(71.94) Hra: Co přinesl 2.9.13 – Superaféra 82

6. září 2013 | 04.50 |

V pondělí 2.9.2013 soud pro Prahu 1 zamítnul vydání předběžného opatření týkající se sestavení kandidátek v Moravskoslezském kraji. Zde je celá zpráva z Novinky.cz:

Návrh několika členů ČSSD v Moravskoslezském kraji na vydání předběžného opatření, které by straně zabránilo podat na krajském úřadu kandidátku k předčasným volbám, soud pro Prahu 1 zamítl. V pondělí o tom informovala mluvčí soudu Alena Novotná. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Proti složení kandidátních listin se u soudu ohradili i sociální demokraté v Olomouckém kraji. V Moravskoslezském kraji podali stížnost na sestavení kandidátek ostravský primátor Petr Kajnar a další dva členové ostravské sociální demokracie. Kajnar uvedl, že nemá ambice působit ve Sněmovně, ale vadí mu údajné nedemokratické fungování strany.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/312137-soud-odmitl-vydat-predbezne-opatreni-kvuli-sporum-moravskoslezske-cssd.html

To je ovšem jen malá dílčí epizodka v řadě dalších pokusů o znemožnění volebního vítězství ČSSD. Pokusů celkem zbytečných, protože v současném vývoji jde už o něco jiného. Bývalá "stojednička" selhala, nikdo ji již nepotřebuje a jde o "zaháčkování" či "obmotání" nové politické reprezentace mírně modifikovanými strukturami založeným na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, což může souviset i s následujícím.

V pondělí 2,9. byl na stránkách ČSSD zveřejněn rozhovor pro Lidové noviny s M. Haškem, Jsou v něm některé zajímavé momenty (podtrhnul jsem je).

Obsahuje i mnoho nadbytečného. Nejdůležitější je ovšem tím, co v něm není. Proto ho uveřejňuji celý:

* LN: Získal jsem správně dojem, že oproti kampaním z let 2002 až 2010 tentokrát slibujete míň dávkařského socialismu a místo toho podporu hospodářského růstu?

Myslím, že to je významný posun. Volby 2006 i 2010 ještě socdem absolvovala pod vedením Jiřího Paroubka. Dnes už není ani naším členem, vede projekt Lev 21, který snad ještě bije o mříže, ale kdoví kde bude po volbách. A teď vážně! Byli jsme si vědomi toho, že ČSSD nesmí už dávat voličům nereálné sliby typu třináctý důchod. Čili už to není jen o politickém marketingu, ale skutečně o realistických závazcích, což se nám v minulosti ne vždy dařilo. Připomenu volby 2002, po nichž náš premiér a náš ministr financí (byl jím Bohuslav Sobotka – pozn. red.) museli přiznat,že ekonomická realita neodpovídá našim předvolebním slibům. Do té situace už se znovu dostat nechceme. Proto je náš program letos střízlivější a realističtější.

* LN Slibujete za pomoci soukromých a veřejných investic nastartovat hospodářský růst...

Ano, a to pro nás není sprosté slovo.

* LN: Ta pomoc soukromým investicím, to je třeba OKD na Ostravsku?

Situace na Ostravsku skutečně hrozí vážnými problémy tamních mamutích podniků, a tedy vážným sociálním výbuchem. To je veřejné tajemství. Já nejsem příznivcem toho, aby vláda vzala miliardy ze státního rozpočtu a nalila je tomu soukromému investorovi a dál se nic nedělo. A my pak za půl roku třeba přišli na to, že část těch peněz se někam ztratila nebo byla špatně vynaložena. Nesmíme ztratit ani týden. Už Rusnokův kabinet by měl jednat s OKD, tedy, ať se bavíme otevřeně, s panem Bakalou, zeptat se ho přímo, jaký on má záchranný plán, jestli vůbec má nějaký plán. Pokud ne, umím si představit poměrně významnou roli státu.

* LN: Čili výkup, znovuznárodnění?

Podívejte, tam podle mých informací hrozí, že tisíce lidí budou bez práce v horizontu měsíců. Nechci malovat čerta na zeď, ale to Česká republika v posledních letech koncentrovaně nepoznala, aby na nějakém území došlo k takovému vážnému problému. A buď ještě tahle, nebo každá příští vláda to bude mít před sebou jako absolutní prioritu. Pokud ta firma v prvním pololetí přišla o deset miliard, tak je jasné, že ve stávající podobě dál fungovat nemůže. Já kdybych za to odpovídal, tak už teď vyzývám pana Bakalu k jednání, chtěl bych slyšet jeho záchranný plán, jak velký problém on identifikuje. Co chce v tomto prostoru dělat. Zda žádá pomoc státu, jak velkou, na co by byla použita. Může taky přijít a říct, že žádný plán nemá, což by bylo špatně. Pokud by se s ním vláda nedohodla, byla by to pro severní Moravu špatná zpráva a v tu ránu se musí připravovat jiné záchranné scénáře. Já si nepřeju, aby tam několik tisíc lidí skončilo na dlažbě kvůli neschopnosti někoho, kdo si možná – možná, nevím – vzal větší sousto, než na jaké měl.

* LN: A on se s ČSSD jako pravděpodobnou stranou příští vlády nebaví?

Nevím o tom, že by se ČSSD bavila s panem Bakalou. Když budu jízlivý, baví se s ním Luboš Zaorálek v soudní síni, protože na sebe podávají žaloby. To je jediná komunikace s ČSSD, o které já vím.

* LN: Bohuslav Sobotka by možná měl mít politický zájem celou věc řešit, to za jeho vlády na financích se OKD prodaly investičnímu bankéři Bakalovi, a ne někomu z oboru.

Nepochybuji, že pokud bude premiérem, bude mít zájem o řešení problému, a to ne proto, že se za něj ta firma privatizovala, ale že bude zodpovídat za to, aby nevznikl vážný sociální problém na severní Moravě. Stejně jako kdekoliv jinde v republice.

* LN: A není to tak, že ČSSD se Zdeňkem Bakalou dlouho spojovaly potenciální zájmy? Když se v nedávné době spekulovalo o možné koalici ČSSD s TOP 09, přezdívalo se tomu Bakalova koalice. Právě kvůli privatizaci menšinového podílu v OKD.

Rozumím tomu. Ale jednak je to trochu mediální zkratka, jednak by měli odpovědět lidé, kteří tehdy za sociální demokracii seděli ve vládě a nesli exekutivní odpovědnost. Já ve vládě nikdy neseděl, takže nemohu mít tyhle informace z těch dob a nemám je ani za poslední tři roky coby statutární místopředseda ČSSD. Nevím o žádných nadstandardních nebo jiných vztazích politické strany ČSSD a Zdeňka Bakaly. Jestli existují jiné vazby, tak spíš osobní. Pokud by pan Bakala takové spojenectví, o němž jste spekuloval v otázce, skutečně chtěl, pak to svědčí o tom, že ze Švýcarska, nebo kde se to pohybuje, velmi špatně čte politickou mapu.

* LN Dá se tak, jako to dělá ČSSD, pravici jedním dechem vytýkat růst dluhu i to, že moc šetřila?

Šetřit se dá inteligentně. My tady v Jihomoravském kraji jsme v roce 2008 přišli na to, že kraj tvoří 300 příspěvkových organizací – nemocnice, domovy důchodců, školy –, z nichž každá měla samostatnou smlouvu na odběr elektřiny a plynu. My jsme to vytendrovali pro všechny a za mnohem nižší ceny. To byly úspory v desítkách milionů ročně. Šetřit se dá výrazně i na provozních nákladech. Nebo se podívejme, jestli stát nemá zbytné instituce.

* LN: Například?

Program ČSSD představíme až 7. září – čili tohle budou mé soukromé názory. Některá ministerstva jsou zralá na sloučení nebo úplné zrušení. Ne hned, ale dá se to připravit. Například z ministerstva životního prostředí řadu kompetencí vrátit na ministerstvo zemědělstí. Bylo by silné ministerstvo zemědělství a venkova a vedle něho vládní agentura pro ochranu životního prostředí. Stejně by ministerstvo zemědělství a venkova mohlo přebírat kompetence z ministerstva pro místní rozvoj, z něho by mohl vzniknout nějaký řídicí orgán evropských fondů, třeba na Úřadě vlády. Jinou strukturu může mít do budoucna i ministerstvo školství, které už dnes řídí jen evropské fondy a sport. Drtivá většina školství je na regionální úrovni, univerzity jsou veřejnoprávní. Co z něj zůstane, lze spojit s ministerstvem kultury...

* LN: K čemu bude vyšší zdanění firem v telekomunikacích, bankovnictví, energetice? Nepodraží to lidem ještě víc elektřinu?

Monopoly a oligopoly by měly podléhat vyššímu zdanění. Ale teď ještě ve straně diskutujeme o tom, kterých oblastí by se to týkalo, jaká daňová sazba by to byla. Počkejte si na 7. září. Diskutujeme o tom, jak významný daňový příjem by to byl. Sociální demokraté nejpozději od slavného mediálního testování členů vlády v roce 2003 si pamatují, co to je Lafferova křivka, a jsou si vědomi toho, že vyšší sazba ještě neznamená vyšší daňový výběr.

* LN: Další narážka na Bohuslava Sobotku? (Sobotka se tehdy neznalostí Lafferovy křivky blamoval – pozn. red.)

Vůbec ne, vy jste řekl to jméno. Od toho roku 2003 jsme se museli učit všichni.

* LN: Jak se vám čtou a poslouchají úvahy, že jste pátá kolona prezidenta Zemana v ČSSD proti Sobotkovi?

Nemám z nich žádnou radost. S Milošem Zemanem jsme, troufám si říct, přátelé. Ale zdaleka to neznamená, že bych si nedej bože chodil na Pražský hrad pro ranní rozkazy. Pravda je, že jeho zvolení považuju za příznivou okolnost pro sociální demokracii. Symbióza levicového prezidenta s levicovou vládou po volbách by pro naši zemi byla výhodná. A pokud se tu Miroslav Kalousek snaží nastolit jako téma permanentní válku se Zemanem, tak na to sociální demokracie nesmí naskakovat. My se máme starat o velkou nezaměstnanost, to je téma voleb, hospodářský růst, aby nebyly problémy na severní Moravě, co s důchody – a TOP 09, asi v povládní křeči, nám tu bude kázat, že tématem voleb je svoboda? Já nevidím, že by se chystal prezidentský puč, nezakládají se akční výbory národní fronty, nepochodují Lidové milice. Tohle není Berlín leden '33 ani Praha únor '48! Mě tyhle výroky strašně nadzvedly, protože poškozují obraz České republiky v zahraničí. Aby bývalý ministr zahraničí, když se zrovna probudí a nespí, tohle říkal do zahraničních médií, je ostuda.

* LN: To říkal i váš předseda Sobotka, že nastolení Rusnokovy vlády je ohrožením demokracie.

Jeho názor se vyvíjel, pan Sobotka pro Rusnokovu vládu zvedl ruku a teď aktuálně s ním mluví. Podívejte, kde byla péče o parlamentarismus, když Kalousek, Schwarzenberg a Němcová svolávali noční schůze sněmovny, když vyhlašovali stav legislativní nouze? Paní Němcová ho podepsala, ta, co se dnes dovolává ochrany parlamentarismu! Jí musel Ústavní soud říct, že stav legislativní nouze oni zneužili. Dávali nám roubík do úst, mysleli si, že se 118 můžou všechno. Sorry, zatím tu boj za svobodu vyhlašují lidé, kteří předtím sedm let mrvili český parlamentarismus.

* LN: Není to trochu silné výrazivo?

Počkejte, oni použili stav legislativní nouze, naprosto výjimečný nástroj tak pro případ povodní. Oni byli schopni zneužít ho pro projednávání svých zákonů v parlamentu. To je skoro skrytý puč.

* LN: Je normální, aby prezident dopředu vyhlašoval, se kterou stranou vám po volbách nepovolí jít do koalice?

Ale ČSSD se pak sama usnesla, že nepůjde do vládní spolupráce s TOP 09 a ODS. Úvahy pana prezidenta tak byly zcela rozptýleny. Ten návrh mimochodem předložil Bohuslav Sobotka, ÚVV ho jednomyslně schválil. Jsme sebevědomá suverénní strana, která si o sobě rozhoduje sama. Ono taky s těmi stranami spolupracovat...

* LN: Proč ne? Co vám tak zásadně vadí na TOP 09?

Je to jeden z hlavních viníků toho, jak se tu vládlo posledních sedm let, a mohl bych probírat jeden topácký resort za druhým, ty maléry. K ODS řeknu jediné: kdo všechno z ODS dneska chodí na policejní výslechy?

* LN: Vy policejní monstrakci Šlachta Ištvan používáte jako vážný argument?

Já jako politik s právnickým vzděláním vám můžu říct jen to, že k tomu nebudu dávat nálepky. Počkejme na soud.

* LN: Státní žalobce Ištvan staví hlavně na těch trafikách. Vy jste spolupracoval s Jaroslavem Tvrdíkem, když odešel z vedení ČSSD, že?

Já s ním nějakou dobu spolupracoval. Znám ho řadu let, nepopírám to.

* LN: Tvrdík nebyl politický trafikant? Z vlády šel do ČSA, které přivedl ke krachu?

On ale předtím na obraně měl řadu let na starosti ekonomické věci, měl prostě řadu manažerských zkušeností...

* LN: Jasně, jdu vést ČSA, a neumím ani anglicky.

Není to jednobarevný příběh, třeba i z hlediska toho, jak se vyvíjely ceny pohonných hmot... Podstatný rozdíl oproti kauze ODS je, že pan Tvrdík se za to nevzdal žádné funkce. On nevyhrožoval, že položí vládu. Je to pro mě, pane redaktore, nesrovnatelný příklad.

* LN: Pan Ištvan dnes operuje tím, že exposlanci dostali funkce, pro které neměli odborné předpoklady. V tom je podobnost velká.

Pokud by si pan Ištvan myslel, že to bylo v případě Tvrdík stejné, nepochybně by musel provést stejné úkony. Asi si to pan Ištvan nemyslí, pane redaktore. Pro mě ODS ztratila kredibilitu. A stejně jakou TOP 09 jsme to voličům řekli dopředu. Pojďme od pravice postoupit k levici. U komunistů pro mě platí Bohumínské usnesení.

* LN: Což nevylučuje tichou spolupráci.

Já s komunisty do Strakovy akademie nechci jít ani hlavním, ani vedlejším vchodem. Jestliže budou mít legitimitu od 15, 17, možná 20 procent voličů a budou připraveni hlasovat pro naše jednotlivé zákony, to je pro mě tolerovatelné. Stejně ad hoc jako s ostatními stranami.

* LN: A co Zemanovci?

SPOZ se nebojím, testujeme už spolupráci ve Zlínském a v Pardubickém kraji. Ale nemyslím, že by oni sami chtěli být naším koaličním partnerem ve státě, oni sami myslí na účast ve sněmovně, ale ne v exekutivě.

* LN: Ještě o vás: nejste vy teď v ČSSD taková garnitura mladých profesionálních politiků, od studií nepolíbených reálným životem?

Politika je řemeslo a já si ji vyšlapal od píky. Takže ne že bych rovnou ze školy skočil do parlamentu. Taky jsem dva roky učil na základce, během studií. Další dva roky jsem při studiu osm hodin denně pracoval v Brně na krajském obchodním soudu. A ze sněmovny jsem odešel dělat hejtmana. Mně prezident Zeman nedávno řekl: To, že ses naučil dělat hejtmana, je, jako kdyby ses u Bati naučil řídit ševcovskou dílnu. Ten kraj je tvoje ševcovská dílna.

* LN: Není projevem dlouhého pobytu v politickém skleníku, že jste si rigorózní zkoušku dělal na vysoké škole kdesi ve Sládkovičovu?

V Brně jsem seděl ve správní radě Masarykovy univerzity, tam by mi rigo každý vyčetl. V Olomouci se v té době rigo neposkytovalo. Do Plzně jsem jít nechtěl. A v Praze jsem byl aktivní jako poslanec parlamentu. Udělal jsem tedy rigo na Slovensku, nestydím se za to, používám ten titul, ale abych uklidnil všechny včetně vás, jsem připraven udělat si ho i v České republice, konkrétně na pražských právech.

* LN: A co když budete ministr? To už pro variantu Praha vadit nebude, když vadilo, že jste poslanec?

Když vám po tom pseudoskandálu se Sládkovičovem veřejně oznamuji, že podstoupím ještě jedno rigo v Praze, tak bude pod takovým drobnohledem, že si vůbec neumím představit tisícinu milimetru, kde by mohla vzniknout pochybnost. A nepochybuji, že až bude vyhlášeno datum mojí rigorózní zkoušky, která je veřejná, že tam bude narváno.

Zdroj: Lidové noviny (31.8.2013)

http://www.cssd.cz/media/cssd-v-mediich/m-hasek-pro-lidove-noviny-top09-a-ods-poskodily-parlamentarismus-v-cr/

V rozhovoru jsou realističtější sliby (než za J. Paroubka), ovšem bez pochopení nejen nutnosti, ale i možnosti provést reformy, které by nejen šetřily, ale zejména umožňovaly vytvářet zdroje (jako za J. Paroubka). Neschopnost překročit práh neviděním nutnosti a zejména možnosti skutečných reforem bude pro ČSSD asi největším problémem, rizikem i oblasti nevyužitých příležitostí ve volební kampani. Bezperspektivní vidění světa pak povede k tomu, že její reprezentace bude dostatečně zaháčkována lehce obměněnými strukturami založenými na vzájemném krytí. A bude též považovat za normální to, co normální není. Ale třeba se ještě něco podaří napravit. Polovičaté vidění je v rozhovoru, i pokud jde o deformaci parlamentní demokracie. J. Hašek zmiňuje pouze její oklešťování např. zneužíváním institutu legislativní nouze. Systematickou deformaci v podobě zneužívání celého institucionálního systému (které se jen jako "třešničkami na dortu" projevilo zneužitím tajných služeb, kšeftováním s trafikami apod.) velkoryse přehlíží. Pak ale hrozí, že se zase upadne do "starých chyb".

A ještě krátce k dění v zahraničí: Absolutně nevyvratitelné důkazy jsou ty absolutně utajené. To, co je utajeno, nelze samozřejmě vyvrátit. Aspoň to říká matematická logika. Otázkou je jen to, proč je tautologii třeba věnovat několikahodinový projev přenášený po celém světě televizí. Americký ministr by měl dokázat sdělit víc než tautologii. Jak jinak chápat následující informaci z Novinky.cz (to nejdůležitější jsem podtrhnul):

Rusko považuje americké důkazy o nasazení sarinu v Sýrii za nedostatečné. V pondělí to řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle CNN půjdou získané vzorky v pondělí teprve do laboratoře, kde se má potvrdit, že v Sýrii byly použity chemické zbraně. Americká administrativa to přitom považuje za jasné. CNN uvedla, že laboratorní testy můžou být už jen formalitou, předběžné už byly provedeny. Americký prezident Barack Obama již uvedl, že je potřeba potrestat Sýrii za nasazení sarinu, jehož stopy se právě objevily u obětí útoku z 21. srpna. Americký ministr zahraničí John Kerry v neděli prohlásil, že Spojené státy získaly a vyhodnotily vzorky, které potvrdily použití sarinu při chemickém útoku v Sýrii. USA by na to podle něj měly tvrdě odpovědět. "Víme, že režim nařídil tento útok. Víme, že se na to připravoval. Víme, odkud byly vyslány rakety. Víme, kam dopadly, a víme, jaké byly důsledky," uvedl Kerry. Při útoku zemřelo podle amerických informací nejméně 1429 civilistů, z toho více než 400 dětí. Poskytnuté důkazy ale považuje ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov za "absolutně nepřesvědčivé", neboť neobsahují nic konkrétního. "Ukázali nám jakési dokumenty, které neobsahovaly nic konkrétního – žádné geografické koordináty, žádná jména, žádné důkazy o tom, že vzorky odebrali profesionálové," řekl Lavrov v přednášce na Moskevském státním ústavu mezinárodních vztahů (MGIMO). "Když jsme požádali o podrobnosti, bylo nám sděleno, že všechno je tajné a nemohou nám nic ukázat," dodal. Americké dokumenty podle ruského ministra "neobsahovaly vůbec žádný komentář k faktu, že experti vážně zpochybňují videozáznamy putující po internetu". Lavrov také vyjádřil podiv nad tím, že jeho "dobrý přítel" John Kerry v minulých dnech hovořil o "nezvratných důkazech", které údajně Washington poskytl Moskvě: "Tvrdit něco takového je velmi podivné." Na chybějící důkazy upozorňoval už v pátek britský list Independent. Podle něj žádný z důkazů předložených britským poslancům společným výborem zpravodajských služeb neprokazoval přímé zapojení Bašára Asada a jeho vlády do útoku. Britští zákonodárci se také ve čtvrtek postavili proti útoku. List také upozorňuje, že většina předložených důkazů pocházela z otevřených zdrojů, šlo o videa, výpovědi zasažených i lékařů, kteří je ošetřovali. Tajné služby neodpověděly na to, proč by Asadův režim použil chemické zbraně v době přítomnosti inspektorů OSN v zemi vzdálených jen pár desítek mil. A navíc v době, kdy Asadova vojska postupují. Vedoucí výboru uvedl jen, že tyto důkazy mohou být získány později. Ani počet 14 údajných útoků, pocházejí od syrské opozice, nebyl upřesněn.

Jak došlo na podrobnosti, bylo uvedeno, že jde o tajné informace. Odposlechy telefonátů, které zřejmě pocházejí od Izraele, podle listu ukazují jen na nefunkční velení syrské armády, kde se neustále ptají, kdo dal rozkaz k palbě.Rusko v červenci podle CBS uvedlo, že má důkazy, že 19. března vypálili náboj se sarinem vzbouřenci. Mělo jít o raketu Bašár 3, která nebyla továrně vyrobena a byla naplněna sarinem, řekl ruský vyslanec v OSN Vitalij Čurkin. Moskva v noci vyslala do východního Středomoří další loď, která má nedaleko syrských břehů "shromažďovat informace". Plavidlo Priazovje opustilo domovský přístav v černomořském Sevastopolu a míří do Středozemního moře "ke shromažďování informací v oblasti narůstajícího konfliktu".

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/312157-americke-dukazy-o-sarinu-teprve-miri-do-laboratore-pro-rusy-jsou-nedostatecne.html

K tomu je ještě významné prohlášení šéfa NATO (podle ČT):

Rasmussen chemické útoky v Sýrii odsoudil: "Pozice NATO je jasná. Chemický útok, který se odehrál 21. srpna u Damašku, je otřesný a neomluvitelný. Věříme, že tyto útoky, které stály životy stovky dětí a žen, nemohou zůstat ignorovány. Existuje důvod, proč jsou chemické zbraně v civilizovaném světě zakázané. Jsou to barbarské nástroje, které nemají v 21. století místo." NATO se podle něj bude teď soustředit na ochranu syrsko-turecké hranice. Aliance má u jižních hranic rozmístěné střely systému Patriot. "Pro NATO nevidím žádnou další roli. Je na jednotlivých spojencích, aby se rozhodli, jak odpoví a jaké vojenské prostředky mohou využít," řekl generální tajemník k možnému širšímu zapojení Severoatlantické aliance do mezinárodní odpovědi na použití chemických zbraní.

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/240368-nato-ochrani-syrsko-tureckou-hranici/

Případné vyvolání incidentu na hranici s Tureckem je také dobrá záminka k akci. Ostatně přesně tak začala 2. světová válka.

A pro úplnost (podle Novinky.cz):

Francie má důkazy, že chemický útok u Damašku před dvěma týdny vedly síly syrského prezidenta Bašára Asada. Uvádí to zpráva francouzských zpravodajských služeb, s níž v pondělí premiér Jean-Marc Ayrault seznámil zákonodárce. Důkazem, že útočila Asadova armáda, mají být i satelitní snímky, řekl agentuře Reuters zdroj z francouzské vlády. "Na rozdíl od předchozích útoků, při nichž bylo použito menší množství chemických látek k terorizování lidí, byl tento útok taktickým a jeho cílem bylo znovu dobýt ztracené území," citovala Reuters svůj zdroj. Útok na východním předměstí syrské metropole byl podle Francouzů "masivní a koordinovaný". Na to, že ho vedli Asadovi vojáci, ukazuje pět důkazů, uvádí se v devítistránkovém dokumentu tajných služeb. Jsou mezi nimi satelitní snímky z místa z 21. srpna.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/312200-francie-utocil-asad-dokazuji-to-satelitni-snimky.html

Doufejme, že tyto důkazy už nebudou utajovány, poputují nejkratší cestou do Rady bezpečnosti OSN a bude se moci postupovat v souladu s mezinárodním právem.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší