(71.114) Hra: Co přinesl 22.9.13 – Superaféra 102

26. září 2013 | 08.00 |

Neděle 22.9.2013 přinesla dvě události, které spolu určitým způsobem vzájemně souvisejí – jak z hlediska vnější podoby problému, tak i z hlediska složitosti hledání jejich řešení.

První událost by se dala s trochou nadsázky pojmenovat otázkou "Kam až sahá papežovat moc?", druhá otázkou "Kam až sahá Zemanova moc?".

Nejdříve k té první (podle Novinky.cz, nejdůležitější jsem podtrhnul):

Globální ekonomiku a systém, v němž jsou peníze "zbožňovány” v neděli nebývale ostře kritizoval papež František, který podnikl jednodenní cestu na Sardinii. Hlava katolické církve při ní rovněž dodávala odvahu nezaměstnaným, aby neztráceli naději na nalezení práce. Na úvod návštěvy Cagliari - správního střediska tohoto italského ostrova sužovaného krizí - promluvil podle agentury Reuters spatra k desítkám tisíc nezaměstnaných, kteří si postěžovali na svou situaci. Při zhruba dvacet minut trvajícím improvizovaném proslovu v této souvislosti také připomněl vlastní osud syna chudé rodiny italských přistěhovalců v Argentině. "Našel jsem zde utrpení... To vás oslabuje a zbavuje naděje," prohlásil k davu, který se hlasitým skandováním domáhal práce. Těžební a průmyslový sektor jednoho z nejchudších regionů Itálie je v hluboké krizi a mnoho obyvatel ostrova je nezaměstnaných. V Cagliari je bez práce 51 procent mladých lidí. Nejvyšší představitel katolické církve ale dal najevo, že jeho slova se neomezují jen na místní podmínky. "Není to problém jen Itálie a Evropy... je to důsledek celosvětové volby, ekonomického systému, který s sebou přináší tuto tragédii. Ekonomického systému, který má ve svém centru idol zvaný peníze," zdůraznil. "Nechceme tento globální ekonomický systém, který nám přináší tolik utrpení. V centru (ekonomického systému) musejí být muži a ženy, jak tomu chce Bůh, nikoli peníze," nabádal František, který se jako biskup argentinské metropole Buenos Aires zastával nezaměstnaných v jejich konfliktu s úspornými plány vlády. Svůj proslov papež zakončil modlitbou k Bohu s prosbou "Dej nám práci a uč nás bojovat o práci". Pobyt na Sardinii je druhou cestou hlavy katolické církve v rámci Itálie. Před několika týdny navštívil ostrov Lampedusu, kde je velký uprchlický tábor.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/314002-prestanme-se-zboznovanim-penez-odsoudil-papez-globalni-ekonomiku.html

Nyní ke druhé události (podle Novinky.cz, nejdůležitější jsem podtrhnul):

Ředitel OKD Ján Fabián v nedělních Otázkách Václava Moravce uvedl, že společnost nemůže přistoupit na návrh státu a prodloužit těžbu v dole Paskov. Uzavřít jej chce v roce 2014, vláda by ráda prodloužila těžbu o dva roky. "Na návrh nemůžeme přistoupit,” uvedl Fabián. "Ztrátové podnikání nelze uměle natahovat,” dodal s tím, že takovéto chování není bez spolupodílení možné. "Nic nepožadujeme,” odmítl Fabián, že by jeho společnost na vládu tlačila s žádostí o podporu. Podle Fabiána jsou ve hře dvě varianty. Buď úplné ukončení těžby, nebo konzervační režim, který však přijde na 100 až 200 miliónů korun ročně. Horníkům prý dává společnost jistotu, že dostanou 28 měsíčních platů. V dole pracuje kolem 3 000 lidí, část jich ještě před zavřením přejde do jiných provozů. Ostatní šachty existenčně ohroženy nejsou. Poradní sbor prezidenta Miloše Zemana se v sobotu podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila dohodl, že stát bude apelovat na vlastníky dolu, aby byla těžba prodloužena až do roku 2016. Premiér v demisi Jiří Rusnok již v týdnu oznámil, že stát nehodlá na těžbu jakkoliv přispívat. Majitel OKD Zdeněk Bakala v souvislosti se situací v Moravskoslezském kraji požádal prezidenta Miloše Zemana o schůzku. Prozatím je na úterý naplánováno jednání zástupců státu a OKD. Fabián v neděli rovněž oznámil, že NWR prodá Ostravsko-karvinské koksovny OKK ještě letos. Součástí smlouvy má být závazek odebírat určité množství uhlí od OKD. Nyní se finišují dohody se zájemci.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/314000-tezbu-v-dolu-paskov-prodluzovat-nemuzeme-odmitl-sef-okd-navrh-statu.html

Problém je stejný, ale jak jej řešit? První případ ukazuje, jak je důležité mít před očima konkrétní představu o tom, před jakými změnami v charakteru ekonomického růstu jsme. Bez této představy nebudeme vidět cestu řešení problémů. Velmi sympatický svatý otec František se částečně mýlí, když za příčinu současných problémů označuje to, že se centrem ekonomického dění staly peníze a ne člověk. Ovšem jen částečně. Peníze za současné problémy nemohu. Problémy vyvolává setrvačný charakter současného vývoje, který narazil na přirozené meze. Cestu k nové ekonomice jsem názorně ukázal ve 100. dílu této série, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/617-71-112-hra-co-prinesl-20-9-13-superafera-100.html

V centru ekonomiky (nového typu růstu), která by opět přinášela lidem práci, která by zajistila exponenciálně dynamický a současně trvale udržitelný růst, by měl být člověk. V tom smyslu, že těžištěm této ekonomiky by měly být produktivní služby umožňující nabývání, uchování a uplatnění lidského kapitálu (lidských schopností).

Pokud jde o druhou událost, ukáže se, jaké jsou možnosti vlády a prezidenta (a také, o co vládě a prezidentovi jde, viz předcházející díl seriálu). Konkrétní podoba současných problémů na Ostravsku pochází z dob privatizace OKD. V ní Z. Bakala sehrál roli prostředníka (něco jako bílého koně) v rámci podstatně širší hry spojené s vytvářením určitých struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Některé z vazeb jsou známy, některé se postupně obnažují. Rovněž tak je známo, že prostřednictvím privatizace OKD byly vyvedeny obrovské ekonomické prostředky, a to z hlediska tržní ekonomiky nestandardním způsobem. Otázkou je, jak možnost plnějšího rozkrytí vazeb může ovlivnit ochotu těch, co se na vyvedení prostředků různým způsobem podíleli, jich alespoň část nějakým způsobem vrátit. Při této hře se ukáže, do jaké míry může M. Zeman a ti (nebo alespoň část z těch), kterým otevírá cestu, omezit vliv struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad v naší zemi (nebo zda je jejich hlavní rolí se na tomto krytí podílet).

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře