Proč nás pobuřuje amnestie?! – Je to normální

3. leden 2013 | 10.17 |

Proč nás pobuřuje amnestie?! – Vždyť je to normální

Mohutnost a intenzita reakcí na rozsáhlou prezidentskou amnestii mě překvapila. Ve společnosti, kde vládnou struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad (tedy na vzájemném krytí lumpáren) je to přece normální. Pokud tyto struktury dostatečně pronikly do nejrůznějších institucí, včetně těch, jejichž posláním je chránit společnost před porušováním obecně přijatých zásad (tedy před porušováním dobrých zákonů a před lumpárnami nejrůznějšího typu, mezi které patří i prolobování špatných zákonů), pak je přece normální, že i prezident či předseda vlády se musí působení těchto struktur podřídit. Prostě se jen znovu a znovu ukázalo, kdo je tady pánem - že to není ani pan prezident, ani pan předseda vlády.

Mě osobně mnohem víc znechutilo, že řada tzv. "významných osobností" podpořila v prezidentské volební kampani K. Schwarzenberga, viz:

http://aktualne.centrum.cz/prezidentske-volby/clanek.phtml?id=767429

Některé z tzv. "významných osobností" totiž skutečně považuji za významné a v duchu jsem si řekl - je vám to zapotřebí? Připomenu, co jsem na jeho adresu na svém blogu již napsal:

"Karla Schwarzenberga volit nebudu, protože mě zklamal. Určitou dobu byl můj tajný tip na člověka, který může změnit něco k lepšímu, přestože tak na první pohled nevypadá. Patří k nejlépe informovaným lidem u nás a ví, jak funguje jádro vyjednávání vlivu v rámci struktur založených na vzájemném krytí.

Bohužel na možnost uplatnění svého vlivu rezignoval a považuje za normální to, co normální není. V mnohém lze jít na ústupky a kompromisy, ale ne v takových věcech, kde lze něco (byť i v malém) ovlivnit a nevyužít takovou možnost, dopustit, aby v lokální situaci bylo logikou fungování struktur založených na vzájemném krytí "dobro trestáno a zlo odměňováno", viz např. (není to jediný, ale z hlediska toho, o co jde zcela dostačující případ): "Když šéf jednoho z odborů ministerstva zahraničních věcí odhalil, že se na úřadě předražovaly zakázky až o desítky milionů, čekala ho místo pochvaly výpověď. Ministr Karel Schwarzenberg o problémech věděl a nechal věc prošetřit. Policie však případ odložila." Viz:

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-57026040-schwarzenberg-pripustil-ze-na-ministerstvu-resil-predrazene-zakazky-bez-efektu

V uvedeném článku se dozvíme i další podrobnosti: "Podle Klouzala (pracovníka ministerstva, který věc oznámil – pozn. RV) inspekce neposkytla policii komplexní podklady. "Část originální dokumentace si ode mne Schwarzenbergovi podřízení nikdy nevyzvedli," uvedl. Jak píše list, Klouzal je také jediný, kdo byl nakonec potrestán. Poté, co se provalilo, že "donáší" na kolegy a "kazí kšefty" velkých IT firem, dostal několik výhrůžek a čelil kontrolám, které na něj nadřízení poslali. Loni v létě pak rezignoval na post ředitele odboru, a když nesouhlasil se zařazením v oddělení, pro které neměl kvalifikaci, dostal výpověď."

Není toto mnohem smutnější svědectví o tom, v jakém stavu je v současnosti naše země?

Současně s mohutností a intenzitou reakce veřejnosti na prezidentskou amnestii jsem si uvědomil skutečné nebezpečí, které amnestie přináší. A to má dvojí podobu:

- Část lidí si to přečte takto: "Vládnou u nás darebáci, zlo bude odměněno, dobro potrestáno." A tito lidé budou rezignovat.

- Druhá část lidí bude amnestii chápat jako projev naprosté nespravedlnosti a vyprovokuje je to k primitivním negativním reakcím.

Obojí je nebezpečné. Omezení vlivu struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad je běh na dlouhou trať. Zápas s nimi musí být veden kvalifikovaně, se znalostí toho, o co jde. Jak rezignace, tak primitivní negativní reakce problém nejen neřeší, ale nadělají víc škody než užitku. K tomu má Ala Nakamura nádherný citát na svém profilu na FB od Franze Kafky: "Ó, vy naivní hlupáčci, kteří křičíte a bouříte se na náměstích. Vy, kteří zdvíháte prapory na barikádách. Zatím co tak činíte, už v téže chvíli se formují za vašimi zády celé houfy hamižných hyen, zlodějů a lumpů, kteří vám v blízké budoucnosti budou vládnout a budou se vydávat za nositele a vůdce vaší revoluce."

Co tedy s tím? Nejlépe je vždy využít to, co působí proti nám, tak, aby to působilo v náš prospěch. Na tom jsou prý založena bojová umění. (Nejsem v tomto odborník, ale jeden z pravidelných čtenářů mých bloků mi nabídl, abychom se sešli, mj. za účelem rozšíření mého obzoru v dané oblasti.) Současná doba příležitost pro takovou přeměnu negativního v pozitivní dává. Tomu, kdo si osvojí základy toho, jak ji číst (tu dobu), totiž nabízí pohled hluboko pod pokličku "viditelného dění" a návazně i odpověď, co a jak lze měnit k lepšímu. Tak tomu vždy v historii není, nyní ano. Tak toho využijme. K tomu mj. viz

http://radimvalencik.pise.cz/188981-teorie-her-jako-bojove-umeni.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší