(71.142) Hra: Co přinesl 20.10.13 – Superaféra 130

24. říjen 2013 | 08.00 |

Neděle 20.10.2013 nabídla zajímavé srovnání vývoje v ČR a v Německu. Podívejme se nejdříve, co se děje u nás doma (podle Novinky.cz):

Úřadující předseda ODS a jednička občanských demokratů v Jihočeském kraji Martin Kuba v nedělní Partii na Primě potvrdil slova Miroslavy Němcové, že nelze předem vyloučit koalici se sociální demokracií. Zdůraznil ale, že koalice se vytvářejí až po volbách. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka možnost koalice ale odmítl. "O koalicích bychom měli mluvit spíše po volbách," řekl Kuba. Podle něj je před volbami důležité, s kým se koalice nevytvářejí. Zdůraznil, že pro ODS je nepřijatelná koalice s KSČM. "Obtížně představitelná je koalice s novými subjekty. Co se týká sociální demokracie, jsme na opačných pólech politického spektra, ale kolem ve státech jako Rakousko a Německo vidíme, že k tomu může dojít." "Já si myslím, že to může nastat i v České republice, ale já to v této chvíli nechci předjímat," uvedl Kuba. Zdůraznil, že by to bylo obtížné si přestavit účinkování ve vládě, kde by nemohla strana prosazovat svůj pravicový program. O pět hodin, v neděli odpoledne přes mluvčího strany oznámil, že interpretace byla vytržena z kontextu a koalice ODS a ČSSD je fakticky nemožná. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka koalici s ODS bryskně odmítl: "Nedokážeme si představit koalici ani s TOP 09 ani s ODS. Byli jsme v opozici a nemůžeme sestavit vládu s takto odlišnými stranami. ODS a TOP  09 - pokud se dostanou do Sněmovny - by měly zůstat v opozici. Pokud má demokracie fungovat, má se kyvadlo pohybovat zprava doleva a naopak. Když je zamrzlé, demokracie nefunguje." Podle něj jsou pak lidé roztrpčení a nespokojení. Bohuslav Sobotka ale varoval před možností, že by podobně jako po minulých volbách sestavila pravice většinu, i když by nezvítězila, protože by se ODS a TOP 09 mohli spojit s babišovci: "Situace se změnila. V minulosti byla klíčovým soupeřem na pravici ODS, nyní jsou na pravici tři uskupení. Co hrozí je, že by tyto tři pravicové formace mohly spolupracovat tak, jako se spojila ODS a TOP 09 s Věcmi veřejnými." Kuba se ale k možnosti koalice ODS a hnutím ANO stavěl velmi skepticky. Vycházel přitom ze zkušeností ze spolupráce s Věcmi veřejnými: "Pro nás je to bohužel hnutí, u něhož není jasné, co budou prosazovat.” Zmínil, že mimo politiku působil Vít Bárta úplně jinak než v ní.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/316731-ods-nevylucuje-koalici-s-cssd-potvrdil-kuba.html

Problém ODS je, že už ji nikdo nepotřebuje. Její roli reprezentanta struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad již nahradili jiní. Zatím si svou roli ještě neuvědomují, ale to, jak jsou "zaháčkováni", se projevuje v jejich naprosté sterilitě pojištěné rolí nových kvazistran, prostřednictvím nichž dojde k dostatečné penetraci institucionálního systému. A tak nás po volbách bude čekat další trápení.

V Německu se vyvíjí situace podle očekávání (uvádím podle Novinky.cz):

Stranická konference německá sociální demokracie (SPD) v neděli dala zelenou jednáním o vytvoření velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Pro zahájení koaličních jednání se vyslovila většina z 230 delegátů. Proti jich bylo jen 31, informovala agentura DPA. Pro bylo celé 35členné předsednictvo. Vytvoření koalice CDU/CSU a SPD je považováno za jediné možné východisko z povolební situace poté, co padla možnost na společnou vládu konzervativců se Zelenými, kteří to odmítli. SPD má podle svého vedení během jednání s vítězem voleb prosazovat své hlavní programové priority, jako je například zvýšení minimální mzdy či více peněz na péči pro seniory. CDU už naznačila ochotu zvýšit minimální mzdu. Zástupci obou politických táborů se sejdou poprvé středu, jednání mohou trvat i několik týdnů. V levicovém táboře nicméně zaznívaly v poslední době ohledně vytvoření vlády s konzervativci kritické hlasy. Někteří členové SPD se totiž obávají, že stranu stejně jako za minulé velké koalice v letech 2005 až 2009 zastíní kancléřka Merkelová a že socialisté přijdou o podporu voličů.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/316746-nemecka-spd-zacne-jednat-s-merkelovou-o-velke-koalici.html

Samozřejmě, že SPD hodně ztratí a bude Merkelovou válcována. Ale co této straně zbývá? Je programově vyhaslá, není schopna se definovat jako nosná alternativa, která ví, o co jde a jak problémy řešit. Proto to dopadlo přesně tak, jak jsem psal již dříve.

Osobní poznámka: Někteří mně namítnou, že pár dní před volbami není tato skepse na místě a že může uškodit. Jsem přesvědčen, že důležitější je vědět, o co jde a co s tím. Pokusím se před volbami ještě něco ovlivnit. To nejdůležitější dám v rámci tohoto seriálu 25.10. ráno (a možná něco i před tím). Ale mnohem větší práce čeká ty, kteří to ještě nevzdali po volbách. Pro toho, kdo se snaží vidět, o co jde, a chápat, o co jde, tyto volby nebyly ztracené, nehledě na jejich výsledek. I když ten nebude tak strašný, jak se zdá nyní (20.10.), ale zase ne tak dobrý, jak se bude zdát po oznámení výsledků (26.10.). Ale o tom ta hra je.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.142) Hra: Co přinesl 20.10.13 – Superaféra 130 ondrey 24. 10. 2013 - 11:00