(71.7) Hra: Co přinesl 7.6.2013

11. červen 2013 | 08.00 |

"Dnes už se budeme věnovat i jinému tématu než povodním", řekla ve 33. minutě pořadu Události a komentáře 7.6.2013 D. Drtinová. Poprvé od 29.6., tj. více než týdnu (což bylo asi největší událostí tohoto dne, tj. že byla skončena mediální blokáda). Zaznělo i (váhavé a opatrné) stanovisko EU, která "naléhá na tureckou vládu, aby důsledně vyšetřila tvrdé zásahy police proti demonstrantům".

Od 36. minuty pak byl dán objektivní popis událostí, včetně poutavého vylíčení atmosféry na Istanbulském Taximu přímo tam přítomné zpravodajky ČT.

I když za tři dny, až se tento článek objeví na mém blogu (píšu ho 8.6. ráno), bude už asi všechno jinak (vývoj v nejbližších dnech v Turecku bude patrně dost dramatický), stojí zato se na zpravodajství podívat i s menším odstupem času, viz:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/

Vývoj v Turecku bude velmi významný pro pochopení, sledování a vyhodnocení toho, jak selhává stávající základní ideové paradigma, které je důležité pro fungování jader vyjednávání vlivu uplatňovaného prostřednictvím struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad (tato jádra se vytvářejí na všech úrovních – lokálně i globálně).

Dlužno též poznamenat, že i u nás sehrály sociální sítě významnou roli jak z hlediska pozornosti, která se konečně dění v Turecku začala věnovat, tak i změny úhlu pohledu na tyto události.

Příloha:

Náměstí Taxim je na území, které dlouhou dobu patřilo Janovu. Na foto je Janovská věž a na druhé foto tři propojené moderní věžové domy, právě dostavované. Taxim je někde mezi nimi,tedy historickou Janovskou a moderními. Kousek od Taximu na ploše asi 2x2 kilometry (jen odhaduji) je čtvrt obehnaná dráty, u vchodů do areálu jsou pytle s pískem a kulometná hnízda. Uvnitř je vidět, jak si hrají děti, kluci fotbal. Žijí tam příslušníci armády s rodinami. Těm patrně tak nevadí to, co se právě odehrává, a armáda asi nevadí demonstrujícím. Pod Taximem podél cesty kolem moře směrem do svahu nahoru je fotogalerie (cca 30 velkých foto), které dokumentují život Mustafa Kemala Atatürka, ke kterému mají Turci velmi pozitivní vztah. O něm viz:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mustafa_Kemal_Atat%C3%BCrk

Poslední foto ukazuje, že naše představa o "tureckých záchodech" je zastaralá. Záchody jsou čisté a jsou vybaveny odstřikovacím zařízením, které podstatně zvyšuje komfort a hygienu. Vůbec by nevadilo, kdy EU vydala normu, která by něco podobného zavedla i u nás. I tato maličkost dokumentuje, jak rychle se Turecko modernizuje.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře