(50.6) Hra: Šídlo o destrukci institucí

22. duben 2013 | 16.58 |

Jindřich Šídlo, jeden z našich nejlepších publicistů, napsal 22.4. v Hospodářských novinách velmi dobrý článek nazvaný "Někdo musí z kola ven". Chtělo by se k němu dodat: Bez využití teorie her to ale opravdu nepůjde.

Zde jsou střípky z uvedeného článku:

Nebudu rozebírat obsah článku. Kdo si jej přečte, zjistí, že současnou situaci u nás nelze vysvětlit jinak než tím, že:

1. Celý institucionální systém je ovládán strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, tj. došlo k plné destrukci institucí, které by měly společnost před porušováním obecně přijatých zásad chránit.

2. V důsledku toho celý systém selhává a začínají se stupňovat boje vedené formou:

- Získávání kompromitujících materiálů.

- Využívání indiskrece.

3. Celý systém se snaží udržet stále zřetelnějším demonstrativním používáním dvojího metru a rozehrávání fiktivních překrývajících her.

Pokud by J. Šídlo tyto závěry ze svých cenných postřehů dovodil (a teď fakt nechci nikoho poučovat, je to spíše mé zbožné přání), mnohem lépe by se hledala cesta ze současné situace. A tady bych spoléhal více na kultivaci veřejného povědomí, než na nějaké "ex machina". Spoléhám na to, že co nejvíce lidí a co nejkvalifikovaněji pochopí, o co jde, a budou vědět, co s tím dělat. Ne nějaká "hurá akce", ale vytvoření bariéry tomu, co dnes prochází mj. i proto, že řada lidí se nechá do nejrůznějších her sloužících se krytí lumpáren vtahovat. Jsem přesvědčen, že doba nazrála pro kvalifikovanou reflexi současné reality z hlediska pochopení toho, jaké hry se hrají - a to s využitím teorie her.

K tomu jsem se pokusil něco napsat a píšu na svém blogu, ucelené to lze stáhnout na:

http://www.vsfs.cz/?id=1111-archiv

Materiál:

27.03.2013

Teorie her jako bojové umění

thbu_24_3.docx, 2.7 MB

(Zejména od s. 32, pokračování (21) nazvaného Tragédie společného. To nejdůležitější je pak od s. 52, pokračování (30) nazvaného Efekty pocházející ze začlenění do sociálních sítí.)

Nejnovější verzi ukazující souvislost mezi korupcí, rezistencí korupce a rolí struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad (včetně metod analýzy anatomie a fungování uvedených struktur) začnu postupně uveřejňovat od zítřejšího dne v angličtině.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře