(71.99) Hra: Co přinesl 7.9.13 – Superaféra 87

11. září 2013 | 04.14 |


Hrozba blížícího se válečného konfliktu (nebo války), jehož (jejíž) rozsah lze těžko odhadnout, zastiňuje i předvolební dění u nás. Za nejvýznamnější událost 7.9.2013 lze proto považovat že ministři zahraničí EU vyzvali Spojené státy k odložení útoku proti Sýrii. Na jedné straně je to velký neúspěch USA, které si nedokázaly zajistit plnou podporu ani velmi intenzivním individuálním masírováním jednotlivých minstrů. Na druhé straně je toto stanovisko typicky eurounijně polovičaté. Zde je (podle Novinky.cz):

Ministři zahraničí Evropské unie vyzvali v sobotu Spojené státy, aby odložily vojenský útok proti Sýrii, dokud inspektoři OSN nevydají podrobnou zprávu o tamním srpnovém chemickém útoku. Informovala o tom agentura AP z uzavřeného jednání šéfů diplomacií s jejich americkým protějškem Johnem Kerrym ve Vilniusu. Schůzka Kerryho s jeho evropskými protějšky začala o hodinu později. Americký ministr zahraničí se na ní snaží získat podporu pro plán USA zaútočit na Sýrii kvůli použití chemických zbraní. Tu nezískal. Na setkání v litevském Vilniusu americké stanovisko podpořila podle agentury AFP jen Francie a také Dánsko. Z něho pochází generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen, který se pro zásah vyslovil už ve čtvrtek. V závěrečném prohlášení vyzvala Unie alespoň k jasné a rázné odpovědi prostřednictvím OSN. EU ale nedostala od Kerryho kladnou odpověď na žádost o odložení akce. Kerry jim podle nejmenovaného diplomatického zdroje dal jasně najevo, že USA nepřijaly žádné rozhodnutí o tom, že budou čekat na výsledky, které mohou být nejdříve koncem příštího týdne. Slíbil jim alespoň, že s jejich pochybnostmi seznámí zbytek vlády prezidenta Baracka Obamy. I francouzský prezident Francois Hollande přitom řekl, že by se mělo s útokem počkat, až budou výsledky. Německý ministr zahraničních věcí Guido Westerwelle už v pátek vyzval všechny zúčastněné, aby vyčkali na zprávu inspektorů OSN, kteří byli v Sýrii a odebrali vzorky na místech údajných útoků sarinem z 21. srpna. Ministři EU přitom vyjádřili názor, že nejsou velké pochybnosti o tom, kdo útok podnikl a že "použití chemických zbraní je porušením mezinárodního práva". Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius však v pátek ve Vilniusu varoval před zklamáním, které mohou výsledky přinést. Inspektoři podle něj odpovědí pouze na otázku, zda šlo o chemický útok, což už prý nezpochybňuje ani syrský režim a jeho spojenci v čele s Ruskem, ale neukážou na viníka. USA čelí značné opozici proti útoku, Rusko a Čína zatím zablokovaly všechny rezoluce Rady bezpečnosti, které by útok na Sýrii umožnily. Rusko dokonce odmítlo o britském návrhu takové rezoluce vůbec jednat, dokud nejsou známy výsledky vyšetřování inspektorů OSN. Americký prezident Barack Obama se od počátku týdne snaží pro svůj plán útoku bez mandátu OSN získat podporu Kongresu, očekává se, že by o něm měl hlasovat. Liga rabských zemí, která útok odsoudila, ale před útokem varovala. To by byla velká katastrofa. To je naše největší obava. Snažíme se tomu vyhnout pomocí jednání."

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/312692-eu-vyzvala-usa-aby-s-utokem-na-syrii-pockaly.html

Ve stanovisku jsou klíčovou formulací slova "nejsou velké pochybnosti o tom, kdo útok podnikl". Není to pravda. Existují velké pochybnosti. A pokud bude útok na Sýrii podniknut bez důsledného prošetření, jak to bylo, tj. kdo chemické zbraně použil, může to nahrát opakovanému používání brutálních metod proti civilnímu obyvatelstvu. Mj. porotní soudy ve Spojených státech mohou rozhodnout o trestu jen v případě, že dojdou k závěru doplněném standardní formulkou "nade vší pochybnost". Tady, v mnohem závažnějším rozhodnutí, polovičaté eurounijní stanovisko ustupuje tlaku Spojených států. Ministři se měli vyslovit proti zásahu, pokud nebude nade vší pochybnost prokázáno, kdo chemický útok provedl. Plně by to respektovalo i tradice Spojených států.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.99) Hra: Co přinesl 7.9.13 – Superaféra 87 ondrey 11. 09. 2013 - 09:35