(71.137) Hra: Co přinesl 15.10.13 – Superaféra 125

19. říjen 2013 | 08.00 |

V úterý 15.10.2013 byly uveřejněny první informace o tom, jaký dopad mají hrátky kolem rozpočtového stropu a dluhu USA na veřejné mínění v USA, viz článek z Aktuálně.cz:

Rozpočtová krize ve Spojených státech ohrožuje nejen světovou či americkou ekonomiku, ale už i americké politiky. Po dvou týdnech bezvýsledného vyjednávání o rozpočtu zůstává zavřeno mnoho státních institucí a úřadů. Statisíce federálních zaměstnanců jsou na nucené dovolené. Americká veřejnost už dává najevo nespokojenost s politickou reprezentací země. Dva průzkumy ukázaly, že obě dvě hlavní strany i nejdůležitější politici včetně prezidenta Baracka Obamy přicházejí o důvěru a podporu. V největší míře to ale platí o politicích Republikánské strany. Průzkum, provedený pro televizi ABC a deník Washington Post, ukázal, že 74 procent dotázaných Američanů nesouhlasí s tím, jak postupují během krize republikáni v Kongresu. S konkurenčními demokraty projevuje nesouhlas 61 procent oslovených, s prezidentem Barackem Obamou 53 procent účastníků průzkumu. "Buď republikáni v této krizi ztratili více než demokraté, nebo do ní už vstoupili v horší pozici. Každopádně v tuto chvíli jsou v horší pozici než demokraté," řekl televizi CNN ředitel výzkumu Keating Holland. Krizi vyvolaly spory demokratů a republikánů v Kongresu, když se k 1. říjnu nedokázali dohodnout na podobě zákona o vládních výdajích v novém fiskálním roce. Republikáni žádali roční odklad Obamovy zdravotnické reformy. Tím podmínili uvolnění peněz pro státní výdaje. Obama a demokraté to odmítli. Zatímco ve Sněmovně reprezentantů jednání mezi zástupci obou stran zkrachovala, v Senátu se podle pondělního prohlášení šéfa demokratické většiny Harryho Reida blíží dohoda. Špatně dopadl pro republikány i průzkum z konce minulého týdne, vypracovaný Gallupovým ústavem pro list Wall Street Journal a televizi NBC. V tomto průzkumu vinilo Baracka Obamu ze zavinění rozpočtové krize 31 procent dotázaných Američanů, zatímco republikány 53 procent. Pro stranu jsou to špatné zvěsti před kongresovými volbami v příštím roce. Republikáni mají většinu ve Sněmovně reprezentantů (232 křesel proti 200 křeslům demokratů), ale v Senátu je tomu naopak (52 demokratů proti 46 republikánům). Pokud Kongres do čtvrtka neschválí zvýšení dluhového stropu, hrozí, že USA přestanou splácet některé mezinárodní závazky. To by mohlo mít velmi negativní dopad na ekonomiky v jiných částech světa. Například na Čínu, která je největším věřitelem Spojených států a má v amerických dluhopisech 1,28 bilionu dolarů.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=792851

Zajímavé jsou reakce naší veřejnosti, které jsem k tomu zaznamenal v diskusi ke článku (uvádím celé v nezkrácené podobě):

Zdeněk Urban: Zajímavé je, že ta "velmoc", pokud nenavýší částku, kterou si chce a musí půjčit, bude v podstatě v bankrotu! To vypadá, jako by vlastně celé USA měly holou zadnici a hrají si na pány světa!

Roman Lenner: A vy si myslite ze ostani nemaji zadne pujcky a nebo vystavene dluhopisy? .... u nas to bylo kdysi tak, ze jeden politik prohlasil ze pujcky se prece nemusi platit, a kdo z vas to ma?

Jan Prášek: V USA mají všechny ty dluhy původ. Mimochodem, zmiňovaný výrok byl parafrází na výrok jistého Ronalda Reagana...

Petr Resler: Zdeněk Urban máte recht, oni tu holou prdel mají, proto musí vyvolávat po světě konflikty pod rouškou "terorismu". Zbraně, to je to jediné co je drží nad vodou.

Jaroslav Vydra: Petr Resler - jasan soudruhu, a sovětský svaz je válce hráz! Tak to abychom šli na nějakou demonstraci, ne??

Nedalo mně to a poznamenal jsem k tomu:

Radim Valenčík: Budete se divit, Jaroslave, ale teď v případě Sýrie bylo rozdělení rolí přesně takové, jak píšete.

V úterý 15.10.2013 jsem rovněž zaznamenal tento odkaz na svůj článek (71.133) hra: co přinesl 11.10.13 – superaféra 121:

ondrey:Řídící pracovníci společností vlastnící akcie ( česky často jízlivě nazývaní manažeři) evidentně mají přehled o možných hlavních typech situací,které mohou 17.10.2013 vzniknout a o jejich řešení. Nikoliv proto, aby si při hrozícím zhroucením trhů sedli a vypočítali skvělé řešení, ale spíše proto, aby měli pohotově k dispozici argumenty, které je už nyní nutné uplatnit. Jednají...acting now a my z teorie her víme, že existují situace, kde žádná dokonalá optimální strategie neexistuje .. Přesto se snažíme odhadnout výklad a podstatu jejich jednání. Možnost vypočítat si, co v konkrétní situaci skutečně udělat je pro zvládnutí teorie rozhodování neocenitelné. Umožňuje si tuto situaci před problémy vzniklými z dluhového stropu nasimulovat a tím si zafixovat důležité prvky optimálního chování v daném typu rozhodovací situace. Tyto výsledky jednání plynoucí z těchto simulací již manažeři nyní určitě provádí. Účast manažerů v takovémto simulovaném konfliktu prověří znalost zá sad správného rozhodování tedy odprodeje aktiv lépe než se situace stane reálně neřešitelnou. Navíc chyby učiněné v simulovaném konfliktu buď nestojí nic, nebo jen symbolické částky, které jsou do hry vloženy pro povzbuzení pozornosti účastníků. Chyby učiněné při řešení reálného střetu s dluhovým stropem mohou vygenerovat nenapravitelné škody a toho jsi jsou lidé jako G.Soros, w. Buffett a J.Paulson sakra vědomi.

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/668-komentare.html#494115

Myslím, že komentář vhodně ukazuje jednu z rolí teorie her jako bojového umění i v takových situacích, k jaké došlo ve finančním světě nyní.

Z toho, co bylo publikováno 15. 10. 2013 si z hlediska toho, co v této sérii článků od počátku sleduji, zaslouží pozornost článek K. Dolejšího "Potržněnec horší trhovce" uveřejněný v Britských listech:

Podle stínového ministra financí Jana Mládka (ČSSD) - který však své tvrzení nepodložil žádnými daty - prý kritika stavu lidských práv v Rusku a Číně vede ke ztrátě pracovních míst. Týž muž nedávno na ruském velvyslanectví vyvolával "Zvítězíme!", takže by jeho názory zahraniční politiku, kterou chce zemanovské křídlo jeho strany kompletně ztržnit, neměly nikoho překvapovat - neboť celkem vzato veřejně nevystupuje jako český ministr. Jeho strana hodlá i vysoké školy platit podle tržní uplatnitelnosti absolventů, pročež se zřejmě brzy dočkáme toho, že největší ekonomické úspěchy zaznamená nově vzniklá Univerzita sexuálních služeb. Bývaly doby, kdy skandinávští sociální demokraté, k nimž se ČSSD dosud občas verbálně hlásí, považovali za hlavní kritérium lidské důstojnosti dekomodifikaci - tedy vymanění lidí z čistě tržních pravidel. A bývaly taktéž doby, kdy bylo každému víceméně jasné, že země velikosti České republiky si jistě nemůže hrát na velmoc, je však v jejím životním zájmu prosazovat striktní dodržování pravidel v mezinárodních vztazích. Česká republika na cestě k montovně, exportárně elektřiny dotované domácími odběrateli a zajištěnému odbytišti nadnárodních korporací bude již brzy po předčasných volbách hlásat, že v mezinárodních vztazích je třeba státy posuzovat především podle jejich ekonomického významu. Sama se tak odsoudí k cestě do naprosté bezvýznamnosti, neboť není pražádného zásadního rozdílu mezi českou montovnou a rumunskou montovnou, českou elektřinou a polskou elektřinou, českým a slovenským odbytištěm - tedy vyjma minimalizovaných mzdových nákladů, které v tvrdé mezinárodní konkurenci nakonec rozhodují o tržní uplatnitelnosti. Mládek, který je mimo jiné také nepřítelem živnostníků, prý v době, kdy Peking razantně zastavuje veškeré investice, touží po miliardách z Číny. A mě by zase nikdy nenapadlo, že budu někdy toužit, aby se příštím ministrem financí stal Ivan Mládek. V kompetenci by velký rozdíl nebyl. A Ivan je aspoň občas vtipný.

Viz: http://blisty.cz/art/70507.html

Levice chápaná v širším smyslu slova nedisponuje takovými finančními prostředky jako pravice a může být úspěšná jen v případě, když má výraznou intelektuální převahu. Bohužel tento článek k ní nepřispívá. Na jedné straně jej lze chápat jako osobní výpad proti J. Mládkovi, ve kterém je spleteno páté přes deváté. To hlavní, na co autor reaguje, se ovšem J. Mládka netýká. Je obsaženo ve větě: "Jehostrana (tj. Mládkova strana, přesněji ČSSD - moje poznámka) hodlá i vysoké školy platit podle tržní uplatnitelnosti absolventů". Zde odkazuje na diskusi v Hospodářských novinách, které to, co řekl představitel ČSSD M. Chládek, formulují takto: "Sociální demokraté by chtěli, řekl při debatě HN Chládek, aby více peněz šlo na ty obory, které budou vychovávat absolventy, které si žádá trh práce. O tom, které obory jsou žádané, by přitom měli rozhodovat nejspíš úředníci z krajských úřadů či magistrátů."

Viz: http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-61000960-debata-hn-cssd-chce-platit-skoly-podle-toho-kolik-absolventu-se-uplatni-na-trhu-prace?fb_action_ids=10201020993220155

To je ovšem něco úplně jiného, než jak to interpretuje K. Dolejš.

Korunu tomu ovšem nasadil, když říká: "brzy dočkáme toho, že největší ekonomické úspěchy zaznamená nově vzniklá Univerzita sexuálních služeb". Takovou - s odpuštěním - blbost, může říci jen ten, kdo nemá žádnou představu ani o tom, co je to vysokoškolské vzdělání, ani o tom, co jsou to sexuální služby. O tom, že sexuální služby mohou vynášet jejich poskytovatelům dost peněz, není sporu. Ale jakou roli by hrála příslušným směrem orientovaná terciární vzdělávací instituce v tom, aby za tyto služby byl jejich konzument ochoten více platit? Co by bylo obsahem vzdělání? A koho by při styku více potěšil kontakt s absolventkou takové vzdělávací instituce, jakou je "Univerzita sexuálních služeb", než s absolventkou třeba filozofické či matematické fakulty? Z podjatosti některých levicových rádobyintelektuálnů či rádobypublicistů mám někdy nedobrý pocit a pokud se snažím objektivně vnímat soutěžení pravice s levicí i v oblasti publicistiky třeba na příkladu Britské listy versus Česká pozice, pak takovéto články jako ten Dolejšův jsou góly do vlastní branky. Odkud se bere jeho fanatismus vůči myšlence, aby vzdělání (zejména vysokoškolské) neslo určitou odpovědnost za kvalitu své produkce, za uplatnitelnost svých absolventů, nechápu. Resp. chápu to jako nějaké vybočení v rámci toho, s čím se se setkal i v jiných případech skupinové konformity. Určitý typ her, do kterých se nechal člověk vtáhnout, vytvářejí psychický blok a člověk pak není schopen vnímat věci s určitým nadhledem.

Tak to raději na závěr trochu netradičně odlehčím tento díl seriálu anekdotou na téma, jak může výuka přispět ke kvalitě poskytovaných sexuálních služeb:

Bača volá z hole na svého kolegu přes údolí: "Ty, Ďuro, a tvoja stará bola v Parížu?

"Nie" - zní odpověď - "to som ju všetko ja naučil."

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře