(71.63) Hra: Co přinesl 2.8.13 – Superaféra 51

6. srpen 2013 | 08.00 |

Pátek 2.8.2013 byl bohatý na události. Navíc na události velmi významné. K té první došlo už brzy dopoledne, kdy J. Rusnok vyhodnotil situaci a nařídil J. Balvínovi, aby zrušil rozhodnutí o odvolání J. Buriana z funkce ředitele Národního divadla (zde je podrobnější informace z Novinky.cz):

Premiér Jiří Rusnok nařídil ministrovi kultury Jiřímu Balvínovi, aby vrátil do funkce ředitele Národního divadla (ND) Jana Buriana. Toho Balvín odvolal ve čtvrtek. Rusnok řekl, že Jan Burian neudělal žádnou chybu, kvůli které by měl být odvolán a ministr kultury ho v pátek do funkce znovu jmenoval. "Ano, potvrzuji. Stane se tak ještě dnes," uvedl v pátek dopoledne premiér na dotaz Novinek, zda Balvínovi řekl, aby vrátil Buriana na pozici ředitele Národního divadla. "Pan ministr pojal dobrou myšlenku a záměr, že by bylo dobré, aby se v oblasti kultury lidé vybírali v otevřených výběrových řízeních,” řekl Rusnok. Podle jeho slov se ale ukázalo, že kulturní sféra si otevřená výběrová řízení nežádá. "Proto bude jednodušší, ať pan ředitel pracuje a ukáže, jak umí organizaci řídit,” řekl. Rusnok také řekl, že Balvín od něj má "žlutou kartu”, za tu se ale nevylučuje. Burian podle premiéra žádnou chybu, aby musel být odvolán, neudělal. Ve funkci byl první den. Jiří Balvín v pátek odpoledne Jana Buriana do funkce znovu jmenoval. Burian ale chce, aby se obnovilo bývalé vedení. Není si podle agentury ČTK například jistý, jestli se vrátí šéf Činohry ND Michal Dočekal a další lidé, to se vše musí podle něj nyní vyřešit. V pátek okomentoval turbulence ohledně Burianova odvolání i Balvín. "Odvoláním pana docenta Buriana v den jeho jmenování jsem chtěl zabránit krokům a změnám, které by mohly být nevratné,” uvedl ministr v tiskovém prohlášení. "Jak už řekl i pan premiér, kulturní fronta ale požaduje, aby byl kandidát vybrán z jejich středu,” dodal a připomněl, že bude kroky staronového ředitele sledovat a požadovat po něm předložení koncepce rozvoje první scény. Burian byl odvolán první den, kdy nastoupil do funkce. Ministr mu odvolání oznámil s tím, že chce vypsat otevřené výběrové řízení. Na Balvínovo rozhodnutí vzápětí zareagovali i šéfové uměleckých souborů. Už během dne na protest proti Balvínovu jednání rezignoval šéf činohry ND Michal Dočekal a také šéfka Opery ND a Státní opery Silvia Hroncová. Šéf baletu Petr Zuska uvedl, že rezignaci zváží a rozhodne se po návratu z dovolené. Později během dne podali protestní výpovědi i někteří herci tuzemské první scény. Po Richardu Krajčovi, Ondřeji Pavelkovi a Davidu Prachařovi se přidali i Miroslav Donutil, Jan Dolanský, Martin Pechlát, Filip Rajmont, Alois Švehlík, Pavla Beretová a Eva Salzmannová.

0pt">Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309407-balvin-narazil-od-premiera-dostal-zlutou-kartu-a-musi-vratit-sefa-narodniho-divadla.html

Jak jsem napsal již v poznámce v předcházejícím dílu seriálu, bylo to nejlepší řešení, které ovšem mělo dvě rizika:

- Jednak to, že dojde k oněm nevratným krokům v Národním divadle, o nichž ne zcela přesvědčivě hovořil J. Balvín.

- Jednak – a především – že někteří "aktivisté" z řad umělců využijí situace ke stupňování protestů a likvidaci vlády salámovým způsobem, tj. budou požadovat okamžité odstoupení J. Balvína, pak dalších, co udělali personální změny, atd.

Nakolik bylo (a je) druhé nebezpečí reálné, záviselo (a závisí) především na tam, jak na vývoj bude reagovat většina lidí.  Řada aktivistů z řad umělců se podle očekávání situaci vzedmutých vášní a eskalovaného tlaku na Rusnokovu vládu pokusila vyvolat. Možnosti vzniku takové situace si byl vědom i J. Burian, který podmínil svůj návrat do funkce i tím, zda se jeho kolegové s řešením spokojí. Jedním z prvních, kteří se pokusili vzedmout vášně, byl O. Pavelka v rozhovoru na ČT 24 2.8.2013 před polednem. Pochopitelně toho okamžitě využila i Kalouskova "stojednička" (cituji příslušnou zprávu ze servru Prvnízprávy.cz):

Ministerský předseda Jiří Rusnok by měl okamžitě odvolat z funkce ministra kultury Jiřího Balvína, neboť to co provedl v neuvěřitelně krátké době s Národním divadlem je neuvěřitelné. První scénu na protest opustili klíčoví herci a je ohrožena celá podzimní sezóna. V rozhovoru pro Prvnizpravy.cz to prohlásila místopředsedkyně ODS a šéfová Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Politička tak reagovala na informaci, že premiér Jiří Rusnok nařídil ministrovi kultury Jiřímu Balvínovi, aby vrátil do funkce ředitele Národního divadla Jana Buriana. "Něco takového se vůbec nemělo stát. To co v Národním divadle pan Balvín provedl je neštěstí. Domnívám se, že pouze vrátit do čela Národního divadla Jana Buriana nic nevyřeší. S divadla odešlo kompletní vedení a jeho herecká elita. Po tom všem co se v divadle odehrálo je otázka, zda se budou chtít ještě do Národního divadla vrátit. Balvín tam totiž způsobil absolutní rozvrat. Je připravený repertoár do konce října a klíčoví herci jsou pryč. Ukazuje se, že vláda odborníků, žádnými odborníky není. To co se stalo je přece vrcholný diletantismus," řekla Němcová v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz. "Domnívám se, že premiér Rusnok nemůže udělat žádný jiný krok, než ministra kultury Balvína okamžitě odvolat. Strašné je, že to co se stalo provádí člen vlády, které nemá žádnou legitimitu," dodala předsedkyně Sněmovny. Ve čtvrtek na protest odešel z funkce šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal a také ředitelka Opery a Státní opery Silvia Hroncová. Šéf baletu Petr Zuska, který je na zahraniční dovolené vzkázal, že zváží odchod. Výpověď okamžitě podali přední herci. První odešli Richard Krajčo, Ondřej Pavelka a David Prachař. K nim se následně připojili Miroslav Donutil, Jan Dolanský, Martin Pechlát, Filip Rajmont, Alois Švehlík, Pavla Beretová a Eva Salzmannová. Obavy Miroslavy Němcové zda první scéna definitivně nepřijde o přední herce potvrzuje i dnešní rozhovor Miroslava Donutila, který v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že odvolání Jana Buriana bylo poslední kapkou a do Národního divadla se už nevrátí.

Viz: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/nemcova-vratit-buriana-do-narodniho-divadla-nestaci/

Proti pokusu o zneužití situace vystoupil V. Jandák, který připomněl, že nejvíce se nyní angažují ti, kteří nejvíce mlčeli v době Bessera a Hanákové, kdy kulturní sféra byla nejvíce poškozena účelovými a nekompetentními personálními změnami (zde je příslušná zpráva z Prvnízpravy.cz):

Bývalý ministr kultury a poslanec ČSSD Vítězslav Jandák pro Prvnizpravy.cz řekl, že má pro postup Jiřího Balvína pochopení. "Nesmíme to vytrhávat z kontextu. Pan ministr Balvín má názor, že takové významné funkce je nutno obsazovat na základě veřejného výběrového řízení. To se nestalo," zdůraznil poslanec a připomněl neblahou praxi s obsazováním míst v kultuře za minulé vládní garnitury. Jandák předpokládá, že podobně bude postupovat ministr kultury i v případě Jiřího Fajta, který má zítra nastoupit do čela Národní galérie. "Myslím si, že to není ani proti panu Burianovi, ani panu Fajtovi. Vůbec ne. Je to věc principiální, že ministr má názor, že na tak významné posty je nutné veřejné výběrové řízení," uvedl s tím, že v době, kdy působil jako ministr, tak se výběrových komisí nezúčastnil a naopak v komisích seděli lidé z tehdejší opozice, což je dnes nebývalá věc. Nad bouří, kterou Balvínův krok vyvolal u politiků, proto kroutí hlavou. "Podle mého názoru to není šaškárna, každý ministr má na tohle právo. Ty největší šaškárny se děly za Bessera a za Hanákové. A ta nervozita, která v Národním divadle dnes je, protože málokdo ví, že tam je neustále stávková pohotovost, vyplývá z nesmyslného, já říkám nejedlovského kroku. To, co kdysi udělal Zdeněk Nejedlý, tak to udělali pravicoví ministři kultury, když spojili Národní divadlo se Státní operou. A od toho se odvíjí celková nervozita, vztek a všechno ostatní," tvrdí exministr kultury. "Jsem jenom překvapen, že někteří moderátoři už vyzývají k tomu, aby se umělci postavili proti novému ministrovi. Já si myslím, že to není zrovna jejich úkol. Zaslechl jsem to ve veřejnoprávní televizi, kdy paní Tvarůžková říkala, jaké už umělci chystají tvrdé kroky proti ministrovi. Myslím, že tohle není úkolem veřejnoprávní televize, aby to dělala. Já ať s tím aktem můžu jakkoli souhlasit, nebo nesouhlasit, tady se ale nic neděje," poukazuje Vítězslav Jandák. Podle Jandáka to ale nevylučuje, že by pan Burian nebo Fajt nemuseli nakonec tyto funkce získat, pokud se zúčastní veřejného výběrového řízení.

Viz: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/jandak-ze-jste-tak-nekriceli-v-dobe-bessera-a-hanakove/

Již během 2.8.2013 se ukázalo, že většina lidí pokus o eskalaci atmosféry k salámové likvidaci Rusnokovy vlády nepodpoří . To je velmi významným moment vývoje po 13.6.2013. Z toho, co se prozatím odehrálo, lze shrnout následující:

1. Většina lidí je schopna se orientovat v situaci a kriticky reagovat na chyby, kterých se Rusnokova vláda (či kdokoli jiný, kdo působí v oblasti mocensko-politické reprezentace) dopustí.

2. Rusnokova vláda je schopna na situaci reagovat i za cenu, že se to mohou vnímat někteří jako projev slabosti).

3. Většina lidí se nenechá vtáhnout do pokusu o vyvolání atmosféry vášní, pod jejíž clonou by mohlo dojít k obnovení moci Kalouskovy "stojedničky" – okamžitě vycítí tuto snahu, reaguje citlivě a staví se k takovým pokusů velmi kriticky, i pokud za touto snahou stojí velmi populární osobnosti.

4. Existuje izolovaná část občanů (nejen spoluobčanů, tj. politiků a tzv. kulturních osobností), kteří mají natolik "zapouzdřené" vnímání reality, že nejsou schopni posuzovat reálný vývoj ve srovnáních – to, na co reagují hyperkriticky, jim naprosto nevadí (nevadilo) v případě, kdy k tomu docházelo v mnohem větší míře v době, kdy vládla politická reprezentace, se kterou sympatizovali, od které získávali výhody či mezi kterou patřili.

5. Tato část občanů se dostává v důsledku logiky současného vývoje do stále větší izolace právě proto, že výrazně roste schopnost občanů rozlišovat, co je normální a co normální není. Tj. dochází k izolování a ztrátě pozic těch, kteří v důsledku skupinové konformitypovažují za normální to, co normální není.

Mezitím vláda J. Rusnoka udělala řadu významných kroků, mezi které patřilo nejen zveřejnění programového prohlášení, viz:

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/fotogalerie/2013/08/02/to-jsou-cile-rusnokovy-vlady-projdete-si-jeji-prog/

Mimo jiné zveřejnil platy Úřadu vlády a ministerstvech (zpráva dle Novinky.cz):

Úřad vlády podle premiéra Jiřího Rusnoka během pátečního odpoledne zveřejní platy a odměny vedoucích pracovníků. Rusnok to oznámil po jednání vlády. Předchozí vedení odmítalo platy zveřejňovat. Média se zajímala zejména o ohodnocení spolupracovnice expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. "Ano je v tom pohyb, já jsem si nechal věci vysvětlit, vyložit různé právní názory..., dnes odpoledne zveřejníme všechny tyto věci prakticky až do posledního článku," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády Rusnok. Neochotu úřadu zveřejnit údaje v minulosti kritizoval například Nadační fond proti korupci. Podle zatím známých informací měla Nagyová jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30 000 korun, mzda se jí ale několikanásobně zvýšila díky odměnám. Například jeden měsíc měla na výplatní pásce celkem 273 000 korun hrubého, tedy zhruba 190 000 korun čistého.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309431-rusnok-zverejni-platy-na-uradu-vlady-dojde-i-na-nagyovou.html

Mj. právě tyto a další podobné skutečnosti ukazují, kam až v rámci příslušné skupinové konformity došlo to, že se za normální považovalo to, co normální není. Někdo namítne, že jsou to ze strany Rusnokovy vlády jen "levná gesta". Ne. Je to závazek do budoucna a tudíž i možná začátek určité očisty. Bude záležet na tom, jak citlivě bude veřejnost vnímat a rozlišovat, zda pochopí současný vývoj jako svoji příležitost.

Dostalo se mu (Rusnokovy a jeho vládě) za to i určité pozitivní odezvy od těch, kteří by jeho vládu mohli podpořit, a to dokonce i ze strany B. Sobotky (zde je zpráva z Novinky.cz):

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek pochválil programové prohlášení vlády Jiřího Rusnoka. Uvedl, že se sociální demokracie ve většině bodů shoduje s vládními cíli. To přitom byla jedna z podmínek k podpoře Rusnokova kabinetu. "V zásadě to programové prohlášení odpovídá programovým cílům sociálnědemokratické strany. Určitě tam najdeme body, které by ve svém programu měla i sociálnědemokratická vláda," prohlásil Sobotka. Dodal, že vítá například důraz, který se v prohlášení klade na aktivní politiku zaměstnanosti nebo podporu hospodářského růstu. Přitom právě souhlasem s programovým prohlášením Sobotka v minulých dnech podmiňoval podporu Rusnokově vládě. Také Michal Hašek po pátečním setkání se Sobotkou naznačil, že by ČSSD mohla Rusnokovi vyjádřit podporu. Sobotka nicméně nechtěl předjímat a stále odkazuje na úterní jednání grémia a poslaneckého klubu ČSSD, kde se rozhodne o konečném stanovisku. Podle něj jsou uvnitř strany různé názory na Rusnokovu vládu, a nadále proto pokračují vnitrostranické diskuse. Sobotka nevyloučil ani to, že poslanci ČSSD při středečním hlasování o důvěře vládě odejdou ze sálu.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309453-sobotka-zacal-chvalit-rusnokovu-vladu.html

Rovněž tak J. Dobeš oznámil podporu Rusnokově vládě (zde je zpráva z Novinky.cz):

Po přečtení programového prohlášení vlády Jiřího Rusnoka už se poslanec a šéf Hnutí pro sport a zdraví Josef Dobeš rozhodl, že vláda má u něj zelenou. Výhrady má jen vůči prioritám v oblasti vzdělávání a rád by se kvůli tomu ještě sešel s ministrem školství Daliborem Štysem. "Detailně jsem si přečetl programové prohlášení, vládu pana Rusnoka podpořím. Jen se ještě chci setkat s panem Štysem, aby mě ujistil, že bude bojovat za to, aby rostly platy učitelů základních a středních škol. To mi tam trochu chybí," řekl Právu Dobeš. Podle něj si druhá varianta podpory případné vlády Miroslavy Němcové (ODS) důvěru nezaslouží. "Ač neznám priority paní Němcové, je tady zásadní nedůvěra v to, že by byly naplňovány. Byl jsem ministr stejného půdorysu, což byl premiér Nečas, a největším zklamáním je, že se vyřčené priority nenaplňovaly. Očekávám, že pokud pan Rusnok dá priority, tak je bude uplatňovat," sdělil Dobeš. Doufá také, že Jiří Rusnok otevře investiční pobídky a "rozpumpuje" ekonomiku.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309458-dobes-hodla-rusnokovu-vladu-podporit.html

Zajímavé mj. je, že i ve vzrušené situaci kolem odvolání a znovunavrácení ředitele Národního divadla a ještě před hlasováním o důvěře vládě J. Rusnok uvedl, že je přípraven vládnout delší dobu i bez vyslovení důvěry své vládě (jak jsem ostatně od počátku předpokládal). Zde je příslušná zpráva dle Noviny.cz:

I bez získání důvěry ve Sněmovně může úřednický kabinet podle ústavy vládnout dál třeba několik měsíců v demisi, řekl premiér Jiří Rusnok serveru Aktuálně. Argumentoval například vládou Mirka Topolánka, která fungovala v demisi přes čtyři měsíce. Poslanci budou jednat o důvěře Rusnokově vládě na schůzi od středy 7. srpna. Podle Rusnoka legitimita jeho vlády vyplývá z Ústavy České republiky. Když od poslanců jeho kabinet nedostane důvěru, podá demisi, ale i pak prý může vládnout dál. "Z ústavy to možné je, dokonce je to možné z hlediska ústavních zvyklostí. Pokud vím, Topolánkova vláda vládla čtyři a půl měsíce," řekl serveru premiér. Politické kroky je podle něj možné po určitou dobu provádět i bez mandátu z voleb či od Sněmovny. "Dlouhodobě určitě ne. Krátkodobě v našem ústavním systému, jak je zřejmé, tak ano. Byly tady jiné vlády bez mandátu a konaly. V demisi paní ministryně Hanáková jmenovala šéfa Národní galerie - tam nebyla ani ta komise jako v případě Národního divadla," uvedl Rusnok. "Čili netvařme se, že se tady ocitlo nějaké zjevení z Marsu, invazivní komando, které najednou v té úžasně fungující české politické kultuře činí nějaké záhadné kroky. Krátkodobě nezbytné manažerské kroky činit je třeba," míní. Balvín má naivní romantické představy. Co se týká personálních změn prováděných vládou, uvedl, že například v Českých drahách jsou v pořádku, neboť je to firma, která se blíží hraně zadluženosti. "Nedovedu si představit, že by mě nechali sedět ve firmě, kde bych tlačil investice do produktů, které by našemu akcionáři přinášely ztráty," prohlásil. Situace kolem Národního divadla, jehož ředitel Jan Burian byl hodinu po nástupu do funkce odvolán novým ministrem kultury Jiřím Balvínem a o den později opět jmenován, je prý vyřešena. "Pan ministr měl poněkud naivní romantickou představu, že by bylo dobře, aby byly funkce v kultuře obsazovány otevřeným výběrovým řízením. Ale jak se ukazuje, kulturní fronta toho nežádá. Já žádný problém s panem Burianem nemám, ten ještě nic nepokazil, naštěstí, tak ať se v té funkci předvede," řekl Rusnok. Zato by po konci ve funkci premiéra rád zamířil do bankovní rady České národní banky. "Budu se živit tím, čím jsem se živil doposud, a jak jsem veřejně několikrát říkal, pokud pan prezident setrvá na svém názoru, že bych byl dobrým kandidátem do bankovní rady ČNB, tak půjdu do bankovní rady," řekl Rusnok serveru.

http://www.novinky.cz/domaci/309514-rusnok-podle-ustavy-muzeme-vladnout-i-bez-duvery.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře