo jasné, že má podporu členů.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317703-kdo-lze-o-schuzce-u-zemana-musi-odejit-tvrdi-chovanec.html

Schůzka mezi prezidentem Milošem Zemanem, Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem, Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem se v sobotu v Lánech uskutečnila. Hašek, Škromach, Tejc a Zimola ve středu potvrdili to, co Chovanec oznámil již v úterý. Hašek odmítl rezignovat na kteroukoliv svou funkci. "Doposud jsme respektovali společnou dohodu všech účastníků, že o tomto standardním politickém setkání levicových politiků s levicovým prezidentem nad výsledkem voleb nebudeme veřejně hovořit. Vzhledem k tomu, že jeden z účastníků tuto dohodu nedodržel, schůzku potvrzujeme. Kategoricky odmítáme jakoukoli interpretaci této schůzky jako údajné přípravy tzv. puče v ČSSD,” uvedli v prohlášení. "Současně jsme připraveni učinit vše pro to, aby byla ČSSD úspěšná v nadcházejících povolebních vyjednáváních a sestavila stabilní a silnou vládu. Naším cílem je, aby vyjednávání o vládě a následnou případnou dohodu jednotně podpořilo všech 50 poslanců poslaneckého klubu,” dodali. Hašek se v doplňujícím prohlášení omluvil s tím, že "nechtěl klamat veřejnost”. Podobné schůzky jsou prý standardní součástí politiky. Hašek pro ČTK uvedl, že nehodlá rezignovat na jakokoliv funkci. Hašek doposud označoval informace o schůzce za fámu. Jihočeský hejtman Jiří Zimola v České televizi potvrdil, že jej na schůzku pozval Hašek. Po tom, kdo se jí zúčastní, prý nepátral. Stejně tak jej nenapadlo o schůzce informovat předsedu strany. Odmítl, že by se na schůzce mluvilo o personáliích ve vedení ČSSD. "Vnímal jsem to jako osobní pozvání, o kterém nemusím informovat,” uvedl Zimola. "Pan prezident je dnes celý den v Lánech, případné vyjádření poskytne až zítra," řekla Právu tisková mluvčí Hradu Hana Burianová. Bohuslav Sobotka v reakci uvedl, že považuje za velkou politickou chybu zapírání schůzky Michala Haška, Jeronýma Tejce a ostatních. Je podle svých slov zklamaný, že lhali, protože ani na předsednictvu, ani na klubu (ČSSD) neříkali pravdu. O tom, jestli z toho mají vyvodit důsledky, by měl rozhodnout ústřední výbor soc. dem. 10. listopadu. Sobotka neodpověděl na otázku, zda mají dotyční členové ČSSD skončit ve funkcích ve vedení strany. Na otázku, zda by měl odejít předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc, uvedl, že nechce zasahovat do autonomie poslaneckého klubu, rozhodnutí je na jeho členech, dodal Sobotka. Chovanec ve středu po jednání s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou konstatoval, že ten, kdo o schůzce u prezidenta lhal, by měl  opustit vedení ČSSD. "Buď lžu já, nebo pan Hašek,” uvedl Chovanec.  V neděli po schůzce předsednictvo ČSSD odhlasovalo výzvu Sobotkovi, aby kvůli slabému volebnímu výsledku odešel z čela strany, a vyškrtlo jej z týmu, který má za ČSSD jednat s potenciálními koaličními partnery. V úterý se tým rozpadl a bude ustaven nový. Ostře proti Haškovi vystoupili i místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková a šéf Senátu Milan Štěch. Gajdůšková označila Haškovo chování za schizofrenii, Štěch v České televizi uvedl, že lidé kolem Haška poškozují stranu. "V nejbližších měsících bych se s nimi nerad potkával ve vedení sociální demokracie,” uvedl Štěch. "Do očí nám lhali, nebo odpovídali, že tam nebyli. Mají jedinou možnost - nabídnout odstoupení z vedení soc. dem. a neovlivňovat vývoj v ČSSD. S těmito osobami by neměla soc. dem. šanci na získání důvěry občanů," prohlásil.

Štěch také pochybuje, že by účastníci neplánovali odstranění Sobotky. "Dělají si z nás dobrý den. O čem jiném by se tam bavili?" uvedl a vyzval účastníky schůzky, aby složili své stranické funkce. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach na dotaz, zda odstoupí ze své funkce, uvedl: "Nevidím žádný důvod." Schůzku v Lánech kritizoval již v úterý místopředseda Lubomír Zaorálek. Odsoudil zejména zásahy prezidenta do dění v ČSSD.

http://www.novinky.cz/domaci/317708-hasek-se-priznal-ke-lzi-potvrdil-schuzku-se-zemanem.html

Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by bylo velmi komplikované jednat s místopředsedou ČSSD Michalem Haškem o společné vládě.Hašek, který přiznal, že veřejně lhal, ztratil podle předsedy KDU-ČSL na důvěryhodnosti. "Pokud veřejně něco deklaroval, a teď se ukázalo, že to není pravda, tak to je samozřejmě velká komplikace v důvěře," řekl Právu Bělobrádek na dotaz, zda je po všech událostech Hašek důvěryhodným partnerem pro vyjednávání o vládě.

Již v úterý Bělobrádek řekl, že s Haškem nebude jednat a sejde se pouze s šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. S ním se ve středu setkal a domluvili se, že další vyjednávání o vládě ČSSD, ANO a lidovců je možné až po 10. listopadu, kdy se sejde ústřední výkonný výbor ČSSD a rozhodne o tom, jestli je Sobotka stále kandidátem na premiéra.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317729-sef-lidovcu-belobradek-ztratil-k-haskovi-duveru.html

Sociálnědemokratičtí hejtmani nejsou v názoru na řešení rozpolcenosti uvnitř ČSSD jednotní. Zatímco pardubický hejtman Martin Netolický podporuje nedělní usnesení předsednictva včetně výzvy k odstoupení předsedy Bohuslava Sobotky, někteří další jsou zdrženlivější a hovoří o potřebě najít nového lídra stojícího mimo proudy stoupenců Sobotky a prvního místopředsedy Michala Haška. Hejtman Pardubického kraje Netolický v neděli na jednání předsednictva hlasoval pro návrhy Michala Haška včetně výzvy, aby Sobotka odstoupil. "Za volební výsledek by měl nést předseda strany odpovědnost," řekl Netolický. Posléze své stanovisko přehodnotil. "Nebudu dělat arbitra mezi dvěma skupinami, protože mi bohužel chybí přesné informace o tom, co se dělo ve volební noci. Nicméně s ohledem na poslední vývoj požaduji urychlené smírné řešení situace, stanovení jasného mandátu vyjednávacímu týmu a soustředění se na sestavení stabilní vlády. Osobně zvážím, zdali vůbec chci za současné situace v předsednictvu pracovat," doplnil později. Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) označil za špatné, že se Michal Hašek uchýlil k opakované lži. "Vadí mi i to, že byl za Milošem Zemanem. Doby, kdy Miloš Zeman rozhodoval za sociální demokracii, jsou dávno pryč," řekl Právu Řihák. A jak by měl Hašek za opakovanou lež pykat? "Mně osobně stačí, když se omluví. Jestliže lhal před celým národem, lidé mu to spočítají v příštích volbách," usoudil Řihák. Podle svých slov před volbami neustále od vedení ČSSD slýchal, že vnitřní spory poškozují stranu. A teď se zle rozhádalo samo vedení. "Děláme obrovskou ostudu. A vůbec nevím, jak to vysvětlím obyčejným straníkům," uvedl Řihák. "Pokud se mě v tuto chvíli ptáte, kdo by měl být předsedou ČSSD, pak vím pouze to, že ani jeden z dvojice Sobotka, Hašek. Myslím, že se to jasně v minulých dnech ukázalo. Strana by měla nyní začít hledat nového lídra," je přesvědčený hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD). Že strana potřebuje nového lídra si myslí i hejtman Olomouckého kraje Jiří Roztočil (ČSSD)."Za situace, která nastala, si myslím, že by v čele sociální demokracie neměl stát ani jeden z nich," odpověděl Právu hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil na otázku, zda si přeje v čele sociální demokracie Bohuslava Sobotku nebo Michala Haška.Rozbořil byl na předsednictvu strany jedním z těch, kteří vyzvali Sobotku k rezignaci. "Nejsem žádný haškovec, ale sociální demokrat a výsledek voleb mě ohromil. Někdo musí být odpovědný za to, že jsme nedokázali prodat sedm let v opozici, že jsme v podstatě nechali vyhrát Okamuru s Babišem," řekl k tomu hejtman Právu. Odejít by podle něj měl z vedení strany i Hašek, a to kvůli lži okolo schůzky s prezidentem Zemanem. "Nevidím důvod, proč ji nemohl potvrdit," zdůraznil Rozbořil, přičemž neskrýval roztrpčení nad posledním vývojem ve straně. "Půjde - li to tak dál, skončíme tam, kde ODS," poznamenal. "Mezi Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem nepref i hejtman Olomouckého kraje Jiří Roztočil (ČSSD)."Za situace, která nastala, si myslím, že by v čele sociální demokracie neměl stát ani jeden z nich," odpověděl Právu hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil na otázku, zda si přeje v čele sociální demokracie Bohuslava Sobotku nebo Michala Haška.Rozbořil byl na předsednictvu strany jedním z těch, kteří vyzvali Sobotku k rezignaci. "Nejsem žádný haškovec, ale sociální demokrat a výsledek voleb mě ohromil. Někdo musí být odpovědný za to, že jsme nedokázali prodat sedm let v opozici, že jsme v podstatě nechali vyhrát Okamuru s Babišem," řekl k tomu hejtman Právu. Odejít by podle něj měl z vedení strany i Hašek, a to kvůli lži okolo schůzky s prezidentem Zemanem. "Nevidím důvod, proč ji nemohl potvrdit," zdůraznil Rozbořil, přičemž neskrýval roztrpčení nad posledním vývojem ve straně. "Půjde - li to tak dál, skončíme tam, kde ODS," poznamenal. "Mezi Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem nepreferuji jako nestraník ani jednoho. Pokud se oba spolu nedomluví, jsou jejich místa těžko obhajitelná.eruji jako nestraník ani jednoho. Pokud se oba spolu nedomluví, jsou jejich místa těžko obhajitelná. Dívám se na celý problém konsenzuálně,” dodal k poslednímu vývoji hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který byl coby nezávislý zvolen za ČSSD. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) považuje odvolání Sobotky z vyjednávacího týmu za špatné. "Byla to největší hloupost, jaká se kdy mohla stát," míní s tím, že kdyby se hlasování týkalo jeho, tak by pro odvolání ruku nezvedl. "Celé vedení by mělo v rámci zodpovědnosti za volební výsledek nabídnout své mandáty na mimořádném sjezdu, a to v co nejkratším čase," dodal.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317704-podporu-ztraci-hasek-uz-i-mezi-hejtmany.html

Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková se pustila do druhého muže strany Michala Haška kvůli popírání schůzky v Lánech. Její konání v úterý potvrdil další z místopředsedů Milan Chovanec, nicméně Hašek nadále tvrdí, že jde o fámu. Podle Gajdůškové se u Haška opakovaně objevuje schizofrenie činů a slov. "Jestliže Michal Hašek v sobotu večer po volbách na politickém grémiu sám a spontánně vykládal, jak stojí za předsedou Sobotkou a za pár hodin nato stojí v čele lidí, kteří předsedu likvidují, pak je to jednání nesvobodného člověka. Tato schizofrenie slov a činu se neprojevila poprvé,” nebrala si servítky jindy zdrženlivá Gajdůšková. Podle ní Hašek fatálně poškozuje obraz sociální demokracie a měl by vyvodit politikou odpovědnost. "Je jedno, zda jeho nesvoboda je odvozována z Hradu nebo odjinud. Zda byl, nebo nebyl na nějaké schůzce. Není jedno, zda o schůzce lhal. Bohužel celé jednání Michala Haška má v této chvíli naprosto fatální důsledky pro vnímání sociální demokracie a to daleko horší než to, kolik procent ČSSD dostala ve volbách,” uvedla Gajdůšková a zařadila se tak po bok těch, kteří se ostře postavili proti snaze odstavit Sobotku z čela strany i vyjednávacího týmu. Hašek nicméně tvrdí, že k žádné schůzce v Lánech u prezidenta Miloše Zemana nedošlo, respektive on o ní neví. "V sobotu večer se žádná schůzka s prezidentem neuskutečnila a každý, kdo zná Miloše Zemana, ví, že nevlastní mobilní telefon, takže jsme si nemohli ani zatelefonovat," uvedl v úterý v České televizi Hašek.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317681-hasek-se-projevuje-jako-schizofrenik-osocila-ho-gajduskova.html

Nově zvolený předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc Právu ve středu řekl, že se rozhodně nehodlá této funkce vzdát. Odstoupit nehodlá ani senátor a místopředseda strany Zdeněk Škromach. "Byl jsem zvolen legitimně většinou jeho členů," odpověděl Tejc a řekl, že účastníci schůzky v Lánech se na návrh místopředsedy Milana Chovance dohodli, že o ní nebudou mluvit. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach na dotaz, zda odstoupí ze své funkce, uvedl: "Nevidím žádný důvod." V České televizi Škromach uvedl, že se s prezidentem schází často a na neformálním setkání proto nevidí nic "nečestného ani nekalého”. "Necítím nějaké provinění tím, že se sejdu s prezidentem,” doplnil Škromach s tím, že pro ČSSD je dobré, aby měla dobré vztahy s Hradem. Výzvy k odchodu označil za hysterické výpady těch, kteří se snaží ovládnout ČSSD. K odchodu vyzval "spiklence” předseda Senátu Milan Štěch poté, co vyšlo najevo, že se pětice představitelů ČSSD v sobotu zúčastnila schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Ti toto setkání až do středy popírali i přesto, že jej v úterý Chovanec potvrdil.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317714-rozhodne-neodstoupime-rikaji-skromach-a-tejc.html

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ve středečním rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že někteří účastníci sobotní schůzky u prezidenta Miloše Zemana si přáli, aby zůstala utajena proto, že měli obavu, jak by na ni reagoval předseda strany Bohuslav Sobotka. Sobotka o schůzce, na níž kromě Zemana a Škromacha byli Michal Hašek, Jiří Zimola, Jeroným Tejc a Milan Chovanec, nevěděl.Ještě v úterý Hašek tvrdil, že žádná taková schůzka nebyla, ve středu pak přiznal, že lhal. Odůvodnil to tím, že se účastníci dohodli, že schůzka bude tajná.

"Nemluvil jsem o ní z loajality ke kolegům, kteří měli obavu z toho, jak by reagoval předseda strany,” řekl ve středu Škromach v Radiožurnálu. Doplnil, že on se zveřejněním schůzky problém neměl, protože se s prezidentem občas schází. Řekl, že na schůzce se řešil nevalný volební výsledek ČSSD. Odmítl, že by tématem schůzky bylo svržení Sobotky z postu předsedy. To tvrdí místopředseda strany Lubomír Zaorálek, kterému to prý řekl jeden z účastníků schůzky. Prezident Miloš Zeman se ke schůzce zatím nevyjádřil. Je v Lánech, kde odpočívá po návštěvě lékaře, v noci na středu si poranil koleno. Jeho kancléř Vratislav Mynář v České televizi řekl, že Zeman schůzku nesvolal. "Iniciativa nebyla na straně pana prezidenta. Pan prezident mě informoval o tom, že se k němu nahlásili představitelé sociální demokracie a chtěli s ním diskutovat ohledně výsledků (voleb)," řekl. Doplnil, že neví, co bylo obsahem schůzky, ale ví určitě, co nebylo obsahem. Nebyl to podle něj puč v ČSSD ani odstranění Sobotky.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317755-schuzku-u-zemana-jsme-tajili-protoze-by-predsedovi-mohla-vadit-rekl-skromach.html

Šéfem ČSSD podle bookmakerů českých sázkových kanceláří zůstane i po plánovaném mimořádném sjezdu strany nynější předseda Bohuslav Sobotka, kterému před volbami více věřili i sázející. Zatímco jeho stranický rival Michal Hašek byl ještě dopoledne favoritem u Fortuny, během dne o tuto pozici přišel. "Podle našeho názoru se Hašek zachoval jako špatný stratég. Být šachistou, prohraje partii hned druhým třetím tahem," prohlásil mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava. Podle bookmakerů Tipsportu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, favorit na premiéra i před volbami, stranický puč ustojí a stane se premiérem České republiky. Na to lze nyní (15:30 SEČ) vsadit v kurzu 1,7:1. Zatímco druhý největší favorit Michal Hašek po odhalení karet spadl ze 3:1 až na kurz 6:1. U Tipsportu se v tuto chvíli více věří i Andreji Babišovi s kurzem 3:1. Jako druhou nejpravděpodobnější variantu v kurzu 2,5:1 bookmakeři této sázkové společnosti označili, že duo Sobotka–Hašek bude vyřazeno ze hry a premiérem se stane někdo jiný. Razantní vývoj zaznamenaly kurzy také u konkurenční Fortuny. Ještě v poledne dávali její bookmakeři větší šanci stát v čele ČSSD Haškovi s kurzem 1,6:1 oproti Sobotkovi s kurzem 3:1. Odpoledne po Haškově přiznání, že se o víkendu účastnil setkání s prezidentem Zemanem v Lánech, což dosud popíral, se situace zcela otočila. Šance se otočily ve prospěch stávajícího šéfa Sobotky (1,8:1), Hašek se propadl na kurz 3:1. Úřadující předseda ČSSD také upevnil svou pozici jako ten, kdo bude první pověřen sestavením vlády (kurz 1,4:1). Původně byly šance vyrovnané 2:1 pro oba sociální demokraty. Pouze bookmakeři Chance věřili od počátku více Sobotkovi. "Bookmakeři Chance už přemýšlejí, kdo získá po sjezdu ČSSD post předsedy strany. O trochu více věří dosavadnímu předsedovi Sobotkovi (kurz 1,8:1), kterému vyjádřilo podporu velké množství občanů i politiků. Druhým kandidátem je Michal Hašek s kurzem 2:1," uvedla mediální zástupkyně Chance Dana Šulcová. Zájemci si mohou vsadit i na to, zda v čele sociálních demokratů stane Václav Klaus (400:1). Podle bookmakerů Fortuny však vláda s důvěrou Sněmovny nevznikne do konce letošního roku, kurz na to je 1,64:1. Největší šanci stát se součástí první vládní koalice má i přes současné vnitrostranické rozpory ČSSD (1,04:1), KDU-ČSL (1,4:1) a ANO 2011 (1,7:1). S kurzem 10:1 mají nejmenší šance ODS, KSČM a Věci veřejné. I přes současnou nejistotu na politické scéně podle bookmakerů předčasné volby do parlamentu během příštího roku nebudou. U Tipsportu se na to dá vsadit v kurzu 1,3:1, Fortuna má ještě nižší kurz 1,16:1.

Fortuna měla před volbami v nabídce sázku na budoucího premiéra. "Kurz na Sobotku byl 1,3:1, na Haška 3:1 a na Babiše 4:1. Drtivá většina sázejících favorizovala Sobotku, mířilo na něj přes 90 procent sázek," řekl mluvčí Fortuny Petr Šrain. Češi na předčasné parlamentní volby prosázeli celkem zhruba 30 miliónů korun, zájem tak byl výrazně nižší než na lednové prezidentské volby.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317743-byt-hasek-sachistou-prohraje-druhym-tahem-tvrdi-bookmakeri.html

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval ve středu odpoledne k odchodu ty členy vedení strany, kteří v posledních dnech lhali. Učinil tak v Brně na demonstraci, kterou svolali jeho příznivci. Přišlo ho podpořit několik stovek lidí. "Bylo to vražení nože do zad, nenapadlo by mě, že se to takto stane a že to sociální demokracii rozerve a poškodí v takovou chvíli,” řekl shromážděným Sobotka. Demonstrantů se sešly asi čtyři stovky. Na transparentech měli nápisy žádající odchod "zrádců a pučistů” a volají po rezignaci místopředsedy Michala Haška, šéfa poslaneckého klubu Jeronýma Tejce a brněnského primátora Romana Onderky. "Lidé, kteří tento puč organizovali, kteří lhali, by měli opustit funkce v ČSSD. Týká se to všech, tedy Haška, Tejce, Onderky a Škromacha. Organizovali tento puč a stáli v jeho čele. Jejich vyloučení nebudu navrhovat, ale je důležité, aby vyvodili osobní odpovědnost,” prohlásil šéf ČSSD. Hašek, Tejc, senátor Zdeněk Škromach, jihočeský hejtman Jiří Zimola a plzeňský hejtman Milan Chovanec se v sobotu večer zúčastnili utajené schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, po které následovalo odvolání Sobotky z vyjednávacího týmu o vládě a výzva předsednictva strany k jeho odchodu, již navrhl Onderka. Jediný z účastníků schůzky, který ji nepopřel, byl Chovanec, ostatní nepravdivě tvrdili, že se nekonala, a až poté se přiznali. Výzvy k odchodu odmítají. Sobotka už ve středu prohlásil, že by si každý měl zamést před vlastním prahem. Podle Sobotky je nyní nutné, aby se situace ve straně uklidnila. "Řada lidí, kteří dnes přišli, mně dala preferenční hlas a věřili, že povedu sociální demokracii i po volbách. Nedivím se, že jsou zklamání kroky Haška, Tejce a dalších, kteří poškodili stranu. Lidé jsou zde stejně rozčílení jako já na předsednictvu strany," prohlásil usměvavý Sobotka, při jehož vystoupení lidé hlasitě požadovali, aby ze strany Hašek a ostatní jeho spojenci odešli. Sobotka přitom řečnil jen pár stovek metrů od hejtmanství, tedy Haškova úřadu a také radnice, kde úřaduje primátor Onderka. "Hašek je dospělý člověk a ví, že když o tak důležité věci, jako byla schůzka v Lánech, opakovaně lhal, protože když jsme se ho ptali na klubu i předsednictvu, tak odpovědí bylo jen mlčení, že by z toho měl vyvodit závěry a rezignovat na funkce v ČSSD," rozvášnil příznivce Sobotka. Ten podle svých slov nyní na ústředním výboru svolaném na 10.listpadu  bude chtít vyjádřit plnou podporu, aby se sociální demokracie mohla vrátit k jednacímu stolu o budoucí vládě s ANO a lidovci jako strana, které se dá věřit.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317748-bylo-to-vrazeni-noze-do-zad-lhari-musi-odejit-rekl-sobotka.html

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola v ČT vysvětloval, že schůzku zapíral, protože dal slovo Zemanovi, že o ní nebudou veřejně hovořit. Skupina prý měla obavu, že by si ji lidé vykládali jinak, než byl její skutečný průběh. "My jsme na té schůzce dali slovo i panu prezidentovi, že o té schůzce hovořit nebudeme, protože jsme měli obavu, asi oprávněnou, že může být vykládána jiným způsobem a že by z ní mohly být vyvozovány úplně jiné závěry, než o čem skutečně schůzka byla," řekl Zimola.Tutlání schůzky hájil tím, že se snažil dodržet slovo. "Tento závazek jsem až do dnešního dne, kdy jeden z dalších účastníků kolega hejtman Plzeňského kraje o ní pohovořil, tak nemá smysl ji dál tajit. Já prostě nechci lhát a dále nebudu," řekl Zimola.Média se ze schůzky snaží udělat detektivku, k čemuž jsme přispěli i my, když jsme ji nepotvrdiliPozvání podle svých slov dostal několik dní předem od prezidenta, posléze se ale opravil, že pozvánku mu prostřednictvím SMS zprávy poslal Hašek. Zdůraznil, že jednání v Lánech se netýkalo soc. dem., ale celkového povolebního uspořádání. Nevěděl prý, kdo byl kromě něj a Haška za prezidentem pozván. "Nevěděl jsem o tom, jestli o tom předseda ví, nebo neví. Respektoval jsem to, že si pan prezident chce se mnou sednout a pohovořit. O žádných personáliích se tam nemluvilo," řekl Zimola. Další detaily ale odmítl popsat. "Média se z toho snaží udělat detektivku, k čemuž jsme přispěli i my, když jsme ji nepotvrdili," připustil.K výzvě šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) k odstoupení všech aktérů schůzky z vedoucích pozic uvedl: "Milan Štěch by si měl uvědomit a vzpomenout, kolikrát on se v poslední době setkal s panem prezidentem, a vyvozovat takto silná slova z toho, že jsme byli na schůzce, kde se hovořilo o povolebním uspořádání, to mi nepřipadá od Milana úplně fér."Podle něj by o jeho funkci ve vedení měla jednat jihočeská stranická organizace. "Pokud ta usoudí, že bych z toho odpovědnost vyvodit měl, pak věřte, že ji i vyvodím na rozdíl od pana předsedy, který ji nevyvodil," řekl. Naznačil rovněž, že funkce hejtmana se vzdávat nehodlá.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317725-ja-proste-nechci-lhat-a-dale-nebudu-vysvetloval-priznani-hejtman-zimola.html

Všimněte si, kolik pozornosti věnovalo Právo a Novinky.cz dění v ČSSD a kolem ní. (A to jsem neuvedl vše, co se ten den na Novinky.cz objevilo.) Teď k tomu nejdůležitějšímu:

1. P. Bělobrádek má plné právo požadovat: "Je důležité, aby tu byla deklarace, že všech 50 poslanců ČSSD bude hlasovat jednotně, protože pokud to tak nebude, tak nemá vůbec smysl se soc. dem. vyjednávat."

2. Prvním, kdo ohrozil "padesátku", byli ti, co se sešli u M. Zemana.

3. V situaci, která vznikla, není korektní (státnicky moudré) ze strany toho, kdo nese podstatný díl zodpovědnosti za výsledek voleb, tj. B. Sobotky, vysílat signály tohoto typu: "Lidé, kteří tento puč organizovali, kteří lhali, by měli opustit funkce v ČSSD. Týká se to všech, tedy Haška, Tejce, Onderky a Škromacha. Organizovali tento puč a stáli v jeho čele. Jejich vyloučení nebudu navrhovat, ale je důležité, aby vyvodili osobní odpovědnost”. To je další krok k likvidaci "padesátky". Ze strany toho, kdo sám není bez viny.

Je nyní na ČSSD, aby našla řešení. Občan nechce přesýpání ve stranách, které by vyústilo ve stejný styl vládnutí, jaký reprezentovala "bývalá stojednička".

Na závěr si ještě přihřeji svoji polívčičku. Uvedu názor, se kterým lze nesouhlasit, proti kterému lze protestovat, ale to je asi tak jediné, co se s tím dá dělat: Hlavní příčinou toho, že se nám z chování současné politické reprezentace ČSSD dělá špatně, je její ideová vyprázdněnou. Nemá program, který by vycházel z pochopení toho, co se odehrává ve společnosti, historického kontextu toho, co se odehrává, a změn, které je nutné realizovat, pokud má být překonáno kritické období vývoje nejen naší země, ale celé naší civilizace.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.152) Hra: Co přinesl 30.10.13 – Superaféra 140 ondrey 04. 11. 2013 - 01:33