(71.33) Hra: Co přinesl 3.7.13 – Superaféra XXI

7. červenec 2013 | 08.00 |

Za nejvýznamnější událost středy 3.7.2013 lze patrně považovat zveřejnění toho, jak navrhuje M. Kalousek řešit problém malé účasti lidí v tzv. druhém pilíři. Ten byl od počátku podroben ostré (a kvalifikované) kritice, Nečasova vláda jej prosadila silou moci.

Pro vstup do druhého pilíře se rozhodlo pouhých 75 tisíc lidí. Protože ten penzijní fond, který nebude mít alespoň 50 tisíc pojištěnců, nezíská licenci, znamená to, že vznikne maximálně jeden jediný! To by byl debakl druhého pilíře.

V reakci na tento vývoj M. Kalousek udělal další těžkou chybu. Připravil návrh na prodloužení doby, po kterou se mohou občané nad 35 let přihlásit do systému, současně by však po pěti létech bylo možné z druhého pilíře vystoupit. Tím tento pilíř přeměnil ve hru typu letadlo. Prostředky z něj totiž vytáhnou jen ti první, co z něj vystoupí. Pokud se nenajde elegantnější řešení, tak po pěti létech bude následovat masívní úprk z fondů, či spíše z jednoho penzijního fondu, který bude existovat.

K tomu viz:

"Do druhého důchodového pilíře za prvního půl roku vstoupilo 74 573 lidí. Třetinu účastníků tvoří lidé mladší 35 let a lidé nejčastěji volili dynamickou investiční strategii. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zároveň navrhuje, aby lidé mohli z druhého pilíře po pěti letech vystoupit. Možnost vystoupit ze systému a zvýšení věku pro vstup z 35 na 40 let jsou nejvýraznější změny, které ministr spolu s dalšími poslanci navrhuje. Oznámil to náměstek ministra financí Radek Urban. Při vystoupení ze systému po pěti letech by se 60  procent naspořené částky vrátilo do státního průběžného systému."

http://www.novinky.cz/domaci/306767-do-druheho-pilire-vstoupilo-jen-75-000-lidi-kalousek-navrhuje-zmeny.html

M. Kalousek se snaží zachránit své nepovedené dítě. Ale tímto jej spíše pohřbí. Lidé si velmi rychle uvědomí, jak 2. pilíř funguje, přesněji nefunguje. A jen pro ty první budou peníze na výplatu aspoň části toho, co tam dali. Proto po pěti létech nastane hromadný úprk, který systém zcela pohřbí. Takto si to penzijní fondy nepředstavovaly. Počítaly, že budou mít k dispozici peníze na třicet let, se kterými si budou moci dělat, co chtějí. Změna pravidel je natolik zásadní, že může dojít dokonce i k arbitrážím.

Tragikomické pokračování příběhu s Kalouskovou penzijní reformou ukazuje hned několik věcí:

1. Prosazovat něco silou moci a nedbat na připomínky odborných oponentů se nevyplatí.

2. Rovněž tak se nevplatí dělat pod hlavičkou reforem tunely.

3. Vláda, která napáchala takové škody, byť by byla přelakována z Nečasové na Němcovou, ztratila svoji legitimitu a je absurdní, když se dožaduje práva na vládnutí.

4. Skutečnost, že M. Kalousek dotáhl své pojetí "reforem" do tak nesmyslného návrhu, znamená, že již ztratil oporu v odborném zázemí, kterým disponuje, a že byl odstaven od přísunu in-side informací, tj. že se s ním už zkrátka nepočítá (jinak by mu nebylo umožněno takový nesmysl navrhnout).

Ač to tak na první pohled nevypadá, bylo M. Kalouskem připravené rozhodnutí dosluhující vlády o výše uvedeném způsobu "nápravy" penzijní reformy tím, co do budoucna vyřadilo úvahy o třetím pokusu pro stojedničkovou vládu jako možné variantě.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.33) Hra: Co přinesl 3.7.13 – Superaféra XXI ondrey 08. 07. 2013 - 17:21