Teorie her jako bojové umění (1)

25. leden 2013 | 09.01 |

Teorie her jako bojové umění (1) 

Motto: "Každé malé dítě vám odmítne hrát hru, která nemá pravidla, kde se pravidla mění nebo kde někdo podvádí: "To nemá cenu..." Proč my tu hru s politiky i nadále hrajeme a necháme si to líbit?"

(Vladimíra Dvořáková, Rozkrádání státu, s. 22)

...a nejenže si to necháme líbit - dodal bych - někteří z nás do různých her, které nemají pravidla, v nichž se podvádí, dokonce vstupujeme a jsme přesvědčeni, že je to správné. Přitom jsme pouhými figurkami či dokonce jen pěšáky, které jsou ochotni ti, co nás do těchto her vtahují, obětovat. A také dříve nebo později obětují. V těch hrách, o kterých oni vědí, ale my ne. V těch hrách, ze kterých oni mají prospěch, ale my ne.

Pokud chceme pochopit, o co v současné době jde, a neprohrávat, je dobré - podle mě dokonce nutné - osvojit si teorii her jako bojové umění. Přesněji pochopit základy těch částí teorie her, které se bezprostředně týkají našeho každodenního života, tak, abychom byli schopni on-line rozpoznávat standardní situace, orientovat se a obstát v nich.

Jde přitom mj. o to, abychom si dokázali propojit teoretický model s vlastními zkušenostmi. Realita je vždy podstatně složitější než sebelepší model. Vhodná abstrakce nám však umožní uvidět to nejdůležitější a vhodně si utřídit zkušenosti. Schopnost využívat teorii her tak není dána jen studiem, ale i zkušenostmi.

Pokud jde o motto a navazující otázku, tj. proč hrajeme hry, ve kterých můžeme jen prohrávat, protože jejich pravidla určují druzí, dáme si na ni odpověď. Prostřednictvím poměrně jednoduchých nástrojů, které teorie her využívá: Her dvou hráčů s nekonstantním součtem vyjádřených v normálním tvaru (prostřednictvím výplatní matice).

K tomu si ovšem budeme muset nejdříve něco říci o tom:

- Z čeho studovat (jaké zdroje se nabízejí a jsou k dispozici)?

- Co je to teorie her, jaké má nástroje, s jakými hrami a s jakými modely her se můžeme setkat?

Pro případné zájemce dodávám, že knížce V. Dvořákové "Rozkrádání státu" z hlediska teorie her se budeme věnovat v rámci pravidelného dobrovolného teoretického semináře. Ten proběhne ve středu 30.1. v budově Vysoké školy finanční a správní (Estonská 500, roh ulice Kodaňská a Estonská, vstup z ulice Kodaňské, Praha 10), v 17.30, místnost 230 E. Je volně přístupný. Budeme se mj. zabývat otázkami:

- Jsou příčiny toho, že jsme ochotni hrát hry, v nichž nemůžeme vyhrát, že se necháme do těchto her vtahovat, psychologické povahy, nebo podstatu toho, o co v tomto případě jde, lze vyjádřit prostřednictvím aparátu teorie her?

- Pokud podstatu toho, o co v tomto případě jde, lze prostřednictvím aparátu teorie her vyjádřit, tak jak? (Kdo dá lepší model?)

Informace o semináři, archiv podkladů, pracovní materiály viz:

http://www.vsfs.cz/?id=1046-teoreticky-seminar-eps

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Teorie her jako bojové umění (1) strigi 25. 01. 2013 - 23:51
RE(2x): Teorie her jako bojové umění (1) radimvalencik 26. 01. 2013 - 11:44