(71.104) Hra: Co přinesl 12.9.13 – Superaféra 92

16. září 2013 | 03.47 |

Ve čtvrtek 12.9.2013 byla jednotlivými volebními subjekty v podstatě zakončena startování fáze přípravy mimořádných voleb – strany prezentovaly své kandidáty a volební programy. Žádné překvapení. Strany bývalé "stojedničky" nedokázaly provést reflexi toho, proč přivedly naši zemi k předčasným volbám a podle toho dopadnou. Strany bývalé opozice to nedokázaly ve svých programech rovněž a tím umožní stranám bývalé opozice přežít důstojněji, než by si tyto strany zasloužily. Navíc žádná ze stran bývalé opozice neměla odvahu (a asi ani kvalifikaci a představivost) reagovat na to, co bylo vydáváno za "reformy" bývalou "stojedničkou", pozitivní a nosnou alternativou. Strany, které v minulém období v Poslanecké sněmovně, rovněž nepřinesly nic nového. Pro všechny strany je příznačné, že přistoupily k volbám, jako kdyby si neuvědomovaly, že koalice, která z nich vznikne, má možnost vládnout čtyři roky a že za tu dobu bude nutné najít cestu z kumulujících se problémů, což bez odstartování hlubokých reforem nepůjde. To jen stručně, pokud jde o to nejdůležitější, co se z hlediska superaféry odstartované 13.6.2013 odehrává u nás. Podrobněji se dané problematice budu věnovat při příležitosti 100 dní, které od této události uplynou.

Začínají se rovněž zveřejňovat první předvolebními modely. Moc jim nevěřím, protože zpravidla jsou spíše nástrojem, kterým se manipuluje s voličem. Tento, který zveřejnil 12.9.2013SANEP, se však podle mě trefuje dost přesně. Dovolím si svůj odhad (který se jen mírně liší) dát doplněním (+) tam, kde si myslím, že strana získá o něco málo více, analogicky (-) či(?), tam kde podle mě není jisté, zda se do Poslanecké sněmovny dostane:

Podle průzkumu by sociální demokraté získali (+3)26,2 % hlasů před druhými komunisty se (-2) 16,2 % hlasů. Do sněmovny by se také dostali zemanovci. Levice by tak měla celkem 119 křesel. Naopak ODS by získala jen 8,7 procent a tedy 21 křesel. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury by se do sněmovny nedostal vůbec s pouhými 3,7 procenty preferencí. TOP 09 by skončila třetí s (-2) 13, 9 %, což by pro ni znamenalo 33 mandátů, za ní ODS s 8, 7 procenty a pátou SPOZ by aktuálně volilo (?) 6,9 % voličů. Zemanovci by tak měli 17 křesel. Hnutí Ano by volilo(?) 6,1 % voličů a strana Andreje Babiše by tak získala v Poslanecké sněmovně 15 křesel. Do sněmovny by se také vrátili lidovci s podporou 5,2% voličů a 12 mandáty. Před branami Poslanecké sněmovny, avšak se zajištěným příjmem finančních prostředků za získané hlasy, které umožňuje dosažení tříprocentní hranice, by aktuálně skončila strana Úsvit přímé demokracie vedená senátorem Tomio Okamuou, která by získala podporu 3,7 % hlasů a SUVERENITA SBB Jany Bobošíkové s podporou 3,3 % hlasů. Zda se SUVERENITĚ SBB podaří zvýšit šanci na vstup do sněmovny vytvořením volebního bloku Hlavu vzhůru!, v němž je i politické hnutí Uzdravme naši politiku, je otázkou, na kterou odpoví až voliči v říjnových volbách. Česká pirátská strana, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Strana svobodných občanů i LEV 21 by podle průzkumu nepřekročily tříprocentní hranici. Průzkum hovoří také o poměrně malé volební účasti. "56,2 % rozhodnutých voličů pak rovněž naznačuje, že další výrazná část voličů se bude rozhodovat na poslední chvíli, a to až na základě vývoje událostí.

Podle: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zhavy-pruzkum-Levice-kraluje-ODS-place-Ale-pane-Okamuro-pozor-285361

K historicky nejzajímavější události ovšem nedošlo ani u nás, ale ani v dění kolem Sýrie. Ta se odehrála ve Vatikánu a myslím, že ji málokdo dnes doceňuje:

Papež František zveřejnil revoluční názor, že do nebe se mohou dostat i lidé, kteří nevěří v Boha. Ten jim může odpustit, jestliže jednali podle svého nejlepšího svědomí. Napsal to v otevřeném dopisu, který zaslal zakladateli novin La Repubblica Eugeniovi Scalfarimu. Informoval o něm list The Independent. Papež odpovídal na seznam otázek, které mu dal Scalfari, jenž není římským katolíkem. Papež mimo jiné napsal: "Ptal jste se mne, zda křesťanský Pán Bůh odpouští těm, kteří nevěří a kteří nehledají víru. Začal bych tím, a to je základní, že slitování Boha nemá mezí, jestliže k němu přicházíte s upřímným a kajícným srdcem. U těch, kdož nevěří v Boha, je podstatně, zda jednali v souladu se svým svědomím. Lidé, kteří nemají víru, hřeší tím, že nejednají v souladu se svědomím." Scalfari jeho odpověď přivítal slovy, že je to "další důkaz o jeho schopnosti a touze překonat bariéry v dialogu se všemi". Vatikánský korespondent katolického listu The Tablet Robert Mickens řekl, že papežova sdělení jsou dalším důkazem jeho snahy zbavit církev zplesnivělé podoby, kterou posílil jeho ultrakonzervativní předchůdce Benedikt XVI. "František je sice konzervativní, ale tohle všechno dokazuje, že hledá mnohem smysluplnější dialog se světem," řekl Mickens. Katolická a většinou i protestantská tradice přitom hovoří o nebi jako o místě, které není dosažitelné pouhým lidským úsilím, byť heroickým, bez toho, aby se dotyčný odevzdal víře v Ježíše Krista jako Spasitele.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/313166-papez-bori-tradice-nebe-je-otevreno-i-nevericim.html

Tady probíhá skutečná reforma. Svatý otec František asi nejvíce cítí a možná i ví, v jak složité situaci je svět a jak je nutné sjednotit všechny síly, které se řídí dobrem, rozumem a zodpovědností. Vzpomněl jsem si na svého moc dobrého přítele, který před necelým rokem zemřel, Tomáše Teplíka staršího. Ten by měl velkou radost. Překvapilo mě, že na tuto zprávu bylo na Facebooku poměrně hodně ohlasů.

V dění kolem Sýrie bylo možné zaznamenat několik událostí spojených se zahájením jednání mezi ministry zahraničí J. Kerrym a S. Lavrovem.

První z nich bylo zveřejnění výzvy V. Putina americké administrativě, ale zejména americkým občanům:

Ruský prezident Vladimir Putin se prostřednictvím výzvy otištěné ve čtvrtečním vydání deníku The New York Times obrátil na Američany, aby nepodpořili útok proti Sýrii. Spojené státy by podle něj měly být modelem demokracie, ale mnozí je tak nevnímají. Putin zopakoval, že chemické zbraně u Damašku v polovině srpna nepoužil syrský režim, ale povstalci. "O tom, že v Sýrii byl použit toxický plyn, nikdo nepochybuje," napsal Putin a zopakoval stanovisko své vlády, že útočila opozice, aby vyprovokovala "zásah mocných zahraničních patronů". Putin napsal, že nehájí Asadův režim, ale snaží se bránit mezinárodní právo. Naznačil také, že opoziční síly v Sýrii teď plánují zaútočit na Izrael. Spojené státy by podle ruského prezidenta měly být modelem demokracie, namísto toho, aby prosazovaly "surovou sílu". Útok USA by vedl jen k šíření násilí, uvedl Putin. "Přinese další nevinné oběti a eskalaci, možná rozšíření konfliktu daleko za syrské hranice. Útok by zvýšil míru násilí a rozpoutal novou vlnu terorismu. Mohl by podkopat vícestranné úsilí vyřešit íránský jaderný problém a izraelsko-palestinský konflikt a dál destabilizovat Blízký východ a severní Afriku. Mohl by narušit řád celého systému mezinárodního práva," varovala hlava Ruska. Putin se na Američany obrátil v den, kdy v Ženevě začínají jednat ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov o podrobnostech ruského plánu o získání mezinárodní kontroly nad syrskými chemickými arzenály, aby už nemohly být použity. Bílý dům potvrdil obdržení dokumentů ve středu. Podle ruského deníku Kommersant navrhuje Moskva čtyři fáze, přičemž první by mělo být přistoupení Sýrie k Organizaci pro zákaz chemických zbraní. Damašek dosud mezinárodní dohodu zakazující použití těchto zbraní nepodepsal. Není jasné, jak dlouho budou ženevské rozhovory trvat. V Sýrii se bojuje od března 2011. Zemřelo tam přes 100 000 lidí.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/313088-putin-napsal-americanum-aby-je-varoval-pred-utokem-v-syrii.html

Podle očekávání jednání ministrů zahraničí USA a Ruska začalo tlakem na Sýrii a potažmo i Rusko, aby byl plán likvidace chemických zbraní co nejrychleji realizován. Americká administrativa si tak otevírá zadní vrátka k tomu, aby pokud neustojí tlak jestřábů (a ten bude velmi silný), obvinila Sýrii a Rusko jako jejího ochránce, že vědomě způsobují průtahy a od jednání ustoupila. Zdá se, že k tomu nebude mít dostatečný důvod. Na druhé straně je potřeba si uvědomit, jaké důsledky bude mít (pro syrskou opozici a zejména USA) předání všech chemických zbraní v Sýrii pod mezinárodní kontrolu. Zde je informace z prvního dne schůzky:

Americký ministr zahraničí John Kerry v Ženevě zahájil ve čtvrtek večer jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Oba řekli, že doufají, že plán by mohl odvrátit vojenskou akci v Sýrii. OSN potvrdila, že od Sýrie už dostala dokumenty, že se připojuje k mezinárodní konvenci o zákazu chemických zbraní. Ústředním tématem schůzky je plán Moskvy na mezinárodní kontrolu a likvidaci syrského chemického arzenálu. Ministerská schůzka má být dvoudenní, podle diplomatů ale může pokračovat i o víkendu. "Jsem si jist, že naši partneři preferují mírovou cestu ke kontrole syrských chemických zbraní. Doufám, že se nám to podaří,” řekl Lavrov. "Na takové tvrzení je příliš brzy,” opáčil Kerry. "Očekávání jsou veliká, a to jak ve Spojených státech, tak možná ještě víc v Rusku,” konstatoval Kerry, který "svému příteli Sergejovi” připomněl: "Tohle není hra, to je skutečné, musí to být srozumitelné a ověřitelné a musí to včas začít platit. A musejí se dostavit následky, pokud dohoda nebude naplněna,” řekl americký ministr. Na tiskové konferenci před zahájením rozhovorů americký ministr označil za nedostatečné čtvrteční prohlášení syrského prezidenta Bašára Asada pro ruskou televizi, že Sýrie zveřejní informace o svých chemických zbraních měsíc poté, co se připojí k mezinárodní konvenci o zákazu chemických zbraní. ”Pouhá slova nestačí,” řekl ministr. Asadovo tvrzení, že podobný postup je standardní, Kerry odmítl. ”Na tomto procesu není nic standardního, protože Asad použil chemické zbraně,” řekl americký ministr. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová dodala, že dokumentace potřebná k přistoupení ke smlouvě o zákazu chemických zbraní, kterou Sýrie odeslala OSN, nesmí být náhražkou za jejich skutečnou likvidaci, ani součástí zdržovací taktiky. Na názoru USA, že Asad ”rozhodně nesmí” být součástí budoucí syrské politiky, se podle Harfové nic nemění. A to i přesto, že je Washington ochoten se syrskou vládou spolupracovat na likvidaci jejích chemických zbraní. Kerry potvrdil, že k americkému vojenskému úderu dojde, pokud se syrský prezident svých chemických zbraní rychle nezbaví. ”Pokud se tak nestane, musejí přijít následky,” poznamenal. Kerry původně chtěl, aby je Sýrie předala do týdne - Lavrov na tiskové konferenci řekl, že pokud se syrské chemické zbraně podaří odstranit, zmizí důvod pro americký úder. Plán ale zcela odmítla syrská opozice. Generál Salím Idrís ze Svobodné syrské armády řekl, že to zcela odmítá a že nejdůležitější je potrestat ty, kdož připravily chemický útok. CIA už začala dodávat syrským vzbouřencům zbraně, i když jen lehké. I tento krok ale může komplikovat dosažený širší dohody v Sýrii. Jordánsko potřebuje pro zajištění pomoci syrským běžencům stovky miliónů dolarů. Řekla to jordánská ministryně pro sociální rozvoj Rim abú Hasanová. V Jordánsku je teď podle ní přes milion Syřanů. Mezi uprchlíky je 150 000 dětí ve školním věku a pouze třetina se jich dostala v Jordánsku do školy. Mezi uprchlíky se šíří nemoci, jako je TBC. Jordánsko vyčíslilo, že by potřebovalo ročně 300 navíc miliónů pro sektor zdravotnictví a 800 miliónů dolarů pro školství. V Libanonu, který má 4,5 miliónu obyvatel, žije na 700 000 Syřanů. Tábory tam pro ně ale nejsou, ti bohatší z uprchlíků si pronajali domy, ostatní žijí v tristních podmínkách. Mnozí pak zůstávají v přístřešcích pro mnoho lidí, v podzemních parkovištích nebo pod mostem. U hranice si uprchlíci staví stanová městečka, která jsou ale bez vody a elektřiny. Egypt přijal za vlády prezidenta Muhammada Mursího asi 300 000 syrských uprchlíků.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/313191-kerrymu-nestaci-asadovo-prohlaseni-mezi-rusy-a-americany-je-dalsi-rozpor.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.104) Hra: Co přinesl 12.9.13 – Superaféra 92 ondrey 16. 09. 2013 - 20:24