(71.30) Hra: Co přinesl 30.6.13 – Superaféra XVIII

4. červenec 2013 | 07.02 |

Někdy se hovoří o tom, jak jsou parlamentní politici (koalice, ale i ČSSD) současným vývojem zmateni. Tedy - říkají to publicisté. Pokud něco zajímavého přinesla neděle 30.6.2013, tak to, že se projevila především zmatenost podstatné části novinářské obce.

Týká se to především V. Moravce. který se v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT projevil jako nesmírně slabý tváří v tvář pochopení toho, co se děje. V podstatě umožnil J. Rusnokovi, aby se prezentoval jako výborný národohospodář a korektní politik. Týká se to ovšem i dalších novinářů. Jinak řečeno - na plno se projevilo, že nejen politikům, kteří byli vtaženy do her ovládaných strukturami založenými na vzájemném krytí jako figurky, ale i novinářům chybí "čtecí prizma".

K tomu vtipný komentář jednoho z významných členů ODS, který zveřejnily Parlamentní listy:

"Ještě pár rozhovorů V. Moravce s J. Rusnokem a z nového premiéra se zákonitě musí stát "miláček" národa. Bohužel.... Tak drzý, nefér, manipulativní, bez respektu k autoritě premiéra vedený rozhovor v úvodu jeho pořadu se mi zdá neuvěřitelný... Znovu a znovu si v neděli nadávám, že mi to nedá a Moravce si nakonec pustím. Místo moderátora, který řídí debatu konkurujících si politických názorů a jehož názor mě ale vůbec nezajímá, se najednou divám na V. Moravce, který byl zřejmě do tohoto pořadu pozván, aby veřejnost přesvědčil a obhájil svůj - pro mě prapodivný - politický názor a pohled na svět... Úplné otočení role... J. Rusnok, který je pro mě politicky na "druhé straně barikády", ale kterého považuji za poměrně inteligentního, kultivovaného a racionálního člověka, je tam Moravcem peskován jak žáček v základní škole. A není to jen tuto neděli. Jak dlouho si to ještě nechá řada mnohem sečtělejších, inteligentnějších, kultivovanějších a respektu hodnějších hostů, než je moderátor sám, líbit?"

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Politik-ODS-odsoudil-Vaclava-Moravce-za-to-co-vcera-predvedl-s-Rusnokem-277501

Z úplně jiných konců světa jsme se v neděli 30.6.2013 začali dozvídat další podrobnosti týkající se práce rozvědky USA. Např. na Centrum.cz v článku "Štěnice v Bruselu. Rozvědka USA cíleně sledovala EU" se mj. píše:

"Americká tajná služba Národní agentura pro bezpečnost (NSA) cíleně sledovala Evropskou unii. Napsal to v sobotu německý zpravodajský portál spiegel.de s tím, že Američané nainstalovali odposlouchávací zařízení na unijním zastoupení ve Washingtonu a že také pronikli do příslušné počítačové sítě. Útokům údajně byly vystaveny i kanceláře v New Yorku a Bruselu. Magazín Der Spiegel se odvolává na dokumenty někdejšího technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, jenž vyzradil výzvědné praktiky rozvědky a který se nyní skrývá před americkou justicí. Ze zmíněných tajných listin, do nichž Der Spiegel nahlédl, vyplývá, že sledováním nebyli vystaveni jen občané EU, ale i unijní kanceláře. V reakci na informace německého týdeníku prohlásil podle BBC šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, že Evropská unie trvá na "vyčerpávajícím objasnění" zpráv o odposlechu kanceláří EU americkými tajnými službami. "Jménem Evropského parlamentu žádám vyčerpávající objasnění a urychlené dodání dalších informací od amerických úřadů," uvedl v prohlášení Schulz. K jeho slovům se připojil lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. "Jsou-li tyto informace pravdivé, je to nechutné. Spojené státy by měly spíš špehovat vlastní tajné služby než své spojence," uvedl ministr. V jednom z dokumentů NSA ze září 2010, který nese označení "přísně tajné", se popisuje, jak tajná služba napadla diplomatické zastoupení unie ve Washingtonu. V rámci průniku, kdy agenti v unijním centru nainstalovali takzvané štěnice a infiltrovali počítačovou síť, získali Američané přístup nejen k poradám v unijních prostorách, ale také přístup k elektronické poště a interním dokumentům v počítačích. Útoky na zařízení EU tak podle Der Spiegel ukazují na další rovinu špionážních aktivit Spojených států. Obdobným způsobem americká rozvědka pronikla údajně i do unijního zastoupení při OSN. Ve zmíněném zářijovém dokumentu jsou podle Der Spiegel jmenováni Evropané jako cíl... Američané jsou zřejmě zodpovědní i za odposlechovou operaci, která se uskutečnila v Bruselu. Před zhruba pěti lety upoutalo pozornost unijních bezpečnostních expertů vícero nezdařených telefonátů. Incident se týkal unijní budovy Justus Lipsius, kde sídlí Evropská rada a Rada ministrů EU. Stopa volajícího přivedla experty do bruselského sídla NATO. Podrobná analýza údajně ukázala, že telekomunikační útoky směřovaly z chráněného zařízení NATO, které používala NSA. V budově Justus Lipsius má každý členský stát unie prostory, kam se mohou ministři uchýlit například k poradám. Tyto prostory jsou vybaveny telefonní a internetovou linkou. Materiály, které Snowden médiím předal, informují o tajném protiteroristickém programu, který nese krycí název PRISM. V jeho rámci získávají NSA a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků. Program zahrnuje také odposlechy."

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/306495-usa-sledovaly-vedle-eu-take-dalsi-spojence.html

O co ve skutečnosti jde? Již vícekrát jsem psal o to, že spontánně vznikající a fungující struktury založené na vzájemném krytí, které koordinují svou činnost prostřednictvím rovněž spontánně utvářených jader vyjednávání vlivu se dostávají do kontaktu se zpravodajskými službami. Každá významnější služba se vždy snažila vytvářet svou síť s využitím cíleně i příležitostně získávaných kompromitujících materiálů. A postupuje v lecčems obdobně strukturám založeným na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad – vytipuje si ty, které lze vydírat, krýt a protěžovat v rámci institucionálních struktur. Moderní technika podstatným způsobem rozšiřuje možnosti pro takovou "práci". Kontakt zpravodajských služeb se strukturami založenými na vzájemném krytí má i opačný efekt – dochází ke zpětnému ovlivňování (kontaminaci) zpravodajských služeb, které pak nejsou již jen tím, kdo "hájí zájmy vlastního státu". Tak tomu je delší dobou všude, tj. v případě různých rozvědek a různých zemí.

Globální pozice Spojených států vede k tomu, že její zpravodajské služby mají poněkud větší vliv než ostatní. A nepochybně dochází k protěžování osob v rámci institucionálních struktur nejrůznějších zemí právě na základě informací, které je kompromitují. Ale to také dělají i ostatní v rámci svých možností.

V čem je tedy problém? V tom, že využívání informací o porušování obecně přijatých zásad k uplatňování vlivu prostřednictvím vydírání, krytí a protěžování vede k tomu, že vznikají celé garnitury politické reprezentace, které již ztratily schopnost rozeznat, co je a co není normální. Ty pak přejímají současné základní ideové, globálně polarizované paradigma, založené na představě všemocnosti silových řešení, aplikace dvojího metru, pěstování obrazu nepřítele, který umožňuje odůvodnit vše, řízení formou in-side informací...

Kombinace standardního způsobu uplatňování vlivu zpravodajských struktur se strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad se mění v destrukční systém, který se stává globálně neudržitelným. A to si dnes uvědomují všichni, kteří jsou schopni si ještě něco uvědomovat, tj. kteří nepodlehli skupinové konformitě (omezenosti) profilované stávajícím základním ideovým paradigmatem.

To, co se odehrává u nás, je tak i určitým způsobem jednou z epizod, kterou prochází a bude procházet současný svět. Nejsme sami. Stačí se podívat, co se děje ve Vatikánu a jinde. A hlavně porozumět tomu, o co jde.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře