(71.147) Hra: Co přinesl 25.10.13 – Superaféra 135

29. říjen 2013 | 06.20 |

V první den voleb, sobotu 25.10.2013 se děly zajímavé věcí spíše v zahraničí než u nás. Zde je jedna zpráva za všechny:

Evropské vlády se ohradily proti špehování svých občanů i představitelů americkými tajnými službami. Na summitu Evropské rady v Bruselu varovaly, že hrozí poškození vzájemné důvěry, a to by ohrozilo i společný boj proti terorismu. EU chce s Američany do konce roku dohodnout nová pravidla pro zpravodajské služby. "Shromažďování zpravodajských informací je nezbytnou součástí v boji proti terorismu," uvedli evropští představitelé ve společném prohlášení s tím, že si vztahů s USA cení. Dodali však, že zprávami o špehování svých politických špiček ze strany spojenců jsou "znepokojeni". "Nedostatek důvěry by mohl poškodit nezbytnou spolupráci v oblasti shromažďování informací," upozornili. Britský list The Guardian ve čtvrtek s odkazem na materiály, které novinářům předal bývalý technik americké CIA Edward Snowden, uvedl, že Američané odposlouchávali 35 světových lídrů. Monitorována měla být i italská vláda a podle německého tisku také mohl být sledován mobil německé kancléřky Angely Merkelové. "Máme silné náznaky, žádné potvrzení, ale ani žádné popření," řekla k tomu Merkelová, kterou však podle slov mluvčího Bílého domu americký prezident Barack Obama osobně telefonicky ujistil, že její telefon odposloucháván není. Evropská rada pověřila Merkelovou a francouzského prezidenta Françoise Hollanda, aby s USA do konce roku vyjednali nová pravidla o sbírání a sdílení zpravodajských dat. "Potřebujeme jasná pravidla," řekla k tomu Merkelová a dodala, že představitelé evropské osmadvacítky se na tom shodli jednomyslně. Kritiku podpořila i Česká republika, kterou má v Bruselu zastupovat premiér Jiří Rusnok.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/317288-americke-spehovani-nici-duveru-chceme-nova-pravidla-dupnula-si-eu.html

Varovné je už to, že:

1. A. Merkelová odposlouchávána byla.

2. B. Obama o tom nebyl informován.

Je to už druhý případ, kdy ten, kdo má v USA reálnou moc používá samotného prezidenta jen jako figurku na šachovnici, záměrně ho drží v informačním stínu a staví jej do trapné role.

Mocenské novotvary vzniklé propojením struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad (porušování často i formou organizovaného zločinu) prorostly se spontánně zprivatizovanými enklávami vrcholových pater zpravodajských služeb. Výsledkem je nejen špiclování předních politiků EU a dalších zemí, nejen jejich vydírání, ale dokonce dosazování celých zkorumpovaných politických garnitur, které pak považují za normální to, co normální není, a vedou země do velkých problémů.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.147) Hra: Co přinesl 25.10.13 – Superaféra 135 ondrey 29. 10. 2013 - 09:44