(71.138) Hra: Co přinesl 16.10.13 – Superaféra 126

20. říjen 2013 | 08.00 |

Ve středu 16.10.2013 bylo zajímavé sledovat, jak se s přibližujícím datem 17.10.2013 hledá dohoda mezi prezidentem a republikány o zvýšení dluhového stropu. K tlaku na dohodu se přidaly i mezinárodní ratingové agentury. Zde jsou nejdůležitější zprávy dne podle Aktuálně.cz:

Americkým politikům už zbývají jen hodiny do dohody o zvýšení dluhového stropu. Pokud tak do čtvrtka 17. října neučiní, USA přestanou splácet část svých závazků a ekonomika Spojených států se ocitne na pokraji strmějšího pádu. Varování s velkým V vydala ratingová agentura Fitch. Pohrozila Spojeným státům snížením nejvyššího ratingu AAA na AA+. Něco takového bylo ještě donedávna nepředstavitelné. Spojené státy a Německo byly považovány za státy, u kterých je snížení krajně nepravděpodobné. "Politické rozdělení a snížená finanční flexibilita zvyšují riziko americké platební neschopnosti," napsala ve zdůvodnění Fitch. Bylo by to podruhé v historii, kdy by renomovaná agentura snížila Spojeným státům nejvyšší rating. V srpnu 2011 tak učinila agentura Standard & Poor´s. Nejistota má negativní dopad také na americké akcie a kurz dolaru. Indexy amerických akcií po úterních zprávách o krachu rozhovorů ve Sněmovně reprezentantů oslabily o více než půl procenta. V Senátu se demokraté a republikáni podle posledních zpráv přece jen blíží k dohodě o rozpočtu a zvýšení dluhového stropu. Oznámili to ve středu odpoledne středoevropského času vůdce demokratické většiny Harry Reid i vůdce republikánské menšiny Mitch McConnell. Návrh dohody předpokládá, že dluhový strop se zvýší zatím do 7. února příštího roku a provizorní rozpočet bude schválen s platností do 15. ledna, aby mohly být otevřeny všechny federální instituce a úřady. Na 800 tisíc státních zaměstnanců tak bude moci přerušit nucenou dovolenou a vrátit se do práce. Ve Sněmovně reprezentantů pokusy o dohodu zatím ztroskotávají na nesmiřitelných postojích konzervativního křídla republikánů. Radikálové z řad Republikánské strany ve sněmovně, známí jako členové Tea Party, odmítají Obamou zdravotnickou reformu a stále nehodlají ustoupit. Republikáni původně žádali jako podmínku schválení zákona o vládních výdajích v novém fiskálním roce odklad Obamovy zdravotnické reformy o rok. Obama a demokraté to odmítli, čímž se jednání o rozpočtu a zvýšení dluhového stropu zablokovala. Republikáni mají většinu ve Sněmovně reprezentantů (232 křesel proti 200 křeslům demokratů), ale v Senátu je tomu naopak (52 demokratů proti 46 republikánům).

0001pt;line-height: normal" class="MsoNormal">Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=792913

Americký Senát by měl ještě ve středu, tedy den před tím, než USA dojdou vládní finance, zveřejnit plán na zvýšení dluhového stropu a současně odblokovat patovou situaci, do které se dostala tamní vláda, uvedla BBC po úterních nočních jednáních. Dohoda by měla mít i podporu ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu opoziční republikáni. USA hrozí, že pokud nenavýší dluhový strop nad 16,7 biliónu dolarů, upadnou do platební neschopnosti. Ekonomové včetně šéfky Mezinárodního měnového fondu, investoři i politici varovali, že pokud nebude navýšen strop, může to ohrozit světovou ekonomiku a vyvolat další krizi. Předseda demokratické senátní většiny Harry Reid i republikánské menšiny Mitch McConnell se mají ve středu sejít se svými spolustraníky a informovat je o domluveném plánu. Podle něj by se dluhový strop navýšil do 7. února. Dohoda má také řešit problém s tím, že kvůli odporu republikánů k reformě zdravotnictví nebyl přijat rozpočet pro stávající fiskální rok. Vláda by měla mít umožněn přístup k penězům do půlky ledna. Naopak Obama ustoupil v některých drobných částech své reformy zdravotnictví. I když ale dohoda překonala rozdíly mezi republikány a demokraty v Senátu, nadále zůstává otázkou, zda se ve sněmovně najde dost republikánů, kteří by jej do 17. října podpořili, podotýká BBC. I po tomto datu ale bude mít vláda ještě dost peněz na plánované platby. Krize by mohla nastat v závěru měsíce, kdy vládě nebudou stačit peníze na splátky úroků z dluhopisů, pokud neodloží jiné platby. Musí také zaplatit zbrojovkám.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/316389-usa-se-blizi-dohode-o-odvraceni-platebni-neschopnosti.html

Dluh tak může růst a poroste. Jenže celý svět je již tak "nasáklý" dolarovými aktivy, že nyní již se tištění nekrytých peněz bude přelévat přímo do inflace. Na chování největších zemí se příliš moc nezmění. Budou sice mnohem obezřetnější při nákupu obligací USA, ale v určité míře tak činit budou, protože by jinak došlo ke znehodnocení těch aktiv, které již drží. Budou tak trochu v pozici opice, která drží banán ve vydlabané dýni a nechce jej pustit. To, co přinesl vývoj v předešlých dnech je významné z hlediska širších souvislostí:

1. Celý svět prošel určitou osvětou a mnohem lépe chápe, jak funguje finanční systém.

2. Celý svět bude hledat řešení, co dělat s nesplatitelným dluhem USA, aby vznikly co nejmenší škody.

Čím více koordinovaně (kooperativně) by věřitelé USA postupovali, tím méně si USA budou moci řešit své problémy na úkor jiných zemí a tím jiné země utrpí menší škody. Geopolitická pozice USA sice trochu utrpěla, ale i tak je natolik silná, že v nejbližší době se společný postup věřitelů USA dá očekávat spíše jen formou různých proklamací. Bude ovšem zajímavé tuto hru sledovat.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře