(71.97) Hra: Co přinesl 5.9.13 – Superaféra 85

9. září 2013 | 04.21 |

Zajímavou informaci přinesl Aktuálně.cz ve čtvrtek 5.9.2013. Od vypuknutí událostí po 13. červnu 2013 ("superaféry") se prakticky zastavil přechod lidí do tzv. 2. pilíře penzijního systému. Přibyly zde necelé čtyři tisíce lidí. Celkem je zde necelých 82 tisíce osob. To znamená naprostý neúspěch, protože v tom případě by dle zákona mohl dostat licenci jen jeden penzijní fornd, do kterého by byli všichni klienti převedeni. Zde je celá zpráva:

Od ledna do srpna si ve druhém důchodovém pilíři spoří na penzi necelých 82 000 lidí. V srpnu do něj vstoupilo 1819 lidí, což je oproti červenci jen nepatrné zvýšení o 165 klientů. Vyplývá to z údajů Asociace penzijních společností.  Penzijní společnosti původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí za první půlrok asi půl miliónu lidí. Do konce června, kdy skončil termín pro uzavření smlouvy pro lidi starší 35 let, mělo smlouvu necelých 79 000 lidí. "Prázdninové měsíce měly bezesporu vliv na tempo přírůstku klientů, které je proti jarním měsícům řádově nižší. Je ale potřeba vnímat to, že do 30. června mohli vstupovat do druhého pilíře i lidé starší 35 let, kteří měli silnou motivaci. Věděli, že se musí rozhodnout hned. Zato červencový a srpnový přírůstek už tvoří pouze lidé mladší 35 let, kteří vlastně ničím tlačeni nejsou," sdělil k výsledkům prezident Asociace penzijních společností Karel Svoboda. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Vláda již dříve uvedla, že reforma penzí je výhodná pro polovinu občanů. Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu při institutu CERGE-EI se vyplatí polovině mužů a 30 procentům žen. Výhodnější je pro bohatší a mladší.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/312516-ve-druhem-piliri-je-82-tisic-lidi-ocekavalo-se-pul-milionu.html

V případě, že by se vláda vzešlá z předčasných voleb rozhodla pro reformu systémů sociálního investování a sociálního pojištění, byla by to dobrá zpráva. První pilíř byl Kalouskovou reformou destruován minimálně a bylo by možné přejít na plně zásluhový systém (NDC), návazně pak uskutečnit další reformy. K tomu ale asi bude chybět odvaha a schopnost provést skutečné pozitivní reformy. Takto je uvedený fakt spíše jen projevem toho, že o podporu TOP ztratí zájem část finančních kruhů.

Aktuálně.CZ začalo rovněž dávat on-line zpravodajství z průběhu summitu G20 z pohledu dění kolem Sýrie. Nejdříve příslušná zpráva a informace zveřejněné 5.9.2013:

Americký prezident Barack Obama má na programu zřejmě jeden z nejhektičtějších dnů poslední doby. V Petrohradu začal summit G20, jehož ústředním tématem bude navzdory předpokladům případná vojenská intervence v Sýrii. Zda se Obama nakonec sejde se svým protějškem Vladimirem Putinem, není jisté. V Damašku pro změnu jednala šéfka humanitárních operací OSN.

* Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen prý "hluboce lituje" rozporů v mezinárodním společenství ohledně toho, jak zareagovat na použití chemických zbraní v Sýrii. Šéf NATO se tak vyjádřil na úvod neformální schůzky ministrů obrany Evropské unie, která začala ve Vilniusu. "Myslím, že je nejvyšší čas překonat rozpory, protože posílají velmi nebezpečnou zprávu diktátorům - mohou si myslet, že mohou používat chemické zbraně a možná i jiné zbraně hromadného ničení, aniž by na to mezinárodní společenství reagovalo," dodal.

* Vojenská akce proti Sýrii by mohla poškodit celosvětovou ekonomiku, v Petrohradě to před setkáním představitelů zemí G20 prohlásil vysoký čínský funkcionář Zhu Guangyao. Uvedl, že případný útok vytlačí nahoru ceny ropy. Zhu zároveň pobídl k vyjednávání.

* Radikální fronta An-Nusra, teroristická organizace nerozeznatelná od irácké odnože Al-Káidy, zaútočila na historickou obec Malúla, kterou kontroluje Asadova armáda. Útok začal sebevražedným atentátem, boje trvaly celou noc, informovala syrská exilová organizace. Křesťanská Malúla, ležící asi 60 kilometrů od Damašku, je jedním z posledních míst, kde se používá biblická aramejština, tedy jazyk, jímž hovořil Ježíš. Vše se odehrálo nedlouho poté, co americký ministr zahraničí John Kerry hovořil o tom, že Al-Káida v Sýrii nepůsobí.

* Na severu Sýrie byl zabit lékař pracující pro mezinárodní humanitární organizaci Lékaři bez hranic (MSF). Tělo 28letého Syřana Muhammada Abyada bylo podle prohlášení nalezeno v úterý v provincii Aleppo.

* Do Petrohradu už se sjela většina účastníků summitu G20. Kromě Baracka Obamy už v někdejší carské metropoli pobývají Francois Hollande či David Cameron. Samozřejmě nechybí zdejší rodák a hostitel Vladimir Putin, který už jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

* Vatikán stupňuje své diplomatické úsilí. Po opakovaných výzvách k míru z minulých dnů se papež František obrátil přímo na ruského prezidenta Vladimira Putina. V dopise zdůraznil, že svět nesmí ustat v hledání mírového řešení, a postavil se proti vojenskému zásahu v Sýrii. V jiném případě hrozí "masakr, k němuž by došlo".

* Írán bude Sýrii podporovat "až do konce" i tváří v tvář možnému Američany vedenému útoku, cituje AFP s odvoláním na média šéfa íránské speciální jednotky podléhající ajatolláhu Chameneímu. "Cílem Spojených států není ochraňovat lidská práva...ale zničit frontu odporu (proti Izraeli)," uvedl velitel Kásim Sulejmání.

* Íránský ministr obrany mezitím vyslání jednotek i zbraní do Sýrie vyloučil. Syřané podle něj nepotřebují íránské zbraně, protože mají obranný protiletadlový systém.

* Spojené státy musejí v Sýrii podporovat takové skupiny, které budou schopny prosadit v okamžiku příznivé změny poměru sil své vlastní i americké zájmy. Je o tom přesvědčen šéf amerického sboru náčelníků štábů Martin Dempsey. "Taková situace dnes v Sýrii není," varoval v dopise kongresmanům ještě před srpnovým útokem.

* Na summit G20 do ruského Petrohradu míří i zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí. Společně s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem se účastníky pokusí přesvědčit o nutnosti uspořádat mírovou konferenci, která by měla 30měsíční konflikt ukončit. Jakékoliv dosavadní pokusy ale skončily fiaskem.

* Od chemického útoku, který 21. srpna připravil v Damašku o život minimálně stovky lidí, uplynuly dva týdny. Západní rozvědky se shodují v názoru, že se jednalo o mezinárodně zakázané látky a že je nasadila armáda prezidenta Bašára Asada. Názor, že za útokem stojí povstalci, hájí Rusko a sám syrský režim. Projděte si, kdo co tvrdí a čím argumentuje. Při vědomí, že stoprocentně toho víme málo.

* Vladimir Putin ho obvinil ze lži, teď to šéf americké diplomacie John Kerry schytal i od zpravodajských expertů. Kritiku si vysloužil svými výroky, že na straně syrské opozice nepůsobí bojovníci Al-Káidy a že na síle naopak nabírají umírnění. Analytici zpravodajských služeb to ale označují za "přehnaně optimistické". Islamisté podle nich v Sýrii zůstávají zdaleka nejbojovnější a nejlépe organizovanou bojovou skupinou.

* Do syrské metropole Damašku ve čtvrtek přicestovala šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová. Podle agentury AFP bude se špičkami režimu prezidenta Bašára Asada jednat o situaci uprchlíků. Občanská válka totiž z domovů vyhnala už sedm milionů lidí, tedy bezmála třetinu všech Syřanů.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=789519

Zdá se, že V. Putinovi vyšla jeho snaha o přeměnu summitu G20 ve výměnu názorů na dění v Sýrii a kolem Sýrii s cílem ujasnit si, kde je pravda a jaká je pravda. Již nyní je zřejmé, že ve velmi podstatně záležitosti americká administrativa lhala, lhala vědomě, ví, že vědomě lhala a že všichni vědí, že vědomě lhala. Bude zajímavé sledovat, jak bude B. Obama postupovat. Může se vyhýbat osobnímu setkání s V. Putinem, ale tím by přiznal, jakou váhu mají jeho argumenty, a mohl by se dostat do izolace. Pokud by všichni účastníci summitu ze zemí NATO odmítli rovněž osobní setkání, byl by to určitý signál o poměrech uvnitř této organizace. Navíc je nutné přihlédnout k významné podpoře, kterou těm, kterým jde o objektivní přístup a respektování faktů poskytl velmi intenzívně papež František.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.97) Hra: Co přinesl 5.9.13 – Superaféra 85 katka 09. 09. 2013 - 15:58