(71.28) Hra: Co přinesl 28.6.2013 – Superaféra XVI

2. červenec 2013 | 09.32 |

Která hra je ta hlavní (dominantní, vůči které jsou ty ostatní překrývající)? Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát na první pohled. Jednu z možných odpovědí přinesl server Aktuálně.cz:

Snad je to shoda okolností, ale jako první obsadil designovaný premiér Jiří Rusnok ve své vládě posty, jejichž držitel může značně ovlivnit asi největší policejní případ historie, pro který se trochu nepřesně vžila nálepka Nagygate. Martin Pecina a Marie Benešová, kteří povedou ministerstvo vnitra, respektive resort spravedlnosti, převezmou úřady uprostřed rozsáhlého vyšetřování státních zakázek a vztahů mezi politiky, státními úředníky a podnikateli. Oba tyto resorty jsou dnes kvůli zatčení premiérovy pravé ruky Jany Nagyové, bývalých poslanců a razii v domech vlivných podnikatelů Romana Janouška a Ivo Rittiga pod poměrně velkým tlakem. Oba noví ministři shodně říkají, že se do práce policistů či státních zástupců nebudou vměšovat. "Policii nechám pracovat, je to hrozně jednoduché. Ať si dělají, co chtějí," řekl Aktuálně.cz Martin Pecina. Právě policejní prezident Martin Červíček se podle něj o místo bát nemusí. "Pan plukovník Červíček je skvělý manažer a má velkou autoritu. Říkám hned, že se ani nebudu snažit ho nějak měnit," řekl Pecina. Nutno dodat, že šéf policie je podle současného zákona prakticky neodvolatelný, pokud není obviněn. Ministr vnitra od něj dostává informace o velkých raziích. Stejně tomu bylo i v případu zatčení Jany Nagyové. Právě kvůli kauze nejbližší spolupracovnice Petra Nečase si končící ministr spravedlnosti Pavel Blažek nechal zpracovat zprávu, která má odpověď na otázku, zda je možné více než jeden rok odposlouchávat blízké okolí premiéra. Blažkova nástupkyně Marie Benešová počítá s tím, že si zprávu určitě přečte. "Až tam budu, budu se zajímat o všechno, co tam je rozdělané," říká Benešová. Naopak Pecina tvrdí, že informace v této věci od svých podřízených požadovat nebude. "Ministr na to nemá žádné právo, na to má právo nejvýše náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení. Ani ministr nemůže nahlížet do trestních kauz," uvedl. Stejně jako Pecina i budoucí ministryně spravedlnosti odmítá personální čistky na nejvyšších místech státních zastupitelství i na svém úřadě. "Jestli budete ve vládě na určitou dobu, tady je předpoklad na několik měsíců, tak tam těžko budete dělat personální zemětřesení," konstatuje Benešová. Na otázku, zda uvažuje o odvolání šéfa žalobců Pavla Zemana, odpověděla: "To určitě ne. Já jsem ráda, že ho máme," uvedla Benešová.

K tomu viz:

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=783800

Samozřejmě hra "kam až se půjde" v eliminování vlivu struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, nemusí být ta určující.

Nicméně její vliv je nutné brát v úvahu. Novinářská obec (kterou má M. Zeman tak rád a která má tak ráda M. Zemana) patrně zaujme postoj "nic se nezměnilo", "jsou tam stejní lidé, kteří kauzy kryjí".

Jednou z prvních vlaštovek tohoto typu je článek na blogu J. Urbana nazvaný "Zeman, Rusnok, Pecina – proč musí policie pospíchat" uveřejněný 28.6.2013, který ukazuje na některá možná propojení. I když se v tomto článku patrně vyskytují některé fabulace, stojí za přečtení, viz:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-urban.php?itemid=20368

Současný vývoj tak velmi dobře ilustruje, jakou regenerativní a penetrační schopnost mají struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Je to dáno zejména tím, že fungují velmi spontánně. Dokážou využít každou skulinku v lidské psychice a začít si člověka podřizovat. Ti, co se angažují ve vysoké politice, jsou vystaveni velmi silným tlakům.

Ukázal to i případ uklouznutí B. Sobotky, který nepříliš šťastně reagoval na to, že mu M. Zeman trochu sebral vítr z plachet a pokusil se zvrátit situaci z pozice síly a nepřátelství. Naštěstí si stačil včas uvědomit, že by se mohl dostat přímo do náruče těch, co současnou situaci způsobili. A tak manévruje. Vyzývá k jednotě strany, nepovažuje trestání těch, co pomohou M. Zemanovi sestavit vládu, za prvořadé, připouští, že by s M. Zemanem mohl začít jednat o tom, že ČSSD dostane druhý pokus na sestavení vlády, viz:

http://www.novinky.cz/domaci/306298-hadat-se-mezi-sebou-je-sebevrazedne-tvrdi-sobotka.html

To vše je lepší než původní "tvrdý postoj". Požadavek, aby ČSSD měla druhý pokus při sestavení vlády vůbec není jen prázdné gesto, jak uvedl např. M. Kalousek. Podstatným způsobem rozšiřuje prostor pro jednání s M. Zemanem a naopak omezuje prostor pro současnou "stojedničkovou" koalici. J. Rusnok to totiž při sestavení vlády nebude mít tak jednoduché a současně je velmi málo pravděpodobné, že by do voleb (ať již řádných nebo mimořádných) došlo na třetí pokus.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře