(71.113) Hra: Co přinesl 21.9.13 – Superaféra 101

25. září 2013 | 08.00 |

Sobota 21.9.2013 proběhla ve znamení intenzivního jednání o možnostech řešení problémů vyhrocujících se kolem OKD a bezprostředně pak kolem dolu Paskov.

Soc. dem. žádá, aby vláda Jiřího Rusnoka aktivně zareagovala na stav v OKD kvůli kritické situaci dolu Paskov, a zaútočila na vlastníky společnosti. Podnikatel Zdeněk Bakala naopak vzkázal, že jeho společnost prodá část ze 44 tisíc bytů, které získala koupí OKD. O byty se nájemníci s Bakalou přou už léta. Lídr soc. dem. Bohuslav Sobotka v pátek novinářům řekl, že není možné, aby manažeři prohlásili, že důl Paskov uzavřou, a zároveň kabinet sdělil, že soukromé společnosti finančně nepomůže. "Soc. dem. je přesvědčena, že primární odpovědnost mají vlastníci," dodal. "Pokud soc. dem. ve volbách uspěje, budeme prosazovat důkladný audit hospodaření společnosti OKD v minulých letech, důkladnou kontrolu privatizačních smluv a závazků, které byly uzavřeny mezi společností OKD a státem," deklaroval Sobotka. Ten byl ministrem financí v době, kdy stát prodal menšinový podíl OKD firmě Karbon Invest, kterou vzápětí koupila společnost Zdeňka Bakaly. Místopředseda soc. dem. Lubomír Zaorálek zmínil problém podnikových bytů. Bakala by podle Zaorálka měl byty vrátit státu nebo je prodat za výhodnou cenu jejich nájemníkům. Bakala a jeho společníci v mezinárodní investiční skupině BXR jsou ochotni prodat nájemníkům za zvýhodněných podmínek část svých bytů, které dřív patřily společnosti OKD. V úterý o tom rozhodlo představenstvo BXR v Amsterodamu, uvedl server Aktuálně.cz. Skupina BXR vlastní byty prostřednictvím firmy RPG Byty, která v kraji spravuje zhruba 44 tisíc bytů. "Bylo rozhodnuto, že se začne připravovat koncepce, podle níž by se prodala část bytového fondu nájemníkům," řekl mluvčí RPG Bytů Petr Handl. Podmínky prodeje ani počet bytů, které chce firma prodat, nejsou známy. Sobotka se Zaorálkem odmítli odpovědnost ČSSD za situaci v OKD. "Stát nemohl zajistit vyčlenění bytů z OKD ani ovlivnit výši dividendy," řekl Sobotka. Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájícího zájmy nájemníků bydlících v bývalých bytech OKD Roman Macháček ČTK řekl, že sdružení předložilo firmě ohledně prodeje bytů kompromisní nabídku a nyní čeká na stanovisko. Macháček řekl, že proběhla čtyři kola jednání. "Management RPG Byty nám dal nabídku, která v podstatě odpovídala tržním cenám, což pro nás bylo naprosto nepřijatelné. My jsme jim předložili kompromisní nabídku," dodal. Nabídka se podle něj pohybovala v relaci, která odpovídá privatizační smlouvě. "To znamená, že v případě prodeje bytů nájemníkům to má vlastník prodat za cenu, za kterou to koupil, a zároveň za cenu, za kterou to v daném čase a místě převádějí na nájemníky obce nebo kraje. Jsme přesvědčeni, že ten vlastník to nezískal za tržní cenu a při tom prodeji by k tomu měl přihlížet," řekl Macháček.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/313941-bakala-slibil-prodej-casti-bytu-najemnikum.html

Poradci prezidenta Miloše Zemana se na sobotní schůzce na zámku v Lánech dohodli, že stát bude při jednáních s majiteli dolu Paskov usilovat o zachování těžby do roku 2016. Po setkání to oznámil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Stát by na těžbu nijak nedoplácel.Podle Zavadila požádal majitel OKD Zdeněk Bakala prezidenta o schůzku. Na jednání se podle něj probíralo celkem pět možných variant postupu. "Tam byla v celku jednoznačná shoda, že tahle varianta by se podporovat měla a uvidíme, jak se k tomu vyjádří majitel," řekl Zavadil. "Tam je otázka, jaká ta doba vůbec bude, jestli to bude rok 2016 nebo to bude možné ještě prodloužit do jiných let následujících," dodal Zavadil. Úterní schůzky by se za stát měl zúčastnit Zeman, premiér v demisi Jiří Rusnok a ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala, jednat budou s manažery OKD a společností NWR, které OKD patří. Podle Zavadila ale bude rozhodující až schůzka s majiteli NWR. Zavadil zároveň novinářům řekl, že spolumajitel OKD Zdeněk Bakala poslal Zemanovi dopis, ve kterém ho požádal o schůzku. Uskutečnit by se mohla do 14 dnů, řekl Zavadil. Zeman prý ještě dopis nečetl. Zavadil se domnívá, že Zeman odpoví kladně, ale je možné, že si stanoví určité podmínky. Majitel dolu, společnost NWR, v týdnu oznámila, že důl kvůli nerentabilitě těžby zavře do konce roku 2014.  Premiér v demisi Jiří Rusnok ve středu po jednání vlády řekl, že stát nehodlá od majitele důl, byť za symbolickou cenu, koupit, ani těžbu dotovat. V pátek však doplnil, že stát se pokusí přesvědčit majitele, aby byla těžba prodloužena.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/313970-bakala-zada-zemana-o-schuzku-kvuli-okd.html

Je zřejmé, že s ohledem na rychle se blížící volby, ale nejen z tohoto důvodu nemůže vláda zaujmout k problémům OKD laxní postoj. M. Zeman jí přispěchal na pomoc. Setkání M. Zemana s figurkou, přes kterou se privatizovaly nestandardním způsobem OKD a vyvedly desítky miliard (z hlediska tržní ekonomiky nestandardním způsobem), lze rovněž považovat za poněkud nestandardní událost. Má v rukou M. Zeman a jeho lidé nějaké trumfy, které umožní na struktury stojící za Z. Bakalou vyvinout určitý vliv a donutit je k ústupkům, které by se ve volbách daly zúročit? Nebo je taneček spojený s nestandardním setkáním M. Zemana a Z. Bakaly jen zastírací manévr? M. Zeman si však nemůže dovolit, aby nestandardní setkání prezidenta s osobostí poměrně spornou skončilo, aniž by byly dojednány dostatečně přijatelné výsledky, které bude hodnotit velmi početná, velmi organizovaná a velmi zainteresovaná skupina obyvatelstva. Tím by jeho renomé utrpělo mnohem víc, než v důsledku dosavadních afér (či pseudoafér) spojených s jeho osobností a horlivě medializovaných novináři, které má tak v oblibě. Uvidíme, co přinese úterý.

Po částečném zklidnění situace kolem Sýrie vyhrocené akutní přípravou vojenského zásahu se nyní postupně dozvídáme, jaká hra se zde skutečně hraje, viz např. zpráva z 21.9.2012:

V Sýrii válčí asi tři až čtyři stovky žoldnéřů původem z Ruska, kteří by po návratu do vlasti mohli představovat "velké nebezpečí", a to i pro zimní olympiádu v Soči. Varování v pátek vyslovil zástupce ředitele ruské tajné služby FSB Sergej Smirnov při setkání s kolegy ze středoasijských republik a Číny. Šéf FSB dříve odhadoval počet válečníků z ruského Kavkazu, bojujících v Sýrii pod vlajkou Al-Káidy, na dvě stovky. "Odhadujeme, že asi 300 až 400 lidí odjelo z naší země (bojovat) do Sýrie," řekl dnes Smirnov s tím, že návrat ostřílených bojovníků bude představovat značné nebezpečí. Navíc ruské zákony s žoldnéřstvím nepočítají, a tak "máme nad čím pracovat". Smirnovův názor sdílejí i další analytici, podle kterých by ostřílení válečníci mohli představovat i bezpečnostní hrozbu pro zimní olympiádu, která se v únoru příští roku odehraje v Soči na jihu Ruska. "Jestli se vrátí do Ruska a budou zorganizovaní, pak budou krajně nebezpeční," odhadl šéfredaktor serveru Kavkazskij uzel Grigorij Švedov a připomněl, že vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov už v létě vyzval k útokům proti olympiádě. I Alexej Malašenko z moskevského centra Carnegie se obává, že žoldnéři coby "šílení fanatici" mohou pro hry představovat "reálné nebezpečí". Ruské úřady slibují, že hry v Soči bezpečně ochrání, ale čas od času problesknou v médiích obavy ze zranitelnosti, plynoucí z blízkosti setrvale neklidného Kavkazu. V květnu šéf FSB Alexandr Bortnikov odhadoval, že v syrské občanské válce bojují asi dvě stovky radikálů z Ruska a Střední Asie. Předpokládalo se, že mezi povstalci jsou zastoupeni hlavně islamisté z Čečenska a dalších končin severního Kavkazu, kteří už roky bojují za odtržení regionu od Ruska a vytvoření islámského státu. Bortnikov tvrdil, že Kavkazané v Sýrii válčí pod vlajkou teroristické sítě Al-Káida. V arabských médiích se objevily dokonce zprávy o celé čečenské jednotce složené z tisícovky exulantů a s výcvikovým táborem v Halabu. A podle ruských médií na syrské frontě válčí od tří stovek až po dvě tisícovky Kavkazanů i Tatarů.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=790863

Toto je velmi vážný problém. Byl jsem teď v Kazachstánu a tam též určité nadnárodní struktury šíří vahábismus a verbují mladé muže do řad džihádistů bojujících jako "interbrigadisté" v Sýrii i pro další použití.

Wahhábismus viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wahh%C3%A1bismus

Demokratické opoziční síly v Sýrii již téměř neexistují. Zčásti byly zlikvidovány, zčásti si ze své pozice vyrobily pašalíky, aniž by měl skutečný vliv (a berou prebendy za to, že podporují lež o Sýrii), zčásti se vrátily zpět k Asadovi. To, že naše "euroatlantická" civilizace růst vlivu Al-Kájdy podporuje, je jedním z nejpikantnějších aspektů současné globální hry.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře