(71.59) Hra: Co přinesl 29.7.13 – Superaféra 47

2. srpen 2013 | 08.00 |

Pondělí 29.7.2013 přineslo jen drobné korekce vývoje, který začíná nabývat setrvačnou podobu.

M. Němcová našla poměrně efektivní způsob, jak reagovat na Zemanův požadavek 101 ověřených podpisů:

"Němcová, která Zemanův požadavek striktně odmítla jakožto znevážení Sněmovny, v časopise Respekt uvedla, že namísto notářského ověření by se poslanci mohli podepsat přímo před prezidentem. Prezident se podle všeho chystá v srpnu zavítat do Sněmovny na hlasování, při němž bude Rusnokův kabinet žádat dolní komoru o vyslovení důvěry. Němcovou napadlo, že by se poslanci sympatizující s bývalou koalicí mohli podepsat přímo před ním. "To snad bude trapné i jemu," podotýká Němcová. "Tohle řešení teď budu prosazovat," řekla týdeníku. Němcová již dříve uvedla, že Zeman si svým požadavkem dělá alibi pro to, aby v případě neúspěchu mohl Rusnokův kabinet nechat vládnout i bez důvěry. Prezidentovu představu 101 ověřených podpisů označila za "šokující požadavek"."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309028-nemcova-ma-plan-jak-celit-zemanovi-snad-to-bude-trapne-i-jemu-rika.html

B. Sobotka udělal mírně vstřícné gesto vůči Rusnokově vládě:

"Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se v pondělí sešel s premiérem Jiřím Rusnokem kvůli možné podpoře úřednického kabinetu.

Sobotka po jednání uvedl, že nenašel v záměrech vlády žádné rozpory s programem své strany, nicméně dodal, že výhrady ke vzniku kabinetu i některým ministrům trvají. ČSSD chce počkat na konkrétní podobu programového prohlášení. Sobotka, který podobně jako další politici neskrýval rozpaky nad jmenováním Jana Fischera ministrem financí, přiznal, že od premiéra se nic nového nedozvěděl a jeho kritický přístup k Fischerovi proto trvá. "Nedošlo k žádné změně,” okomentoval Rusnokův postoj k Fischerovi. Kabinetu jako celku vytkl "nedostatek demokratické legitimity”, protože vláda neprošla volbami a vznikla bez diskuse s parlamentními stranami. Sobotka od Rusnoka nedostal ani informaci o tom, že by měl kabinet zajištěnou podporu poslanců. "Zatím jsem od pana premiéra informaci, že by vláda měla zajištěný dostatek hlasů, nedostal,” řekl Sobotka. Poslanecký klub ČSSD by měl podle něj postupovat jednotně. "A to ať zvítězí jakýkoliv názor,” dodal."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309046-s-programem-rusnokovy-vlady-sobotka-problem-nema-horsi-je-to-s-legitimitou.html

Hra, která se hraje, je však momentálně o něčem jiném. Pokud Rusnokova vláda nedostane důvěru Poslanecké sněmovny (což je velmi pravděpodobné), bude se muset chovat jako vláda opírající se o důvěru veřejnosti a na tom založit svou činnost po dobu několika (málo?) měsíců. Lze předpokládat, že to bude znamenat (kromě národohospodářsky kvalifikovaného výkonu státní moci) zejména dvojí:

- Zveřejňovat informace o tom, v jakém stavu po sobě zanechala předcházející vláda na jednotlivých ministerstvech (tj. informace o tom, jak se vládlo).

- Předkládat veřejnosti srozumitelné a veřejností pozitivně přijímané návrhy, které  - pokud budou hlasy "stojedničky" - odmítnuty, budou přispívat k popularitě vlády a ještě větší averzi vůči "stojedničce".

Tato situace plně vyhovuje M. Zemanovi. Jeho hlavní ambicí totiž je prodemonstrovat, že to byl zase on, kdo dokázal skoro nemožné ve prospěch lidí: "Dal jsem vám tu nejlepší vládu, na kterou budete dlouho pozitivně vzpomínat." A má velkou šanci s tímto uspět. Má totiž štěstí v tom, že Rusnokova vláda bude vládnout právě tak dlouho, aby tento pocit mohla ve veřejnosti vzbudit a na vrcholu své popularity odejít. Další vláda už takové štěstí mít nebude. V průběhu realizace tohoto hlavního scénáře však patrně dojde ještě k řadě dalších dramatických událostí.

Z tohoto hlediska pak nepřekvapí ani následující zpráva:

"Dva týdny před klíčovým hlasováním o důvěře Rusnokově vládě, proti níž ODS ostře vystupuje, se úřadující předseda strany Martin Kuba zúčastnil jednání expertního týmu Miloše Zemana. V sobotu odpoledne s premiérem Jiřím Rusnokem, prezidentem Milošem Zemanem a jeho poradci na zámku v Lánech údajně konzultovali problematiku energií a jejich cen. O podpoře Rusnokově vládě se prý nebavili. Kuba tvrdí, že pozvánku dostal ještě jako ministr průmyslu a obchodu a považoval za neslušné ji odmítnout. Z fotografií zveřejněných na novém twitterovém účtu prezidenta Zemana je patrné, že kromě něj a Rusnoka dělali Kubovi společnost odborový předák Jaroslav Zavadil, šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček, Zemanův poradce pro zemědělství a hospodářství František Čuba nebo ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Událost je pikantní především kvůli tomu, že ODS je nejhlasitějším kritikem Rusnokova kabinetu, který po pádě Nečasovy vlády prezident proti vůli většiny parlamentních stran jmenoval. Místopředsedkyně občanských demokratů Miroslava Němcová o něm mluví jako o "toxické a nebezpečné vládě", Kuba zase jako o zástěrce, jak bez voleb dostat do vysokých funkcí lidí ze Zemanova okolí. Na sobotním setkání nicméně současný šéf ODS nevidí nic divného. "Na jednání mě pozval Miloš Zeman ještě v době, kdy jsem byl ministrem. Chtěl znát můj názor na problematiku obnovitelných zdrojů energie. Je to téma, kterému jsem se na ministerstvu průmyslu a obchodu věnoval a za mého působení se připravovala novela, která je teď projednávána," vysvětlil Kuba serveru Lidovky.cz schůzku v nezvyklém složení. Setkání expertní skupiny se účastnil i premiér Jiří Rusnok. O tom, že by pozvání vzhledem k současné napjaté situaci odmítl, prý nepřemýšlel. "Pokud vás jako exministra požádá prezident republiky v takové věci o konzultaci, považoval bych za nevhodné pozvání odmítnout," míní Kuba. Místopředsedkyni strany a kandidátce ODS na premiérku Miroslavě Němcové ale o setkání neřekl. "Nevěděla jsem o tom, uvidíme se v úterý, tak se ho na to zeptám," reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz. Bývalí koaliční partneři ODS Kubův krok komentují opatrně, nebo vůbec. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek věděl, že na jednání expertní skupiny míří. "Chápu to tak, že tam nebyl jako lídr parlamentní strany, ale jako bývalý ministr průmyslu říct svůj názor na obnovitelné zdroje a nevidím v tom žádný problém," tvrdí. Šéfka strany LIDEM Karolína Peake se komentáře zdržela úplně. "Vztahy představitelů ODS a prezidenta nejsou mojí starostí," uvedla jen. Bývalá koalice odmítá dát Rusnokově vládě důvěru a doufá, že druhý pokus sestavit vládu pod vedením Němcové pak dostane ona. Zeman od ODS, TOP 09 a LIDEM požaduje 101 notářsky ověřených podpisů poslanců, pak teprve začne uvažovat, zda jí pokus dá. Takový požadavek však zkritizoval i Kuba. Němcová pak podle Respektu plánuje, že se Zemanovi přijde všech 101 zákonodárců podepsat osobně."

Viz: http://www.lidovky.cz/kuba-radil-v-lanech-zemanovi-s-cubou-a-spol-mluvili-o-energiich-p6x-/zpravy-domov.aspx?c=A130729_164145_ln_domov_ogo#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_domov&utm_content=main

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře