(71.79) hra: co přinesl 18.8.13 – superaféra 67

22. srpen 2013 | 07.55 |

Neděle 18.8.2013 byla zajímavá zejména řadou náznaků toho, že by se Poslanecká sněmovna nemusela rozpustit tak snadno a rychle. První zpráva na toto téma byla uveřejněna na Novinky.cz již v časných ranních hodinách:

S pochybnostmi kolem platnosti zákonů v době rozpuštěné Sněmovny přišel v pátek šéf ústavně-právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09). Podle něho by někdo mohl zpochybnit zákony, které přijme Senát a podepíše prezident, pokud pod něj pak nepřipojí podpis předseda Sněmovny, který ale už nebude. Podle něho by někdo mohl zpochybnit zákony, které přijme Senát a podepíše prezident, pokud pod něj pak nepřipojí podpis předseda Sněmovny, který ale už nebude. "Mnozí, kteří budou mít potřebu napadnout takovéto zákony, tak to učiní," namítl Polčák.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/310843-zakony-budou-platit-i-bez-podpisu-sefa-snemovny-ta-se-muze-rozpustit.html

Protože jednání o rozpuštění Poslanecké sněmovny bude hodně bouřlivé a lze očekávat velkou aktivitu zejména poslanců ODS, aby přesvědčili své kolegy z TOP o nutnosti odložit rozpuštění, je tento názor významného člena TOP důležitým signálem.

Z toho patrně vycházel i ministr vnitra M. Pecina, když v Otázkách Václava Moravce zpochybnil jednotu hlasování TOP, viz celá zpráva dle Novinky.cz:

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina nevěří, že by Sněmovna v úterý ukončila svou činnost. Podle něj si poslanci komoru rozpustí až v září. Pecina to v neděli řekl v Otázkách Václava Moravce (OVM) v České televizi. "Myslím, že na první pokus se to nepodaří,” uvedl Pecina na dotaz, zda očekává rozpuštění Sněmovny, o němž by poslanci měli hlasovat v úterý na mimořádné schůzi, která je od pátku přerušena. Podle Peciny se nakonec potřebných 120 poslanců, kteří rozpuštění podpoří, najde. "Ale ne teď v úterý. Myslím, že Sněmovna se bude rozpouštět někdy v září,” míní ministr, který je k prohlášením politiků skeptický. "Já si myslím, že TOP 09 trošku zase otočí a řekne, že bychom měli ještě počkat,” uvedl Pecina.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/310863-snemovna-se-v-utery-nerozpusti-ocekava-pecina.html

Do jaké míry to M. Pecina myslel vážně a do jaké míry je to jen šťouchnutí, brzy uvidíme. Myslím, že v jeho případě zde hrálo určitou roli i ono známé – přání otcem myšlenky. Pokud se Poslanecká sněmovna (včas) nerozpustí, bude Rusnokova vláda dál vládnout a nebude držet "Černého Petra" toho, kdo to způsobil. Právě proto se ovšem domnívám, že se po dramatickém jednání Poslanecká sněmovna rozpustí.

Nasvědčuje tomu i další zpráva z 18.8.2013, která ukazuje, jak se postupně Rusnokova vláda mění v "rozjezdovou" vládu budoucí vlády s dominancí ČSSD (podle ČT, důležité podtrženo mnou):

Poslanecká sněmovna se ještě nerozpustila, sociální demokraté už ale přišli za premiérem Jiřím Rusnokem s prvním požadavkem. Po vládě v demisi chtějí, aby s pomocí zákonných opatření v Senátu prosadila placení daně z dividend, tedy z akciových výnosů. Zrušení odvodů od 1. ledna schválili v týdnu poslanci. Podle sociální demokracie ale hrozí, že státní rozpočet teď přijde o miliardy. Pokud by ČSSD svůj daňový plán v Senátu prosadila, musí ho po volbách ještě potvrdit nová sněmovna. Nulovou daň z dividend schválila tehdejší vláda Petra Nečase už na jaře. Opatření poté ve sněmovně spojila s doprovodnými zákony k občanskému zákoníku. ČSSD ale tvrdí, že nulová daň na vyplácení podílů akcionářům je výhodná jen pro bohatší lidi. Podle předsedy poslaneckého klubu Jeronýma Tejce (ČSSD) chce proto strana využít své většiny v Senátu a zrušení daně zabránit. Ministr financí v demisi Jan Fischer je ochotný příslušné zákonné opatření předložit. Podle něj by státní rozpočet zbytečně přišel o miliardy korun: "Já bych velmi uvítal, aby toto zákonné opatření, i když vím, že je potřeba s nimi velmi šetřit, Senátem prošlo." Samotný Jiří Rusnok zatím nechce požadavky na schvalování zákonných opatření komentovat. Hned poté, co v úterý podal demisi, ale naznačil, že by o nich vláda jednat mohla: "Jsme připraveni a máme nastavený režim, který zajistí nezbytné legislativní kroky." Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) jde strany ČSSD o nesmírně neodpovědný krok: "Žádné nebezpečí z prodlení nehrozí, naopak je zde nebezpečí, že ještě na konci roku nikdo nebude vědět, jaké bude platit daně," řekl v Událostech. Připravovaný návrh státního rozpočtu navíc podle Kalouska s daňovými změnami počítal. "Stále doufám, že to byl pouze výkřik pana Tejce," dodal.  Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09: "Daňové změny se vůbec nehodí pro zákonná opatření Senátu. Zákonné opatření má mít v době, kdy je sněmovna rozpuštěná, stejně přísný režim jako legislativní nouze, to znamená pro naprosto nepředvídané a mimořádné události." Bývalé pravicové koalici se nelíbí ani chystaná spolupráce mezi ČSSD a Rusnokovou vládou. "Já to považuji za velmi špatnou informaci. Pro mě je to ukázka toho, jak ČSSD a Miloš Zeman využívají tuto úřednickou vládu k prosazování své politiky," poznamenal úřadující předseda ODS Martin Kuba. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík se zase obává, aby ČSSD v rámci předvolebního boje vládu nezneužila ke svým populistickým výkřikům. Sociální demokracie už totiž s Fischerem jednala i o rozpočtu. "Ke konzultacím již došlo," potvrdil stínový ministr financí Jan Mládek.

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/238670-cssd-chce-s-pomoci-rusnoka-zabranit-zruseni-dane-z-dividend/

Možnosti prohlubování spolupráce Rusnokovy vlády s ČSSD v oblasti vzájemně výhodných kroků bude hlavním důvodem, proč přes snahu ODS dojde k rozpuštění Poslanecké sněmovny tak, aby volby mohly být v "Zemanově" termínu. Tento termín (25. – 26.10.2013) je ovšem vybrán trochu potměšile. Pondělí 28.10.2013 je státní svátek a tak mnozí z těch, co si to mohou dovolit, využijí příležitost a udělají si prodloužený víkend. Jsou to lidé s vyššími příjmy a zpravidla náročnou profesí. Tedy spíše voliči tzv. pravicových stran. To může sehrát určitou roli ve snaze o posun termínu voleb na "dušičkový" víkend.

A ještě jednu drobnost přinesla neděle 18.8.2013. K analýze toho, co přinesl 12.82013, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/521-71-73-hra-co-prinesl-12-8-13-superafera-61.html

jsem dostal několik ohlasů od známých obhájců toho typu politiky, který označuji za "politiku bývalé stojedničky". Cituji je v plném znění ze svého profilu na Facebooku:

Dušan Vyhlídal: Superaféra je, RADIME JEN JEDNA. RÁTH U SOUDU! ale líbí se mi, jak to neustále přehráváš jinam. to se ti líbí, jak sám upozornil na to, že peníze byly pro soudruha Dienstbiera?

Lukáš Brandejs: Přesně tak pane Valenčík, jste naivní a o aktuální aféry se nezajímáte. O soudu Ratha ani čárka

Dušan Vyhlídal: On není naivní, on má službu.

Lukáš Brandejs: Soudruzi drží při sobě, no to je průser.

Na "komentáře" tohoto typu nemá smysl reagovat, jsou jen ilustrací toho, kam vede skupinová konformita (omezenost), v zajetí které se nachází"bývalá stojednička" a její přívrženci. V neděli 18.8.2013 J. Kunšteková zveřejnila na svém profilu na Facebooku stručný komentář ke kauze D. Ratha, který právě v souvislosti s děním kolem rozpuštění Poslanecké sněmovny stojí za zaznamenání. Cituji jej v plném rozsahu:

Politický vězeň David Rath?

Tak jsem se dneska dočetla, že soud s Davidem Rathem se odročuje na 27. srpna, prý kvůli jakési svědkyni. Vazba Davida Ratha samozřejmě potrvá – i tomuto soudci se zřejmě zdá, stejně jako těm předchozím, že vzhledem ke své inteligenci by mohl uprchnout. A zdát se to zřejmě bude libovolnému počtu dalších soudců, pokud budou vhodně vybráni. Protože já si ani náhodou nemyslím, že soudce Pacovský je nezávislý. Je závislý na svých nadřízených a ti jsou, již od doby zatčení doktora Ratha, velmi nakloněni naslouchat státním zástupcům, co naslouchat, přímo jim vyhoví v čemkoli – ovšem daří se to jen v této kauze. Nejdříve Bradáčové, potom Jirátovi. Barták nemusel ani chodit k soudu. Dalík byl ve vazbě asi tři dny. Parkanová vůbec. Tři trafikanti a Nagyová měsíc. Nejnebezpečnější lupič v našem státě, zlotřilý Rath, jemuž se snaží dokázat loupež v promilové hodnotě proti třem prvně zmíněným, musí sedět. Vidím tři důvody této z...ostřené vazby, pokud nepřichází v úvahu možnost, že v oné slavné krabici bylo asi tak sedm miliard, což nám orgány činné v trestním řízení z ohleduplnosti vůči našemu duševnímu stavu zatajily.

Za prvé - rodná strana si nad ním pokrytecky umyla ruce jako jistý Pilát – čistí, ba nejčistší se přece neumažou. Nějaké přátelství musí jít stranou, jde o neposkvrněnou pověst. Že, pane Dienstbiere a další?

Za druhé – někomu sakra vadí. Tak moc, že je prostě nutné, aby do voleb seděl. Každý si může dát tip, já sázím na některé zdravotní pojišťovny, jejich majitele a lobby.

Za třetí – určitá skupina uvnitř naší justice si zkouší, kam až může zajít. Jména si opět každý může dosadit. Vypadá to bohulibě a leckdo by rád viděl, že dojde na všehoschopné, ale v tomto boji dvou mafií nemůže spravedlnost zvítězit, protože o ni tu nejde. Naopak hrozí pravý hon na čarodějnice, jakkoli dnes lidé fandí snahám pana Ištvána, nikdo neví, kdy a kam neviditelná ruka zdivočelé spravedlnosti ukáže příště.

Teď se panu soudci zřejmě doneslo, že rozpuštění Sněmovny se pravděpodobně nekoná, tak se bude odročovat. Nejdřív o týden, pak o měsíc, pak o dva – kompro na sociální demokraty, vzdor jejich neuvěřitelné zbabělosti, se prostě musí patřičně zhodnotit před volbami. Pokud budou volby až v květnu – samozřejmě ve jménu zodpovědnosti k voličům - čeká Davida Ratha ještě pěkná řádka měsíců ve vazbě. Proč vlastně – inu, pan soudce Pacovský se domnívá.....

P.S. podotýkám, že nehodnotím vinu a nevinu. o tom, jak probíhají stavební zakázky a výběrová řízení, si iluze nedělám

Na závěr názor V. Lásky, který také stojí za zaznamenání (vyznění jsem podtrhnul):

Přestaňte věřit politiků pohádky o nutném boji pravice s levice, jedině tak je možné odstranit "krysy" z české politiky, uvádí advokát Václav Láska. Apeluje tak na voliče, aby dali příležitost v přibližujících se volbách nezkaženým politikům. Lásku děsí představa, že bychom nahradili v předčasných volbách, které se velkou pravděpodobností proběhnou v říjnu, jedny zloděje zloději druhými. Možná povolební spolupráce ČSSD s komunisty či SPOZ se mu zrovna dvakrát nezamlouvá. "Nechci, aby nám vládla současná ČSSD. A není pro mě důvodem její politický program. Důvodem je fakt, že ČSSD je bývalá vládnoucí strana a zároveň dlouhodobě jasný favorit na návrat k moci. A jako taková do svých řad přitahuje hodně těch, co je pro ně vidina moci a peněz důležitá," uvádí na Facebooku a dodává: "tím v ČSSD vzniká koktejl starých kádrů, kteří už (alespoň podle mého) prokázali, že od nich nelze čekat nic dobrého, jako je třeba její faktický lídr Hašek, a nových kádrů, kteří prahnou po moci." Společně s ČSSD by v koalici mohly usednout Zemanovci, které považuje Láska za stranu těch, které nemohli vystát už ani v sociální demokracii. Slušní politici však nemají dle Lásky šanci se prosadit nejenom v ČSSD, ale ani v ODS či TOP 09. Česká politika proto není o boji mezi pravicí a levicí, ale bojem mezi zatuchlou politikou spojenou s úplatky a čestnými politiky, kteří se kvůli své čestnosti mezi představiteli zatuchlé politiky nedokáží prosadit. Současné parlamentní strany, ODS, ČSSD, TOP 09 a KSČM, proto nemohou projít obrodou. "Možná, kdyby voliči tyto strany poslali ke dnu a na pár let mimo parlament, dočkají se i ony skutečné renesance. Krysy totiž opouštějí potápějící se loď zásadně jako první. Zkusme dát letos šanci novým lidem a jiným stranám. I když s tím bude spojena řada rizik," dodává s upozorněním na podivné projekty typu strany Věci veřejné.

Viz: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/75781-advokat-laska-apeluje-na-volice-nevymente-ve-volbach-jedny-zlodeje-za-druhe/

Jsem dost skeptický vůči tomu, co V. Láska navrhuje. A myslím, že ani volič po zkušenostech u VV nebude hledat spásu u Babiše či Okamury. Bezradnost, která z pohledu V. Lásky vyplývá, ukazuje, jak obtížný je boj s tím, co nazývám struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. A pokud má být tento boj úspěšný, musíme ho vést kvalifikovaně a naučit se číst, o co jde. Nezaujatě a s využitím teoretických poznatků. Poznávání současné reality má podobu rozplétání sítí vazeb a odhalování skryté vrstvy reality pod tou viditelnou, postupně, tj. vrstvy po vrstvě. Největší chybou by pak bylo házet všechno a všechny do jednoho pytle.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře