Teorie her jako bojové umění (2)

26. leden 2013 | 08.00 |

Teorie her jako bojové umění (2) 

Z čeho studovat?

Osvojit si základy teorie her rozhodně stojí zato. Literatura v češtině i angličtině je nepřeberná.

Začnu tím, co je nejlevnější a nejsnadněji dostupné. Lze si stáhnout výborně a velmi populárně zpracovaný studijní podklad M. Hykšové z FD ČVUT v Praze. Je tam vše, co je pro pochopení základů teorie her nutné:

http://euler.fd.cvut.cz/predmety/teorie_her/hry.pdf

Těm, co chtějí mít něco přehledného a stručného v ruce, doporučuji studijní text, který lze levně koupit v prodejně na VŠE v Praze (vyplatí se tam zavolat, někdy bývá vyprodán), příp. si ho objednat. Na něco málo více než 100 stránkách rovněž obsahuje vše základní:

Dlouhý, M., Fiala, P.: Úvod do Teorie her, VŠE, Praha 2009 a další vydání

U nás na VŠFS jsme zařadili některé užitečné pasáže z teorie her do středního (magisterského) kurzu mikroekonomie (těm, co studují ekonomické obory, může být z tohoto hlediska užitečný, obsahuje některé pasáže důležité pro pochopení toho, k čemu teorie her je):

Heissler, H., Valenčík, V., Wawrosz, P.: Mikroekonomie, středně pokročilý kurz (oranžová), VŠFS, Praha 2010 a další vydání

Populární povídání na motivy role teorie her při pochopení reality formou rozhovoru (mého a kolegy P. Čírtka) je na videu ke stažení

http://www.youtube.com/watch?v=y5S1jtW9m4M

Pokud někdo chce něco přímo "od zdroje", je ke stažení klasická kniha V. Neumanna a O. Morgensterna z roku 1944 "Theory of Games and Economic Behavior", která je považována za základ teorie her. Její studium je velmi náročné. Výhodou je, že na následujících stránkách je nejen plné oskenované znění, ale i plná zvuková verze:

http://archive.org/stream/theoryofgamesand030098mbp#page/n627/mode/2up

Nesmírně zajímavá diskuse čtyř nobelistů, včetně jedné z nejslavnějších postav této disciplín - Johna Forbese Nashe (o kterém byl natočen oskarový film Čistá duše) - na 4. Světovém Kongresu Společnosti Teorie Her v Istanbulu v roce 2012 je na:

http://vimeo.com/46254631

Pokud by se někdo chtěl povznést do výšin teorie her, jsou k dispozici plné texty několika set vystoupení na "olympiádě ducha", tj. 4th World Congress of the Game Theory Society (4. Světovém Kongresu Společnosti Teorie Her), který se koná každé čtyři roky. Tentokrát byl v červenci 2012 v Istanbulu a měl vynikající úroveň. Texty jsou snadno přístupné a utříděné podle hlavních směrů rozvoje teorie her. Ovšem - nezalekněte se. Je to hodně vysoká úroveň vědy. Pokud se však někdo vydá nelehkou cestou k vrcholům této vědy (a má na to), rozhodně nebude litovat. Texty najdete na:

http://editorialexpress.com/conference/GAMES2012/program/GAMES2012.html

Doporučuji studovat po malých kouscích a v návaznosti na postupné uveřejňování jednotlivých dílů Teorie her jako bojového umění na tomto blogu. Teorie her je způsob uvažování, způsob vidění světa, styl myšlení. Není to jen o tom "něco se naučit".

Náš tým, který se zhruba od roku 2006 zabývá využitím teorie her k pochopení toho, o co jde v reálném životě, uveřejňuje informace o své činnosti (termíny a zaměření setkání pravidelného teoretického semináře, který je volně přístupný, archiv podkladových materiálů k seminářům, pracovní materiály apod.) na:

http://www.vsfs.cz/?id=1046-teoreticky-seminar-eps

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře