(50.1) Hra: Zeman a EU

4. duben 2013 | 10.48 |

Zeman - nový Hácha? O jakou hru šlo? Kdo hrál a co vyhrál či prohrál? Šlo o symboly, nebo o něco jiného? Fiktivní a skutečné hry.

Úvodní poznámka

Někteří z členů našeho týmu, který se na VŠFS zabývá teorií her, mě upozornili na to, že píšu příliš moc. Nikdo prý nestačí seriál sledovat, nepřečte několik dílů a pak už zpoždění těžko dohání. Doporučili mi, abych do seriálu zařadil více dílů typu případové studie, které by reagovaly na konkrétní události a současně umožnily ukázat, že "herní uvažování" k něčemu je. Asi na tom něco bude. Pokusím se jim vyhovět.

Připomínám, že od 25. ledna tohoto roku uveřejňuji každý den jeden díl seriálu Teorie her jako bojové umění. Všechny díly seriálu uveřejněné do 24.3.2013 lze stáhnout na

http://www.vsfs.cz/?id=1685-pracovni-materialy

Díly počínaje (37.1) jsou věnovány rozboru hry typu Manželský spor, která má řadů půvabů.

Díly, které budou reagovat na konkrétní události (ve smyslu výše řečeného) budu číslovat (50.x), kde x je pořadí v rámci dané série; budou struně nazvány Hra s jejím pojmenováním.

Nyní už k věci: Kam zařadit hru, kterou sehrál Zeman s EU?

Předně - vždy je nutné rozlišit mezi tím, jak se určitá hra jeví, a tím, o co ve hře skutečně jde. Někdy, jako v tomto případě, se navenek hraje o symboly, ve skutečnosti jde úplně o něco jiného. Fiktivní hra překrývá hru skutečnou. Zeman je dostatečně cynický, aby s vážnou tváří a důstojně sehrál hru o symboly a prosadil svůj záměr ve skutečné hře.

Zde je nutné upozornit na to, že někdy (a poměrně často) může hra o symboly, fiktivní hra přerůst ve skutečnou hru. V daném případě k tomu patrně nedojde.

Zeman na rozdíl od svého předchůdce se vší pompou symbolicky vztyčil na Hradě vlajku EU. Vzápětí udělal další symbolické gesto - podepsal dodatek Lisabonské smlouvy o vzniku záchranného fondu pro země eurozózny, který se nás zatím netýká (a patrně dost dlouho týkat nebude).

Vše za přítomnosti předsedy Evropské komise Barossa. Velká sláva doprovázená pískotem četných protestujících, přitom o nic nešlo. O co tedy šlo?

Šlo o hodně. Eurobyrokracie, která se dostala plně pod kontrolu finančních skupin vydělávajících stamiliardy euro na distorzích, jaké způsobuje administrativní přerozdělovací politika hašení finančních či přesněji ekonomických problémů, potřebuje projevy loajality a úspěch. Tak jej má. Má doznání loajality, tím cennější, čím větší byla neobliba Klause v jejích kruzích. Zeman s cynismem sobě vlastním obětoval věrnost Klausovým postojům a názorům, což ho nic nestálo a spíše tím získal: Podařilo se mu oddělit se od něj, což mj. potřeboval.

Eurobyrokracie získala symboly, ale co Zeman? Hlavní oporou Zemana (čímž se netají) jsou firmy schopné obstát ve světě svou produkcí (umem, schopností organizovat, schopností prognózovat vývoj a volit správnou strategii). Ne ty, které nejsou schopny vidět přes vrcholky Šumavy či za řeku Moravu a žijí z koupených kontraktů se státem. Těm se snaží pomoci. ČEZu (i když to není ten nejčistší případ)a dalším. Eurobyrokracie potřebuje být adorována a dokáže být i mstivá, když je někdo vzdorovitý. Tak dejte císařovi, co císařovo jest. Symboly. A výsledek pozitivně pocítí i kraje v podobě méně seškrtaných prostředků z eurofondů (z nichž část se i v jiných zemích ztrácí v černých dírách).

Čím větší pískot, tím větší sláva pro Zemana a tím větší význam jeho symbolického gesta (čteno zvenku: "je statečný, musí překonávat domácí odpor").

Na oslavu významného aktu: Hymna EU v podání jednoho z nejslavnějších Evropanů:

http://www.youtube.com/watch?v=oWGZdYNpaSo

Poučení:

V daném případě šlo jen o odlišení symboliky od reality a schopnost jednoho z hráčů vhodně kombinovat tak, aby těžil ze synergických efekt: Upevnil si své ekonomické zázemí, eliminoval hlavní zdroj tlaků na svou osobu, trochu zmátl méně kvalifikované komentátory a razantně vstoupil do povědomí evropské politiky jako silná figura.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře