(71.80) Hra: Co přinesl 19.8.13 – Superaféra 68

23. srpen 2013 | 07.30 |

Pondělí 19.8.2013 přineslo zejména následující informaci: Volební kampaň bývalé "stojedničky" bude založena na nepřehlédnutelném a průkazném logickém rozporu, což zásadním způsobem předurčí výsledek voleb. Nejen ODS, ale i TOP. Obě strany spadly do pasti v důsledku toho, že jsou ovládány skupinovou konformitou (omezeností) pramenící z toho, že (dosud) považují za normální to, co normální není.

Právě v předvečer jednání o rozpuštění sněmovny (v pondělí 19.8.2013) se ukázalo, že ani TOP není sto vyhnout se této pasti a leze do stejné slepé uličky jako ODS.

Budu konkrétní. V pořadu Interview ČT24 na otázku "Pro rakouský týdeník Profil jste uvedl, že vaším hlavním tématem nastávající volební kampaně bude střet s prezidentem Milošem Zemanem a jeho pokusem zneužívat ústavu." uvedl K. Schwarzenberg následující:

"Částečně. Poprvé od roku 1990 se někdo pokouší změnit náš systém, tedy odejít od parlamentní demokracie k prezidentskému systému. Každá ústava, když se vykládá čistě podle písmena a nerespektují se ústavní zvyklosti a obyčeje, se dá zneužít. To zažily různé evropské státy v 20. století - převrat v únoru 48 formálně dodržoval ústavu, totéž v roce 1933 v Německu. Žádná ústava není schopná podchytit všechny možnosti. Prezident Miloš Zeman s ní zachází nevhodným způsobem.Před měsícem, kdy existovala většina ve sněmovně, vědomě nerespektoval vůli sněmovny a ustanovil vládu vlastní, podle své chuti. Pilně na tom pracoval, i jeho spojenci, aby tam většina nebyla. Před měsícem tam jasná většina byla. Jak známo, někteří poslanci teprve v noci před hlasováním náhle otočili. Je to pozoruhodné, i veliký anglický spisovatel Chesterton psal, že máte zpozornět, najdete-li v mléce pstruha."

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/238786-schwarzenberg-nase-strany-jsou-bez-opravdoveho-obsahu/

Pro úplnost ještě uvedu to, co K. Schwarzenberg říká pro výše zmíněný rakouský týdeník Profil: "Podle Schwarzenberga ve volbách půjde o obranu parlamentní demokracie v České republice. "Ústředním bodem bude střetnutí s prezidentem Zemanem a jeho pokusem zneužívat ústavu. Původně jsem chtěl zahájit evropskou volební kampaň, ale teď jde o obranu parlamentní demokracie. Jde zkrátka o republiku. Ale jak k tomu přijdu, že zrovna já mám bránit republikánské zřízení?” prohlásil politik šlechtického původu."

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/310939-schwarzenberg-necas-byl-vzorny-zak-kteremu-nedoslo-co-ceka-za-skolou.html

Pozorně se rozeberme v tom, co K. Schwarzenberg říká (k tomu, na čem bude založena kampaň TOP a k čemu se již dříve v určité podobě přihlásila i ODS). Shrnu to v bodech:

1. Ve volební kampani se bude TOP prezentovat jako strana bránící parlamentní demokracii před zneužíváním Ústavy ČR.

2. Toto zneužívání ústavy M. Zemanem je nebezpečné tím, že může otevřít cestu ke stejným deviacím jako byl vývoj odstartovaný rokem 1933 v Německu nebo v únoru 1948 v Československu.

V čem je problém takto postavené volební kampaně? Problém a logicky zřetelný i průkazný rozpor se zjevnými skutečnostmi doložitelnými empiricky je to, že za parlamentní demokracii chtějí bojovat ti, co ji sami devastovali způsobem, který překročil hranice toho, co lze při jakkoli velkorysém hodnocení považovat za "normální". Vždyť M. Zeman nepověřil formálně existující "stojedničku" (ve kterou roztála původní "stoosmnáctka") právě proto, že to byl on, kdo bránil parlamentní demokracii před systémovou destrukcí. "Normální" v "normálně fungujícím" demokratickém systému přece nemůže být, když:

- Generál, hrdina z Afganistánu, šéf špičkové zpravodajské služby ze strachu o místo připustí zneužití této služby.

- Ministr, který je seznámen s tím, že se na jeho ministerstvu krade ve velkém, nejdříve přislíbí nápravu, ale potom nechá toho, kdo na lumpárny upozornil vyštvat.

- Premiér si platí svou milenku z peněz daňových poplatníků.

(A to je jen špička ledovce, pod kterou bují systém korupce, která nezná mezí, nepotismus, atmosféra strachu, že kdokoli, kdo toto nebude považovat za normální, bude nemilosrdně ve své pozici likvidován.)

Skoro by se chtělo zeptat: "Toto je ta "parlamentní demokracie", o kterou vám jde?!" - pane exministře, pane předsedo TOP, pane kandidáte na prezidenta ČR, pane kníže.

Ústavní právo znamená též ústavní zodpovědnost. Mohl si M. Zeman vzít na zodpovědnost pověřením "stojedničky" dalším vládnutím pokračování v demontáži a zneužívání systému parlamentní demokracie, pokud by za to nesl ústavní odpovědnost?

Troufnu si prognózovat, jak se bude volební kampaň, tak jak ji avizoval K. Schwarzenberg, i její výsledek vyvíjet. A dokonce si troufnu prognózovat, že se z ní pokusí celá bývalá "stojednička" (TOP a něco dříve než ODS) vycouvat s tím, že "všichni jsou stejní", "kradlo se a bude se krást", "ti, co přijdou po nás, budou ještě horší" apod. I v této dekadentní argumentaci je logický rozpor. Jak se má normální občan zachovat? Má dvě alternativy:

- Buď si řekne: "Ano bývalá "stojedničko". Asi máte pravdu. Tak to necháme tak, aby vám všechny ty lumpárny prošly, protože nic nelze změnit. A pak už cokoli projde komukoli. Hlavně, že bráníme "parlamentní demokracii"."

- Nebo řekne: "Ne bývalá "stojedničko". To, co jste nadělali za lumpárny, vám neprojde. A pokud je budou dělat i ti po vás, dopadnou stejně jako vy. Máme dost rozumu a teď i zkušenosti a odhodlání, abychom demokracii v naší zemi ubránili. A v tom rozhodně nečekáme pomoc od vás."

Dodatek:

Rozhovor K. Schwarzenberga v pořadu Interview ČT24 je jinak (pokud odhlédneme do toho, o čem jsem psal výše) svým způsoben ze strany K. Schwarzenberga brilantní a v mnoha aspektech poučný. Proto jej uveřejňuji celý:

* Odhlasuje sněmovna zítra své rozpuštění?

"Doufám v to, ale v poslední době se zdají býti poslanci poněkud pohybliví a člověk je najednou objeví na místech, kde je nečeká, takže uvidíme, jak to zítra dopadne, ale TOP 09 pevně zastává stanovisko, že lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce. Nevím, jak budou hlasovat ostatní poslanci. Zajímají mě fakta, ne hádanky."

* Vaši poslanci nejsou pohybliví?

"Ne. Zítra budou všichni přítomní a budou všichni hlasovat pro rozpuštění sněmovny."

* Ministr vnitra Martin Pecina uvedl, že TOP 09 opět otočí a řekne, že bychom měli ještě chvíli počkat. Sněmovna podle něj své rozpuštění schválí až v září.

"Martin Pecina není zvláštní znalec TOP 09, prostě kecá, abych to řekl normálními slovy. Toho času je strana TOP 09 a její poslanci jediný pevný blok ve sněmovně, na které je spolehnutí."

* O čem svědčí vyostřená atmosféra před hlasováním?

"Je to strašná nervozita před volbami. Nesmíme zapomenout, že jsou důležité, neboť poprvé jde o zásadní rozhodnutí od roku 1990 - zda budeme parlamentní demokracie, nebo ne. Některé malé strany jsou navíc v přímém ohrožení, že vypadnou ze sněmovny. ODS se ocitá ve veliké krizi. ČSSD je rozpolcena mezi příznivce Haška, a tudíž prezidenta Zemana a příznivce předsedy Sobotky."

* Někteří poslanci tvrdí, že před rozpuštěním sněmovny by bylo dobré ohlídat si některé zákony.

"Já jim to věřím, ale předpokládám, že motivace je jiná. Asi je pravda, že nejde o tyto zákony, ale o to, aby měla ODS v klidu vyřešeny kandidátky."

* Může být ODS pro TOP 09 nadále partnerem?

"Jako většina politických stran. V zásadě jsem toho názoru, že v demokracii nesmí být jakákoliv demokratická strana vyloučena z možnosti být v koalici."

* Takže stavíte ČSSD a ODS na stejnou úroveň?

"Teoreticky ano. Ale jakékoliv spekulace jsou před volbami naprosto marné. Nejde o pravici a levici, ale o to, jaký má program. Otázka je, jestli je možné dohodnout kompromis, na kterém se tu čtyři roky pracuje. To je poté ten vládní program. Ostatně nikdo mi ještě nevysvětlil, kdo je u nás pravice a kdo levice. Já považuji veškeré naše strany spíše bez opravdového obsahu."

* Pro rakouský týdeník Profil jste uvedl, že vaším hlavním tématem nastávající volební kampaně bude střet s prezidentem Milošem Zemanem a jeho pokusem zneužívat ústavu.

"Částečně. Poprvé od roku 1990 se někdo pokouší změnit náš systém, tedy odejít od parlamentní demokracie k prezidentskému systému. Každá ústava, když se vykládá čistě podle písmena a nerespektují se ústavní zvyklosti a obyčeje, se dá zneužít. To zažily různé evropské státy v 20. století - převrat v únoru 48 formálně dodržoval ústavu, totéž v roce 1933 v Německu. Žádná ústava není schopná podchytit všechny možnosti. Prezident Miloš Zeman s ní zachází nevhodným způsobem."

"Před měsícem, kdy existovala většina ve sněmovně, vědomě nerespektoval vůli sněmovny a ustanovil vládu vlastní, podle své chuti. Pilně na tom pracoval, i jeho spojenci, aby tam většina nebyla. Před měsícem tam jasná většina byla. Jak známo, někteří poslanci teprve v noci před hlasováním náhle otočili. Je to pozoruhodné, i veliký anglický spisovatel Chesterton psal, že máte zpozornět, najdete-li v mléce pstruha."

* Do jaké míry je váš střet s Milošem Zemanem osobní?

"Není osobní. Kdyby Miloš Zeman vykonával svůj úřad jako Václav Havel a koneckonců i jako Václav Klaus, tak bych ho respektoval jako hlavu státu. Proti němu osobně nic nemám. Po léta letoucí jsme si docela dobře rozuměli."

* Miroslava Němcová a Lubomír Zaorálek se pozastavovali nad utajováním jmenování Vladimíra Remka a Livie Klausové velvyslanci. Na druhou stranu se argumentovalo, že jde o běžný úzus, že jmenování velvyslanců se schvaluje v režimu utajení.

"Nemluví se o tom, dokud se nedostane agremá. Nicméně, pan prezident už předtím zvěstoval, že slovenský souhlas získal, že na Slovensku Klausovou uvítají. Takže to bylo veřejné tajemství. Nechtěl to prozradit před hlasováním o důvěře vládě. To je způsob, který se mi zvláště nelíbí."

"Je něco jiného, jestli se v průběhu jmenování respektuje proces, že je velvyslanec navržen ministerstvem zahraničních věcí vládě, vláda ho jmenuje a prezident pověří. V ústavě je napsáno, že prezident pověřuje, nikoliv jmenuje. Zeman vždy mluvil o jmenování. To prezident dělat nemá. Kdyby to bylo přání k diskusi, je to něco jiného. Ale on to vzal jako hotovou věc."

* Vnímáte jmenování velvyslanců jako prohru?

"V okamžiku, kdy prezident jmenoval novou vládu pana Rusnoka, která je ve skutečnosti vládou Zemana, tak jsem věděl, že se to stane, poněvadž ji jmenoval k tomu, aby platila jeho vůle, o tom v celém cirkusu jde. To mi bylo jasné od začátku."

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/238786-schwarzenberg-nase-strany-jsou-bez-opravdoveho-obsahu/

Malá poznámka:

K článku "Schwarzenberg chce bránit demokracii?", který jsem uveřejnil na svém blogu, jsem dostal komentář od autora "ondrey" 19. ‎srpna ‎2013 těsně před půlnocí tohoto znění:

Strategický výkop pana knížete, lišácky začal. Pan kníže ač, jak píší německá media, je přestárlý a jeho čeští Landsmani mu sami těžce rozumí, podle mě rozehrál (či mu bylo porazeno asi interně stranicky, ne však z Bildenbergu) dobře hru. Vyhranil se ostře proti Milošovi Zemanovi na Hradě a tím rozehrál životaschopnou strategii. Další hra ukáže, jestli to byla strategie optimální. Pro speilmachry řešeno TOP 09 volí svou strategii tak, aby co nejvíce maximalizovala svůj užitek popsaný maximální možnou užitkovou funkcí. Tedy na rozdíl od strany Zubaté pleše (plné neschopných neúspěšných a propadlých kádrů, naivních mladých "upracovaných" neosocialistů a Zemanových revanšistů, jelikož 60 % populace nedosahujících ani průměrných příjmů tuto stranu ze svého sociálního statusu stále tuto stranu záhadně nevolí) si nesnížili vyjednávací povolební aditivitu tím, že se nepostavili napřímo proti zmíněným socanům, či ODS. Ethanolový chemik (vzhlížející se v alkoholických excesech Seppa Dietricha, jako ranař a pan exministr facka) dobře ví, že i jeho strana bývalá lidová to uměla po volbách dát do kupy s každým jen tak, nebo že mu pohrozí (Kalouskův ušáček Bohuš). To, že pan Tejc a Sobotka, mluvící o předčasných volbách, jako by je vyhráli, jsou zcela průhledně mladí a neklidní z TV seriálu. Tito levicoví oportunisti, ať každý kdo situaci na pražské kandidátce pozoruje posoudí. Ovšem největší bolavé místo je tradičně v buňce, kde pražští socani umožnili start lidem jako byl Paroubek, Rath. Tak se zařídilo trio moravských chasníků tak, aby jim nevzniklo další křídlo (např. mladé pražské) a sebralo jim žezlo. Je dosti tristní a smutné, že tato oranžová partaj nedokáže od dob nejlínější ministryně Petry oslovit pražské voliče a svým chováním bude přicházet i o ty, co žijí zdravě na dědině neznečištěné tolik Hradem, Strakovkou a nebo zastupitelskou korupcí.

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/540-komentare.html

Květnatě alegorický, nepříliš uctivý styl autora celkem vtipně upozorňuje na problémy, které má ČSSD. Ty vyplývají mj. z dlouhodobého programového deficitu této strany (a to i v mezinárodním měřítku, německá SPD se před rychle se blížícími volbami potýká ještě s většími problémy v této oblasti). Rovněž tak lze souhlasit s tím, že K. Schwarzenberg je dostatečně intelektuálně svěží a velmi dobře informovaný na to, aby se mohl chovat strategicky a lišácky. Ale v pojetí volební kampaně se, dle mého názoru a dle mých analýz, dopustil strategické chyby. Mj. i v tom, co považuje "ondrey" za jeho největší plus. Totiž to, že se nevyhranil ani proti "levici" (jako třeba ODS), ani proti ČSSD, ani nedal náznakem najevo, že TOP jde i výsadní postavení na pravici, ale přímo proti M. Zemanovi. Tím totiž ovlivní vývoj uvnitř ČSSD, kterým se uzavírá cesta k možné povolební koalici ČSSD a TOP (v jakkoli skryté podobě). Podrobněji se k tomu vyjádřím v některé z dalších analýz.

Na závěr:

Další zápletka se rodí v souvislosti s naznačením ochoty V. Klause vstoupit do voleb přímo jako aktivní hráč (dle Novinky.cz):

Klausův dlouholetý blízký spolupracovník Hájek řekl podle zdroje Práva v pátek na shromáždění sdružení Akce D.O.S.T., že momentálně v české společnosti sice žádná pravice není, nevyloučil však, že volné místo zaplní nějaký jiný pravicový subjekt. Definitivní rozhodnutí o zapojení do stranického soutěžení bývalý prezident podle informací Práva podmiňuje tím, že se Sněmovna zítra skutečně rozpustí a na podzim budou předčasné volby. Topolánek na sebe nejdříve strhl pozornost výrokem, že by s Klausem šel na barikády, kdyby to bylo nutné. V neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce své odhodlání zopakoval a zároveň naznačil, že subjekt, v němž by se s Klausem sešel, by nemusela být ODS, byť řada jejích politiků volá po Klausově návratu. Stranou, které Klaus doposud věnoval svou největší přízeň, byla Suverenita Jany Bobošíkové. S předsedkyní se často veřejně ukazoval a stranickým shromážděním nikdy neopomněl zaslat zdravici. Bobošíková v polovině července řekla serveru ilist.cz, že "nejen Česká republika, ale i Evropa potřebuje, aby lidé jako Václav Klaus opravdu byli povoláni do zbraně". Podle Bobošíkové záleží pouze na Klausovi, zda zvolí angažmá politické, nebo angažmá na intelektuální a vědecké rovině. Zároveň prohlásila, že oslovuje lidi z klausovské části občanských demokratů, kteří už dnes v ODS nejsou a z nějakých důvodů ji opustili. Podle informací Práva použila Suverenita jako argument při přesvědčování Klause, aby právě ji udělal svou základnou pro návrat do aktivní politiky, výsledek čtyři procenta volebních preferencí, který jí v červenci přisoudila jedna z agentur. Pokud by se tedy Klaus rozhodl jít do voleb, pak by mu byla Suverenita k dispozici. Strana by se ale musela přeorientovat z Bobošíkové na Klause a není vyloučeno ani slovo klausovci v jejím novém označení. Česká televize však v neděli uvedla, že podle průzkumu, který pro ni vypracovaly agentury Median a STEM/MARK, by se Klaus podle tří čtvrtin obyvatel neměl do politiky vracet. Pokud by někdo jeho návrat uvítal, pak především ženy a příznivci ODS. Klaus předminulý týden na Sněžce k námluvám ODS řekl, že "ODS v krizi určitě je". V jistou chvíli se Klausovi podle jeho slov zdálo, že má naději, ale když prý viděl kroky ODS v posledních dnech, zejména vylučování ze strany a výroky některých představitelů, pochopil, že jeho "angažmá v této straně v dnešní době nepřichází v úvahu".

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/310885-klaus-je-jen-krok-od-navratu-do-politiky.html

Pokud by se tak stalo, mělo by to pro ODS fatální dopad, což si nepochybně V. Klaus uvědomuje.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.80) Hra: Co přinesl 19.8.13 – Superaféra 68 ondrey 23. 08. 2013 - 14:03