(71.37) Hra: Co přinesl 7.7.13 – Superaféra XXV

9. červenec 2013 | 19.15 |

V řadě veřejných vystoupení J. Rusnok s úsměvem jemu vlastním na pochybnosti týkající se toho, zda jeho vláda získá důvěru, odpovídal: "Jak víte, že nedostane?" Je to člověk nepochybně velmi racionální a vypadal přitom velmi sebevědomě. Také si myslím, že Zeman-Rusnokova vláda důvěru dostane. – Ovšem ne v Poslanecké sněmovně. Tam ho podpoří VV, které se svezou na jeho popularitě (a dojde patrně i k jednání mezi VV a SPOZ), částečně komunisté, někteří z ČSSD, právě tak jako někteří ho rozhodně nepodpoří. Stojedničky se nedopočítá.

Důvěru však Zeman-Rusnokova vláda dostane. Veřejnosti. A tato důvěra bude patrně poměrně vysoká. Na rozdíl od toho důvěra v Poslaneckou sněmovnu bude v důsledku její neochoty rozpustit se dramaticky klesat. Otázka je, co bude důležitější: Nedůvěra nedůvěryhodné instituce, nebo důvěra důvěryhodných (tedy normálních lidí, kteří "v tom nejedou")?

Ve sporu o tom, co je a co není ústavní postup pak může padnout i argument opírající se o článek 23 Listiny základních práv a svobod: "Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny."

Proto by Poslanecká sněmovna udělala nejlépe, pokud by se co nejrychleji rozpustila.

Jen pro zajímavost některé údaje z článku "SANEP: Víc jak polovina Čechů podporuje jmenování Rusnoka", cituji:

Jak ukázal aktuální bleskový průzkum společnosti SANEP, jmenování Jiřího Rusnoka premiérem vlády odborníků tzv. úřednické vlády, prezidentem Milošem Zemanem, podporuje v souhrnu 52,8% veřejnosti. Podle názoru v souhrnu   54,5% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, je pak jmenování Jiřího Rusnoka premiérem tzv. vlády odborníků a snaha o co nejrychlejší vypsání předčasných voleb správným řešením stávající politické krize. Podle názoru v souhrnu 53,1% dotázaných není rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat premiérem vlády odborníků Jiřího Rusnoka v rozporu s přáním voličů. S tvrzeními, že prezident Miloš Zeman jmenováním Jiřího Rusnoka premiérem vlády odborníků, konečně ukončil vládu zkorumpované vládní koalice, jedná v souladu s přáním většiny voličů, učinil kroky k zametení s vládní korupcí, je to prezident občanů ČR a ukončil vládní krizi v souhrnu, vyjádřilo souhlas 53,6% dotázaných. Naopak kritická tvrzení proti Miloši Zemanovi, že prezident si dělá, co chce, dal vládu svým kamarádům, měl jmenovat Miroslavu Němcovou, která má podporu 101 poslanců, jedná v rozporu s parlamentní demokracií a je to prezidentský puč podporuje 45,4% respondentů.  Jak dále ukázal exkluzivní bleskový průzkum společnosti SANEP, 38,6% veřejnosti vidí řešení stávající politické situace a vládní krize v sestavení úřednické vlády premiéra Jiřího Rusnoka a co nejrychlejším vyhlášení předčasných voleb.

V okamžité rozpuštění Sněmovny a vyhlášení předčasných voleb pak vidí východisko ze stávající politické situace a vládní krize 31,1% dotázaných a v sestavení vlády s podporu 101 poslanců pod vedením Miroslavy Němcové a dovládnutí této vlády do řádných voleb v roce 2014 vidí řešení 24,2% veřejnosti. Z exkluzivního bleskového průzkumu společnosti SANEP v souvislosti se jmenováním Jiřího Rusnoka premiérem vlády odborníků prezidentem Milošem Zemanem, vyplývá, že většina veřejnosti stojí za prezidentem Milošem Zemanem a podporuje existenci vlády odborníků s cílem o co nejrychlejší vypsání předčasných voleb. Exkluzivní bleskový internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 25. – 27. června 2013 na vybrané skupině 2.827 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 220 tisíc registrovaných uživatelů 10.264 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační metodou."

Viz: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/sanep-vic-jak-polovina-cechu-podporuje-jmenovani-rusnoka/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře